Autor Wątek: Regeneracja glosników w oparciu o tonsilki GND 30/80/4  (Przeczytany 9151 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Regeneracja glosników w oparciu o tonsilki GND 30/80/4
« dnia: Styczeń 19, 2006, 19:27:36 pm »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
Mam cos takiego,głosniki sa naprawde starej daty ale całkowicie sprawne,wypadało by wymienic w nich zawieszenia bo pomimo tego ze sa sa całe to juz sa bardzo miekkie.Z tego co widze na stronie producenta te modele sa najwyzszymi w ofercie.
LOOK
Kumpel ma model nizsze czyli 30/60/1 po regeneracji w altusach i wali to basem przepoteznie,czyli jak na tonsila przystało...Mysle ze te glosniki sa cos warte,i moge je wyrwac nieomal za darmoche jak sadze...
Powiedzcie,mial ktos doswiadczenie z regenaracjami głosników?? chodzi mi o wymiane zawieszenia(chodzi mi o obwódke głosnika z koszem),widziałem na allegro takie zawieszenia,czym to kleic?? Chciałbym zrobic to porzadnie,bo szkoda takich głosników.

Oto kilka fotek:




  • Jef
  • Czaku

Regeneracja glosników w oparciu o tonsilki GND 30/80/4
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 19, 2006, 19:49:18 pm »

Drobek

  • Gość
całkiem spoko te gło?niczki. Ja mam 2060 i daj? super. jak chcesz zeby to fajnie pykało to lepiej daj to komus kto sie zna bo zniszczyc je mozna bardzo łatwo no chyba że ty sie niczego nieboisz?

Regeneracja glosników w oparciu o tonsilki GND 30/80/4
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 19, 2006, 20:35:50 pm »

wesley

  • Gość
W t? niedzielę byłem na giełdzie elektronicznej w Stolicy i pytałem się o regenerację gło?ników niskotonowych Tonsila z kolumn Altus 140.Pianka pokruszyła się ze staro?ci,jest to gło?nik 30 cm 80W RMS.Więc...stary zostaje tylko kosz z magnesem,a reszta czyli membrana,zawieszenie membrany(pianka,guma do wyboru),resor dolny,cewka (od 60W do 120W RMS) zakładane jest nowe i z gwarancj? 6 miesięcy.Koszt 50pln,60pln i 70 pln w zależno?ci od rodzaju i mocy.Żeby był jak oryginalny to 70 pln trzeba dać. Niby drogo i nie drogo... ;) Pozdro

Regeneracja glosników w oparciu o tonsilki GND 30/80/4
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 19, 2006, 20:48:07 pm »

Drobek

  • Gość
ja kupiłem po regeneracji szt 60zł 2latka temu i graja dalej tak samo dobrze

Regeneracja glosników w oparciu o tonsilki GND 30/80/4
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 19, 2006, 22:15:51 pm »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
no własnie zeby regenerowac głosniki musiałbym je wiezc ok 100km w jedna strone...Wiem ze gosc zrobi to bardzo dobrze bo nie raz mi to robił,ale mam do wymiany tylko te "g?bki" a widziałem ze sa po prostu przyklejane...Dlatego pytam czy ktos to robił bo zaryzykowałbym w sumie,choc z drugiej strony mam watpliwosci co do prawidłowego ułozenia membramy po całym "zabiegu" naprawy,troszke obawiam sie o to zeby sam glosnik nie kantnoł sie w jakis sposób na cewce i nie zaczal po prostu harczec...

[ Dodano: 2006-01-21, 11:41 ]
Glosnik zregenerowany,nie charczy i wszystko wyszło oka.Teraz dopiero zaczał grac :D Jak zonka wróci z uczelni to montuje tube do auta

Do prac potrzebowalem nóz do tapet,butapren,kawałek kliszy,cieniutki pedzelek do nakładania kleju a co najwazniejsze nowa membrama z górnym zawieszeniem.


 
prace zaczałem od wyciecia kopółki (nozykiem do tapet) która finalnie wykorzystałem.


 
Kolejnym krokiem jest wsadzenie kawałka kliszy pomiedzy cewke a trzpien od srodka,co ma zapobiedz kantnieciu sie cewki,co pozniej po krzywym przyklejeniu membrany bedzie powodowało charczenie głosnika.Pozniej mozna bez problemu wyciac norzykiem stara membrane.Klisza zostaje w srodku az do konca klejenia.



