Autor Wątek: bass bez bassu czyli robimy car audio  (Przeczytany 15602 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 06, 2006, 10:11:26 am »

Guciu1801

  • Gość
to sa oznaczenia kondensatorow i cewek wraz z parametrami. cewka ma miec indukcyjnosc 6,4mH w celu wyciecia tonow srednich i wysokich, natomiast kondensatory w celu wyciecia tonow niskich maja miec 400uF.

[ Dodano: 2006-07-06, 10:11 ]
musze skombinowac takowo cewke i powinno byc po problemie.

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 06, 2006, 18:55:24 pm »

Pudzian_Puławy

  • Gość
Cytat: "Guciu#1801"
to sa oznaczenia kondensatorow i cewek wraz z parametrami. cewka ma miec indukcyjnosc 6,4mH w celu wyciecia tonow srednich i wysokich, natomiast kondensatory w celu wyciecia tonow niskich maja miec 400uF.

[ Dodano: 2006-07-06, 10:11 ]
musze skombinowac takowo cewke i powinno byc po problemie.



Jak chcesz się bawić to sam nawiń cewke a kondensatory to no problem...Ale nie znam ceny cewek, więc nie wiem czy opłacalne bedzie nawijanie samemu....  :mrgreen:  :mrgreen:  :roll:  :roll:

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 06, 2006, 23:22:14 pm »

Offline MaciejFSO

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez 1.5LE '87 (2.0 DOHC)
Guciu#1801 potrzebny Ci program do obliczania pojemnosci skrzyni?? To podaj mi do siebie maila.
Kazde auto jest najlepsze na swiecie pod warunkiem ze jest to auto z FSO!!!!!!!!! ;-)
2.0 DOHC, Łada brake system! :)
LPR - liga punk rocka

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 06, 2006, 23:24:19 pm »

Guciu1801

  • Gość
mail ten co w profilu:D

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 07, 2006, 09:43:17 am »

Pudzian_Puławy

  • Gość
Cytat: "MaciejFSO#1830"
Guciu#1801 potrzebny Ci program do obliczania pojemnosci skrzyni?? To podaj mi do siebie maila.


O jak można to i ja mógłbym się załapac na takiego programa??

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 07, 2006, 09:46:13 am »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
pod taki głosnik wyjda wam dosc potezne skrzynie w róznych programach.Ja bede uparcie twierdził ze 50-55l spokojnie wytstarczy,ale jako skrzynia zamknieta.Kiedys kierujac sie jednym z takich programów i majac wszystkie dane mojego Tonsila wyszło mi ze w 60l skrzyni przy tam chyba 20cm BR zejdzie tak jak na zamknietej...
G...o prawda...
  • Jef
  • Czaku

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 07, 2006, 11:01:03 am »

Guciu1801

  • Gość
hmmm. Zobacze co wyjdzie w programie a potem i tak zrobie skrzynie 50l;]

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 07, 2006, 16:17:40 pm »

Cycu_E30

  • Gość
Guciu#1801, a nie lepiej byłoby Ci kupic gotow? na allegro, albo tube? 60zl "uniwersalnie" oblicozna pod głosniki rozne  :)

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 07, 2006, 17:30:26 pm »

Guciu1801

  • Gość
Wiem. ALe pojade jutro do skladow drewna i kaze im dociac na wymiar. W koncu to tylko 6 scianek. Nie powinno wyjsc drogo.

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 07, 2006, 18:01:53 pm »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
mnie stolarze na fuche poprzednia wycieli z emaliowanej(meblowej) płyty,złozyli,wyończyli rogi i zamontowali głosnik za 50zł :) wyciecie,poskładanie bez obróbki obecnej kosztowało 25zł z wyciueciem dziury na głosnik i BR(który i tak został zaslepiony.
  • Jef
  • Czaku

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 07, 2006, 18:09:56 pm »

Offline MaciejFSO

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez 1.5LE '87 (2.0 DOHC)
Pudzian_Puławy podaj mi maila
Kazde auto jest najlepsze na swiecie pod warunkiem ze jest to auto z FSO!!!!!!!!! ;-)
2.0 DOHC, Łada brake system! :)
LPR - liga punk rocka

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 08, 2006, 21:46:17 pm »

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 09, 2006, 09:03:15 am »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
moze,choc nigdy nie miałem tego w rekach i nie sprawdzałem,ale z tego co pisze w aukcji to moze pomóc...
  • Jef
  • Czaku

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 09, 2006, 11:42:15 am »

Guciu1801

  • Gość
no wlasnie. Bo porownywalem ostatnio zwrotnice i taki filtr wlasnie. Moja zwrotnica wazy 1/5 tego co taki filtr. Wiec pewnie ma solidniejsza cewke i lepiej filtruje.

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 09, 2006, 19:06:41 pm »

Pudzian_Puławy

  • Gość
Cytat: "MaciejFSO#1830"
Pudzian_Puławy podaj mi maila


No to podaje e-maila:
pudzian_pulawy@wp.pl

Dzięki z góry...

