Autor Wątek: Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem  (Przeczytany 8154 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« dnia: Grudzień 25, 2010, 19:32:43 pm »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
Witam problem polega na tym iż mam 4 głośniki (2 x Tonsile 200mm + 2 Houston Acoustic 100mm) i gdy podłącze same tonsile wszystko jest cacy problem zaczyna się gdy podłącze do nich te drugie głośniki wystarczy już że podłącze jednego tego Houstona( nawet jak podłącze jednego houstona samego wszystko gra dobrze jak podłączam już drugiego houstona zaczyna się charczenie) i od razu podczas basów bądź głośniejszego grania zaczynają wariować głośniki wydają taki przerażający dźwięk jakby miały się rozpaść czego może być to przyczyna dziękuje za wszelkie propozycje może to być wina głosników czy raczej za słabego radia?
Z góry dzięki
Pozdrawiam
luka92
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 25, 2010, 19:45:03 pm »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1902
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Po pierwsze: jakie impedancje obsługuje radio?
Po drugie: jakie impedancje mają poszczególne głośniki?
Po trzecie: jak je łączysz? szeregowo czy równolegle?
Po czwarte: jaki procent zniekształceń ma wzmacniacz przy jakich impedancjach?

Jeśli czegoś nie wiesz: www.google.pl - potem odpowiedz na te pytania a my postaramy się pomóc.

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 25, 2010, 21:58:35 pm »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
1. 4-8 ohm
2. Przednie (houston 100mm) - 4 ohm
    Tylne (tonsil 200mm) - 8 ohm
3. Radio ma podłączenie na cztery głośniki przez kostke iso je łącze (niewiem czy taka odpowiedz wystarczy)
4. Chodzi o THD(w instrukcji jest napisane) - 0.3% niewiem czy tak jest bo się nie znam na tym aż tak :D
Jak coś źle napisałem to sorki :D ale dopiero się tego wszystkiego powoli uczę pierwsze auto :) i chyba przy nim zostanę :)
A te charczenie zaczyna się gdy radio jest ustawiona głośność jakoś 30 bądź mniej jeśli podbije basy.

A jest taka możliwość że te przednie głośniki maja taką moc że po prostu wzmacniacz który jest w radiu nie domaga po prostu?
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 25, 2010, 22:16:40 pm »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1902
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
W teorii powinno wszystko grać choć niezbyt zdrowo dla wzmacniacza, że przedni tor obciążasz dwa razy mniej niż tylny.

Kolejna sprawa - zakładam, że głośniki podłączasz odpowiednio - + do +, - do -.

Jeśli wszystko jest prawidłowo podpięte to nie ma siły - musi to grać.

Jeśli trzeszczy przy wyższej głośności lub mocniejszym basie to w zależności od tego, które głośniki trzeszczą - podłącz na odwrót do radia (przód do tyłu, tył do przodu) i sprawdź czy: 1. trzeszczą te same głośniki (odpowiedź: uszkodzony głośnik) 2. trzeszczą te które nie trzeszczały a trzeszczące nagle grają dobrze (odpowiedź: przyczyna tkwi w radiu).

W przypadku nr 1 wiadomo co zrobić

W przypadku nr 2 przyczyn może być kilka:
- uszkodzone radio
- słabe kable zasilające
- inne cuda (mi chwilowo do głowy nie przychodzą ale na pewno takie są).

Na zakończenie - co to za radio?

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 25, 2010, 22:35:18 pm »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
wiem że pewnie zaraz powiesz żebym to wyrzucił :D ale to Voice Kraft niestety na razie nie mam kasy na lepsze a to jest tylko przejściowy patent bo miałem kaseciaka który wogóle nie grał tylko charczał, potem zamierzam kupić Alpine bo miałem z jednym już styczność i się przekonałem.

Znaczy opisze sprawę trochę bardziej organoleptycznie bo trochę można było się pogubić w tym co napisałem a mianowicie:
1. Podłączyłem 1 houstona - wszystko działało
2. podłączyłem 2 houstona - zaczał jeden tak dziwnie charczeć (sprawdziłem go osobno i działał dobrze sam)
3. Te oba Tonsile jak są podłączone same - też wszystko działa
4. Problem zaczyna się chyba jak zaczynam podłączać te houstony( maja one wiekszą moc) z tymże jak one działają pojedynczo wszystko gra, a jak są podłączone z tonsilem to tonsil skrzeczy jakby miała membrana odpaść.
5. Przy podłączeniu wszystkich i podgłoszeniu do mniej więcej 30 lub podbiciu basów radio potrafi zgasnąć i włączyć się na nowo

A mam pytanie bo z moich doświadczeń wynika że radio może mieć za mało mocy? Mogłoby dlatego się tak dziać?
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 25, 2010, 22:50:56 pm »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1902
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Radio jakiej marki by nie było: jeśli jest sprawne to ma grać i tyle. Szału robić nie będzie ale czysty dźwięk to raczej niewielkie wymagania więc luzik ;)
Cytat: "luka92"
5. Przy podłączeniu wszystkich i podgłoszeniu do mniej więcej 30 lub podbiciu basów radio potrafi zgasnąć i włączyć się na nowo

Ewidentnie brakuje prądu - miałem tak jak akumulator mi się kończył (a miałem jakieś tam Sony).
Charczenie i zniekształcenia dźwięku również mogą pochodzić od słabego zasilania.

