Autor Wątek: kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy  (Przeczytany 4526 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy
« dnia: Czerwiec 27, 2012, 23:35:43 pm »

Offline Adam B

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 146
  • Płeć: Mężczyzna
    • polonez 81 1500 in progress
Witam


Mam pytanie:
W sobotę prawdo podobnie kupie poloneza gsi który ma iść na szrot. OC ma na 2  miesiące przynajmniej tak właściciel mówił.
Jakie mogą mnie zastać nieprzyjemności jak pojeżdżę nim troszki i potem go sprzedam czy zezłomuje.
Czy OC przejdzie na mnie czy będę musiał wykupić sobie.

pozdrawiam

Odp: kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 27, 2012, 23:41:47 pm »

Offline Tomasz#1969

  • Moderator
  • Wiadomości: 3033
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 & Truck '93 & N126e '83 & 960'95 & E430'98 & Rexton'02 & 1/2CCS 1.2 16V
Będziesz musiał je "przepisać" na siebie a to się wiąże z rekalkulacją. Możesz je wymówić i dostaniesz jakieś pieniądze, ale będziesz musiał kupić nowe gdzieś indziej i to na cały rok
OHV roxx


Cytat: turbonez
Forum nie jest od bicia konia tylko od konstruktywnych komentarzy .

Odp: kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2012, 23:49:04 pm »

Offline Trojan

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2655
  • Płeć: Mężczyzna
Będziesz musiał je "przepisać" na siebie a to się wiąże z rekalkulacją. Możesz je wymówić i dostaniesz jakieś pieniądze, ale będziesz musiał kupić nowe gdzieś indziej i to na cały rok
Bzdura, może je wymówić dopiero jak się będzie kończyć np 2-3 dni przed (bo wtedy po tym terminie się automatycznie przedłuży) a przez te 2 miesiące jeździć na OC tym co jest. Rekalkulacja albo wykupienie nowego OC następuje gdy chcesz dalej trzymać to auto, powyżej tych 2 miesięcy.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2012, 23:55:32 pm wysłana przez Trojan »

Odp: kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2012, 23:59:33 pm »

Offline Tomasz#1969

  • Moderator
  • Wiadomości: 3033
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 & Truck '93 & N126e '83 & 960'95 & E430'98 & Rexton'02 & 1/2CCS 1.2 16V
Kolego zacytuję tylko fragment na ten temat z pierwszej lepszej strony
"Nowy właściciel pojazdu decyduje czy chce pozostawić ubezpieczenie samochodu OC w zakładzie ubezpieczeń, w którym wykupił ją sprzedający. Od 11 lutego 2012 nowy właściciel otrzymaną wraz z pojazdem polisę OC (jeśli to OC nie zostało zawarte przed 11 lutego br) będzie mógł wypowiedzieć przez cały czas jej trwania, a nie tylko w czasie 30 dni od chwili kiedy podpisana została umowa kupna sprzedaży samochodu. "

także, proponuje zweryfikować swój stan wiedzy  i nie wprowadzać innych w błąd ;)

OHV roxx


Cytat: turbonez
Forum nie jest od bicia konia tylko od konstruktywnych komentarzy .

Odp: kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 28, 2012, 00:07:55 am »

Offline Adam B

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 146
  • Płeć: Mężczyzna
    • polonez 81 1500 in progress
Czyli nie będę mógł jeździć na OC poprzedniego właściciela tak aby nic nie płacić ?


Może jeszcze się ktoś wypowie aby było wszystko jasne.

Odp: kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 28, 2012, 00:12:03 am »

Offline Tomasz#1969

  • Moderator
  • Wiadomości: 3033
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 & Truck '93 & N126e '83 & 960'95 & E430'98 & Rexton'02 & 1/2CCS 1.2 16V
Źródło motofinanse.pl

"Rekalkulacja składki OC.

Jeżeli nowy właściciel pojazdu nie wypowie umowy ubezpieczenia obowiązkowego, ubezpieczyciel może wykonać dla niego ponownego wyliczenia należnej składki z tytułu OC pojazdu, poczynając od dnia zbycia pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących nabywcy oraz zwyżek. Może się więc okazać, że ze względu na wiek kierowcy czy nabyte przez niego zniżki z tytułu przebiegu ubezpieczenia, zakład ubezpieczeń będzie obowiązany zwrócić kupującemu (a nie poprzedniemu właścicielowi) odpowiednią część składki. Może również mieć miejsce sytuacja odwrotna, tzn. ubezpieczyciel zażąda dopłaty z uwagi na większe, w przypadku nowego posiadacza auta, ryzyko ubezpieczeniowe.
"
chyba wszystko jasne.

