Autor Wątek: LITERATURA  (Przeczytany 3385 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LITERATURA
« dnia: Wrzesień 07, 2010, 09:22:29 am »

KAROLeski#1940

  • Gość
W tym temacie będziemy opisywali książki i publikacje które posiadamy lub przeczytaliśmy. Pozwoli nam to na zebranie informacji na temat dostępnej literatury tematycznej. W brew pozorom pozycji wydawniczych o temacie polskiej motoryzacji jest coraz więcej, jednak nie o wszystkich wiemy. Dlatego właśnie powstał ten temat.
Temat ma na celu utworzenie przejrzystego zbioru dostępnej literatury.

[ Dodano: 07 Wrz 2010 09:56 ]
AUTO-MOTO PRL



Autor: Adam Zakrzewski (rekomenduje: Patryk Mikiciuk)
255 stron
twarda oprawa
(drugie wydanie tej książki poznacie po okładce z Mikrusem. Nie znalazłem jednak nigdzie zdjęcia)

Bardzo ładnie graficznie przygotowany album. Bardzo duża ilość zdjęć do tej pory nie publikowanych. Opis (prawie) wszystkich pojazdów produkcji PRL w raz z prototypami. W książce nie zabrakło opisów takich rarytasów jak FSO Ogar, Wars, Warszawy 110 czy przepięknej Syreny Sport. Bardzo bogaty opis każdego auta od momentu rozpoczęcia produkcji aż do zakończenia uwzględniając większość powstałych wersji które zarówno weszły do produkcji jak i pozostały tylko w formie prototypu. Opisy są bardzo ogólne pod względem dat i liczb. Ma to na celu uniknięcia błędów merytorycznych przez autora (... i słusznie, lepiej coś pominąć niż napisać bzdury)

Książka jest podzielona na cztery działy: Samochody osobowe, motocykle i motorowery, samochody dostawcze, samochody ciężarowe. Sposób redagowania genezy powstania danej konstrukcji wpleciony w realia polityczne i gospodarcze tamtego okresu sprawia, że książka jest bardzo ciekawa i niezwykle wciąga.

Według mnie jedynym mankamentem jaki znalazłem to pominięcie w opisie FSO Poloneza wersji Analog. Jeżeli w opisie możemy znaleźć informacje na temat Poloneza Kombi czy Atu oraz tak egzotycznych aut jak Meduza czy Smyk to według mnie Analog też powinien się znaleźć.

[ Dodano: 07 Wrz 2010 10:27 ]
POLSKI FIAT 125P/FSO 125P



Autor: Zdzisław Podbielski
120 stron
Oprawa miękka

Świetna książka i chyba jedyna przedstawiająca tak fachowo opis popularnego "dużego fiata"
Wstępem do opisu głównego bohatera jest historia współpracy pomiędzy Fiatem a Polską oraz budowa licencyjna Polskiego Fiata 508 oraz powstanie (już po wojnie) Fabryki FSO i początki produkcji samochodów osobowych w Polsce.

Książka zawiera kompletną genezę powstania Polskiego Fiata 125p od momentu rozpoczęcia rozmów z Fiatem, przedstawia pierwsze egzemplarze, rozwój i modernizacje, sukcesy sportowe, aż po kryzys, próbę ratowania fabryki i w końcu pamiętną datę: 29 czerwca 1991 roku kiedy to z taśmy montażowej zjechał ostatni FSO 125p.

Sposób redagowania książki jest bardzo przejrzysty i czytelny a geneza wpleciona w zawirowania polityczne pozwala wczuć się czytelnikowi i zrozumieć pewne decyzje dyrekcji FSO. Autor znakomicie podszedł do tematu liczb i dat. W książce znajdziemy dużą ilość tabel i zestawień. Jeśli chodzi o sprawy nierostszygnięte to autor bardzo sprawnie wybrnął z sytuacji. Podczas gdy jedne źródła mówią o liczbie X egzemplarzy a drugie o liczbie Y, autor w swojej publikacji uwzględnia zarówno liczbę X jak i Y. Do tego bardzo bogata bibliografia pozwala na traktowanie tej książki jako historycznej. Błędów merytorycznych nie znalazłem.

