Autor Wątek: bajer do wycieraczek by tommy983  (Przeczytany 4273 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bajer do wycieraczek by tommy983
« dnia: Grudzień 08, 2005, 00:01:13 am »

ajk#1212

  • Gość
Witam wszystkich

Wpadlem na pewien pomysl dotyczacy drobnego udogodnienia do wycieraczek w poldku z 93 roku na waskich oskach i chcialbym sie podzielic tym co wymyslilem. W moim poldku zrobilem takie cos ze gdy na chwilke przytrzymam wcisniety spryskiwacz wycieraczki zrobia jeden ruch ramionami. Wszyscy pewnie wiedza jak to dziala w nowszych poldkach i innych zagranicznych autach wiec nie jest to nic nowego jednak w moim roczniku tego nie ma wiec postanowilem uzupelnic ta funkcje w moim aucie. W praktyce dziala to tak ze po kruciutkim nacisnięciu spryskiwacza wycieraczki zrobia ruch a ze spryskiwacza nic nam nie ubedzie poniewaz zassanie plynu i podanie go do zraszaczy zajmuje troche czasu. Zrobilem to w nastepujacy sposob:

W swoim poldku przerobilem wedlug opisu krazacego na forum instalacje wycieraczek  - chodzi mi o dwa przekazniki doprowadzajace zasilanie bezposrednio z akumlatora na uzwojenia silnika wycieraczek  - wiadomo znacznie poprawia predkosc ich działania.
Przy okazji tego pomyslalem tez ze zrobie krok dalej i dorobie sobie ta wspaniala funkcje jednokrotnego machniecia wycieraczkami poprzez chwilowe nacisniecie spryskiwacza.
no wiec do rzeczy:


dołożyłem jeszcze jeden przekażnik typu 541 ktory do ktorego na nozke 85 wpiołem mase na nożke 86 podi?gnołem zasilanie (+12V) z kostki wpinanej do silniczka spryskiwacza znajdujacego sie na worku z plynem (u mnie ma on kolor zielony). Do nozki 30 trzeba podlaczyc +12 albo bezposrednio z akumlatora ewentualnie korzystajac z nozek tamtych przekaznikow ktore obsluguja biegi wycieraczek jesli je posiadacie oczywiscie. No i nozke 87 wpinamy albo do kostki od silnika wycieraczek laczac go do szarego kabla ktory jest od pierwszego biegu naszego silnika lub pod przekazniki obslugujace nasze wycieraczki jezeli takowe posiadamy.

Probowalem sie obejsc bez przekaznika jednak niestety po wielu probach doszedlem do tego ze jest to nieodzowne gdyz efektem ubocznym takich prob bylo np to ze na drugim biedu wycieraczek wlaczal sie rownolegle z wycieraczkami spryskiwacz a jak wiadomo plyn do spryskiwaczy z kranu nie plynie (no moze czasem.....:-)).

Generalnie efekt jest jak dla mnie zadowalajacy gdyz moge sobie pstryknac lekko na spryskiwacz i wycieraczki przeleca mi ladnie po szybie a nie spowoduje to ubytku stanu plyu w woreczku
Jak chce sobie popsikac na szybe to poprostu naciskam dluzej  spryskiwacz a on juz robi swoje..


No dobra to chyba tyle.
Napiszczie co o tym sadzicie  chyba ze urwalem sie z choinki i juz ten sposob byl opisywany na forum
Pozdrawiam serdecznie wszystkich poldakow.
Niech "gaz" bedzie z wami :-)
POZRDO

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 08, 2005, 13:28:37 pm »

Płaski#1866

  • Gość
hmmm... kiedys mialem w planach uklad ktory dziala podobnie jak twoj, tyle ze naciskajac drugi raz zapamietywal okres czasowy i wycieraczki z tym odstepem czasowym pracowaly. niestety jakos zapomnialem o tym i nic w tym kierunku wiecej nie poczynilem.

