Autor Wątek: Ożywienie kontrolek w Plusie  (Przeczytany 2237 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ożywienie kontrolek w Plusie
« dnia: Wrzesień 04, 2018, 20:02:34 pm »

Offline Chińczyk

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 343
  • Płeć: Mężczyzna
    • Daewoo-FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999
Dłubiąc jakiś czas temu we wnętrzu zachciało mi się ożywić kontrolki o których zapomniało Daewoo-FSO, dokładnie to trzy.

Dwie z nich już ożywiłem - od pasów i temperatury (pokazuje mi niski poziom płynu chłodniczego w zbiorniczku).
Została trzecia, która jest oznaczona nr 32 na obrazku, również z ikonką temperatury.

Chciałbym aby się zapalała i piszczała (dorobiłbym do niej buzzer) jak temperatura na liczniku będzie mieć niebezpieczne pole ok 110°C tylko ja to zrobić ? Bo jakoś nie mam pomysłu... jakiś czujniczek ? Jak tak, to gdzie najlepiej go zaadaptować i z czego ?  <co>

Nie zawsze człowiek spogląda na licznik a dokładniej na wskaźnik temperatury a zagotować silnik to jest moment (co raz mi się zdarzyło bo za późno popatrzyłem na licznik jak mi pasek od pompy wody strzelił).
Cytat: Zoltan#1930
czyli w domyśle, że jesteśmy debilami, co ewentualnie powiedzą gdzie młotkiem przywalić, a ci z forum prawnego wiedzą co i jak "z firmo" a kanapki smarują gównem?

Odp: Ożywienie kontrolek w Plusie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 04, 2018, 20:35:27 pm »

Offline marian.

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro+ GSi 2001r.
https://www.youtube.com/watch?v=sIe9DNC_G94
Uważasz, że dorabianie brzęczyków to dobry pomysł?  <lol>

Odp: Ożywienie kontrolek w Plusie
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 04, 2018, 20:45:30 pm »

Offline Chińczyk

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 343
  • Płeć: Mężczyzna
    • Daewoo-FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999
https://www.youtube.com/watch?v=sIe9DNC_G94
Uważasz, że dorabianie brzęczyków to dobry pomysł?  <lol>

Czyścisz mi monitor, bo go oplułem kawą jak to oglądałem.   :d

Do pasów sobie buzzera nie dorobiłem, bo po co jak kontrolka jest tylko dla kierowcy, ale do tej kontrolki z ikonką temperatury bym sobie dorobił tylko musiałbym jakiś patent wykombinować jakby ten buzzer na szybko w czasie jazdy wyłączyć, gdyby sam zaczął z siebie pikać, bo moja reakcja byłaby bardzo podobna jak w filmiku.  <lol2>
Cytat: Zoltan#1930
czyli w domyśle, że jesteśmy debilami, co ewentualnie powiedzą gdzie młotkiem przywalić, a ci z forum prawnego wiedzą co i jak "z firmo" a kanapki smarują gównem?

Odp: Ożywienie kontrolek w Plusie
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 04, 2018, 20:51:39 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5095
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Może jakiś zwykły czujnik/włącznik wentylatora? Tu jest niby pożądana przez Ciebie temperatura włączenia.
https://www.czesciauto24.pl/opel/vectra-b-hatchback-38/5120/10434/przelacznik-termiczny-wentylator-chlodnicy
Jedyny problem to taki, że to jest duży rozmiar gwintu i trzeba by kombinować gdzieś w innym miejscu, niż obudowa termostatu.Trzeba szukać czujnika mniejszych rozmiarów, typu czujnik na kontrolkę, ostrzegający o niebezpiecznej temperaturze.Polonez citroen 1.9 miał coś takiego fabrycznie, ale nie wiem, jaka tam była temperatura włączenia.Takich czujników można dostać pełno, od różnych aut.Kwestia odpowiedniej temperatury włączenia.To jest prosty czujnik zapalający kontrolkę, po osiągnięciu odpowiedniej temperatury.Po prostu włącz-wyłącz, jak ten na chłodnicy, tylko jest mniejszych rozmiarów.

Odp: Ożywienie kontrolek w Plusie
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 05, 2018, 07:44:16 am »

Offline deser

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 117
  • Płeć: Mężczyzna
    • Poldek
Kiedyś pisałem o tej kontrolce. Znalazłem mały moduł który włącza lampkę kiedy temperatura spadnie na zewnątrz poniżej 4 stopni, taki alarm oblodzeniowy jak w nowszych autach.

