Autor Wątek: Poprawa ogrzewania w polonezie ,wymiana przewodów nawiewu  (Przeczytany 3618 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Poprawa ogrzewania w polonezie ,wymiana przewodów nawiewu
« dnia: Październik 31, 2014, 09:49:50 am »

Offline seba601s

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 141
  • Płeć: Mężczyzna
    • polonez 1.9 GLD
Witam
Szukam i nie znalazłem jak na razie ,a jak ktoś ma to niech da namiar na podobny watek. Chodzi mi o poprawę ogrzewania w polonezie co zrobić,czy po tylu latach wymieniać przewody ogrzewania(z jakiego sa materiału ,bo nie wiem?) czy wymienić profilaktycznie nagrzewnice,może coś tam sie zapycha?
Mam 1.9 D i nie wiem czemu strasznie paruje mi przednia szyba po włączeniu ogrzewania to raz,potem strasznie szybko robi sie nie niej taki nalot to samo na bocznych przednich szybach.. Wydajność ogrzewania jest jako taka,ale że Poldek zostaje jedynym pojazdem w rodzinie i mam małe dzieci chciałbym to poprawić. Temperatura płynu w granicach 70 do 90 stopni(zalezy czy korki czy trasa) ale w zimie 70 nie osiąga. Termostat wymieniałem rok temu i nie było lepiej,chłodnice zasłaniam to powiedzmy że ma te 60 stopni przy mrozach ale to jest juz maks i moim zdaniem jest zimno w aucie,gorzej miałem ino w fiacie 125 i trabancie...wiem że to nie merc czy inne cudo ale może coś sie da zrobić?
Tylko tchórze obwiniają innych za swoje porażki...

Odp: Poprawa ogrzewania w polonezie ,wymiana przewodów nawiewu
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 31, 2014, 10:07:09 am »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
No własnie diesel się tak szybko nie nagrzewa.

Jeżeli masz sprawny termostat, to proponuję sprawdzić zaworek (czy w ogóle się otwiera) do nagrzewnicy oraz samą nagrzewnicę przepłukać.


Odp: Poprawa ogrzewania w polonezie ,wymiana przewodów nawiewu
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 31, 2014, 12:49:38 pm »

Offline djarq

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 62
  • Płeć: Mężczyzna
    • Truck 1999 1.6 LB, Truck 2001 1,6 LB
Zasyfioną nagrzewnicę czyścimy tak: spuszczamy płyn, odkręcamy węże nagrzewnicy przy silniku i do każdego przykładamy wąż ogrodowy z bieżącą wodą i rura przez pół minuty i zmiana na drugi. Syf wyleci a ty będziesz się cieszył z gorącego powietrza. Można przepłukać w ten sposób przepłukać silnik i całą resztę, nalać odrdzewiacza z wodą do układu, przejechać z 10km, spuścić i zalać świeżym płynem (kto bogatemu zabroni?  <lol> )
Nalot może wynikać z nieszczelnej nagrzewnicy lub par oleju z silnika jeśli gdzieś się wydostają.
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2014, 12:51:36 pm wysłana przez djarq »

Odp: Poprawa ogrzewania w polonezie ,wymiana przewodów nawiewu
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 31, 2014, 13:21:17 pm »

Offline mruk1313

  • OHV-FSO HEKO TEAM
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3436
  • Płeć: Mężczyzna
  • 19 lat z FSO
    • FSO POLONEZ CARO+ 1.6GSI 1998r. 60tyś km... i coś jeszcze x2......
Proponuje popytać osoby co eksploatują 19.gld, że on ma naprawdę ciężko się zagrzać......
Możesz bawić się w wymianę grzejnika na miedziany bo są i aluminiowe, płukania itp.... termostaty......
i tak w trasie ciężko będzie miał się zagrzać do wskaźnikowych 90 stopni.
Owiń chłodnicę streczem....., kartonem, nie wiem czym się da....
pojeździj i zdaj relację.
ps. kumpel w mrozy owinął streczem, trzymał temperaturę:) około 80 stopni, ciepłe nawet leciało.

FSO cars from POLAND
...........3xFSO.........

