Autor Wątek: zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?  (Przeczytany 10719 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« dnia: Kwiecień 20, 2004, 19:23:55 pm »

Waldekk111#1864

  • Gość
witam  walatwilem sobie szyber dach od czego zaczac czy najpierw blache ciac czy najpierw od podsufitki zacząć  podsufite mam zdietą bo ja mylem  i teraz ladnie wyglada ale nic. boje cie ze  bedzie mi wystawał ten kawalek od  lampki i  hyba zrobie najpierw na podsufidce i  jak jusz podsufitke  zaloze to bede widziel jak mam w blasze wyciac dziure co wy na to jak wy mi doradzicie. :help:

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2004, 20:14:05 pm »

Bartrek

  • Gość
Ostatnio bylo w Garazu na TVNie

Robili tak.
1) Mocowanie szblonu w gorze dachu
2) Wiercimy na wylot - skrecamy srubkami z drugim szablonem (od strony podsufitki)
3) Wiemy juz jak to wyglada - odcinamy podsufitke
4) Wycinamy blache
5) Montujemy szyber dach...

W Twoim wypadku proponuje (skor nie masz podsufitki) zrobic szablon - polozyc na sufit od dolu i przewiercic... poznij przylozyc szblon od gory, skrecic i ciac...

A na koncu jak bedziesz mial juz dziure to wyciac kolejna w PRZYKRECONEJ juz podsufitce - wtedy powinno Ci sie wszuystko spasowac :)

Pozdr.

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2004, 21:18:22 pm »

Patryk#153

  • Gość
Wszystko ładnie jak masz szablon, ale kupując używany szyber(wiadomo koszty...) szablonu nie dostajesz. Najpierw sprawdŹ czy szyber jest szczzelny-najprościej sprawdzić to tak: zamykasz go,odwracasz (do "góry nogami")i lejesz do niego wode-jeżeli nie przeciekł, możesz zamontować, ale i tak nie masz 100%.
Najpierw robimy jakimś cudem szablon, ja najpierw przyłozyłem szyber do dachu i próbowałem odrysować, ale potem wpadłem na pomysł, żeby plastik który wkładamy od dołu i skręcamy go z resztą szyberka  przyłozyć do dachu i odrysować. Następnie wykleiłem sobie taśmą dokładnie co mam wyciąć i ponawiercałem malutkie ślady w dachu ( w dziurkach w tym plastiku) które służą do skręcenia szyberdachu. Następnie wziąłem szlifierkę, z cieniuteńką tarczką i naciąłem z każdego boku żeby móc włozyć ostrze wyżynarki(koniecznie ostrze do blachy), lepiej ciąć wyżynarką, a nie szlifierką bo ona nagrzewając się może spalic lakier. I ciąłem wyżynarką aż do rogów prubując jak najlepiej zakręcić, ale niestety moja wyżynarka(taka najtańsza)nie chciała zrobić pełnego zakrętu, więc na środku łuku, robiłem dwie małe dziurki wiertarką i wkładałem wyżynarkę, która już z połowy łuku szła elegancko. Tylne łuki wyszły mi akuratnie na polonezowskim wzmocnieniu-szło jak w maśle, tylko przez nieuwagę złamałem jedno ostrze. Otwór który wycinałem był nieco mniejszy niż faktyczny, aby poŹniej móc powiększyć ile trzeba(lepiej tak jak odwrotnie...) Podsufitka , a dokładnie jej steropian pięknie się wycinał razem z blachą, potem wystarczyło nożem od środka dociąć materiał i gotowe. Jak już dopasujecie szyber idealnie, to można by się pokusić o pomalowanie wycinanych krawędzi i może zakonserwować(ja tylko pomalowałem-po roku nie ma rdzy-wyciągałem go 2 tygodnie temu). Następnie wkładamy szyber-ja za pierwszym razem wkładałem na klej do szyb samochodowych i to był błąd. Potrafił  przecieknąć (między blachą a dachem) mimo iż nawalilismy kupe tego kleju. Teraz włozyłem go na silikon, nawaliłem go kupe na krawędż wyciętej dziury w dachu, następnie dookoła krawędzi na dachu, odczekałem, aż się trochę utwardził(jakies 30 min-temp ok 15stopni), na szyber nałozyłem klej montażowy do paneli, drewna(wyciskany z pistoletu) następnie włożyłem skręcając mocno śrubami i usuwając nadmiar siliconu i kleju który wyszedł. Wszytsko idealnie trzyma i jest szczelniutkie. Acha, gdy włożyłem mój okazało się że powyżej 80km/h zaczynał wiatr szumieć jak by się woda gotowała w czajniku(delikatny gwizd) więc poszedłem do sklepu kupiłem kawał czarnej małej uszczelki okiennej(z 3trzema rowkami jakby) i dwie tubki super glue i przykleiłem na ten klej (mimo iż uszczelka była samoklejąca) do szyby od spodu(uszczelka oryginalna znajduje się w dolnej części szyberka, szyba otwiera się do góry i ma dookoła zacieniony pasek(tak jak szyby w plusie) i tam właśnie podkleiłem uszczelke i jest bardzo elegancko-wygląda profesjonalnie i zachowuje sie profesjonalnie:) jedna uszczelka ściska się z drugą i jest szczelnie:)
Szukajcie szyberka do kupienia teraz-ja szukałem koniec czerwca-wszytskie były juz wykupione(upały) a te które były to albo beee..albo cena, że hoho. Mnie udało się dorwać mój za 150 zł na giełdzie(na całej giełdzie były tylk 2 szyberki wtedy)
I powiem Wam, że jestem piekielnie zadowolony-mój kolor L-122, nagrzewa się niemiłosiernie, gdy stoi w słońcu i ma uchylony szyber w środku jest przynajmniej 20 stopni chłodniej, a w trasie to poprostu extra-do 100 km/h nie ma dużego hałasu a jest takie przewietrzanie, że mówie wam, zarombiste-klima dla ubogich. Zapomnijcie o szumiących uchylonych szybach.
Ale się spisałem, jakby ktoś miał jakieś pytania to walic na priv albo meil patryk.zabrze@wp.pl
Zdjęcia z montażu w mojej galerii-wybrałem te najważniejsze-niestety zapomniałem sfotografować nakładania siliconu.
http://www.fso.inds.pl/album_personal.php
Pozdrawiam

