Autor Wątek: szyba drzwi - mocowanie i różnice  (Przeczytany 389 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

szyba drzwi - mocowanie i różnice
« dnia: Maj 18, 2024, 19:04:35 pm »

Offline zakup

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 83
    • rozne
Witam

Muszę wymienić szybę w drzwiach kierowcy.

1. Znalazłem w necie ofertę na nową szybę, ale to jest gołe szkło. Czy ten metal, na dole, mam użyć ze starej szyby, czy kupić nowy? jak szyba trzyma się do tego metalu?

2. Rozumiem, że wszystkie roczniki miały identyczne szyby w przednich drzwiach? (5/4-drzwiowe).

Odp: szyba drzwi - mocowanie i różnice
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 18, 2024, 19:55:21 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4708
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Najważniejsze, żeby ten "metal" był w dobrej kondycji, bo np. w autach stojących pod drzewem rdzewieje i gnije, rozpada się - a wtedy szyba wpada do środka drzwi.

Jak masz uszkodzoną szybę, to resztę "wybijesz" z uchwytu. Nowa jest montowana, jeśli się nie mylę, na ścisk. Ale grzebałem tam 10 lat temu (jeszcze w zgniłym polonezie), mogę źle pamiętać.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: szyba drzwi - mocowanie i różnice
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 18, 2024, 21:12:43 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1336
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Szyba jest obsadzona w takim metalowym korytku, chyba jeszcze poprzez element gumowy. Ale faktycznie, często owo korytko jest zgnite - woda spływa po szybie i stoi w tym korytku. Wymiana szyby w drzwiach to nie jest skomplikowana sprawa.

Odp: szyba drzwi - mocowanie i różnice
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 18, 2024, 21:17:13 pm »

Offline lukasz190

  • Kto smaruje, ten jedzie!!
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN Caro MR'91
Potwierdzam, korytko koroduje. W swoim polonezie musiałem jest spawać bo się rozeszło i nie trzymało szyby. Ponadto szyba jest osadzona w nim za pomocą gumowej uszczelki. Jeśli będzie ta guma zbutwiała, to najlepiej jest nowà wyciąć ze starej dętki od roweru.

Odp: szyba drzwi - mocowanie i różnice
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 18, 2024, 22:20:09 pm »

Offline zakup

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 83
    • rozne
Na razie nie dam rady obejrzeć mojego korytka. Czyli lepiej szukać nowego korytka, a jak nie znajdę, brać szybę używkę kompletną z korytkiem?

Odp: szyba drzwi - mocowanie i różnice
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 18, 2024, 22:45:27 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6619
  • Płeć: Mężczyzna
Na razie nie dam rady obejrzeć mojego korytka. Czyli lepiej szukać nowego korytka, a jak nie znajdę, brać szybę używkę kompletną z korytkiem?

Kup używkę na szrocie.

Co do części, generalną zasadą w Polonezie jest że poza silnikiem, zawieszeniem i układem kierowniczym, wszystkie części we wszystkich rocznikach i wersjach są absolutnie identyczne, z wyjątkiem tych elementów zewnętrznych które na pierwszy rzut oka wyglądają inaczej.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: szyba drzwi - mocowanie i różnice
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 19, 2024, 00:31:27 am »

Offline zakup

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 83
    • rozne
Generalnie tak jest. Czasem jednak coś tam zmienili, np. wieloklin kierownicy w '95, toteż wolę dopytać.

Na szrocie za szybę chcieli 200 zł. Starą i porysowaną - z prawie 40-letniego auta, więc tam to dopiero będzie pognite korytko. Dlatego już wolę kupić nówkę szybę, tylko nie wiem jak ma się moje korytko.

Dzięki za podpowiedzi. Spróbuję sprowadzić nową szybę. Skoro szyba wchodzi w korytko tylko na wcisk, to tam nie ma wiele do zepsucia.
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2024, 00:33:13 am wysłana przez zakup »

Odp: szyba drzwi - mocowanie i różnice
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 19, 2024, 12:08:42 pm »

Online Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1948
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
Nowe korytko mocujące szybę to już raczej temat ciężko osiągalny. Zostają używki które też mogę być w kiepskim stanie nawet jeśli z wierzchu wygląda ok - ten element gnije od środka pod tą gumową uszczelką która trzyma szybę.

Akurat jestem świeżo po wymianie tego elementu w tylnych drzwiach, bo stare korytko pękło w pół i szyba wypadła z mocowania :]



Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: szyba drzwi - mocowanie i różnice
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 19, 2024, 16:36:43 pm »

Offline lukasz190

  • Kto smaruje, ten jedzie!!
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN Caro MR'91
Dlatego ja nie bawiłem się w wymianę, tylko stare oczyściłem i te pęknięcie chwyciłem migiem. Następnie pomalowałem korytko i na x lat będzie spokój. W każdym razie szybciej i taniej, noż szukanie używki, bo ogarnąłem temat w jeden dzień ( dało by się w jedno popołudnie, ale farba musiała wyschnąć).

Odp: szyba drzwi - mocowanie i różnice
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 19, 2024, 17:25:46 pm »

Offline ceva

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 294
    • Polonez Atu+X20SED Polonez Kombi Polski Fiat 125p
Te korytko, to nie jest jakaś technologia kosmiczna.
Wystarczy wygiąć kawałek blachy 1,5-2mm (nie musi być tych fabrycznych wywinięć), ze starego korytka odzyskać uchwyt linki, przyspawać, pomalować/ocynkować, itp i wkleić w nie szybę klejem do szyb.
Zamontować.
Gotowe.