Wazne jest aby kosz był wyczyszczony i odtłuszczony(nitro)


Klejenie zaczałem od spodu.Membrama która kupiłem była dedykowana do głosnika GND 30/60/4 a regenerowałem glosnik 30/80/4 i w zwiazku z tym otwór na cewke w membranie był mniejszy i schodził mocno do stozka pozwoiło to na samoczynne równe osadzenie membramy w cewce.Klejenie zaczałem od podklejenia membramy z cewka aby sie nie przesuneła,i nie skantowała.Pozniej złapałem resor górny do kosza w 3 miejscach i ustawiajac glosnik bokiem zaczałem solidne nakładanie pedzelkiem  butaprenu w miejscu laczenia membramy z cewka.


Wszystko dosuszałem na bierzaco suszarka do włosów.Pozniej przykleiłem  resor górny (na całym obwodzie) do kosza glosnika.Przeschło to ok 40min i nalozylem na dolne łaczenie kolejna warstwe butaprenu.


Finalnie wyszlo tak
  • Jef
  • Czaku

Regeneracja glosników w oparciu o tonsilki GND 30/80/4
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 24, 2006, 22:29:32 pm »

wesley

  • Gość
:shock: G r a t u l e j s z y n !  Kawałek dobrej roboty ;) Mi w tubie basowej w samochodzie też co? zaczyna "poprukiwać",ale to "buszmen 350W" więc ma prawo...Pewnie tylko wymiana wchodzi w grę.Pozdro

Regeneracja glosników w oparciu o tonsilki GND 30/80/4
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 16, 2006, 16:46:47 pm »

Homik

  • Gość
Dołanczam się do wesley z Gratulacjami !!!

Ja wła?nie w przyszłym tygodniu chyba zabiorę się za regenerację gło?ników domowych GDN 25/60 więc na pewno się przyda klisza o której nie wiedziałem, jak poprzednio naprawiałem gło?niki :D

Pozdrowionka

Regeneracja glosników w oparciu o tonsilki GND 30/80/4
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 16, 2006, 18:12:34 pm »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
Cytuj (zaznaczone)
Pewnie tylko wymiana wchodzi w grę.Pozdro
no wł?snie nie,jesli nie masz zatartej cewki,(a moze byc tylko brudna w srodku-to tez powoduje trzeszczenie czasem) to zawsze mozesz wymienic zawieszenie górne nie koneicznie na papier i pianke jak w moim przyp.Proponowano mi równiez kevlar na gumowym zawieszeniu,ale to juz nie byłoby to samo,GDN straciłyby całkowicie swój urok :)
Ale skoro górne zawieszenie jest całe to regeneracja nic Ci nie da...Poki co udfało mi sie wymienic jedynie membrame z zawieszeniem,im bardziej w głab głosnika tym "gorecej" i trzeba by miec chyba (mniej trzesace sie rece) wiedze i farta zeby to zrobic :)
Cytuj (zaznaczone)
więc na pewno się przyda klisza o której nie wiedziałem,
zawsze lepiej dmuchac na zimne,słyszałem ze mozna miast kliszy wsadzic kartke papieru,ale klisza akurat wydała mi sie odpowiedniejsza.Unikasz tym samym, mozliwosci krzywego wkjlejenia membramy a co za tym idzie kantniecia sie cewki :)
  • Jef
  • Czaku

Regeneracja glosników w oparciu o tonsilki GND 30/80/4
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 26, 2006, 01:08:17 am »

Homik

  • Gość
No i się tylko cieszyć, Szkoda że ich nie słyszę. ale na pewno słychać że "jak skrzypek gra w 3 rzędzie to go słychać w 3 a nie w 5..."  :D

gratulacje jeszcze raz

Pozdrawiam

Regeneracja glosników w oparciu o tonsilki GND 30/80/4
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 11, 2010, 16:51:26 pm »

