Autor Wątek: Jak podł?czyć gło?niki?  (Przeczytany 8952 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jak podł?czyć gło?niki?
« dnia: Listopad 30, 2004, 18:27:26 pm »

mateoos

  • Gość
Witam,

w mojej rakiecie brakuje porz?dnego nagło?nienia. Spieszę z wyja?nieniami - nie chodzi o nagło?nienie całej ulicy! Muzykę mam słyszeć ja, nie przechodnie. Chciałbym jednak poprawić jako?ć muzyki w samochodzie.

Odpada rozwi?zanie "kup gło?niki firmy xxx" z powodu braku funduszy.

Posiadam w domu cztery kolumny Tonsila. S? to kolumny trójdrożne, a więc posiadaj? trzy gło?niki - niskotonowy, ?redniotonowy oraz wysokotonowy. Kilka dni temu wpadły mi w łapki kolejne dwie kolumny, postanowiłem więc, że cztery obecne wstawię do samochodu. Kolumny dysponuj? moc? 50W /moc ci?gła/, a więc s? odpowiednie do mojego radia /Sony 4x50W/. Z pocz?tku wpadło mi do głowy, aby wstawić do samochodu całe kolumny... gdybym miał Trucka, pewnie bym tak zrobił.

Pytanie pierwsze: czy gło?niki od kolumn domowych różni? się czym? od gło?ników samochodowych? Czy zwykłe gło?niki mogę np. podczepić do tylnej półki bez obaw?

Pytanie drugie: jak podł?czyć takie gło?niki? Szeregowo? Radio ma cztery kanały, więc na każdy kanał przypada trójka /niskie, ?rednie i wysokie/ gło?ników. Czy mam to podł?czyć szeregowo, równolegle, a może konieczna jest zwrotnica, która /prawdopodobnie/ zamontowana jest w kolumnie?

Pytanie trzecie: zamontowanie dwóch zestawów z tyłu nie stanowi problemu, skorzystam z półki. Co jednak zrobić z przodu? |redniotonowy gło?nik wejdzie w drzwi, wysokotonowy jest mały więc gdzie? go wcisnę, a gdzie zmieszczę niskotonowy? Chodzi mi po głowie przestrzeń pod desk? rozdzielcz?, czy warto szukać tam miejsca?

Proszę o podpowied?, nie znam się na kolumnach a bardzo zależy mi na czystym i ładnym d?więku w samochodzie. Wydaje mi się, że cztery takie zestawy w pełni mnie usatysfakcjonuj?.

Z góry dziękuję za odpowied?.

pozdrawiam

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 30, 2004, 18:46:12 pm »

Goliat#1834

  • Gość
no powiem ci ze ja nie widziałem zeby ktos miał na kazy jeden kanał 3 głosniki szczegulnie z przodu
głównie pewnie chodzi o brak miejsca zazwyczaj zmienia sie osłone w dzwiach na wieksza i wstawia 16 i do tego jakis syczek na słopek ale jak ci sie uda wepchnac 3 glosniki to napisz jak ci sie z tym jezdzi i czy jestes zadowlony
ja u siebie z tyłu mam 3  a z przodu 2  na kanał ale próbuj próbuj ja mam kenia 4x45 i jestem zadowolony

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 30, 2004, 18:56:51 pm »

Bolo

  • Gość
Cytuj (zaznaczone)
Pytanie pierwsze: czy gło?niki od kolumn domowych różni? się czym? od gło?ników samochodowych? Czy zwykłe gło?niki mogę np. podczepić do tylnej półki bez obaw?


1) Jesli sa to kolumny "domowe" to sa one na 8 Omow !!, a w aucie mamy instalke na 4 Omy... Podlaczyc je mozesz...ale zagra to "slabo"

Cytuj (zaznaczone)
Pytanie drugie: jak podł?czyć takie gło?niki? Szeregowo? Radio ma cztery kanały, więc na każdy kanał przypada trójka /niskie, ?rednie i wysokie/ gło?ników. Czy mam to podł?czyć szeregowo, równolegle, a może konieczna jest zwrotnica, która /prawdopodobnie/ zamontowana jest w kolumnie?


