Autor Wątek: Owiewki  (Przeczytany 2986 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Owiewki
« dnia: Luty 26, 2004, 13:19:19 pm »

Maciek#938

  • Gość
Co nieco o zakładaniu owiewek.

Owiewki w naszych wspaniałych poldiszach posiada prawie każdy tylko czy są one dobrze założone. Wykład ten jest poświęcony poprawnemu (moim zdaniem) założeniu owiewek na szyby. Plastik owiewki powinien znajdować się pomiędzy uszczelką górną szyby a metalową ramą drzwi. Inaczej mówiąc nie może być bezpośredniego kontaktu z szybą. Ja jak tak miałem założone to bałem się odkręcać okna bo mogły powypadać i byłaby lipa. Owszem można spróbować je na przykład przykleić do uszczelki od strony szyby ale wielokrotne otwieranie i zamykanie może ją zruszyć i znowu powstaje niebezpieczeństwo zgubienia. Z drugiej strony wkładając plastik pomiędzy uszczelkę i ramę drzwi nie musimy używać żadnych klejów czy silikonów. Uszczelka jest gumowa zatem będzie zapobiegać wysunięciu a i sama szyba nie mając bezpośredniego kontaktu z owiewką nie powoduje jej zruszania. Taki montaż posiada jeszcze jedną  zaletę owiewki są trudniejsze do wyjęcia (ukradzenia). Taka przykrość spotkała niestety jednego z naszych kolegów klubowych :(. PrzejdŹmy zatem do samej procedury zakładania owiewek. Pamiętać należy że to tylko tworzywo sztuczne i pod wpływem naprężeń może pęknąć. Wkładanie owiewek rozpoczynamy zawsze od strony obu końców. Wsuwamy oba końce pomiędzy uszczelkę a ramę drzwi od strony zewnętrznej. Możemy pomóc sobie cienkim niżem (TĘPĄ STRONĄ) lub jakimś płaskim śrubokrętem. Następnie wsuwamy powolutku i jednolicie całą owiewkę pod uszczelkę (jednolicie – powoli małymi przesunięciami na całej długości). Koniecznie należy wkładać owiewkę równomiernie bo inaczej może ona prężyć i utrudnić nam montaż. Niestety trzeba też zwrócić uwagę na uszczelki w rogach ponieważ nie są jednolite i podkładając jedną możemy zawinąć drugą. Plastik należy wcisnąć maksymalnie głęboko wtedy wszystko będzie się trzymało sztywno. Pewne problemy mogą się pojawić przy zakładaniu owiewek na przednie drzwi. Jest tam metalowa obejma łącząca dwa kawałki uszczelki (chyba po to tam jest?). Należy ją zdecydowanie odgiąć jakimś narzędziem i wsunąć pod nią plastik. W przypadku montażu owiewek na trójkąciki i tylną szybę sprawa jest mniej skomplikowana bo tam należy wsunąć wszystko pod uszczelkę szyby również najgłębiej jak się da. Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieję że mój opis był wystarczająco jasny (przynajmniej taki miałem plan). Przepraszam za niepoprawność gramatyczną i ortograficzną ale nie jestem humanistą.

Pozdrawiam
Bocian#313