Autor Wątek: jaki akumulator?  (Przeczytany 12163 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jaki akumulator?
« dnia: Styczeń 06, 2004, 19:00:11 pm »

talrep

  • Gość
mam problem ze swoim akumulatorem. nie dziala jak nalezy. chyba przyszedl juz na niego czas. myslac o zakupie nowego zastanawiam sie czy zamiast 45Ah nie wladować akusia o pojemnosci 55Ah. tylko czy alternator bedzie w stanie go naladować? moj brat tak zrobil w swoim poldasie i jest zadowolony ale ja postanowilem zasiegnac waszej opinii.

jaki akumulator?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 06, 2004, 19:19:59 pm »

Levis

  • Gość
Do polonezow fabrycznie montowali 45 Ah (jak wyczytałem w Morawskim, bo sam nigdy nie miałem fabrycznie nowego - i chyba niestety juz nie bede mial). Ale zawsze mialem 55 Ah i tez nie narzekam. 10 Ah roznicy to nie jest tak znowu duzo, zeby alternator nie mogl sobie poradzic. Zreszta co jakis czas mozna go wyciagac i podladowywac recznie. Raz na rok, przed zimą, zawsze tak robie (nie jest bardzo niedoladowany).

jaki akumulator?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2004, 20:39:11 pm »

Maciek#938

  • Gość
Levis to jeszcze zależy do jakiego Poloneza. Stare Polonezy oraz Fiaty 125p miały słabe alternatory 44A i do nich faktycznie zalecane jest stosowanie akumulatora 45Ah, gdyż jest po prostu najbardziej optymalny. Ponadto nie potrzeby stosowania aku o większej pojemności, gdyż na dobrą sprawę wiele to nie da... Moja stara (ponad 4 lata) Centra spisuje się praktycznie bardzo dobrze i auto pomimo, że ma już 13 lat odpala bez większych problemów nawet w temperaturze niższej od -15 stopni. Ponadto za akumulatorem niższej pojemności przemawia to, że znacznie szybciej się ładuje.

Jeżeli chodzi o Polonez MR93 to spokojnie w tych egzemplarz z powodzeniem można stosować akumulator 55Ah, gdyż auta te mają już zmodyfikowany lepszy alternator 55A i wtedy nie ma problemu polegającego na tym, że akumulator jest niedoładowany.

Pozdrawiam
Jeff

jaki akumulator?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2004, 21:01:17 pm »

mati_lecha#332

  • Gość
W moim Caro 1.6GLI 1995r. fabrycznie był zamontowany Piastów 55Ah. Wytrzymał 7 lat. Teraz mam Centrę 54Ah i jestem zadowolony. Sądzę ,że do Caro MR93 optymalny to 54Ah. Do starszych modeli polecam 45Ah-taki mieliśmy w dużym Fiacie i nie było problemów.

jaki akumulator?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 06, 2004, 21:28:44 pm »

rolek

  • Gość
Ja polecam centre 55Ah, mam taki trzy lata i nie ma problemu.

jaki akumulator?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 06, 2004, 22:04:28 pm »

Offline Alien#174

  • Mój Polonez - jako JEDYNY od początku w PTK
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1211
  • Płeć: Mężczyzna
  • ***$karbnik PTK ***
    • PN CARO 1.6GLE MR'91
pojemność swoją drogą ale najwazniejszy jest prąd rozruchu! miałem dwa lata temu centrę 55 teraz mam centrę 45 która ma dwa razy wiekszy prąd rozruchu i kręci jak głupa:-) jak nie masz zabudowanej konkretnej muzy ze wzmacholami itp nie ma większego sensu pakować większego akusia.
Minister Zdrowia ostrzega! Polonez uzależnia!
PN Caro - burgundowe cacuszko 92' ( Polina )

jaki akumulator?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 07, 2004, 00:17:41 am »

Szyba#1554

  • Gość
Ja mam 62AH PROFI z rysunkiem takiego bialego niedzwiadka mam go juz dwa lata i nigdy nie bylo zadnych problemow z rozruchem jest git.

jaki akumulator?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 07, 2004, 08:49:44 am »

Tebodin#1426

  • Gość
Jak najbardziej byly montowane fabrycznie 55 Ah w modelach GLI, przynajmniej ja mialem taki, dzialal mi 4 lata, potem mialem varte byla bardzo dobra nigdy mnie nie zawiodla zima ale po 3 latach uzytkowania urwala sie cela i szlag ja trafil. Teraz mam centre od lipca i narazie odpukac wszystko jest w porzu...

