Autor Wątek: Sygnał z czujnika VSS Polonez GSI  (Przeczytany 1130 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sygnał z czujnika VSS Polonez GSI
« dnia: Kwiecień 08, 2023, 21:46:15 pm »

Offline thomsoon

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • 1,6 GSI
Witam serdecznie,
Proszę o informację jaki powinien być prawidłowy sygnał z czujnika Vss przy skrzyni biegów.
Mamy 3 przewody: Gnd, +12V oraz sygnał i tutaj pytanie czy ten sygnał to jest +5V w stosunku do masy?

Sprawdzałem na moim czujniku i pomiędzy Gnd a sygnałem brak jakiegokolwiek sygnału, natomiast pomiędzy +12 V a  przewodem sygnałowym generuje mi sygnał prostokątny o napięciu około 7V. Napięcia sprawdzane na oscyloskopie. Nie wiem czy mój czujnik jest uszkodzony czy tak powinno być.
Wygląda na to jak by sygnał wyjściowy w moim przypadku to -5V.
Potrzebuję tę informację do zrobienia małego sterownika który zamieni mi ten sygnał na sygnał CAN który następnie będzie wykorzystany do wskaźników cyfrowych.
Z góry dziękuję za odpowiedzi. 

Odp: Sygnał z czujnika VSS Polonez GSI
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 08, 2023, 22:04:13 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2080
pewnie niezbędny jest rezystor podciągający .
Zrób sobie układ na diodzie LED z rezystorem dobranym do 12V. Wstaw między GND a sygnał i się dowiesz jak jest.
Kilka lat temu wstawiłem sobie UKP więc na pewno udało mi się przetworzyć sygnał.

Odp: Sygnał z czujnika VSS Polonez GSI
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 08, 2023, 22:07:05 pm »

Offline Sławek#1978

  • Partacz
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1678
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 OHV Turbo Intercooler +1?? KM?? & Fiat Marea Weekend 1.9 JTD '01 110 KM - Gruz Holownik & Volvo V70 2.4T AWD '01 200 KM - Dailycar "TurboŁoś"
Podejrzewam, że jesteś pierwszą osobą na tym forum która korzystała z oscyloskopu do badania czujników. Ale zaintrygowałeś mnie tym - po świętach wygrzebię taki czujnik i też sprawdzę co z niego za sygnał wychodzi, będzie można porównać.
Im dalej w blachę tym więcej rdzy...

Odp: Sygnał z czujnika VSS Polonez GSI
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 08, 2023, 22:16:11 pm »

Offline thomsoon

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • 1,6 GSI
Można prosić o dokładniejsze wyjaśnienie? Sam rezystor pomiędzy GND a sygnał , po co tam dioda led? I co on ma podciągać skoro już teraz mam napięcie ujemne? Z reguły rezystory podciągające się stosuje pomiędzy napięciem np zasilania a sygnałem który jest np masą ? Dobrze kojarzę ? 

Odp: Sygnał z czujnika VSS Polonez GSI
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 08, 2023, 22:20:41 pm »

Offline thomsoon

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • 1,6 GSI
Podejrzewam, że jesteś pierwszą osobą na tym forum która korzystała z oscyloskopu do badania czujników. Ale zaintrygowałeś mnie tym - po świętach wygrzebię taki czujnik i też sprawdzę co z niego za sygnał wychodzi, będzie można porównać.

No właśnie wszędzie jak czytam na temat tych czujników to powinny generować fajne impulsy "kwadratowe" o napięciu +5V a u mnie jest odwrotnie i nie wiem czy kupić nowy czujnik.. Z góry dzięki

Miernik by mi raczej nic nie pokazał przy małej prędkości więc czasem bez oscyloskopu ani rusz ..

