Autor Wątek: rozwazania na temat strojenia zestawu  (Przeczytany 2997 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rozwazania na temat strojenia zestawu
« dnia: Lipiec 21, 2010, 23:43:00 pm »

Offline Szakal#

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1669
  • Płeć: Mężczyzna
    • Audi A6 4.2 V8 40V
Cytat: "mastah22"

Być może dzieki temu unikniemy dziwnych sporów o pasmo subwoofera...


Z mojego punktu widzenia wsadzić sobie do bagażnika głośnik basowy (jak podaje jego specyfikacja) i ciąć na nim pasmo zwrotnicą do 80 Hz żeby otrzymać subwoofer mija się z celem ... ani basu z tego więcej ani nic ... to tak jak by wsadzić nitro do malucha ... wszystko można ... tylko po co ??
Był: Polonez Caro 1.4/1.6 GLI 16V 95' L-139
Był: Polonez Atu+ 1.6 GSI 01` 42U
Był: Polonez Caro 1.4/1.8 VVC GTI 16V 97`
Był: Polonez Caro 1.4 GLI 16V 96`

rozwazania na temat strojenia zestawu
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 22, 2010, 09:55:00 am »

Offline Szakal#

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1669
  • Płeć: Mężczyzna
    • Audi A6 4.2 V8 40V
Cytat: "mastah22"
Mijanie sie z celem to to ze puszczasz głosnik NISKOTONOWY i starasz sie na siłe uzyskac pasmo głosnika SREDIOTONOWEGO tak jak to jest teraz u Ciebie
Uważam że jeśli głośnik przenosi pasmo do 2000Hz, a zwrotnica na wzmacniaczu obcina na 800Hz to nie jest to pasmo głośnika średniotonowego tylko basowego ... więc nie jest to na siłę wciskanie na niego jakiegoś pasma bo do takiego jest stworzony i przystosowany
Cytat: "mastah22"
Wtedy być moze sam dojdziesz do tego ze po to wyprodukowano rózne typy głosników zeby podzielic pasmo tak , aby kazdy z nich odtwarzał czestotliwosci do których jest przeznaczony...

święta racja ... jego pasmo to 15-2000 ... gra w paśmie 15-800 czyli trochę zawężonym, ale "takim do jakiego jest przeznaczony"  :mrgreen: ...  :mrgreen:
Ponadto uważam, że z tył tak samo powinny być głośniki a nie tylko sam sub ...

[ Dodano: 22 Lip 2010 10:25 ]
Cytat: "mastah22"
No i system opieramy o stereo a nie kwadratofonie :)

to dlaczego we wszystkich nowych systemach domowych i car audio montowane jest teraz 7.1 ?? uważam, że wszelkie odmiany dolby już kilka lat temu wyparły stereo  :mrgreen:  :mrgreen:
Był: Polonez Caro 1.4/1.6 GLI 16V 95' L-139
Był: Polonez Atu+ 1.6 GSI 01` 42U
Był: Polonez Caro 1.4/1.8 VVC GTI 16V 97`
Był: Polonez Caro 1.4 GLI 16V 96`

rozwazania na temat strojenia zestawu
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 22, 2010, 11:20:17 am »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1905
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Cytat: "szakal_wawa"
Uważam że jeśli głośnik przenosi pasmo do 2000Hz, a zwrotnica na wzmacniaczu obcina na 800Hz to nie jest to pasmo głośnika średniotonowego tylko basowego ... więc nie jest to na siłę wciskanie na niego jakiegoś pasma bo do takiego jest stworzony i przystosowany

Kolego - weź sobie puść 2kHz i zobacz co to za dźwięk zamiast gadać głupoty. 2kHz w opisie głośnika oznacza, że jest w stanie (z trudem i w teorii) przenieść tę częstotliwość - to nie oznacza, że będzie dobrze grał! Mało tego - moim wogóle nie będzie grał. Jeśli dobrze sobie przypominam to mój amatorski sub sprzed lat też miał naklejkę chyba 1400 Hz ale grał JAK SUB dopiero jak go obciąłem do bodajże 120 Hz.

Wogóle dziwi mnie Twoja  polemika z człowiekiem, który zęby zjadł na subach - tylu skrzyń, głośników, zwrotnic i wzmacniaczy co mastah przerobił to pewnie na oczy nie widziałeś. Trza było być w zeszłym roku w Czerniewicach i posłuchać suba jakiego miał w bagażniku omegi - TO BYŁ BAS - portkami trzepało stojąc pół metra od auta.

Fakt - to jest forum i służy wypowiadaniu opinii - niestety, Ty kolego siejesz herezje.