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 08, 2005, 13:48:28 pm »

TALREP

  • Gość
PŁASKI moj starszy ma taki bajer w felicji i jak jade jego samochodem i musze uzywac wycieraczek to mnie szlag trafia :? co chwila trzeba od nowa programowac - wydaje sie to proste ale w sumie jest to troche upierdliwe :? najlepszym rozwiazaniem bylaby plynna regulacja jakims pokretlem, nawet gdzies kiedys mialem taki bajerek do malucha w piwnicy :)

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 08, 2005, 14:04:17 pm »

Offline Senn#1869

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1388
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez 1500C Rover 820Si MG ZS180
Przeciez taki bajer jest w kazdym nowszym poldzie i jak dla mnie jest to bardzo uzyteczne.
Były: C+1.4 K16 DOHC C1.6 K16 DOHC C+1.8 K16 DOHC Jest Polonez 1500C
Rover 820Si LPG
MG ZS180 PB
Renault Espace IV Pb

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 08, 2005, 16:24:45 pm »

Płaski#1866

  • Gość
Cytat: "TALREP#1858"
PŁASKI moj starszy ma taki bajer w felicji i jak jade jego samochodem i musze uzywac wycieraczek to mnie szlag trafia :? co chwila trzeba od nowa programowac - wydaje sie to proste ale w sumie jest to troche upierdliwe :? najlepszym rozwiazaniem bylaby plynna regulacja jakims pokretlem, nawet gdzies kiedys mialem taki bajerek do malucha w piwnicy :)


a pokretlo sie samo "programuje"  :?:  :twisted:

brak takiego ustrojstwa nie przeszkadza mi zbytnio. standardowy przerywacz mi wystarcza, a jak bede sie nudzil to sobie cos zmajstruje  :roll: niestety moj poldek nie pozwala mi sie nudzic, co chwila cos sie psuje. Ktos kiedys powiedzial:

"Golfem moze jezdzic kazdy kto ma 3000 pln, Poldkiem moze jezdzic tylko ktos kto ma duzo cierpliwosci..."

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 08, 2005, 16:39:49 pm »

TALREP

  • Gość
samo to sie nic nie robi :) ale pokretlo wystarczy przekrecic w prawo lub w lewo a z takim ustrojstwem to trzeba od nowa wylaczyc, potem znowu wlaczyc nastepnie czynnosc powtorzyc zeby sie zaprogramowalo no i oczywiscie trzeba jeszcze utrafic we wlasciwy moment. moze to i fajne ale mnie jakos nie przekonuje. jak jezdze ojca samochodem i pada deszcze to co chwila pstrykam ta wajcha od wycieraczek albo jak mam juz dosc to zostawiam jak jest i sie jeszcze bardziej denerwuje :? najlepszy jest albo przelacznik w postaci pokretelka albo 5-6 stopniowy normalny przelacznik jak w poldku. w poldku powinien byc tylko w troche lepiej dostepnym miejscu :) ja nie wiem co to za inzyniej wpadl na pomysl zeby ten przerywacz montowac pod nogam :?

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 09, 2005, 01:15:59 am »

ajk#1212

  • Gość
No i zadziałalo.
Dzis dzieki chwili czasu dokonczylem moj maly projekt i patent działa jak trzeba.
Dodatkowo wymienilem wszystki przewody od spryskiwaczy na nowe korygujac ten bład jakim oczywiscie bylo to ze od trojnika do spryskiwacza po stronie pasazera rurka ma ok 10 centymetrow zas do tego od strony kierowcy cos pod pol metra. Przez taka głupote spryskiwacz kierowcy ledwo psikał za to ten drugi lał gdzie sie dało :-)  Teraz gdy mam miedzy trojnikiem a kazdym z nich rowne odstepy to dziala jak trzeba psika aż miło. "Łepki" wycieraczek tez zmienilem na takie po 3 zyle od malucha podobno z metalowa dzyszka bo tych oryginalnych to za pierona nie moglem ustawic. W kazdym razie UPGRADE wycieraczek i spryskiwaczy został wykonany i rozdzial ten uwazam za zamkniety :-)....... do czasu az cos sie znow popsuje :-)
Pozdrawiam.

