Autor Wątek: Sterownik Stag - XL - kilka pytań  (Przeczytany 1661 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sterownik Stag - XL - kilka pytań
« dnia: Grudzień 03, 2009, 12:25:19 pm »

Bartek_86

  • Gość
Witam. Posiadam Poloneza GSI z zamontowanym sterownikiem gazu Stag-XL. Podłączyłem go pod komputer i chciałem go wyregulować. Poniżej zamieszczam ustawienia jakie wprowadziłem. Prosiłbym o jakieś korekty jeżeli zauważycie jakieś karygodne błędy. Wiem że nie da się ustawić samochodu poprzez forum i tego też nie wymagam. Samochód jeździ dobrze w pełnym zakresie obrotów, zobaczymy jak będzie ze spalaniem. Mam kilka pytań co do ustawień.

Pozycje przełączania ustawiłem na 75 kroków - odwzorowałem się szczeliną jaka była ustawiona w registrze - może teraz delikatnie ją zmniejszyłem ( poprzednio miałem regulacje na śrubę). Mieszanka jest moim zdaniem ustawiona prawidłowo, sonda balansuje w zakresie 0.3 - 0.45 na wolnych obrotach i przy wyższych - 3 - 4 tys obr - 0.25 - 0.7V.
Dziwi mnie że liczba kroków przy dodaniu czy tez odejmowaniu gazu nie zmienia się - pokazuje cały czas 75 kroków, a ustawiłem przy wzbogacaniu 30 kroków a zubażaniu 25. Dlaczego wartość 75 jest stała?

Kolejne moje pytanie odnosi się do chwilowej opcji otwarcia silnika krokowego przy przekroczeniu progu tps - wyłączyłem to bo otwierał się on dosłownie na ułamek sekundy i wracał do pozycji 75 kroków. Czy to powinno być włączone? Czy ma to związek z tym że podczas dodawania / odejmowania gazu silnik krokowy jest cały czas w jednej pozycji?

Następna sprawa to szybkość kroków. Czy to chodzi o to w jakim czasie silnik krokowy ma zareagować i zubożyć lub wzbogacić mieszankę? Czy też o coś innego?

Prosiłbym o pomoc

Pozdro



TYP TPS - 0-5V
PRÓG TPS - 0.80V
HISTEREZA TPS - 0.06V
WZBOGACENIE 30
ZUBOŻENIE 25
PRĘDKOŚĆ AKTUATORA - 250
OPCJA OTWARCIA - NIE
TYP SONDY - 0-1V
SONDA - STANDARD
PRĘDKOŚĆ AKTUATORA POWYŻEJ PROGU TPS - 250
PRĘDKOŚĆ AKTUATORA MONIŻEJ PROGU TPS - 100
SYMULACJA - TYPOWA
POZYCJA PRZEŁĄCZANIA - 75
POZYCJA MAX AKTUATORA - 150
POZYCJA MIN AKTUATORA - 45

Sterownik Stag - XL - kilka pytań
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 03, 2009, 16:10:02 pm »

Online KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
liczba krokow przy wzbogaceniu i zubozeniu to max wychylenia krokowca ,wiec czemu milaby cie sie zmieniac wartosc wyjsciowego polozeia z 75 ?

dodatkowe otwarcie po TPS nie musi byc wlaczone - przeciez na srubie go nie miales i jezdzil :P

szybkosc krokow ,czyli PRĘDKOŚĆ AKTUATORA to jak nazwa wskazuje wspolczynnik tego jak szybko sie porusza np. 20krokow/sekunde czy 3 kroki/sekunde
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Sterownik Stag - XL - kilka pytań
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 03, 2009, 18:05:48 pm »

Bartek_86

  • Gość
Zaobserwowałem dziwne zjawisko, że raz na ileś podłączeń silnik krokowy działa w następujący sposób: przełączam na gaz i ustawia się na 75 kroków, daje gazu i kroki się zwiększają dochodzą do okolo 100, puszczam gaz po chwili spadają na 60 kroków i po paru sekundach wracają na 75 (wszystko robione na postoju).  Podłączam go ponownie pod komputer, włączam program krokowy ustawia się na 75 i już tak stoi nawet przy dodawaniu gazu nawet nie drgnie. I nie wiem czy to tak ma być czy po prostu program nie pokazuje w jaki sposób zmieniają się położenia krokowca czy może coś się zawiesza i nie steruje krokowcem?