BTW wyszukanie tych info zajmuje chwile, az dziw bierze ze to wyzwanie potrafi przerosnac
OHV roxx


Cytat: turbonez
Forum nie jest od bicia konia tylko od konstruktywnych komentarzy .

Odp: kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 28, 2012, 00:15:04 am »

Offline Trojan

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2655
  • Płeć: Mężczyzna
Umiesz czytać ze zrozumieniem ? Wynika z tego tekstu że do 11 lutego było tak że miałeś miesiąc na wypowiedzenie OC lub rekalkulacje, teraz można wypowiedzieć przez cały okres trwania. Miałem już 2 poldki, jeździłem na tym OC co było i wypowiadałem w przeciągu miesiąca i nic nie trzeba było płacić. Jak wypowiadałem OC to miła pani mi zrobiła rekalkulacje i powiedziałą że mam dopłacić ileś tam złoty jakbym chciał przedłużyć umowe dalej, ja jej mówie nie dziękuje i wypowiadam.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2012, 00:23:07 am wysłana przez Trojan »

Odp: kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 28, 2012, 00:47:40 am »

Offline Tomasz#1969

  • Moderator
  • Wiadomości: 3033
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 & Truck '93 & N126e '83 & 960'95 & E430'98 & Rexton'02 & 1/2CCS 1.2 16V
Tak, potrafię. Uczyniłem już kiedyś pożytek z tej umiejętności i przeczytałem ustawę odnośnie ubezpieczeń OC.

Polecam w szczególności artykuł 31 i 32 ;)

...

wzruszająca opowieść, ale chyba nie o to chodzi naszemu koledze Adamowi
OHV roxx


Cytat: turbonez
Forum nie jest od bicia konia tylko od konstruktywnych komentarzy .

Odp: kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 28, 2012, 01:00:07 am »

Offline Trojan

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2655
  • Płeć: Mężczyzna
Po prostu niech jeździ na OC tym co jest i wypowie przed upływem tych 30 dni (oczywiście bez rejestrowania na siebie) i wszystko będzie ok. To co jest w tych artykułach zgadza sie z tym co napisałem wcześniej, a ty sugerowałeś że trzeba coś od razu płacić albo kupować nowe.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2012, 01:04:28 am wysłana przez Trojan »

Odp: kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 28, 2012, 10:33:29 am »

Offline Tomasz#1969

  • Moderator
  • Wiadomości: 3033
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 & Truck '93 & N126e '83 & 960'95 & E430'98 & Rexton'02 & 1/2CCS 1.2 16V
To co jest w tych artykułach zgadza sie z tym co napisałem wcześniej
Nieprawda.

Nie wiem jak to czytałeś, ale w NOWEJ ustawie nie ma ani słowa o jakiś 30 dniach.

Źródło: http://blog.irdirect.pl/ubezpieczenia-oc-zmiany-w-ustawie-warto-wiedziec
"
Trzeba pamiętać, iż zbywca pojazdu jest zobligowany w ciągu 14 dni do przekazania firmie ubezpieczeniowej dane nabywcy. Do momentu spełnienia tego obowiązku zarówno zbywca jak i nabywca pojazdu solidarnie odpowiadają za zapłatę należnej składki. Ubezpieczyciel natomiast, w przypadku niewypowiedzenia umowy przez nowego posiadacza, wciąż ma prawo dokonać rekalkulacji składki biorąc pod uwagę nowe okoliczności."

Więc jeżeli nie nie wypowiesz OC kupionego wraz z autem tylko będziesz sobie jeździł, niech będzie i te 30 dni, albo i cały rok to potem ubezpieczyciel ma prawo(nie jest to obowiązek, ale możliwość) wystąpić do Ciebie o zapłatę korekty składki ze względu na zmianę właściciela i to od dnia zawarcia umowy KS. Zgodnie z art.31 ust.2

Także teorie o tym, że przez 30 dni możesz spać spokojnie są od 11.02 br. nie aktualne.

Kolego Adamie, jak nic nie zrobisz z tym OC, tylko do jego końca będziesz sobie jeździł a potem oddasz auto na złom(zgodnie z nowymi przepisami OC samo się wypowie z ostatnim dniem) to licz się z tym, że jeżeli poprzedni właściciel zgłosił sprzedaż auta do ubezpieczalni to się pewnie zgłoszą do Ciebie. A jeżeli mimo obowiązku tego nie zrobił, to potem mu przyślą polise na następny rok, on wylegitymuje się umowa KS na Twoje nazwisko i pewnie zawitają do Ciebie. ;)

Chyba że masz jakąś mega niską stawkę OC(niższą niż poprzedni właściciel), to pewnie się nie zgłoszą bo musieliby z kolei Tobie zwrócić tę różnicę ;)

Jeżeli będziesz chciał oddać auto na złom to pamiętaj, że musi mieć OC żebyś dostał papierek o zezłomowaniu.
OHV roxx


Cytat: turbonez
Forum nie jest od bicia konia tylko od konstruktywnych komentarzy .