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 09, 2005, 08:07:35 am »

Maverick

  • Gość
Witam - ja chetnie bym sobie zrobil cos takiego jak Tommy, ale nie moge :( Powód: w moich wycieraczkach (spisuja sie znakomicie i sa szybkie) odlaczylem kabel odpowiedzialny za powrot wycieraczek, poniewaz powodowal on przygasanie zegarów w momencie wlaczenia wycieraczek. Bez powrotu, zegary nie przygasaja, ale jedyna niedogodnoscia jest to, ze wycieraczki pozostaja w miejsu w ktorym byly w momencie wylaczenia ich. Ja sie juz przyzwyczailem do tego.
Jesli zas chodzi o czasówke to mam ta stara, przy nogach, faktycznie jakis idiota wymyslil miejsce dla niej, ale fakt ze to sie raz ustawia a nie co chwile:) Z czasowki nie korzystam, poniewaz jak jest wlaczona, to wycieraczki wracajac, nie schodza do samego dolu szyby i sie wylaczaja, w nastepnym cyklu dobijaja do samego dolu i wedruja po calej szybie i znow wracaja nie do konca. Tak jakby prad na tym wylaczniku znikal za wczesnie. Moze latem sie tym zajme, poki co, autko chodzi git i w to zimno nie bede sie juz w tym roku bawil z wycieraczkami.

Pozdrowienia - Maverick

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 09, 2005, 09:58:34 am »

Płaski#1866

  • Gość
Maverick, teraz na poczekaniu mozesz sobie agro-tuning zrobic stawiajac wycieraczki na sztorc  :twisted:  :twisted:  :roll:  :roll:  :mrgreen:  :mrgreen:

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 09, 2005, 11:19:48 am »

Maverick

  • Gość
Taaaa i waln?ć fotki na www.wiejski-tuning.pl :)))

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 09, 2005, 17:42:34 pm »

ajk#1212

  • Gość
mam pytanko czy wła?nie taki przeł?cznik czasowy od wycieraczek na pokrętle (jak były w sterszych maluchach po lewej stronie ) nie można zamontować do poldka np. atu 96r ?

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 15, 2005, 15:03:20 pm »

chudson

  • Gość
Do atu 96r zapomnij , tam jest całkiem inna instalacja z mikroprockiem i choć pewnie możliwe to bardzo męcz?ce i dużo czasu by zajeło. Jednak do poldka przed mr94 nie powinno byc problemu.

A co do spryskiwaczy które trzeba długo trzymać zanim zacz? pryskać to jest na to tani patent . wystarczy kupić zaworek zwrotny ( np w sklepie akwarystycznym , zakłada sie takie na pompke do akwarium,  niektóre niestety troszke zmniejszaj? ci?nienie ale sprawdzaj? sie dobrze je?li zamontujemy je jak najbliżej silniczka )

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 16, 2005, 08:42:41 am »

Offline Senn#1869

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1388
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez 1500C Rover 820Si MG ZS180
A pompka nie ma czegos takiego w sobie, przynajmniej powinna. U mnie zmora jest slabe cisnienie. Niedawno zalozylem nowe sikawki i przez moment byl luzik. Teraz znowu sikaja tak jak ja pod koniec oddawania moczu, do tego tylko jedna sikawka. Zastanawiam sie czy nie kupic zbirniczka na dwie pompki z lanosa.
Były: C+1.4 K16 DOHC C1.6 K16 DOHC C+1.8 K16 DOHC Jest Polonez 1500C
Rover 820Si LPG
MG ZS180 PB
Renault Espace IV Pb

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 16, 2005, 12:23:16 pm »

Offline G.T.

