Autor Wątek: Działalność gospodarcza/Firma - co i jak??  (Przeczytany 2572 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Działalność gospodarcza/Firma - co i jak??
« dnia: Sierpień 26, 2009, 15:41:47 pm »

Logan

  • Gość
Witam

Myślę z przyjacielem o założeniu działalności i wstępnie dowiadujemy się co i jak ale trochę nam panie w urzędach namieszały i sami nie wiemy od czego zacząć.

Może ktoś z Was zakładał firmę i wie co i jak??

Działalność gospodarcza/Firma - co i jak??
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 26, 2009, 20:11:11 pm »

Offline Sterciu

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 482
A co dokładnie chcecie wiedziec ??

-Najpierw trzeba NIP wyrobic w US , o tyle prosta sprawa jest jezeli dzialalnośc jest na jedną osobę poniewaz NIP jest tej osoby , a nie wiem jak teraz dokładnie jest z wspłwlaścicielami , trzeba byloby sie dowiedziec kogo NIP będzie NIPem firmy. Oczywiście w US trzeba zgłośic naszą firme.

-Nadanie REGEONu

-Zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej w którym podaje sie jakiej dziedziny będzie dotyczyc nasza dzialalnośc (podaje przykłady: handel , handel obwozny , warsztat , nauka jazdy , transport osobowy, transport towarowy , itp , można wszystko co przyjdzie na mysl podać wtedy można bezproblemowo bez latania po urzędach sie przebranzowić w razie czego).

-ZUS , najprzyjemniejsza sprawa , tam tez sie jak dobrze pamietam trzebabyło udać i zglości zalozenie działalności.

Wiecej grzechów nie pamietam , musiałbym w papiery zajrzec co jeszcze tam było ale wiecej sobie nie przypominam.

Ogólnie kiedys to był tydzień latania po urzędach....
Ogólnie ja to zalatwialem wszystko kilka lat temu ale chyba zbyt wiele sie nie zmieniło.
Pozdrowionka ;)
Kiedyś był 125p oraz dwa Plusy - rover i ohv.

Działalność gospodarcza/Firma - co i jak??
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 26, 2009, 20:33:08 pm »

Offline Pio555

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 276
  • Płeć: Mężczyzna
  • RENAULT SCENIC 1,6 dci
i obowiązkowo założyć konto w banku
u nas w Radomiu wszystko załatwia się w jednym ogienku w UM

Działalność gospodarcza/Firma - co i jak??
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 27, 2009, 12:27:03 pm »

Logan

  • Gość
Znajomy jak załatwiał to mówił że niby to jedno okienko a tak naprawdę to latał gdzie popadło żeby założyć firmę. Tyle że jemu chodziło też o dotacje, nam w sumie też i a pro po dotacji to słyszeliśmy już tyle wersji że sami nie wiemy która ma choć trochę z prawdą wspólnego

Działalność gospodarcza/Firma - co i jak??
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 01, 2009, 08:37:33 am »

Offline Lupo

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1187
  • Płeć: Mężczyzna
    • Był: FSO Polonez Caro 1.6GLI
Logan ja zakladalem dwa lata temu.
Przede wszystkim - jesli chodzi o dotacje to musisz zlozyc wniosek ZANIM zalozysz firme.

Jest z tym sporo roboty.
Wybierz sobie metode ksiegowosci (sa chyba 4) i ksiegowa - a ona Ci wszystko powie co i jak krok po kroku.

Zalozenie firmy to bardzo prosta sprawa. Trzeba sie niestety nalatac. Aha - jesli to Twoja pierwsza firma to przez pierwsze 2 lata bedziesz placil polowe skladek.

Co do kosztu zalozenia firmy - to zalezy od miasta.
W Warszawie mozna sie zmiescic w 150 zl - gdzie indziej miedzy 200-300zl zazwyczaj.
Przynajmniej tak bylo 2 lata temu.

Jak bedziesz mial konkretny pomysl to pisz. No i powodzenia z wlasnym biznesem - sukces na tym polu daje bardzo duza satysfakcje.
<font color="#FFFFFF">- O! Widzę, że kupiłeś sobie Golfa.
- Nie, wygrałem. Była to druga nagroda w loterii.
- A to co w takim razie było pierwszą?
- Worek kartofli.</font>

Działalność gospodarcza/Firma - co i jak??
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 01, 2009, 09:35:46 am »

Offline Mynx

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 168
Cytat: "Logan"
Znajomy jak załatwiał to mówił że niby to jedno okienko a tak naprawdę to latał gdzie popadło żeby założyć firmę. Tyle że jemu chodziło też o dotacje, nam w sumie też i a pro po dotacji to słyszeliśmy już tyle wersji że sami nie wiemy która ma choć trochę z prawdą wspólnego