Kolejne pytanie: robiłeś testy przy włączonym silniku? Czy wtedy efekt jest ten sam?

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 25, 2010, 22:52:23 pm »

Offline fafik

  • ostroyebak okolosyberyjsky
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 855
  • Płeć: Mężczyzna
  • nASO DREAM TEAM
    • caro gld
    • http://www.polskajazda.pl/Samochody/FSO/Polonez_ATU/104429
Cytat: "luka92"
A mam pytanie bo z moich doświadczeń wynika że radio może mieć za mało mocy? Mogłoby dlatego się tak dziać?
Tak jakby trafiles w sedno. W radiu znajduja sie kondenastory odpowiedzialne za chwilowe wyladowanie przy duzym obciazeniu, jesli ich pojemnosc jest mala dzieja sie takie cuda wianki.
http://www.polskajazda.pl/Samochody/FSO/Polonez_ATU/104429
Mój polonez jest jak maybach- ręcznie składany :]
Gdyby w samochodach europosłów zamontować blokadę antydebilizmu z czujnikiem wykrywającym procent absurdu w procesie myślenia, musieliby wszędzie, biedactwa, zasuwać z buta.

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 25, 2010, 22:55:12 pm »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1902
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
W tej chwili jeszcze mi do głowy przyszedł prosty test a sporo nam powie - wymaga tylko posiadania najprostszego woltomierza... Jeśli go masz to wepnij się w zasilanie radia i obserwuj wskazania w trakcie powolnego podgłaśniania radia. Zaobserwuj do ilu spada i zanotuj. Potem zrób ten sam test przy włączonym silniku.

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 25, 2010, 22:57:15 pm »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
znaczy ja robię na razie testy na zasilaczu ZSRR w domu który ma regulacje napiecia :D w domu, po świętach montuje w poldolota, ale teraz sprawdziłem i podobny dźwięk był jak na zasilaczu zmniejszyłem moc poniżej 11V to też głośniki podobnie charczały więc chyba sprawa rozwiązana

A i dzięki że mnie nie zjechałeś :D bo jak poczytałem na forach typu elektroda itd to tam od razu mówią że wyrzucona kasa, że śmieć ale powiem szczerze że spodziewałem się mniejszych rewelacji po tym radiu a gra całkiem przyzwoicie można nawet całkiem mocno zagrać ;) ale dzięki za pomoc. (Szkoda że nie ma tutaj funkcji "pomógł" jak na niektórych forach to bym dał ci plusa) ;) jeszcze raz wielkie dzięki

Temat chyba do zamknięcia jak będę miał problemy po podłączeniu do auta to dam znać ;)
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 25, 2010, 23:09:50 pm »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1902
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Powiem szczerze: na zasilaniu nie oszczędzaj. Najlepiej zrób porządne zasilanie od "zera". Raz, że będziesz pewny tego zrobiłeś. Dwa, że będzie przygotówka pod ewentulany wzmacniacz w przyszłości. Instalacja fabryczna niestety jakością i solidnością nie grzeszy...

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 25, 2010, 23:32:33 pm »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
Ale szczerze powiem że i tak u mnie nie jest żle przy odpalonym silniku bez niczego ma 14.4 a przy ogrzewaniu, swiatłach i tym badziewnym kaseciaku na max spada tylko to 14.3 :D może nie będzie tak źle zobaczymy.
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 26, 2010, 02:41:32 am »

Offline maciejowski

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2979
  • Płeć: Mężczyzna
    • 125p '75 | 125p '78 | 125p '80 | 125p '90 | 126p '78 | caro '96 x2 |
to nie o to chodzi, że aku czy alternator trup, tylko za cieńkie kable doprowadzające prąd do radia. daj kabel 1,5mm², a najlepiej 2,5mm² prosto z akumulatora (oczywiście z bezpiecznikiem po drodze) i to samo z masą (tzn. masa na budę, gdzieś pod śrubkę).
Cytat: KGB
wtedy moze okazac sie ,ze pelno Nm ,a jakoby zadnego nie bylo - jedna malutka przekladnia ,tak wiele ubylo ...