Tekst książki jest dodatkowo wzbogacony dużą ilością zdjęć a swoistą ciekawostką jest porównanie Polskiego Fiata 125p z "konkuręcją" taką jak Łada 1500, Wartburg 353 czy Dacia 1300. Jak wypadło porównanie? Przeczytajcie sami... Polecam...

LITERATURA
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 07, 2010, 17:36:02 pm »

Offline BARTEK1925

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 4230
  • Płeć: Mężczyzna
  • 000086
    • Laguna I kombi 1.8 + sekwencja 2000 r.
Pierwszą książkę od góry mam i polecam, dużo fajnych zdjęć różnych polskich pojazdów i motocykli. Fajnie się czyta i ogląda.
Paździoch 2.0 OHC ford 1990 r - 2003/2016 r. auto odjechało 14.05.2016 do nowego domu.
A codziennie granatowe Mondeo kombi MK1 1.6 + LPG - zwany też czołgiem-sprzedany wrzesień 2017
Obecnie: Laguna 2000 r. kombi 1.8 + sekwencja
             Berlingo 2008 r. I lift 1.6 + sekwencja

LITERATURA
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 07, 2010, 18:54:12 pm »

Offline michal235c

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 1.6GLI 1997r.--> (Polonez Atu "Orciari" 1.6 GLI 16V) Polonez Atu Plus 1.4 GTI 16V 1997r.
KAROLeski#1940,  pewnie o te wydanie ci chodziło :wink:
AUTO-MOTO PRL (wydanie nr.2)


Uploaded with ImageShack.us
Jest Atu  ?.? GLI ?V :d, jest i Atu Plus K16 :d, było Caro ale się rozpadło :P
http://www.polskajazda.pl/Samochody/FSO/Polon

LITERATURA
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 07, 2010, 22:54:46 pm »

KAROLeski#1940

  • Gość
O... Dokładnie.  :D

[ Dodano: 08 Wrz 2010 09:34 ]
POLSKIE KONSTRUKCJE MOTORYZACYJNE 1961-1965



Autor: Andrzej Zieliński
stron: 202
oprawa: miękka

Jest to druga część słynnej pracy Andrzeja Zielińskiego opisująca tym razem lata 1961-1965. W książce znajdziecie opis 121 konstrukcji jakie powstały w Polsce, zarówno te które weszły do produkcji seryjnej jak i niezrealizowane projekty.
Książka podzielona jest na 7 rozdziałów:
1. Samochody osobowe
2. Autobusy i mikrobusy
3. Samochody ciężarowe i dostawcze
4. Samochody specjalizowane i specjalne
5. Zestawy ciągników siodłowych z naczepami
6. Motocykle i skutery
7. Motorowery

Każda konstrukcja zawiera krótką genezę (dosłownie kilka zdań), zdjęcie lub rysunek oraz obszerne dane techniczne. Według mnie autor za mało miejsca poświęcił na informacje ogólne oraz genezę powstania a za dużo miejsca poświęcił danym technicznym, gdzie w pewnym momencie czytając o kolejnej odmianie już popularnego Żuka zaczyna drażnić tekst: "zawieszenie: jak w Żuku A03, skrzynia biegów: jak w Żuku A03..."  i tak po kolei przez kilkanaście kolejnych konstrukcji na bazie Żuka...

Niebywałym plusem tej książki jest to, że jest to pierwsze (...tak niestety pierwsze!) kompletne zestawienie wszystkich konstrukcji motoryzacyjnych jakie powstały w naszym kraju. Do tej pory powstały też inne publikacje, jednak opisujące bardzo wybiórczo powstałe u nas konstrukcje. Dlatego uważam, że pomimo (według mojej oceny!) dość nieciekawego zredagowania jest to pozycja wydawnicza na którą wypadało by zwrócić szczególną uwagę...