Autor Wątek: Kontrolka zużycia klocków - jak dziala  (Przeczytany 1675 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kontrolka zużycia klocków - jak dziala
« dnia: Lipiec 30, 2011, 22:50:05 pm »

Offline Adampio

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 267
    • Caro Plus GSI '98
Temat na forum ciągle wraca ale nie ciągle mogę doczytać się jak to działa (ani dopatrzeć na schemacie z książki Morawskiego) Na Elektrodzie piszą o jakimś tranzystorze, co by pasowało, bo skoro lampka się włącza ja się obwód rozłącza. U mnie się kontrolka świeci nawet jak się zewrze drutem obie kostki. Schemat w Morawskim opisuje tylko wiązki i złącza ale brak w nim okablowania zestawu zegarów.
Wie ktoś może jaka jest zasada włączania tej kontrolki?

Odp: Kontrolka zużycia klocków - jak dziala
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 31, 2011, 02:20:44 am »

nethero

  • Gość
Z tego co wybadałem patrząc na zestaw wskaźników, żarówka kontrolki jest wysterowana przez tranzystor NPN.
Do bazy tranzystora podpięta jest masa przez kabelki na klockach (szeregowo).
Jednocześnie baza tranzystora podciągnięta jest przez rezystor do +12V.
R2 ma dużo większą rezystancję niż R1.

Normalnie przy nie-przerwanym obwodzie klocków, baza tranzystora jest "zwarta" do masy.
Po przerwaniu tego połączenia, nieduży prąd płynący przez R2 zamiast iść przez R1 i klocki,
znajduje ujście przez bazę i emiter tranzystora T1, co powoduje wysterowanie tranzystora
i zapalenie lampki.



Odp: Kontrolka zużycia klocków - jak dziala
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 31, 2011, 09:24:06 am »

kodzik

  • Gość
klocki są sterowane masą i po przerwaniu obwodu zaczynają się świecić do do kontroli idzie jeden kabel masowy który podłącza się do licznika konektorem, a zasilanie idzie zasilania licznika +12v.Tu masz schemat zegarów  http://imageshack.us/photo/my-images/143/schematplus.jpg/ poprawiłem teraz jest schemat do plusa. :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2011, 11:26:54 am wysłana przez kacper »

Odp: Kontrolka zużycia klocków - jak dziala
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 31, 2011, 10:35:41 am »

nethero

  • Gość
No to post wyżej odpowiedziałem dokładnie to samo, tylko jak to jest zrealizowane  :]
Poza tym kolega ma zdaje się plusa, a więc złącza na zegarach są inne niż na podanej stronie.

Adampio jak wiesz, musisz sprawdzić ciągłość tego połączenia na całym odcinku.
Kabel w kostce zegarów jest cały czarny (jest tylko jeden taki w obu kostkach) i idzie wpierw do lewego
koła. Dalej błekitno-czarny od lewego do prawego koła i dalej do lokalnej masy w nadkolu.

Najczęściej przecierają się kabelki w okolicach kostek przy kołach, to że konektor wydaje się
trzymać kabla nie znaczy, że kabel nie jest tam gdzieś przełamany.

Odp: Kontrolka zużycia klocków - jak dziala
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 01, 2011, 01:54:38 am »

Offline Adampio

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 267
    • Caro Plus GSI '98
Dzięki za wskazówki.
Podsumuje więc:
a) jesli podłaczę dodatkową masę do czarnego kabelka wchodzącego do dolnej (wedlug zdjęcia @kacpra) wtyczki zegarów to kontrolka powinna zgasnąc i jak rzeczywiscie zgaśnie to znaczy ze felerny jest któryś przewód a nie tranzystor?
i kolejno:
b) jeśli podam masę na czarny przewód w lewej wtyczce  i kontrolka zgaśnie to przewód od zegarów do wtyczki jest sprawny?
c) potem zwieram lewą wtyczkę i "masuje" błękitno-czarny przewód przy prawym kole. Jak nie zgaśnie to felerny jest przewód błekitno-czarny, a jak zgaśnie to do naprawy jest ostatni przewód?

Odp: Kontrolka zużycia klocków - jak dziala
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 01, 2011, 09:08:23 am »

nethero

  • Gość
Dokładnie tak  :]