jaki akumulator?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 09, 2004, 10:11:30 am »

Koniu

  • Gość
Proponuje kupić centre Future. Ma taki prąd rozruchowy, że kreci jak szalony.

jaki akumulator?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 20, 2004, 14:47:08 pm »

Woj-o#772

  • Gość
Co za róznica czy aku ma 45 czy 120 Ah. To nie określa jego prądu ładowania - można tym samym prądem ładować tylko naładowanie 120 zajmie więcej czasu.
A już na pewno się zgodze że wielkość aku nijak się ma do zdrowia rozrusznika. Napięcie to samo i tyle. Jakbyśmy podłączyli aku 24V do 12V rozrusznika to i owszem kręciłby jak szalony ino że krócej ;), a tak po prostu rano mamy duużo większy zapas czasu na problemy z odpaleniem bo aku ma wystarczająco dużo energii w sobie żeby pozwoliś na 5-10 (nie śmiejcie się mam auto w którym aku 65Ah i 380A rozruchu wystarcza na jedną pełną próbę odpalenia albo 1.5 niepełniej (Diesel - więc świece + kręcenie a rozrusznik ma 2.8kW) prób rozruchu przy -20 (aha pamiętajcie że wraz z temperaturą drastycznie spada pojemność akumulatora)

jaki akumulator?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 21, 2004, 05:13:54 am »

Szuwar#1721

  • Gość
Obserwowaliście kiedyś amperomierz w ładowarce  akumulatorów?  Przu ustalonej wartości początkowej  prądu ładowania,  watrość ta  spada wraz z naladowaniem akumulatora! Więc akumulator ni ebędzie pobierał zawsza całego prądu z alternatora (wersja Jeffa). Nie patrzyłem na schamaty, ale czy naprawdę nie ma w poldziu ogranicznik aprądu ładowania??  

Moja odpowiedŹ
      Bosh silver.  Dwa lata gwarancjii, zawsze uznają, a zdąży się w tym czasie zepsuć (17 z hakiem V  to i na niego za dużo było)  Dobry do dobrych samochodów.

Jeden z niewielu (jedyny?) całkowićie hermetyczny i prawdziwie bezobsługowy.  Jak chcą sprawdzić  co go zabiło to musza w nim wiercić dziurki ( i na plasterki :). A jak przyjedziesz własnym wozem do servisu  to muszą  dac zastępczy.......

Pozdrawiam!!!!!!!!!!!!!

jaki akumulator?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 22, 2004, 09:48:11 am »

Woj-o#772

  • Gość
zakładam że alternatory się "wzmocniły" ostatnio bo do wszystkich praktycznie aut można założyć wspomaganie (elektryczne we fiatach) i klimatyzację (też z reguły elektryczną) o takich kwiatkach jak ABS,ESP,itp itd...   (40 A bezpiecznika) i inyych nie wspomnę. Po prostu firmie taniej jest robić jeden model większych alternatorów i tyle.

jaki akumulator?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 24, 2004, 22:35:00 pm »

Mikus

  • Gość
W Auch... [Oszą] jest fajny akumulatorek...
Centra 55 Ah, 460 A
Koszt: 149,99

Chyba dosc tanio i oferta do wziecia... Ja bralem dzis ;-)

jaki akumulator?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 25, 2004, 12:09:40 pm »

Maciek#938

  • Gość
Cytat: "Mikus"
W Auch... [Oszą] jest fajny akumulatorek...
Centra 55 Ah, 460 A
Koszt: 149,99

Chyba dosc tanio i oferta do wziecia... Ja bralem dzis ;-)

Cena przyzwoita, ale ja z reguły nie kupuję akumulatorów z hipermarketu, gdyż one tam potrafią leżeć po kilka(naście) tygodni...