2) Przez zwrotnice, ona powinna byc w kolumnie...ale patrz odp nr 1  :smile:

Cytuj (zaznaczone)
Pytanie trzecie: zamontowanie dwóch zestawów z tyłu nie stanowi problemu, skorzystam z półki. Co jednak zrobić z przodu? |redniotonowy gło?nik wejdzie w drzwi, wysokotonowy jest mały więc gdzie? go wcisnę, a gdzie zmieszczę niskotonowy? Chodzi mi po głowie przestrzeń pod desk? rozdzielcz?, czy warto szukać tam miejsca?


3) Jak masz "Plusa" to miejsca tam napewnoe nie znajdziesz (nie wiem jak w innych modelach)  :smile:

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 30, 2004, 19:36:44 pm »

Poldek#1838

  • Gość
Bardzo ciekawe rozwi?zanie z tymi kolumnami.
A pozatym wcale nie musza być 8 omowe, jest wiele 2, 4, 6 omowych .Ja bym proponował w przednie drzwi "syki" oraz ?redniotonowe, a z tyłu reszte (czyli 8 gło?ników). Specem nie jestem, ale efekt powinien być niezły.
zwrotnice wykorzystarz z kolumn.

[ Dodano: 2004-11-30, 19:42 ]
je?li masz 8 omowe gło?niczki to możesz zyskać na jakosci d?więku,
ale tracisz połowe mocy. Jak masz radio 4x50 (prawdziwej ok 4x30) to po podł?czeniu 8 omowych wyjdzie ok 4x 15 W prawdziwego dobrego d?więku.
Czyli i tak dużo.
Pozdrawiam

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 30, 2004, 20:01:46 pm »

mateoos

  • Gość
tak sobie kleję, montuję i przycinam i wpadło mi do głowy... gło?nikom chyba wszystko jedno, czy pracuj? pionowo, czy poziomo?

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 30, 2004, 20:13:41 pm »

Pier

  • Gość
im to bez  roznicy... kurz i tak wydmuchaja :)

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 30, 2004, 20:30:18 pm »

mateoos

  • Gość
podczas demontażu gło?ników uci?łem kabelki od zwrotnicy i teraz nie mam pojęcia jak to z powrotem podł?czyć. od zwr mam takie przewody: żółty idzie do wysokich tonów, niebieski do ?rednich, czarny do niskich. szkoda tylko, że od każdego gło?nika odchodz? jeszcze po dwa białe kable, a od zwr odchodzi jeden biały. szkoda, że nie spojrzałem na to przed ucięciem :) trzeba będzie rozebrać drugie kolumny i zobaczyć, jak to jest zrobione.

Jeden ?redni gło?nik ma wessany ?rodek /nie mam pojęcia, jak to się nazywa/. Jak ten ?rodek odessać?

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 30, 2004, 21:10:01 pm »

Pier

  • Gość
odessac mozna rura od odkurzacza :) (podczas jego pracy oczywiscie)

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 30, 2004, 21:33:03 pm »

mateoos

  • Gość
Wła?nie został obsadzony pierwszy gło?nik niskotonowy.

|redni i wysoki nie zmieszcz? się na półce, będ? musiały pój?ć gdzie indziej. Na półkę zmieszcz? się dwa niskie oraz dwie zwrotnice. Z tym jednak nie ma problemu, bo pozostałe gło?niczki s? relatywnie małe.