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 20, 2004, 23:44:25 pm »

Ajsza#1678

  • Gość
a jaki koszt jest uzywanego szyber dachu?? i gdzie go szukac??

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 21, 2004, 13:14:19 pm »

elltry#683

  • Gość
Ten szyber u Patryka#153 to zwyczajny uchylny? Ja u siebie chcialem zalozyc odsuwany i uchylany. Robil ktos cos takiego?? bo ja mam od kadeta ale lezy nestety w garazu  :sad:

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 21, 2004, 13:47:33 pm »

Patryk#153

  • Gość
Ja mojego kupiłem za 150 zł i to była dobra cena, bo ma rolety i jest tylko uchylny, ale na korbke. Drugi szyber który był wtedy na giełdzie, był oplowski uniwersalny(czyli do każdego auta da się wsadzić-tak jak mój),ale tylko uchylny i to bez korbki, czyli uchylasz na maksa, albo wogóle i wołali 200zł-identyczny tylko brudny miałem na szrocie zaklepany za 100zł. Ale wolałem mój. co do odsuwanego, można założyć uniwersalny, taki który odsuwa się na zewnątrz dachu, ale wierzcie mi znaleŹć taki...ja go szukałem:( A ten który ja mam to i tak jestem cholernie zadowolony(choć wolałbym uchylny...) Miałem jeszcze okazje kupić fabryczny oplowski, odsuwany do wewnątrz, elektryczny za 150zł, ale taki szyberdach to praktycznie mechanizm wielkości całego dachu i ważący conajmniej z 40 kilo-także zamontować to w poldku to wyczyn nieziemski.Ale to juz jest ful wypas-szyba atermiczna, podsufitka zasuwana i co najważniejsze, nawet gdy uszczelka zacznie przeciekać, to nie do wnętrza, tylko do specjalnych rynienek, następnie do odpływów które wpuszczone są, np w słupki(tak, żeby woda najłatwiej i bez strat korozyjnych odpływała).Miałem też taki sam tylko na korbke, ale juz nie pamietam za ile.
Acha co do uniwersalnych bez korbki-mają jedną zalete-w upalne dni mozna wykrecic szybe i schowac do bagaznika-u mnie tak sie nie da, bo mechanizm korbki przeszkadza(pod tą gumą harmonijką jest mechanizm linkowy). Mam juz nawet plan jak go na elektryczny przerobic, ale nie wiem czy to zrobie :roll:
Acha gdzie kupić-szroty ewentualnie giełda.

