Autor Wątek: regulator prędkości wentylatora nagrzewnicy.  (Przeczytany 1561 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

regulator prędkości wentylatora nagrzewnicy.
« dnia: Grudzień 31, 2018, 14:16:15 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2593
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
regulator APE 10- 12. po włączeniu sam wyłączał wentylator aby po chwili znów go włączyć. aż w końcu przestał reagować. wyjąłem przełącznik z regulatorem, okazało się że podczas naciskania go wentylator się włączał i wyłączał samoistnie. sprawdziłem i poprawiłem łączenie kabli z konektorami bo sądziłem że tam brak połączenia. nic to nie dało. odłączyłem przycisk od regulatora, wyjąłem płytką , obejrzałem dokładnie- brak śladów przegrzań czy zimnych lutów. złożyłem zamontowałem, włączyłem- działał kilkanaście sekund, po chwili silnik się zatrzymał i już nie reaguje. silnik na "krótko" działa. spotkał się już ktoś z taką lub podobną sytuacją, jaka może być przyczyna. to piździdełko kosztuje ponad 80 PLN. czym to zastąpić? nie musi być regulacji byle nadmuch działał.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odp: regulator prędkości wentylatora nagrzewnicy.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 31, 2018, 15:19:24 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2061
pomierz co się pojawia na bramce tranzystora to będziesz wiedział jaki jest temat.

Odp: regulator prędkości wentylatora nagrzewnicy.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 02, 2019, 10:25:17 am »

Offline deser

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 115
  • Płeć: Mężczyzna
    • Poldek
U mnie też tak się działo, już zaczął świrować 3 przełącznik w ciągu 10 lat. Wypalają się styki w środku. Kupiłem u producenta nowy za 44 zł. Tylko musisz zadzwonić do nich bo zdjęli oferte ze stronki.

Odp: regulator prędkości wentylatora nagrzewnicy.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2019, 14:26:18 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2593
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
 deser, masz na myśli APE?
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odp: regulator prędkości wentylatora nagrzewnicy.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2019, 09:56:22 am »

Offline deser

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 115
  • Płeć: Mężczyzna
    • Poldek
Tak, dokładnie. Kiedyś mieli wszystko na stronce, teraz już nie. Rozebrałem oryginał zem, i ape. Obydwa mają wypalone styki. Gdyby to miało dobrze działać to by to trzeba było zlutować na większej płytce z większymi radiatorami.

Odp: regulator prędkości wentylatora nagrzewnicy.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 04, 2019, 06:49:39 am »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2593
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
w regulatorze APE 10- 12V  użyty został tranzystor  BUZ71A . obudowa- TO220. kupię tranzystor o lepszych parametrach i wlutuję. 
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odp: regulator prędkości wentylatora nagrzewnicy.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 04, 2019, 07:44:47 am »

Offline deser

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 115
  • Płeć: Mężczyzna
    • Poldek
kupię tranzystor o lepszych parametrach i wlutuję

Dodaj mu chłodzenie w postaci małego radiatorka, jak np. na kości pamięci do karty graficznych. Tranzystor grzeje się bardzo pod czas pracy. Albo zamontuj go po za włącznikiem w miejscu lepiej przewiewnym.