Jak skończę swoje "dzieło" to zrobię fotki /ale zrobię je aparatem w telefonie, więc jako?ć będzie mierna/, jednak gło?niki będę zmuszony zakryć maskownic? /a dokładniej czarnym materiałem/ z dwóch powodów: po pierwsze, nie jeżdżę Golfem II i nie staram się nic nikomu udowodnić; po drugie - gło?niki s? "po regeneracji" - guma, która kiedy? biegła dookoła gło?nika została zast?piona szar? ta?m?, więc nie wygl?da to estetycznie. Niemniej jednak działa - jedyny koszt to 2 zł na ow? ta?mę.

pozdrawiam

PS. można odessać odkurzaczem? ja pytam zupełnie poważnie! odkurzacz - przynajmniej teoeretycznie - nie jest chyba złym pomysłem...

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 30, 2004, 21:35:37 pm »

powgreg#1843

  • Gość
Tak jak koledzy pisz? wyżej przy gło?nikach 8 omowych stracisz połowę mocy radia, druga sprawa jeżeli słuchasz takiej muzyki jak piszesz to warto zainwestować w dobry przód czyli 16cm bas w drzwi i wysoki na słupek lub deskę za? z tyłu wsadzić tylko bas.
Z kolumnowych gło?ników wykorzeystał bym 4 basowe gło?niki które umie?cił bym w tylnej stałej półce wykonanej z płyty MDFu ew dwu warstw wiórówki (bo moze się połamać od ciężaru 4 gło?ników po wycięcu otworów :D ) gło?niki poł?czyłbym równolegle po dwa na strone opór wtedy wyjdzie 4 omy (nic nie stracimy na mocy a jeszcze zyskamy na sprawno?ci co 4 membrany to nie dwie). Można jeszcze próbować jeszce wykorzystać wysokie tylko może być problem z ich umieszczeniem na desce z przodu ze względu na wymiary i brak obudowy (najpro?ciej było by wyci?ć na nie otwory w desce rozdzielczej).
Resztę gło?ników sprzedał bym np na allegro i za nie kupił jakie? przyzwoite 165mm basy w przednie drzwi.

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 30, 2004, 21:36:26 pm »

gifek

  • Gość
a ja mam inne zdanie.. ja bym zrezygnował  z czę?ći gło?ników - moim zadaniem przesadziłe? z liczb?... na omje oko to z przodu powinny byc wysokie i ?rednie a z tyłu basowe... ja tak mam z tym ze ja mam z tyłu jeszcz e?rednio tonowe i tube - efekt zaj******* zycze powodzenia ale na moje oko nie da sie upchac 3 gło?ników na strone

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 30, 2004, 21:44:29 pm »

Pier

  • Gość
odkurzacz naprawde dziala - testowalem na swoich tonsilach i nieswoich tez :)
a powiedzial mi o tej metodzie znajomy z komisu sprzetu rtv :)

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 30, 2004, 21:48:34 pm »

mateoos

  • Gość
Może z t? ilo?ci? macie rację... póki co będ? dwa niskie, dwa ?rednie i dwa wysokie z tyłu. O przodzie może rzeczywi?cie lepiej jeszcze pomy?leć...

Je?li podł?czę dwa gło?niki 8 Ohm szeregowo to da mi to 4 Ohm? O tym nie pomy?lałem. A czy radio, które obsługuje gło?niki 4 i 8 - czy takie radio może mieć z przodu czwórki a z tyłu ósemki? W mojej stacjonarnej wieży tak wła?nie mam /2 przód, 2 tył/.

pozdrawiam

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 30, 2004, 22:30:22 pm »

robball

  • Gość
Nie jestem może specem w dziedzinie audio, ale gło?niki niskotonowe, które wyprułe? z tych kolumn zapewnie nie nadaj? się do pracy bez obudowy, i trochę więcej umcy umcy pu?cisz, to powypluwaj? membrany.