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 21, 2004, 14:43:12 pm »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
Patryk może to co naprodukowałeś do artykułów wyślesz adminom dołączysz fotki i wszyscy będą mogli poczytać jak to się robi. Wtedy przynajmniej nie zginie w gąszczu tematów na forum :D.
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 21, 2004, 16:49:51 pm »

Gifter

  • Gość
a mnie ciekawi ile wezmie profesjonalna firma za taki daszek :)

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 21, 2004, 17:12:01 pm »

rolek

  • Gość
Cytat: "Gifter#354"
a mnie ciekawi ile wezmie profesjonalna firma za taki daszek :)

 koleś który zakłada szyby chce 150 zł

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 21, 2004, 17:41:48 pm »

Gifter

  • Gość
czyli nie tak zle :) a ile podnoszona oraz wysuwana szyberka kosztuje???? bo taka uniwersalna byla by cool :)

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 21, 2004, 18:53:58 pm »

Ajsza#1678

  • Gość
thx za info Patryk, no to poszukiwania czas zaczasc  :twisted:

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 21, 2004, 20:07:24 pm »

M

  • Gość
waldek odpisz mi na temat tych swiatelek hamowania thx

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 21, 2004, 22:15:55 pm »

Waldekk111#1864

  • Gość
maj juz szyber dach ale pieknie to wyglada a M odpisalem Ci powodzenia.

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 21, 2004, 22:19:43 pm »

Chudson

  • Gość
Ja widziałem na szrocie ostatnio super  na korbke z roletą  jeszcze na samochodzie ( fabryczny trzeba by go wycinać ) ale nawet o cene nie pytałem bo szkoda mi kasy.

A tak przy okazji to stał tam poldek z fabrycznymi przyciemnionymi szybami ( bez trójkątnych i czołowej ) chcieli 150zł , warto ??

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 22, 2004, 00:10:42 am »

Gifter

  • Gość
jasne :) widzialem takie i efekt bomba

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 22, 2004, 18:15:24 pm »

Ajsza#1678

  • Gość
dzis bylem na czestochowskim szrocie i kazdy model szyberdachu czy to na korbke czy najzwyklejszy tylko z uchylem kca jedyne 50 PLNow

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 05, 2004, 22:51:03 pm »

rolek

  • Gość
Patryk#153 jakiej firmy masz szyberdach :?:
Założyłem u siebie szyberdach i zaczął przeciekać, w samochodzie w którym wcześniej był nic nie przeciekało. Zrobiłem wszystko według twojego opisu i u mnie ramka dopasowała się do dachu i zrobiła się płaska i nie dochodzi do uszczelki szyba  :cry: . Wiecie jak to poprawić  :?:

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 05, 2004, 22:52:11 pm »

rolek

  • Gość
Jeszcze na rogach ramki porobiły się małe wgniecenia blachy co z tym zrobić  :?:

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 06, 2004, 15:00:47 pm »

Patryk#153

  • Gość
Kurcze to ciulato, że Ci przecieka. Firmy nie pamiętam, jak sprawdze to dam znać, wiem że jest niemiecki. Jeżeli szyba nie dochodzi to pozostaje zrobić jedną rzecz:
Zrób tak jak ja zrobiłem żeby mi nie gwizdało w czasie jazdy. Pisałem że powyżej 90km/h gwizdał mi wiatr, więc poszedłem do sklepu gdzie na metry sprzedają uszczelki i kupiłem czarną uszczelkę (nie zagruba, z trzema jakby rowkami) i podkleiłem nią szybę (tam gdzie ma zacienione krawędzie), tylko nie zaufałem jej oryginalnemu klejowi i podkleiłem dodatkowo na super glue. Uszczelka dobrze współgra z oryginalna i zapewnia idealną szczelność, wygląda jakby oryginalnie tam była. To jedyne rozwiązanie-jeżeli zrobisz to poprawnie i dobierzesz odpowiednią uszczelkę, to musi być wszystko ok! Tylko dlaczego w innym aucie było ok?
Co do tych wgnieceń na rogach-niestety u mnie też są:(  ale u mnie sa prawdopodobnie dla tego że mój szyber był z zachodniego auta i dość mocno wygięty(poldek ma bardziej płaski dach) i do tego dość wielki, ale mnie to nie przeszkadza. I chyba właśnie kształt dachu spowodował to że teraz ci nie dociska uszczelki, poprostu w poprzednim aucie inaczej się wygniótł i tu nie pasuje.
A Ty jaki masz szyber i jak go zakładałeś? Cieknie między uszczelką , czy między dachem a szyberdachem? najlepiej daj jakies zdjęcia.

zakladaliscie szyber dach? od czego zaczać?
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 06, 2004, 15:24:53 pm »

rolek

  • Gość
ja mam Autoglass F500. cieknie mi między uszczelką a szybą, a zakładałem go według twojego opisu. wcześniej szyberdach był w golfie 2