Autor Wątek: Montaż głośników 165mm w drzwiach Poloneza  (Przeczytany 5573 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Montaż głośników 165mm w drzwiach Poloneza
« dnia: Grudzień 18, 2004, 14:36:46 pm »

Maciek#938

  • Gość
Fabryczne głośniki montowane w polonezie mają rozmiar 100mm są to praktycznie głośniki średniotonowe chcąc uzyskać lepszy dzwięk (lepszy bas) warto zainstalować większe przetworniki o ile 130mm głośniki można jeszcze zmieścić w oryginalnych maskownicach to głośniki 165mm wymagają już wykonania paneli z MDFu (szkoda psuć ich dzwięku jakimiś plastikowymi podkładkami).

Wykonanie paneli rozpoczynamy od wycięcia panela za pomocą wyrzynarki z płyty MDF.


Po jego wycięciu przystawiamy go do poszycia drzwi i zaznaczamy dwa dolne otwory (ołówkiem od wewnątrz drzwi, są to fabryczne wolne otwory).


Następnie wiercimy zaznaczone otwory o średnicy 6mm w panelu.


Wycięty otwór w panelu na kosz głośnika.


Przykręcamy go do blachy dwoma śrubami i wiercimy pozostałe dwa otwory w najbardziej płaskich miejscach (takich miejscach by można było póŹniej z tyłu nałożyć wygodnie nakrętki i by nie przeszkadzały w przykręceniu głośnika, dlatego warto wcześniej zaznaczyć ewentualnie wyciąć otwór na kosz głośnika)


Powiercone otwory mocujące panel i wycięta blacha


Następnie decydujemy czy śruby będą widoczne czy schowane pod materiałem jeżeli schowane to frezujemy frezem lub wiertłem zagłębienia pod łby śrub


Sruba przymierzamy do podfrezowanego otworu.


Przystawiamy panel do tapicerki, wiercimy dodatkowe dwa otwory na śruby (otwory na dolne śruby są już w tapicerce) i zaznaczamy oraz powiększamy otwór na głośnik.
Panel z tapicerką zakładamy na drzwi i na blasze zaznaczamy miejsca cięcia blachy tak by kosz głośnika wszedł swobodnie, wycinamy blachę (szlifierką lub wyrzynarką warto wnętrze drzwi wypełnić jakąś szmatą tak by w poszyciu drzwiowym nie zostały opiłki).


Przed oklejeniem panela trzeba go zaimpregnować jakimś lakierem, następnie wstawiamy śruby (z łbem półkolistym samozakleszczające) i oklejamy panel włókniną lub skajem a po wyschnięciu kleju wycinamy materiał w miejscu głośnika. Zdjęcie poniżej przedstawia oklejony i zaimpregnowany panel od strony śrub mocujących.


Mając gotowy panel można przystąpić do wytłumienia drzwi. (auto było wcześniej częściowo wytłumione, więc na poprzednich zdjęciach widoczne są naklejone maty bitumiczne). Jeśli nie będziemy wytłumiać to warta przynajmniej zastąpić oryginalne folie pianką (taką jak pod panele podłogowe), gdyż folia wpadając w rezonans psuje dŹwięk.


Montaż panela MDF i głośników midbasowych

Montaż kończymy zakłądając tapicerkę zaś sam panel przykręcamy 4 nakrętkami z podkładkami przez otwór głośnika. Z powodu trudnego dostępu do dolnych śrub jest to dość uciążliwa robota, szczególnie gdy nie ma się pod ręką małej grzechotki.
Jednak taki sposób montażu panela zapewnia idealną stabilność (sztywność) zarówno tapicerki jak i głośnika co daje bardzo dobrą odpowiedz impulsową głośnika jest ona nieporównywalnie lepsza niż w panelach skrzynkowych MDF przykręcanych wkrętami do blachy. (gdyż sruba zapewni znacznie większą siłę docisku panela i tapicerki do blachy).
Jest to szczególnie zauważalne na basie jest on krótki i dynamiczny, większość osób które słuchały tego zestawu szukało subwoofera a kiedy go nie znalazło pytało o wzmacniacz (a głośniki zasilane były ze zwykłego radia CD).


Efekt końcowy montażu panela z głośnikiem 165mm w drzwi.


Pozdrawiam
Powgreg#1843