Autor Wątek: Pompa wody Polonez 1.5  (Przeczytany 1204 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pompa wody Polonez 1.5
« dnia: Lipiec 08, 2020, 16:21:58 pm »

Offline wicher

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez
Witajcie,
składam pompę wody do Poloneza z silnikiem 1.5 Borewicza. Numery części które posiadam sa zgodne z numerami ujętymi w katalogu części, nie będę wymieniał wszystkich bo na problem natknąłem się już na początku tzn. do obudowy (nr części 4357474 AK132 3/0) wcisnąłem łożysko (CBK-085) tak, że otwór w obudowie zrównał się z otworem w tulei łożyska czyli odpowiednio do wkręcenia klina. Po przyjrzeniu się efektowi pracy stwierdziłem, że w obudowie są dwa otwory przez które jak się zajrzy do środka pompy to widać kawałek tulei łożyska i jego główny trzpień. Teraz od wewnątrz powinienem zamontować ten żółty uszczelniacz i moja wątpliwość jest taka czy po zamontowaniu pompy na blok i zalaniu płynem nie będzie przez te dwa otwory lał się płyn chłodzący, a może coś jeszcze trzeba zamontować lub może mam niewłaściwe części?
Pomóżcie proszę bo utknąłem i nie wiem co dalej. Z góry dziękuję

Odp: Pompa wody Polonez 1.5
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 08, 2020, 17:15:17 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2080
te kanaly są specjalnie.
Uszczelniacz nie jest idealny i zawsze troszkę płynu przepuści. Aby ochronić łożysko płyn ma się wydostać . Spełnia to rolę ostrzegawczą o awarii oraz zwiększa trwałość łożyska.
przy montażu przypilnuj dokładnie osadzenie wirnika. Jest to kluczowe dla działania pompy. Jeśli wirnik będzie za mały, wymiary trzeba uśrednić.

Odp: Pompa wody Polonez 1.5
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 08, 2020, 17:49:59 pm »

Offline wicher

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez
Więc ten uszczelniacz należy wcisnąć na miejsce również prasą? Druga strona uszczelniacza, czyli ten ebonitowy, czy metalowy czarny pierścień to wcale tak idealnie do wałka łożyska nie przylega. Czy po wciśnięciu uszczelniacza montując wiatraczek powinienem nacisnąć go tak głęboko by wiatrak dotykał do tego czarnego pierścienia i jednocześnie nie ocierał o obudowę?

Odp: Pompa wody Polonez 1.5
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 08, 2020, 20:56:20 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2080
W książce Morawskiego masz schemat z luzami podanymi . Luz wirnik korpus 0,5-1mm, a wirnik tył <-> korpusu 0,20-0,25mm
Osadzasz łożysko (z tego co pamiętam na równo, potem osadzasz uszczelniacz, potem możesz zrobić pomiary ile ugnie się uszczelniacz przez wirnik by mieć pewność, że nie będzie za głęboko, ... Osadzasz wirnik podpierając za oś łożyska, sprawdzasz precyzyjnie jak jest, bo cofnąć jest trudno.
I na sam koniec za oś od strony wirnika wprasowujesz piastę koła.