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 19, 2006, 17:47:11 pm »

Homik

  • Gość
Wtr?ce swoje dwa grosze

Po długiich testach z moj? skrzyneczk? (24Litry + BR) stwierdzam że bass reflex jest w moim przypadku bardzo wskazany, jednocze?nie z tego co wiem mało alphardów i tym podobrnych braci wykorzystuje walory BR, zależy to od parametru Qts. i je?li jest większy od 0.5 wtedy lepiej klepać obudowę zamknięt?, je?li jest natomiast mniejszy wtedy lepiej radz? sobie gło?niki z BR, nie należy także na sucho robić otworu pod bassreflex tylko powinien mieć odpowiedni? długo?ć, w moim przypadku ?rednica otworu ma 5 cm i długo?ć 9 cm. W przypadku gdy zasłoniłem BR gło?nik powodował niemiły odd?więk i charakterystyczne pierdzenie  a to dlatego że jest to gło?nik pod BR i co za tym idzie wychył cewki w szczelinie jest większy przez co membrana powoduje większe ci?nienie wewn?trz obudowy, przez to wła?nie gło?nik zamiast wydobywać bass pierdział.
Druga sprawa ma się do filtru... Kondensator jak i cewka s? filtrami, jak wiemy kondensator jest żródłem magazynowania napięcia, i w momencie rozładowania oddaje napięcie, cewka naomiast oddaje pr?d, w poł?czeniu tych dwóch elementów uzyskujemy filtr o odpowiedniej charakterystyce, zależnej od parametrów kondziora i cewki, Poł?czenie kondensatora równolegle względem głosnika powoduje obcięcie wysokich tonów i tu już jest połowa sukcesu, podł?czenie do tego cewki w szereg z tym zestawem (kondensatro+gło?nik) powoduje swego rodzaju tłumik dla wysokich częstotliwo?ci. W przypadku podł?czenia cewki równolegle do gło?nika i do tego w szereg podł?czymy kondensator sprawa ma się analogicznie odwrotnie do wcze?niejszej.
Troszkę zamotałem ale już tak mam.
parametry cewki i kondensatora także dobiera się do danego głosnika i założenia przy jakiej warto?ci ma nastapić odcięcie niechcianych częstotliwo?ci.

Dlatego na allego i podobnych jest dużo ofert gło?ników za mał? kasę bo większo?ć nadaje się do obódów zamkniętych i nie trzeba się przy tym namęczyć jak przy strojeniu otworu i zwrotnicy w obudowie z BR.

Pozdro

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 20, 2006, 08:35:18 am »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
Ale wysokie cisnienie w skrzyni da sie zniwelować zwiekszaj?c jej pojemno?ć.Jsna sprawa ze wysoki wychył powoduje wyzsze cisnienie a co za tym idzie potrzebe stosowania BR.Ale wł?snei wiekszosc "tanich" głosników jak wspominałes spokojnie chodzi na zamknietej,tyle ze odpowiednio duzej skrzyni,a konstruowanie pod nie BR,oczywiscie z zachowaniem wszelkich prawideł,nie przynosi poprawy a pogorszenie jako?ci.Aż tak mocno z cewkami nei kombin owałem,miałem juz popodł?czane kondesatory 4,3 mikro(mniejsze zreszta takze) pod seryjne tonsile ale mimo wszystko nie dawało zadnego ciekawego rezulaatu,pomagało ale nie zadowalało.
  • Jef
  • Czaku

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 02, 2006, 16:46:23 pm »

Homik

  • Gość
Spróbuj jeszcze pod ten zestaw podpi?ć cewkę w szereg z gło?nikiem, i na pewno będziesz miał poprawę d?więku, ja na pocz?tku jak stroję filtr to podłanczam sam kondensator a dopiero jak słysze że jest dobrze dobieram cewkę, zaczynaj?c od około 2mH, obecnie w mojej ka?cie (skrzyneczka raczej nie kasta) zastosowałem 6,8 mH i mam taki bas jaki chciałem.

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 03, 2006, 09:01:51 am »

e_gregor

  • Gość
Skoro w temacie jest o basie to wrzuce swoje 5gr. Też lubie posłuchać muzyczki w aucie i mam subwoofer. Ludziska mam pro?bę. Wytłumcie tablice rejestracyjne. Moim zdaniem większ? wioch? jest brzęcz?ca blacha (zwłaszcza w ramce) niż słuchanie gło?no disco polo z otwartymi oknami ;) Mój patent na to to uszczelki do okien z g?bki. Podklejamy pod ramk? i pod tablic? ze trzy poziome paski i już jest cicho.

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 03, 2006, 12:15:37 pm »

Cycu_E30

  • Gość
widze ze napier..... tablica rejestracyjna nie tylko dla mnie jest wie?niactwem do potęgi  :D