[ Dodano: 22 Lip 2010 11:23 ]
Na marginesie - jeśli masz zwrotnicę na wzmaku to powinieneś mieć osobny filtr właśnie dla suba i bankowo nie będzie miał więcej niż 200Hz. Wzmak jaki masz jest pewnie do zwykłych systemów dwu- trójdrożnych - filtry w okolicy 1,5-2 kHz i drugi 4-5kHz.

[ Dodano: 22 Lip 2010 11:25 ]
Tak jak np tu: http://allegro.pl/item1140168858_wzmacniacz_samochodowy_p_550_2.html - widać wyraźnie regulację filtra dolnoprzepustowego - ile jest na skali? Od 32Hz do... 250Hz.

rozwazania na temat strojenia zestawu
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 22, 2010, 18:02:50 pm »

Offline Szakal#

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1669
  • Płeć: Mężczyzna
    • Audi A6 4.2 V8 40V
Po pierwsze po to piszę na forum bo chce przedyskutować swoje zdanie ... dowiedzieć się czegoś ... nauczyć ...
Po drugie zwrotnica na wzmacniaczu ma płynną regulację od 80 do 800 ...
Po trzecie od początku piszę, że pasmo mam obcięte na 800 nie na 2000 ...
Po czwarte nic nie stoi na przeszkodzie przestawić na 80 ...

[ Dodano: 22 Lip 2010 18:05 ]
Cytat: "Excalibur#1937"
Wogóle dziwi mnie Twoja polemika z człowiekiem, który zęby zjadł na subach - tylu skrzyń, głośników, zwrotnic i wzmacniaczy co mastah przerobił to pewnie na oczy nie widziałeś.

Może nie zabrzmi to grzecznie ... ale nie wiesz ile widziałem to nie ......
Był: Polonez Caro 1.4/1.6 GLI 16V 95' L-139
Był: Polonez Atu+ 1.6 GSI 01` 42U
Był: Polonez Caro 1.4/1.8 VVC GTI 16V 97`
Był: Polonez Caro 1.4 GLI 16V 96`

rozwazania na temat strojenia zestawu
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 22, 2010, 18:13:11 pm »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1905
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Widzę, że nic nie załapałeś z moich słów - koniec tej polemiki z mojej strony.

rozwazania na temat strojenia zestawu
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 22, 2010, 18:14:20 pm »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
Cytat: "szakal_wawa"
Po pierwsze po to piszę na forum bo chce przedyskutować swoje zdanie ... dowiedzieć się czegoś ... nauczyć ...
Jasne, ja to doskonale rozumiem i sadze ze po to wlasnie sa fora.

Cytat: "szakal_wawa"
Po trzecie od początku piszę, że pasmo mam obcięte na 800 nie na 2000 ...
Noo jesli Ci tak pasuje to tego nie zmieniaj, ma grać dla Ciebie i Tobie sie podobac. Nic nie stoi na przeszkodzie aby ktos sobie zamontowal i po 3 tweetery na słupek i i zadnych głosników wiecej, nic nikomu do tego. Wazne tylko jest to aby nikt nikomu nie staral sie na sile uswiadomic ze to prawidlowo zrobiony system i gra to w sposób prawidłowy...


Cytat: "szakal_wawa"
Po czwarte nic nie stoi na przeszkodzie przestawić na 80 ...

No to na przyszłe mody proponuje zrobic wygluszenie drzwi, dobre panele + ciekawy system odseparowany zasilony z pieca. Chyba nie mozesz powiedzieć chocby po odsluchu 16cm z drzwi u mnie , ze nie da sie wydobyc zadowalajacego dołu i srodka z 16cm.. A wtedy być moze dojdziesz sam do wniosku ze nie potrzebne CI sa głosniki z tyłu a sub moze grac ciszej skrojonym pasmem dla niego idealnym i tez bedzie fajnie :)

Jezeli nie to zawsze mozna wrócic do "dzisiejszych" ustawien, ale daj sie przekonac i sprobuj zbudowac system "prawidłowo" aby móc jednoznacznie stwierdzic co Ci pasuje.

Zreszta taka droge zdecydowanie poolecam KAZDEMU :)

[ Dodano: 2010-07-22, 18:18 ]
Dodatkowo sądze ze z powodzeniem część tej polemiki ktorys dobrotliwy mod powienien przeniesc do odpowiedniegoo działu, tam z powodzeniem mozna bedzie kontynuować.
  • Jef
  • Czaku

rozwazania na temat strojenia zestawu
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 23, 2010, 20:02:30 pm »

Offline Mariusz#

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2283
  • Płeć: Mężczyzna
    • POLONEZ Atu+ 1.6 GSI
przeniosę niebawem dziś jetem w stanie nieważkości więc nic nie wymyśle
Pan inżynier widzę, że lubi jeździć tym polonezem

rozwazania na temat strojenia zestawu
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 25, 2010, 23:57:13 pm »