Odp: kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 28, 2012, 11:07:55 am »

Offline Trojan

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2655
  • Płeć: Mężczyzna
Nie wiem jak to czytałeś, ale w NOWEJ ustawie nie ma ani słowa o jakiś 30 dniach.
Jakoś jest:"Fundamentalna zmiana nastąpiła także w zapisach, które regulują zmiany własności pojazdu. W wypadku kupna pojazdu używanego umowa ubezpieczenia zawarta przez zbywcę pozostawała w mocy jeśli nowy posiadacz nie rozwiązał jej w czasie 30 dni". Niech się ktoś wypowie bardziej rozeznany w temacie a nie rzucasz jakimiś artykułami. Ja pisze jak jest w praktyce, kupowałem auto w kwietniu wiec juz niby po tej ustawie a jak dzwoniłem do ubezpieczalni to mi powiedziano że mam 30 dni na wypowiedzenie i ani słowa o jakiś dopłatach.

Odp: kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 28, 2012, 12:44:05 pm »

Offline Tomasz#1969

  • Moderator
  • Wiadomości: 3033
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 & Truck '93 & N126e '83 & 960'95 & E430'98 & Rexton'02 & 1/2CCS 1.2 16V
Czy Ty cytujesz ustawę czy fragment ze strony o ZMIANACH? Zastanów się dwa razy. Do tego ustawa obejmuje polisy zawarte po 11.02, prawo nie działa wstecz.

Szkoda zachodu, powiem tak kolega Trojan ma rację ja się nie znam. Można pousuwać moje posty.
OHV roxx


Cytat: turbonez
Forum nie jest od bicia konia tylko od konstruktywnych komentarzy .

Odp: kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 28, 2012, 12:54:32 pm »

Offline Trojan

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2655
  • Płeć: Mężczyzna
Do tego ustawa obejmuje polisy zawarte po 11.02, prawo nie działa wstecz.
Ano właśnie może o to chodzi :)

Odp: kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 28, 2012, 14:08:11 pm »

Offline mruk1313

  • OHV-FSO HEKO TEAM
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3436
  • Płeć: Mężczyzna
  • 19 lat z FSO
    • FSO POLONEZ CARO+ 1.6GSI 1998r. 60tyś km... i coś jeszcze x2......
według nowej ustawy od lutego , właściciel może wypowiedzieć OC kiedy tylko mu się podoba, aktualnie wypowiada się  OC dzień przed i nie ponosi się za  to żadnych sankcji.
FSO cars from POLAND
...........3xFSO.........

Odp: kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 29, 2012, 03:28:30 am »

Offline drtomee

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 288
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez'83 wersja C
Wystarczy zadzwonić do firmy ubezpieczeniowej, w której jest polisa i zapytać czy robią rekalkulację. Nie ma reguły, np. MTU robi, Link4 robi, PZU nie robi. Więc w 2 pierwszych przypadkach po przepisaniu umowy na siebie trzeba coś dopłacić jeśli ma się mniejsze zniżki a w PZU przepisać na siebie polisę i mieć spokój...

Odp: kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 29, 2012, 15:12:46 pm »

Offline DF

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1030
  • Darek F
    • Fordy Transit MkV x 2 - 2.3 LPG i 2.0 LPG
A  ja proponuje jeszcze zawsze zwracać uwagę w przepisach na słowo "może" co oznacza, że nie jest to obligatoryjne...
"Dla triumfu zła trzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili"  Ale dobrych już jest tak niewiele, że nic nie mogą...
Nie dajcie się zwieść - nie ma epidemii...  
Niestety wszyscy jesteśmy niewolnikami systemu. Jednak ja jestem nieposłuszny i gardzę tymi oraz szczerze nienawidzę tych dobrowolnych ścierw, które są niczym i krzywdzą innych.

Odp: kupno samochodu na okres poniżej 2 miesięcy
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 29, 2012, 15:54:57 pm »

Offline DaMaGe

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1263
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN C+ 1.6 GLI `2000
MTU robi kazdemu ( nawet jak kupisz auto na tydzien), PZU wogole nie robi wogole, WARTA tylko na zyczenie...