Autor Wątek: [Inne auto] Wtrysk paliwa abimex w silniku łady 1600.  (Przeczytany 1880 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

[Inne auto] Wtrysk paliwa abimex w silniku łady 1600.
« dnia: Marzec 31, 2022, 15:33:13 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4659
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Temat dotyczy innego auta niż FSO, więc nie zakładam go w "technice".

Po kupnie aleko, pierwszą rzeczą, jaką chcę usprawnić, jest montaż wtrysku - w co były wyposażone nowsze egzemplarze auta, jak i łady nivy 1.7. Jednopunkt - sprawdzony, prosty i mi nie sprawiający żadnych problemów.

Rozważałem montaż zespołu wtryskowego z łady, ale po chwili zastanowienia... Kompletnych wtrysków, modułów zapłonowych do abimexa mam kilka sztuk. Komputerów, czujników, także. Generalnie jedyne, czego bym potrzebował z "nivy", byłby kolektor ssący pod wtrysk abimexa (z nivy na jednopunkcie), koło pasowe, obudowa rozrządu pod CPWK, oraz wiązka elektryczna z abimexa, którą też zdobędę bez problemów. No i drobiazgi typu montaż elektrycznej pompy paliwa.

Jedyne, co mi się wydawało problematyczne, co się może nie zgadzać, to mapy zapłonu. Porównałem charakterystyki aparatów dla obu silników... wyglądają podobnie. Aparat z łady ma nieco bardziej "ostrą" charakterystykę. Rozwiązaniem mogłoby być - podobnie jak zrobiłem w polonezie - przyspieszenie zapłonu o kilka stopni, poprzez zmianę położenia rowka klina w kole pasowym od nivy. Zapewne wtedy charakterystyka zapłonu modułu DIS i komputera z abimexa, sprawdziłaby się w silniku łady.

Docelowo i tak wlatuje gaz i bingo-M, więc benzyna będzie służyć do odpalania. No i domyślam się, że przy tak niskim stopniu sprężania silnika łady (8,5), warto będzie pod LPG splanować mocniej głowicę.

Ma to sens? Wydaje mi się, że charakterystki zapłonowe obu silników dla DIS powinny być podobne (nie znalazłem nigdzie mapy zapłonu silnika 1.7 z nivy dla jednopunktowego wtrysku GM).  Przy czym łatwość zdobycia komputerów abimexa, i ich ilość jakie mam w zapasie, byłaby sensowniejsza, niż kupowanie wiązki i komputera z nivy, który może mieć delikatne różnice względem poloneza, np. immobilizer, o którym się wczoraj dowiedziałem.

Poniżej charakterystyki aparatu dla silnika 1.6 dla silnika 2106-70 z łady, i silnika poloneza 1600 na gaźniku. Mimo trochę innej konstrukcji silnika łady, różnice na pierwszy rzut oka wydają się być do zniwelowania małymi przeróbkami.

« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2022, 15:34:45 pm wysłana przez Daniel#1984 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: [Inne auto] Wtrysk paliwa abimex w silniku łady 1600.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 31, 2022, 18:40:37 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
odsrodkowy bez wniku, roznica praktycznie w offsecie,
podcisnieniowy jakis taki zerojedynkowy, ale to bez roznicy,
mapa we wtryskowcu i tak jest inna (troche), ale to nie wazne,
abimexa nie wkladalbym, bo to badziew, ale skoro masz skrzynke czesci i bedzie pasowal na kolektor, to moze byc,

zawsze mozna zostawic zaplon na rozdzielaczu, a dolozyc tylko wtrysk,
jezeli chcesz zmienic zaplon, to wtedy chyba nawygodniej bedzie zamontowac tarcze z nacieciami i CPWK na walku rozrzadu w miejscu po rozdzielaczu
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: [Inne auto] Wtrysk paliwa abimex w silniku łady 1600.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2022, 19:35:01 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4659
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Taki badziew, że całe lata jeżdżę nim bez awarii, a złomy są tym wtryskiem zawalone i oddają je za półdarmo, (w przeciwieństwie do boscha ceny jakie sobie życzą za te wtryski to parodia) :P Mam skrzynkę części (w tym miksery, a gaz wlatuje jak wspomniałem) i prościej to zużyć, niż latać po złomach/handlarzach i prosić się o inne wtryski.

Zapłon też chcę włożyć, praktycznie bezobsługowy i precyzyjny. Zresztą nie kwestie sensowności chcę tu omówić, a podobieństwa w mapie zapłonu i ewentualne problemy wynikające z różnic. W tym momencie nie mam książki obok siebie; ma ktoś może mapę wtrysku z abimexa?
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2022, 19:37:52 pm wysłana przez Daniel#1984 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: [Inne auto] Wtrysk paliwa abimex w silniku łady 1600.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 31, 2022, 20:46:34 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
 tego wykresu od abimexa wartosci nie zdejmiesz, a nawet gdyby dalo sie, to nie masz wkresu od ruskiego silnika, wiec nie masz z czym porownac,
wygodniej poslugiwac sie wykesami od rozdzielaczy, a te charakterystyki sa zblizone,
jednak regulacja offsetu dla wstepnego kata bedzie przydatna, skoro silnik jest tak mocno odprezony, a bedzie zasilany LPG,
szkoda marnowac oktany
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: [Inne auto] Wtrysk paliwa abimex w silniku łady 1600.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 31, 2022, 21:47:38 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4659
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
I tak będzie doprężany - zależy, ile da się zjechać z głowicą w silniku łady :)
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...