Teraz jest sporo bonusów dla zakładających pierwszą własną firmę. Dotacje, niższy ZUS. Jeżeli chodzi o dotację z Urzędu Pracy to nie jest taka trudna do uzyskania (tylko musisz o nią walczyć przed założeniem firmy). Są jeszcze jakieś dotacje z Unii, ale jak je uzyskać, tego chyba nikt nie wie :P  Są jakieś dziwne biura, które się tym zajmują, wypełniają tonę jakiś papierków, biorą za to pieniądze i - co najlepsze - nie dają żadnej gwarancji, że te pieniądze się dostanie :roll:  Także na początek udaj się po dotację do Urzędu Pracy
Polonez - just drive and relax....

www.histmag.org - portal nie tylko dla humanistów

Działalność gospodarcza/Firma - co i jak??
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 01, 2009, 10:05:56 am »

Offline turbonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 356
Z dotacjami z UE są naprawdę jaja , starałem się dowiedzieć jakie trzeba spełnić warunki , do jakiego konkretnego programu się zgłosić wiec szperałem po WWW ale ze nie mogłem dopasować nigdzie mojego pomysłu wysłałem ojca na dni otwarte do punktu informacyjnego o funduszach UE jakoś tak to się nazywało  i info jakie uzyskał to adres strony www z której wziąłem adres tego punktu - parodia . Ludzie tam pracujący sami nie wiedzą o co chodzi

Działalność gospodarcza/Firma - co i jak??
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 01, 2009, 18:38:37 pm »

Offline Mynx

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 168
W sumie to irytujące, że Unia daje pieniądze a chyba nikt oprócz rolników nie wie jak po nie sięgnąć. Masa ludzi wykształconych, kończą handel zagraniczny, stosunki międzynarodowe, europeistykę itp itd Czego tam uczą na tych studiach? Nic dziwnego, że ciągle słychać o tym jak Polska marnuje unijną kasę. We wszelkiego rodzaju punktach informacyjnych, biurach oferują tylko "materiały" (masa dokumentów przez które zwykły człowiek nie jest w stanie się przedrzeć), oczywiście za odpowiednią opłatą. Przykra sprawa, że rolnicy mają swoją Agencję Rozwoju i wszelką pomoc w wypełnianiu wniosków za darmochę a przedsiębiorczym młodym ludziom w miastach nie ma kto pomóc
Polonez - just drive and relax....

www.histmag.org - portal nie tylko dla humanistów

Działalność gospodarcza/Firma - co i jak??
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 02, 2009, 09:39:57 am »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1905
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Co do kosztów otwarcia działalności: pamiętaj, że samo złożenie wniosku, że będziesz płatnikiem VAT kosztuje 170 zł - na szczęście można to w koszta wsadzić.

Co do dotacji: masakra, wnioski, biznes plany a kasę i tak dostaniesz jak wydasz swoją część i to udokumentujesz, więc różowo nie jest.

Działalność gospodarcza/Firma - co i jak??
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 02, 2009, 18:35:48 pm »

Logan

  • Gość
od babek z urzędu niczego nie idzie się dowiedzieć co jak i w jakiej kolejności.

co do biznes planu siedzę i szukam i dupa zbita za przeproszeniem.

Co do pomysłu to chcemy otworzyć firmę malarską. Głównie z tego względu, że jak do kogoś pójdziemy i spiszemy umowę na wykonanie prac to kasa będzie w 99% pewna. W porównaniu do tego co jest teraz. Myśleliśmy nad spółką ale odeszliśmy od tego pomysłu i postanowiliśmy że jak firma to normalnie jednoosobowa.

Działalność gospodarcza/Firma - co i jak??
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 02, 2009, 18:54:06 pm »

Offline Dimmu_

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 129
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN 1983
    • CzyszczenieAuta - Kompleksowa Kosmetyka Samochodowa
Cytat: "Excalibur#1937"
Co do kosztów otwarcia działalności: pamiętaj, że samo złożenie wniosku, że będziesz płatnikiem VAT kosztuje 170 zł - na szczęście można to w koszta wsadzić.

W przypadku gdy juz prowadzimy działalność.
Przy zakładaniu działalności w odpowiednim wniosku wybieramy czy chcemy być Vatowcami od razu czy nie.

Samo formalne załozenie działalności to koszta do 200zł (nie pamiętam dokładnie ale chyba wyniosło mnie to ~150zł)

Działalność gospodarcza/Firma - co i jak??
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 05, 2009, 16:19:55 pm »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1905
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Kolego Dimmu. Nie jak prowadzimy działalność a jak ją zakładamy - musisz być zarejestrowany jako płatnik VAT w momencie nastąpienia pierwszego zakupu/sprzedaży objętej ewidencją VAT. Nawet jak idziesz kupić papier toaletowy do firmowego kibla - to się załatwia wcześniej a nie później.

Poza tym... Jak sobie wyobrażasz taką działalność bez możliwości wystawiania faktur VAT? Logan straci 3/4 klientów jak im powie, że nie dostaną faktur VAT. W mojej działalności proszą o faktury za usługi nawet jak mają 30 zeta do zapłaty... nie ma się co szczypać.