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 900
Senn#1869, a czysciles zbiorniczek??mi jednego roku takie niebieskie g*wno pozatykalo dysze,a jak sciagnalem zbiorniczek to na dnie bylo tego sporo,cos jakby plyn oddal barwnik :shock:

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 16, 2005, 13:52:20 pm »

Offline -Marcin-

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1561
    • PN 3.0 24v, PN Truck 1.6E
Cytat: "Senn#1869"
Zastanawiam sie czy nie kupic zbirniczka na dwie pompki z lanosa.

Tez sie nad tym zastanawiam. Niezle by to musialo sikac, jak by bylo po jednej pompce na spryskiwacz. A kosz tego w sumie nie wielki, na allegro nowy zbiornik razem z dwoma pompkami kosztuje cos kolo 45zl.
to ja, byly Marcin#839

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 16, 2005, 22:17:05 pm »

RooS

  • Gość
patent fajny tez moze bym u siebie zrobil (zwlaszcza ze wczesniej juz zamontowalem te przekazniki) ale
Cytuj (zaznaczone)
No i nozke 87 wpinamy albo do kostki od silnika wycieraczek laczac go do szarego kabla ktory jest od pierwszego biegu naszego silnika lub pod przekazniki obslugujace nasze wycieraczki jezeli takowe posiadamy.

podlaczylbym pod drugi bieg tak co by jedno szybkie machniecie bylo i tu mam pytanie co sie stanie jak na przyklad normalnie bede mial na I biegu i wlacze spryskiwacz.. nie spali sie cos jako ze do silniczka idze wtedy prad na 2 biegi jednoczesnie? orientuje sie ktos?

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 18, 2005, 00:03:44 am »

RooS n/z

  • Gość
Cytuj (zaznaczone)
Probowalem sie obejsc bez przekaznika jednak niestety po wielu probach doszedlem do tego ze jest to nieodzowne gdyz efektem ubocznym takich prob bylo np to ze na drugim biedu wycieraczek wlaczal sie rownolegle z wycieraczkami spryskiwacz a jak wiadomo plyn do spryskiwaczy z kranu nie plynie (no moze czasem.....:-)).

mysle ze mozna po prostu poprowadzic zasilanie od pompki sprywkiwacza do przekaznika wycieraczek ( dla tych co maja przekazniki) i na tym kablu wrzucic diode prostownicza ZENDER( chyba tak jakos sie na to mowi) zeby wlasnie obejsc sie bez przekaznika i zeby jednoczesnie nie wlaczalo sie sprywkiwanie na ktryms z biegow wycieraczki... tylko wciaz sie zastanawiam co sie stanie jesli wlaczy sie sprywkiwacz na biegu wycieraczki do ktorejakurat NIE jest podlaczona funkcja jednokrotnego machniecia.... bo wtedy bedzie napiecie jednoczesnie na dwoch biegach, wiektos co sie moze stac... tommy983 probowales  tak?

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 27, 2005, 13:39:43 pm »

ajk#1212

  • Gość
DObra wiec tak: Probowalem i wychodzi na to ze jak na tym biegu co do niego nie jest podlaczony przekaznik sterowany przez spryskiwacz przytrzymamy spryskiwacz to nic sie nie spali tylko niestety wlaczy sie nam sprywkiwanie ktore wylaczy sie dopiero po przejsciu na bieg "0" (wylaczy sie wycieraczki) Mysle ze bardzo dobry pomysl z tym zeby podlaczyc diode prostownicza na kabel ktory idzie od przekaznika do worka z silnikiem od spryskiwacza. Jak dam rade to w najblizszych dniach to jeszcze sprawdze i dam znac tu na forum. Na razie u nas mroz straszliwy ze sie nawet czlowiekowi z domu nie chce wychodzic a co dopiero grzebac pod maska. Ale dra dobra nas wszystkich w najblizszym czasie sie zmusze :-) POZDRAWIAM  - tommy983

bajer do wycieraczek by tommy983
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 27, 2005, 14:20:01 pm »

RooS

  • Gość
czyli spoko.. jak nic sie nie pali... to u siebie tez to zrobie
dzieki