Autor Wątek: problem z wentylatorem:/  (Przeczytany 1193 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

problem z wentylatorem:/
« dnia: Listopad 27, 2010, 11:49:36 am »

groszekBJP

  • Gość
Witam. Jestem tu nowy i nie mam bladego pojecia czy ktos juz zakładał podobny temat ale z moim bystrym netem nie jestem w stanie przejzec wszystkich stronek> A wiec przejdzmy do konkretów: wentylator włanczał mi sie wczesniej ok 98stopni po wyjeciu chłodnicy w celu przeczyszczenia po złozeniu ,wentylator teraz nawet przy 95stopniach nie włancza sie (na krótko działa). w przewodach do wentylatora nie ma pradu, bezpieczniki sa ok i przekaźniki tez. o co w tym wszystkim moze chodzic??  Pozdrawiam PIS V

problem z wentylatorem:/
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 27, 2010, 12:06:20 pm »

Offline oprawca_1978

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 575
Jeśli masz Poloneza z 1984 roku, to zdaje się, ma on wentylator napędzany od silnika, na pompie wody z tego, co pamiętam. Jest on włączany włącznikiem umieszczonym w chłodnicy, a jego praca polega na sprzęgnięciu go z wirnikiem pompy poprzez sprzęgło elektromagnetyczne, które jest w jego korpusie. Sprawdź uważnie wentylator, tam dochodzi szczotka węglowa oraz przewód. Szczotka trzymana jest w swoim gnieździe na drucikowym zatrzasku, który dociska ją do pierścienia zasilającego uzwojenie elektromagnesu. Może tego nie podłączyłeś po prostu.
Włączenie tego wentylatora wydaje charakterystyczny "klask", gdy elektromagnes przyciąga do siebie piastę wentylatora i napędzany on jest od pompy wody. Gdy obwód ten jest rozwarty, wentylator obraca się też, ale tylko w wyniku swojej bezwładności oraz znikomego tarcia w jego łożysku tocznym. Daje się wtedy zatrzymać go jednym palcem.
Jak Kuba Bogu - tak Bóg Kubańczykom!