Odp: Poprawa ogrzewania w polonezie ,wymiana przewodów nawiewu
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 31, 2014, 14:12:29 pm »

Offline seba601s

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 141
  • Płeć: Mężczyzna
    • polonez 1.9 GLD
Dzieki za podpowiedzi ,spróbuje z tym czyszczeniem nagrzewnicy zobaczymy. Coś jest nie tak bo wymieniam czesto płyn raz na rok przeważnie i zawsze wygląda jak by miał z 5 lat(rdzawy i mętny). Rok temu na trasie z Wrocławia w styczniu czyli zimno na minusie jak jechałem spokojnie czyli do 110 km/h (chłodnica nie zasłonięta) to na prawdę zimne wiało z ogrzewania,temp.maks 50 st. Ale jak go deptałem do 140-150 to było normalnie czyli temp.70 st i ciepłe z nawiewu...Boje sie za bardzo zasłaniać chłodnice bo w korkach dochodzi do 90 i więcej,wiadomo są dwa wiatraki ,ale różnie to bywa..

Pytanie jeszcze co z tymi przewodami nawiewu,planować wymiane,są z tworzywa czy taki ala'karton/papier ?
Tylko tchórze obwiniają innych za swoje porażki...

Odp: Poprawa ogrzewania w polonezie ,wymiana przewodów nawiewu
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 31, 2014, 14:18:29 pm »

Offline Tomasz#1969

  • Moderator
  • Wiadomości: 3029
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 & Truck '93 & N126e '83 & 960'95 & E430'98 & Rexton'02 & 1/2CCS 1.2 16V
Właśnie wróciłem z przejażdżki GLD, no faktycznie kilka km trzeba przejechać zanim złapie temperature ale przy 70st jest już ciepło, a przy 90 ukrop przy takiej pogodzie jak dziś (12oC bez opadów).
Chłonicę mam zasłoniętą kartonem do połowy a nagrzewnica jest wpięta na stałe w obieg :)

Także nie narzekam :P

W korkach akurat karton nie przeszkadza, bo i tak nie ma pędu powietrza. Także karton to sama radość w chłodne dni :)
OHV roxx


Cytat: turbonez
Forum nie jest od bicia konia tylko od konstruktywnych komentarzy .

Odp: Poprawa ogrzewania w polonezie ,wymiana przewodów nawiewu
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 31, 2014, 22:05:23 pm »

Offline ZMD

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 384
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez
strasznie paruje mi przednia szyba po włączeniu ogrzewania to raz,potem strasznie szybko robi sie nie niej taki nalot to samo na bocznych przednich szybach.. ?
Nagrzewnica ci cieknie.

Odp: Poprawa ogrzewania w polonezie ,wymiana przewodów nawiewu
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 31, 2014, 22:52:19 pm »

Offline kapsel

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 268
  • Płeć: Mężczyzna
    • Volvo 740
To samo co kolega powyżej chciałem zauważyć, że wygląda na to, że cieknie.
OBRsOWO- ośrodek badawczo rozwojowy samochodów osobowych w obrowie

Odp: Poprawa ogrzewania w polonezie ,wymiana przewodów nawiewu
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 31, 2014, 23:42:40 pm »

Offline kuba92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2987
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.4 GLI 16v Orciari
GLD jest pieruńsko ciężko zagrzać zimą, a w trasie nawet pomimo sprawnego termostatu potrafi temperatura spadać poniżej temperatury otwarcia termostatu. ;) Pomyśl o osłonie pod silnik i o zasłonięciu wlotu powietrza w grillu - myśle, że to dużo da.

Odp: Poprawa ogrzewania w polonezie ,wymiana przewodów nawiewu
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 01, 2014, 10:42:18 am »

Offline seba601s

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 141
  • Płeć: Mężczyzna
    • polonez 1.9 GLD
To samo co kolega powyżej chciałem zauważyć, że wygląda na to, że cieknie.
Myśle że masz racje...jak zamkne obieg czyli samo ciepłe powietrze (czyli powinno byc jeszcze cieplej bo biere powietrze ze środka pojazdu) to dopiero paruje!!
Co do zakrywania chłodnicy to zakrywam kartonem plus folia na wlot z przodu w zimie...płyta by sie przydała pod silnik ,ale jak sie okazało na razie mam za duży wyciek oleju ze skrzyni i pomyśle o tym jak wszystko uszczelnie...w poniedziałek sie biore chyba za prace przy aucie..
ps
patrzyłem na allegro te rury nawiewów niby papier i alu zobacze w jakim stanie sa w moim aucie i wymienie ale poszukam czegoś z innego materiału najlepiej z plastiku...patrzyłem tez nagrzewnice i są różne od chińskich do takich jakby ktoś sam je robił z miedzi za 300zł lub metalowe za ok.250..
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2014, 10:48:53 am wysłana przez seba601s »
Tylko tchórze obwiniają innych za swoje porażki...