Autor Wątek: Problem z kontrolkami (elektryką) 1.9D Truck Plus  (Przeczytany 1109 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Problem z kontrolkami (elektryką) 1.9D Truck Plus
« dnia: Listopad 21, 2020, 20:42:15 pm »

Offline Michel18

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 80
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN Caro 1.4 94/95
Mam jakiś problem z elektryką. Nie świecą kontrolki świateł mijania, ładowania akumulatora (przed odpaleniem) i ciśnienia oleju. Problem pojawił się zanim rozebrałem wnętrze auta przed wygłuszaniem (po prostu przestało świecić). Oczyściłem masę za licznikiem, podociskałem konektorki w skrzynce bezpieczników, wstawiłem licznik który nie ma uszkodzonej ścieżki (stary miał uszkodzoną przez zwarcie, była lutowana, ale to zawsze już kolejna rzecz która może się zepsuć), podoginałem blaszki na kostkach licznika. Poskładałem do kupy wszystko i poprawiło się o tyle, że świeci mi żarówka grzania świec żarowych, bo wcześniej raz była raz nie, ale reszta dalej nie daje znaków życia. Żarówki sprawdzone, kontroler świateł podmieniany na 2 inne, tak samo włącznik świateł i mikroprocek, bezpieczniki sprawdzone. Ładowanie jest (po odpaleniu), światła mijania normalnie świecą ale kontrolki na tablicy już nie pokazuje. Stawiam, że jest to jakiś problem z którymś kabelkiem, albo jego łączeniem i on odpowiada za te wszystkie 3 rzeczy w liczniku. Kontrolki które mi świecą (są sprawne) obwód hamulca, zużycie klocków, ręczny, obwód przepalonej żarówki, grzanie świec, postojowe i drogowe. Wskazania baku i temp działają również, tak samo całe podświetlenie liczników. W środku z podświetlenia deski świeci wszystko. Nie działa tylko wyłącznik czasowy (ale to chyba kwestia tych czujników przy drzwiach, lampka po przełączeniu na świecenie ciągłe działa). W innym temacie poprosiłem o schemat instalacji do tego auta, ale może ktoś borykał się z podobnym problemem.

Odp: Problem z kontrolkami (elektryką) 1.9D Truck Plus
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 22, 2020, 00:58:00 am »

Offline Macfly

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1004
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO ATU 1.6 -> 1.4 -> 1.8 GLI 16V 1997, Polski Fiat 125p 1980, Caro 1.4 16V , Fiat 126p ELX 1.2 75 Fire
Jak posprawdzałeś masy to ja bym wziął miernik do ręki i posprawdzał czy wszędzie w kostkach masz prąd ewentualnie czy nie masz gdzieś chlaśniętej ścieżki jak miałem plusa i wymieniałem żarówki to raz tak spieprzyłem licznik że wkładając go przejechałem po dole deski który jest metalowy  i przeciąłem ścieżkę
"Wóz ma swoją specyfikę. Żeby ruszyć wrzucasz trójkę, luz to opcja parkowania, wsteczny to dwójka, a gaz to wsteczny. "

Odp: Problem z kontrolkami (elektryką) 1.9D Truck Plus
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2020, 10:27:02 am »

Offline Michel18

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 80
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN Caro 1.4 94/95
Okej, zerknę na to, ale raczej wątpię, bo już tyle razy wkładałem i wyciągałem te liczniki, że wiem ja go skrzywić, żeby gładko go osadzić :D Skończy się pewnie na tym, że będę z miernikiem sprawdzać po kolei, dostałem już na fb fotki schematu, może dojdę do czegoś

Odp: Problem z kontrolkami (elektryką) 1.9D Truck Plus
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 22, 2020, 17:04:52 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2080
sprawdź do których przewodów biegnie ścieżka od kontrolki. Następnie za pomocą żarówki W5W podłączonej do masy wepnij się w ten przewód. Jeśli zacznie świecić, to albo spalona jest żarówka w zegarach albo nie mają ciągłości ścieżki albo brakuje masy w liczniku. Po tym będziesz już wiedział gdzie szukać. Możesz też wykołować woltomierz i jedną końcówkę przypiąć do masy a drugą dotykać z lewej i prawej strony kontrolki to też wiele wyjaśni.
Co do oświetlenia wnętrza to często korodują wyłączniki. Trzeba je wykręcić i wyczyścić.

Przepalone ścieżki w rogu licznika to ślad po wyjmowaniu licznika z podłączonym akumulatorem. 10 lat temu częsty problem bo cofali blaty i uszkadzali je przy wkładaniu do auta.