Pozdrawiam
Jeff

jaki akumulator?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 25, 2004, 12:18:51 pm »

Bobi#1197

  • Gość
Ja zakupiłem do 1,9 w Tesco 60 parę Ah nie wiem, jaki dokładnie, ale jest spory za 149,99 ze 4 miechy temu i biega bez problemu pali bez rozgrzania świec

jaki akumulator?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 26, 2004, 19:52:51 pm »

Maciek#938

  • Gość
Cytat: "Bobi#1197"
Ja zakupiłem do 1,9 w Tesco 60 parę Ah nie wiem, jaki dokładnie, ale jest spory za 149,99 ze 4 miechy temu i biega bez problemu pali bez rozgrzania świec

No to oczywiste, że problemy nie wystąpią zaraz po zakupie tylko będą się uwidaczniały (o ile wogóle) dopiero po 2-3 latach eksploatacji. Wiesz nie upieram się, że wszystkie aku z hipermarketów są złe, lecz jeżeli coś stoi tam przez kilka tygodni to wiadomo, że traci swoje właściwości względem produktu, który się nie zastał... Wiesz jeżeli kupuję aku średnio raz na 6 lat (w przypadku silnika benzynowego, sprawnego) to oszczędność powiedzmy 30zł nie jest dla mnie istotna, gdyż wyżej cenię jakość. Pomimo, że w Poldku nie ruszałem aku, tak we wcześniejszym Fordzie (dieslu) miałem z tym podzespołem dużo problemów (w tym również z gwarancją i pod tym względem nie polecam firmy Jenox) i dlatego staram się opierać wszystkie moje rady bazując na doświadczeniu. Zapewne za kilka(naście) miesięcy będę musiał wymienić aku w Polonezie 2.0. Obecnie jest tam 5 letni aku 55Ah (notabene był wcześniej w 125p) i w stosunku do mojej Centry również 5 letniej 45Ah bardzo słabo kręci. Dodam tylko, że Polonez 2.0 ma oryginalny alternator Ford Motorcraft, który jest o wiele lepszy od tego z mojego Poldka...

Pozdrawiam
Jeff

jaki akumulator?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 28, 2004, 06:56:50 am »

Anonymous

  • Gość
miałem 54Ah ale musiałem  ręcznie podgiąć naciągnąć sprężynkę w regulatorze napięcia aby drugi stopień ładowania włączał się dopiero na nieco wyższych obrotach , a tak to był nie doładowany.

jaki akumulator?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 28, 2004, 11:14:11 am »

Maciek#938

  • Gość
Cytat: "kan"

Nie  ;)   . Jeżeli układ ładowania jest niesprawny to zarówno 45Ah jak 120 Ah będzie niedoładowany. Wynika to z bilansu energii i pojemnośc aku nie ma znaczenia.
A jeśli układ ładowania jest sprawny to nie ma po prostu potrzeby stosowania większego aku jak 45Ah.

Mi się jednak wydaje, że tak. Gdyż od początku pisałem (chyba już kilkadziesiąt razy), że przy sprawnym układzie aku 45Ah to optimum dla Poldka (kiedyś nawet podawałem przykłady). A co do większych aku to na starym altku przy jeŹdzie miejskiej ze światłami (a to jednak ponad pół roku) będzie niedoładowany i im większa jest jego pojemność tym bardziej to będzie widoczne. Jeżeli natomiast układ jest niesprawny to wiadomo, że w każdym przypadku będzie nieciekawie i to jest oczywiste.

Chociaż trochę odbiegając od tematu to słyszałem, że w starym altku można trochę pomieszać z regulatorem napięcia i ładuje już od niższych obrotów (niestety nie znam szczegółów), gdyż było o tym więcej na oryginalnym Forum...

Pozdrawiam
Jeff

jaki akumulator?
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 02, 2005, 22:33:05 pm »

mati_lecha#332

  • Gość
Wszystko wskazuje na to ,że akumulator w moim Poldku wyzion?ł ducha. Pochodziłem dzis po marketach, żeby zrobić rozeznanie i mam kilka typów.
JENOX 50Ah za 149zł
BUDGET 50 Ah za 119zł
CAR JACK 50 Ah za 119zł
CENTRA 55Ah za 179zł
BOSCH 50 Ah 219zł

Co s?dzicie o tych pierwszych trzech? Czy s? warte zainteresowania? CAR JACK ma niby 2 lata gwarancji, ale ile faktycznie wytrzyma? Miał kto? styczno?ć z marketowymi akumulatorami? (jenox, budget, car jack)

jaki akumulator?
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 03, 2005, 00:38:18 am »

jankiel

  • Gość
jak masz 1,6 gli to kup jaki? 55 ah np centra jest dobra , a jak akumulator ci wyzionoł ducha to sprawd? napięcie ładowania przy wł?czonych ?wiatłach  powiniene? mieć 13,9V do 14,4 V jak masz inaczej to zawsze będzie padał akku.