Odp: Ożywienie kontrolek w Plusie
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 05, 2018, 18:45:19 pm »

Offline Chińczyk

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 343
  • Płeć: Mężczyzna
    • Daewoo-FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999
O kontrolce gołoledzi już słyszałem, ale wolałbym tą o której pisałem. :P

Buźka, a jak myślisz - wpiąć się w obudowę termostatu czy porzeźbić (jak się da) i do chłodnicy ?
Teraz na szybko patrzyłem i faktycznie mało jest czujników o małym gwincie i takim zakresie temperatury, ale poszukam jeszcze. :)
Cytat: Zoltan#1930
czyli w domyśle, że jesteśmy debilami, co ewentualnie powiedzą gdzie młotkiem przywalić, a ci z forum prawnego wiedzą co i jak "z firmo" a kanapki smarują gównem?

Odp: Ożywienie kontrolek w Plusie
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 06, 2018, 00:02:22 am »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5095
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
W chłodnicy, to nic Ci to nie pomoże, bo ma brać temperaturę z silnika, a nie z chłodnicy.Musi być wkręcony albo przy termostacie, albo na wyjściu płynu z silnika, do nagrzewnicy, ale trzeba by było zrobić taką metalową przejściówkę i tam go wkręcić.Ewentualnie, coś pokombinować w okolicach kolektora ssącego, bo tam jest podgrzewanie i płyn gorący.Ciężka sprawa, bo w obudowie termostatu jest mało miejsca na taki czujnik.Mniejszy, to by wkręcił bez problemu, ale taki...
Ewentualnie, to zdecydować się na taki patent, jaki tu raz już pokazywałem.
http://www.lezuk.pl/bb2016-nowy-czujnik-temperatury/
Bardzo fajne urządzonko, ale dosyć drogie.Odczyt temperatury jest jednak precyzyjny, a nie na oko, jak ten w aucie.
http://termoplus.pl/produkt/sterowniki/es10/
I jeszcze jeden link
http://forum.polskiedostawczaki.pl/viewtopic.php?f=8&t=3069

Odp: Ożywienie kontrolek w Plusie
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 06, 2018, 09:14:18 am »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
Znalazłem takie coś:
https://e-katalog.intercars.com.pl/#/produkty/3031311633131-fae35520-czujnik-temperatury-plynu-chlodzacego.html

gwint M10/1 tyle że temperatura zadziałania 120 stopni...
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

Odp: Ożywienie kontrolek w Plusie
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 06, 2018, 10:36:08 am »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
Znalazłem takie coś:
https://e-katalog.intercars.com.pl/#/produkty/3031311633131-fae35520-czujnik-temperatury-plynu-chlodzacego.html

gwint M10/1 tyle że temperatura zadziałania 120 stopni...
czyli akurat bedzie sygnalizowal czerwone pole, jezeli ktos tak bardzo potrzebuje dodatkowo czerwonej kontrolki
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Ożywienie kontrolek w Plusie
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 06, 2018, 13:19:58 pm »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
Ale ma być jeszcze buzer.
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

Odp: Ożywienie kontrolek w Plusie
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 06, 2018, 15:33:10 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5095
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Przecież to, co podlinkowałem, ma tam jakiś"pikacz" wbudowany.A zresztą, są wyjścia, z których można wyprowadzić sterowanie czegokolwiek, w zależności od temperatury.Jak ktoś jest taki bojący i nie wystarczy mu tak precyzyjny pomiar temperatury, z dokładnością do 0,5 *C, to można zrobić odcięcie zapłonu, żeby przy 110*C wszystko gasło.Będzie mały zonk na autostradzie  :P

Odp: Ożywienie kontrolek w Plusie
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 07, 2018, 07:50:36 am »

Offline deser

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 117
  • Płeć: Mężczyzna
    • Poldek
to można zrobić odcięcie zapłonu, żeby przy 110*C wszystko gasło.Będzie mały zonk na autostradzie

hymmm, u mnie im szybciej jadę tym silnik jest chłodniejszy, wiec takie odcięcie by bardziej wkurzało w korku.

Odp: Ożywienie kontrolek w Plusie
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 07, 2018, 08:50:41 am »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5095
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
To był żart. Ten sterownik ma wbudowany jakiś tam alarm dźwiękowy.