Odp: Sygnał z czujnika VSS Polonez GSI
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 08, 2023, 22:31:42 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
to nie jest napiecie -5v tylko +5v i dlatego roznica miedzy 12v a 5v daje przebieg 7v,
tylko ten przebieg to powinno byc 5v miedzy sygnalem a masa - chociaz VSS nigdy nie sprawdzalem, to pewny byc nie moge,
jednak MAP wlasnie tak dziala
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Sygnał z czujnika VSS Polonez GSI
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 08, 2023, 22:47:45 pm »

Offline thomsoon

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • 1,6 GSI
to nie jest napiecie -5v tylko +5v i dlatego roznica miedzy 12v a 5v daje przebieg 7v,
tylko ten przebieg to powinno byc 5v miedzy sygnalem a masa - chociaz VSS nigdy nie sprawdzalem, to pewny byc nie moge,
jednak MAP wlasnie tak dziala

No właśnie ja mam -5V skoro pomiędzy gnd a sygnałem nie mam nic a pomiędzy +12V a sygnałem mam 7V. Dlatego prosiłem o informację czy ktoś już to mierzył bo może po prostu u mnie ten czujnik jest uszkodzony.

Odp: Sygnał z czujnika VSS Polonez GSI
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 08, 2023, 23:14:01 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2080
Sterownik silnika musi mieć możliwość przeprowadzenia diagnostyki.
Więc zazwyczaj w ECU są rezystory pull up.
W ten sposób diagnozują zwarcie do masy, zwarcie do zasilania oraz brak sygnału.
Więc poprawny pomiar wykonasz podłączając się na pinie D10 ECU podczas jazdy. Na pewno zmienia się częstotliwość w funkcji prędkości.

Odp: Sygnał z czujnika VSS Polonez GSI
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 08, 2023, 23:32:39 pm »

Offline thomsoon

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • 1,6 GSI
Sterownik silnika musi mieć możliwość przeprowadzenia diagnostyki.
Więc zazwyczaj w ECU są rezystory pull up.
W ten sposób diagnozują zwarcie do masy, zwarcie do zasilania oraz brak sygnału.
Więc poprawny pomiar wykonasz podłączając się na pinie D10 ECU podczas jazdy. Na pewno zmienia się częstotliwość w funkcji prędkości.

Dziękuję za odpowiedz. Będę miał chwilkę to sprawdzę aczkolwiek nie daje mi spokoju to że rezystory podciągające mają za zadanie podciągać napięcie w górę przy sygnałach niskiego stanu. Urządzenia mikroprocesorowe w stanie nieustalonym zazwyczaj na wejściach mają jak by stan pomiędzy LOW a HIGH i po to się stosuje rezystory albo podciągające albo ściągające przy sygnale o stanie wysokim. Przy +5V sygnału powinien być raczej rezystor ściągający by przy braku sygnału dostawał GND do sterownika a przy moich -5V to podciągający do +12V. Mogę się mylić .. Ale to dlatego że nie mam dokładnie punktu odniesienia ponieważ nie wiem czy te moje -5V jest prawidłowe.
Pozdrawiam   

Odp: Sygnał z czujnika VSS Polonez GSI
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 09, 2023, 11:59:15 am »

Offline śledzik

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2865
  • Płeć: Mężczyzna
    • Honda Accord CL9 05r +200KM
Tak. VSS w GSI i Abimexie działa prostokątnie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2023, 12:01:30 pm wysłana przez śledzik »
Był: PN Caro 95r 1.6 OHV -> 1.4 16V -> 1.4 16V -> 1.6 16V PN Caro 96r 1.8 16V -> 2.9 12V V6 PN Caro Plus 01r 1.6 16V -> 1.8 16V VVC 160KM
PN Caro 96r 1.6 8V + LPG -> 1.4 16V
Jest: PN Caro 96r 1.8 16v - Big valve i ostre walki. Nie długo dostanie turbo :)

Odp: Sygnał z czujnika VSS Polonez GSI
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 09, 2023, 22:20:06 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2080
choć w Książce Trzeciaka twierdzą inaczej. Ale tam jest dużo błędów.