Offline RzR

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 187
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + Dżi Ti Aj
Pozwolę sobie odgrzać tego 4ro letniego kotleciszcza ;) Ponieważ regenerowałem już kilka głośników włącznie z regeneracją "od zera" a temat może się komuś przydać to dodam i swoje 5 groszy. Przede wszystkim jak robie od zera to wkładam zawieszenie dolne na cewkę (ale nie kleję jeszcze) i unieruchamiam cewkę nie kliszą a pociętymi paskami puszki aluminiowej (po piwie) tak, żeby cewka była prosto i w ogóle się nie ruszała, teraz dopiero przyklejam zawieszenie dolne do kosza głośnika (butaprenem i nie czekam do wyschnięcia tylko od razu "zatapiam" w kleju) teraz zawieszenie dolne do cewki wikolem (najczęsciej cewki nawet jak są aluminiowe to mają pasek z papieru naklejony więc na luzie powinno to załapać). Jak wyschnie mi zawieszenie dolne to prowadzę "wąsy" od cewki na swoje miejsce. Teraz czas na górne zawieszenie, zazwyczaj nie robię tak jak kolega, tylko ewentualnie wycinam otwór w membranie tak aby to cewka wchodziła w membranę a nie membrana w cewkę. I tutaj nie kleję butaprenem a żywicą poliestrową (chodzi o to żeby klej był twardy po wyschnięciu) zalewam przestrzeń między cewką a membraną. Jeżeli wszystko mamy proste to możemy przyklejać zawieszenie górne do kosza i tu używam butaprenu, jak wszystko tak jak trzeba (prosto znaczy się ;)) zostawiam do wyschnięcia. Przy klejeniu żywicą trzeba uważać żeby nie nalało nam się do środka cewki! bo może się to źle skończyć. Jak już wszystko wysło wyciągamy te paski z puszki i sprawdzamy jak sprzęt bangla :mrgreen: Jak wszystko jest w porządku (a jeśli paski z puszki były równomiernie rozłożone to musi być w porządku) to na koniec przyklejamy kopółkę przeciw kurzową na sam koniec i... tyle :) Mam nadzieję, że komuś się to przyda w razie co zawsze służę pomocą i wcale nie jest trudnym robienie tego od zera, w sumie ja sam się tego nauczyłem i nigdy nic mi nie tarło czy trzeszczało.

Regeneracja glosników w oparciu o tonsilki GND 30/80/4
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 11, 2010, 18:10:58 pm »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
A witam, to był moj pierwszy raz z jakakolwiek regeneracja, nie miałem wtedy pojecia jakich klejów uzyc i ze nie wolno stozkiem ograniczyc cewki wklejejac memebrame do wewnatrz...


Od tego czasu poznałęm troszke zagadnien z zakresu akustyki, czy troszke doswiadczenia z zakresu budowy gosników szczególnie subów, ale powiem wam szczerze ze do dzis dnia te głosniki u kumpla działaja...

W chwili obecnej bawimy sie czasami w troszke "grubsze" suby...

Audio System Helon 12 2x2ohm 2x 800w rms.






oraz:

http://www.youtube.com/watch?v=KxQSxXiP8hI
  • Jef
  • Czaku

Regeneracja glosników w oparciu o tonsilki GND 30/80/4
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 11, 2010, 18:30:36 pm »

Offline RzR

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 187
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + Dżi Ti Aj
A powiedz mi jak jest z dostępnością do części do takich cudeniek? Bo z częściami do polskich głośników powiedzmy nie ma problemu a właśnie coś takiego? Doszukujecie się cewek po wymiarach czy może sami nawijacie?

Regeneracja glosników w oparciu o tonsilki GND 30/80/4
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 11, 2010, 18:40:31 pm »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
Tu jest problem i to nie lada, w PL dystrybutorzy maja kosmos ceny, zeby było opłącalnie warto uderzyc do producenta bezposrednio...

Ta cewka akurat nawijana jest płaskownikiem  i ten cały recon kit z foto to produkt fabrycznie nowy. Cos takiego do tego akurat suba to koszt ok 700zł na gotowo.
  • Jef
  • Czaku

Regeneracja glosników w oparciu o tonsilki GND 30/80/4
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 12, 2010, 20:33:04 pm »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
Tam wyraznie pisze jaka czestotliwoscia był traktowany... Wiec nie rozumiem skad chec uszłyszenia czegokolwiek? :)
  • Jef
  • Czaku

Regeneracja glosników w oparciu o tonsilki GND 30/80/4
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 12, 2010, 21:17:12 pm »

Offline Van

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1714
  • Płeć: Mężczyzna
    • LANOS 00 1.4 16v
to joke byl :) ogolnie fajna zabawka musi z tego byc w obudowie

Regeneracja glosników w oparciu o tonsilki GND 30/80/4
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 12, 2010, 22:01:25 pm »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
Cytat: "Van#1860"
ogolnie fajna zabawka musi z tego byc w obudowie
no jest, ale z dwóch jest duzo lepiej :P
http://www.youtube.com/watch?v=MfLnxaej9dA
  • Jef
  • Czaku