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 30, 2004, 23:11:40 pm »

Pier

  • Gość
mateoos, nie szeregowa (bo bedzie wtedy 16) a rownolegle.... oj nie uwazales na fizyce jak pani o pradzie tlumaczyla :roll:

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 01, 2004, 08:14:01 am »

mateoos

  • Gość
Masz rację, równoległe poł?czenie zmniejsza opór, a szeregowe je zwiększa... Na swoj? obronę dodam tylko, że ?rednia szkoła była dawno a na laborkach na uniwerku zbyt mocno do nauki się nie przykładałem :)

W chwili obecnej mam zamontowane dwa niskie, podł?cze je na tył i zobaczę, czy i jak to gra. Je?li będzie OK, podł?czę resztę.

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 01, 2004, 11:28:04 am »

Robin #148

  • Gość
Osobi?cie wybiłbym Ci ten pomysł z głowy, ale widać że bardzo jeste? na to napalony i będziesz musiał sie przejechać na własnej skórze żeby sie przekonać jak sie to sprawuje w samochodzie.
Szkoda Twojej pracy, gło?niki domowe nie s? w żaden sposób przystosowane do warunków panuj?cych w samochodzie takich jak wilgotno?ć, ogromne skoki temperatur, mrozy, upały, wstrz?sy i wibracje. Poza tym żadne radio nie jest w stanie wyci?gn?ć 30Wat RMS na kanał przy 12V, zapamiętajcie to sobie w końcu.
Szczerze Ci polecam 2-drożnego odseparowanego Hertza chociażby podstawowego ESK 16cm na przód (jakie? 300zł), do tego panele z MDF pod basy z tego zestawu - możesz je zrobić sam + wygłuszenie drzwi matami bitumicznymi  i je?li nie masz na razie więcej pieniędzy to na tym na razie bym poprzestał. Efekt i tak będzie niesamowity w porównaniu z tym co chcesz zrobić.
Moc nie jest potrzebna tylko do osi?gania wysokich poziomów gło?no?ci, bez niej nie ma też mowy o odpowiedniej jako?ci d?więku.
Naprawde, szkoda Twojej pracy.

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 01, 2004, 13:25:45 pm »

mateoos

  • Gość
Dzisiaj po południu podł?czę dwa niskotonowe gło?niki na tył. Je?li będzie strasznie, to je odł?czę... ogromn? przyjemno?ć sprawia mi dłubanie przy samochodzie, więc je?li nawet się nie uda, to będę bogatszy w nowe do?wiadczenie. Tak samo było z centralnym zamkiem. Pomijam zalety zamka na pilota - mnie cieszył już sam montaż. Co potrafię zrobić - robię, czego nie umiem - robi kto? inny a ja słucham, patrzę i się uczę.

pozdrawiam!

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 01, 2004, 18:39:21 pm »

Biały

  • Gość
Robbal dobrze pisze. Gło?niki z kolumn musz? mieć odpowiednie pudło, żeby dobrze działały. Je?li o to nie zadbasz efekt będzie marny. Pozdro!!

Jak podł?czyć gło?niki?
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 01, 2004, 19:16:37 pm »

Ricky Martini

  • Gość
Co do 8 ohm vs 4 ohm - fakty.
Mam skrzynię z 25cm Tonsilem 8 ohm w bagażniku. Gra moim zdaniem nie?le.
Wniosek: je?li końcówka mocy w radiu to zniesie to zakładaj i się nie martw. Masz do kompletu zwrotnice na 8 ohm więc parametry jej pracy z Twoimi gło?nikami s? dopasowane (częstotliwo?ci odcięcia). Ja bym zakładał i się nie martwił.

Odno?nie podł?czenia zwrotnicy. Zakładam, że jest to standardowa konstrukcja.
Duża cewka powinna być wł?czona szeregowo do basowego, duży kondensator szeregowo do sykacza, mała cewka w szereg a mały kondensator równolegle dla ?redniaka. Możliwa jest też opcja odwrotna dla ?redniaka-sprawd? do?wiadczalnie.

Co do gło?ników basowych to pokombinuj z obudowami które masz po kolumnach. Oczywi?cie musisz zlikwidować otwory po ?rednim i wysokim.