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 26, 2010, 17:52:03 pm »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
Sprawdzałem dzisiaj wszystko jeszcze raz na spokojnie w domu na zasilaczu i podczas większych basów lub głośniejszej gry napięcie na zasilaczu spada poniżej 11V czasami nawet do 7V :D i stąd moje pytanie ponieważ skoro na zasilaczu w domu który jest podpięty pod 230V a zasilanie na nim ustawione na ok.15-16V i spada do 7-10V przy głośniejszej grze to czy w aucie nie będzie też tak samo spadać? (chociaż z drugiej strony w alternatorze jest regulator napięcia a w tym zasilaczu jest ustawiane tylko ręcznie)
Pozdrawiam
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 26, 2010, 17:56:33 pm »

Offline maciejowski

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2979
  • Płeć: Mężczyzna
    • 125p '75 | 125p '78 | 125p '80 | 125p '90 | 126p '78 | caro '96 x2 |
zasilacz masz za słaby, nie wyrabia z takim obciążeniem.
Cytat: KGB
wtedy moze okazac sie ,ze pelno Nm ,a jakoby zadnego nie bylo - jedna malutka przekladnia ,tak wiele ubylo ...

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 26, 2010, 18:09:41 pm »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
No fakt jak już wcześniej wspominałem jest to jakiś zasilacz ZSRR albo NRD :D nie pamiętam :D ale to dziwne przecież on jest podłączony pod 230 :D ale nie wnikam :D bo zaraz fizyki kwantowej zacznę się uczyć żeby to rozwikłać :D

Ale sądzisz że w aucie powinno być git?
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 26, 2010, 18:14:28 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Jedyne rozwiązanie to duży kondensator i będzie super.

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 26, 2010, 18:18:28 pm »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
No ale właśnie mnie to zastanawia bo przecież to jest samo radio (kondensatory i wzmaki montuje się raczej w porządnym sprzęcie a to raczej jest słabej jakości sprzęt -narazie) :D i do tego nie najlepszej jakości :D a taki pobór prądu :D dlatego jutro albo pojutrze to wsadzę do poldka i sprawdzę czy będzie tak spadać bo w sumie też fakt że może to być kwestia że zasilacz ten stary jest taki byle jaki :)
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 26, 2010, 18:48:23 pm »

Offline maciejowski

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2979
  • Płeć: Mężczyzna
    • 125p '75 | 125p '78 | 125p '80 | 125p '90 | 126p '78 | caro '96 x2 |
Cytat: "luka92"
bo zaraz fizyki kwantowej zacznę się uczyć żeby to rozwikłać
fizyki podstawowej, prawo ohma! moc nie bierze się z niczego.

radio potrafi wciągnąć dużo prądu, u mnie stary pioneer zaduszał zasilacz 1,5A na 1/3 głośności.
Cytat: KGB
wtedy moze okazac sie ,ze pelno Nm ,a jakoby zadnego nie bylo - jedna malutka przekladnia ,tak wiele ubylo ...

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 26, 2010, 19:04:32 pm »

Offline luka92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 988
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.6GLI 97'
no spoko spoko :D tylko przecież w domu nie będę tego słuchać :D ważne żeby w poldku w miarę śmigało i nie wyłączało się jak przekroczę te 30 na którym na zasilaczu się wyłącza

Na zasilaczu jest napisane 1.7V - 16V / 1.2A.
Mam pytanie czy w samochodzie nie ma większego natężenia prądu? I czy nie od tego zależy to że radio ma za mało napięcia?
Sorki ale trochę nie moja dziedzina (raczej jestem biol-chem) :D wiem że powinienem to znać :D
W uszach szum, w oczach łzy, na liczniku czterdzieści trzy ;)
Sam go mam sam go pcham ;)

Radio + 4 głośniki problem z dzwiękiem
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 26, 2010, 20:40:22 pm »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1902
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Taki zasilacz nie wydoli. Dziwne, że się nie spalił jeszcze.

Nie ma takiego pojęcia, że "w samochodzie jest większe/mniejsze natężenie prądu". To ile tego prądu popłynie zależy od obciążenia zasilania. Radio, wzmacniacz, światła i halogeny i masz już kilkadziesiąt amper natężenia prądu. Powyłączasz wszystko to popłyną miliampery. 1.2A, które może maksymalnie dać Twój domowy zasilacz to maleńki pikuś dla instalacji samochodowej. 55 watowa żarówka połyka ponad 4.5A. Resztę możesz sobie wydedukować.

Uwaga - teraz będzie teoria.

Radio, które w teorii może oddać 4x50W w praktyce połyka z zasilania maksymalnie drugie tyle a więc 400W a to grubo ponad 30A. Jak napisałem to teoria. W praktyce te moce są niższe więc i pobór prądu jest niższy. Sprawdzić to można w bardzo prosty sposób - większość sprzętu ma bezpiecznik z tyłu obudowy - zobacz jaki masz wetknięty... Potem pomyśl chwilę i sam sobie odpowiesz na kolejne pytania.