Offline xprot

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 328
    • borocaro+ gsi
nie na temat tematu, ale na temat w temacie poruszony:P
Cytat: "mastah22"
I nie martw sie nic nigdy stereo nie wyprze :)


upewnij mnie ze mowisz o CA ?

i ze to ci sie tylko wydaje?

bo nie wiem czy slyszales kawalki ktore sa nagrywane specjalnie na zestawy 5/7.1 i to tak zeby zestawy byly ustawione dokladnie jak trzeba. wedlug mnie to jest przyszlosc muzyki i zwykle stereo tego efektu dac nie moze. stereo nie bedzie wirowac ci dzwiekiem dookola glowy.

jesli chodzio ilosc kanalow to chcialbym sie znalezc w ogromnym pomieszczeniu w ktorym byloby od groma glosnikow na suficie i w podlodze, tak zebym slyszal jak muzyka moze krazyc wokol mojej glowy, wirowac, wykrecac korkociagi...

stereo jest ok, bo do dzisiaj nikt  w w/w sposob nie umie stworzyc muzyki, ale stwierdzenie ze nie stanie sie to nigdy mnie ubodlo.bo ja chce tych czasow, kiedy muzyka bedzie naprawde w przestrzeni, doczekac.

rozwazania na temat strojenia zestawu
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 26, 2010, 06:31:42 am »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
Cytat: "xprot"

upewnij mnie ze mowisz o CA ?
Nie no pewnie ze nie pisałem o CA przeciez temat nie dotyczy wogole CA...


Cytat: "xprot"
bo nie wiem czy slyszales kawalki ktore sa nagrywane specjalnie na zestawy 5/7.1 i to tak zeby zestawy byly ustawione dokladnie jak trzeba. wedlug mnie to jest przyszlosc muzyki i zwykle stereo tego efektu dac nie moze. stereo nie bedzie wirowac ci dzwiekiem dookola glowy.
Słyszałem ale nie w aucie i nie chciałbym, zreszta nie tylko ja aby ktos mi spiewał zza pleców i burzył mi scene, jak Ty sobie to wyobrazasz?

Cytat: "xprot"
jesli chodzio ilosc kanalow to chcialbym sie znalezc w ogromnym pomieszczeniu w ktorym byloby od groma glosnikow na suficie i w podlodze, tak zebym slyszal jak muzyka moze krazyc wokol mojej glowy, wirowac, wykrecac korkociagi...
No to sie tam znajdz i odczówaj co chcesz ale poprawnie zestrojonych systemów CA w to nie mieszaj...

Cytat: "xprot"
stereo jest ok, bo do dzisiaj nikt w w/w sposob nie umie stworzyc muzyki, ale stwierdzenie ze nie stanie sie to nigdy mnie ubodlo.bo ja chce tych czasow, kiedy muzyka bedzie naprawde w przestrzeni, doczekac.


A ja bym nie chciał szukać churku albo wiolaczeli za głowa czy stać posrodku artystów grajacych dla mnie... Zdecydowanie wole i nie tylko ja siedzieć "przed nimi"...

Dlatego futurytyczne wizje futurystycznymi ale nie  wszedzie ich zastosowanie ma przyszłossć i tyle.
  • Jef
  • Czaku

rozwazania na temat strojenia zestawu
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 26, 2010, 08:27:59 am »

Offline Mariusz#

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2283
  • Płeć: Mężczyzna
    • POLONEZ Atu+ 1.6 GSI
tym którzy zamiast 2 uszu wolą mieć 5 albo 7  polecam wizytę w filharmonii  gdzie  każdy instrument  jest ustawiony w odpowiednim miejscu a dyrygent stoi przed nimi a nie w środku nich ( poto żeby słyszeć kto  fałszuje i ogarniać tą ekipę), a sluchacze siedzą jeszcze dalej. Efekt tego jest taki że ciary przechodzą po plecach i praktycznie żaden głośnik nie odda  tego efektu  w ten sam sposób. Dlatego dążą producenci do stworzenia tego typu efektu poprzez jakieś  ustawienia typu "koncert, chór,  audytorium " i inne bzdety a także systemy 5.1 czy 7.1 ale to jest tylko dobre do    dużych  pomieszczeń gdzie się che obejrzeć film z efektami sztucznie wygenerowanymi komputerowo. Np Gladiator scena gdy wchodzi na arenę a tłum krzyczy i w tym czasie  kamera zasuwa do okola areny i słuchacz ma wrażenie że tłum otacza jego.
Dla   aut takie rozwiązanie nie jest zbyt racjonalne z racji na małą przestrzeń, może się wydawać że w democarach   jest 20 głośników ale to wszystko lata na zestawie stereo przy 2 kanałach  każdy głośnik strojony praktycznie osobno ( z wyłączeniem sekcji głośników które mają grać to samo)
Pan inżynier widzę, że lubi jeździć tym polonezem