Autor Wątek: Bezpiecznik instalacji car-audio  (Przeczytany 4010 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Bezpiecznik instalacji car-audio
« dnia: Maj 28, 2011, 15:40:10 pm »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1904
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Jak pisałem w innym temacie jednym z winowajców mojej amatorskiej instalacji car-audio był bezpiecznik. Konkretnie wygląda jak ten:



tyle, że nie ma logo Phonocar'a. Mój bezpiecznik miał wartość 60A a spadek napięcia na nim wynosił około 1,7V (na wejściu 13,65 - na wyjściu 11,93) Stało się to w sumie z dnia na dzień, sam nie wiem kiedy. W czasie pierwszych konsultacji z mastahem spadek napięć był znikomy. Może coś jest wadliwe, może sam materiał jest do dupy, nie wiem. Styki są czyste, świecą się jak psu jajca - sprawdzę jeszcze jaki sam bezpiecznik opór stawia ale to dopiero jak deszcz łaskawie przestanie padać. Z drugiej strony - jeśli po tak krótkim czasie owy bezpiecznik ma mnie w bambuko robić to ja mu podziękuję - przecież nie będę raz w tygodniu z miernikiem gonił i sprawdzał wszystkich połączeń!

Sprawdziłem bezpiecznik od znajomego:



i owy problem nie występuje (spadek napięcia niewiele ponad 0,1V).

Decyzja prosta - szukam innego zabezpieczenia. Na alledrogo jedyną interesującą opcją jest właśnie pokazany wcześniej Sinuslive. Niestety jestem przeciwny wszelkiej automatyce więc pytanie do Was - co macie u siebie? Co polecacie? Byłoby idealnie gdyby wypowiadający się dołączył foto i sprawdził spadki napięć na swoim bezpieczniku. Tematu stricte o bezpiecznikach w dziale car-audio brakuje więc zbierzmy tu do kupy wszystko co warto wiedzieć.


« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2011, 19:23:13 pm wysłana przez Excalibur#1937 »

Odp: Bezpiecznik instalacji car-audio
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 28, 2011, 18:20:03 pm »

Offline Seba OBR

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 501
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro (L-205) 1.8 16V
    • OBR Garages
Po co ci obudowa bezpiecznika? sam bezpiecznik kup. ja miałem też bezpiecznik 30A, który nie dział. Wsadziłem inny bezpiecznik 30A i działał, spadki napięcia były znikome.

Odp: Bezpiecznik instalacji car-audio
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 28, 2011, 18:27:37 pm »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1904
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Po co ci obudowa bezpiecznika? sam bezpiecznik kup. ja miałem też bezpiecznik 30A, który nie dział. Wsadziłem inny bezpiecznik 30A i działał, spadki napięcia były znikome.
Wolałbym, żeby mi to na kablach nie wisiało stąd oprawka. Tyle, że ja oprawki nie winię a sam bezpiecznik... Przestało padać więc niedługo zobaczymy co mi omomierz powie.

Update.

Wszystko gra :-) Dzięki Seba OBR za sugestię pozbycia się oprawki. Okazało się, że maleńki plastikowy zadzior nie pozwalał oprawce ściśle objąć bezpiecznika. Wykręciłem, poprawiłem, zmontowałem. W chwili obecnej na akumulatorze mam 12,75V w spoczynku a w bagażniku 12,61V - jest OK.

Niemniej temat uważam nadal za otwarty - podzielcie się Waszymi instalacjami.
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2011, 19:22:33 pm wysłana przez Excalibur#1937 »

Odp: Bezpiecznik instalacji car-audio
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 28, 2011, 20:22:39 pm »

Offline Seba OBR

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 501
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro (L-205) 1.8 16V
    • OBR Garages
u mnie wygląda to tak:

Oprawki kupiłem razem z kablami. Niemniej jednak, aku idzie do bagażnika, kable do wzmacniacza będą grubsze i krótsze. masa również będzie bezpośrednio z akumulatora
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2011, 20:54:47 pm wysłana przez Excalibur#1937 »