Autor Wątek: wymiana czujnika wentylatora...  (Przeczytany 5371 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wymiana czujnika wentylatora...
« dnia: Sierpień 21, 2007, 07:40:38 am »

paulbo

  • Gość
Czy czujnik temperatury wentylatora chłodnicy może z czasem (na skutek zużycia )załączać się przy wyższej temperaturze. U mnie włączenie wentylatora następuje gdy wskazówka jest mniej więcej w połowie skali pomiędzy kreską oznaczoną jako 90 i następną .... poza tym wentylator wyłącza się szybciej niż kiedyś, tzn zanim temp. spadnie do 90st. Mam chłodnicę z dwoma wiatrakami i dwoma czujnikami. Wymieniłem termostat ale nic to nie pomogło. Przymierzam się do wymiany czujnika temp. wentylatora... a propos, czy należałoby użyć jakiegoś środka uszczelniającego (jakiś silikon) przy montażu nowego czujnika. Stary jest uszczelniony jakąś masą która wydaje się bardzo twarda i trochę boję się uszkodzić chłodnicę przy wykręcaniu ....

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 21, 2007, 09:48:58 am »

-Automatic-

  • Gość
Cytat: "paulbo"
, czy należałoby użyć jakiegoś środka uszczelniającego (jakiś silikon) przy montażu nowego czujnika. Stary jest uszczelniony jakąś masą która wydaje się bardzo twarda i trochę boję się uszkodzić chłodnicę przy wykręcaniu ....
ta twarda masa to uszczelka stała - taka jak w kranach - silikon jest raczej tam źle widziany  :wink:

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 21, 2007, 09:59:47 am »

paulbo

  • Gość
..[/quote] ta twarda masa to uszczelka stała - taka jak w kranach - silikon jest raczej tam źle widziany  :wink:[/quote]

Czyli przy zakupie nowego czujnika taką uszczelkę powinienem otrzymać w komplecie?

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 21, 2007, 10:03:23 am »

-Automatic-

  • Gość
aaaa tego Ci nie powiem -  :roll:
ale sklep powinieneś opuścić z uszczelką w garści !

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 21, 2007, 10:18:47 am »

paulbo

  • Gość
Cytat: "-Automatic-"
aaaa tego Ci nie powiem -  :roll:
ale sklep powinieneś opuścić z uszczelką w garści !


Dzięki za pomoc ... dzisiaj chyba wymienię ten czujnik. Mam nadzieję że to załatwi sprawę.

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 21, 2007, 10:27:13 am »

-Automatic-

  • Gość
wiedz też że - czujniki w chłodnicy sa na różne temperatury :
80/90°C
87/92°C
90/95°C
t.wył/t.zał

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 21, 2007, 10:29:15 am »

paulbo

  • Gość
Cytat: "-Automatic-"
wiedz też że - czujniki w chłodnicy sa na różne temperatury :
80/90°C
87/92°C
90/95°C
t.wył/t.zał


U mnie oba są 90/95 ... dziwne że załącza się tylko jeden wentylator. Chyba nigdy nie zrozumiem jak działa ten układ z dwoma wiatrakami.

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 21, 2007, 10:47:36 am »

-Automatic-

  • Gość
No to masz żle !!!
jak działa ??? to proste komora lewa wyjście z silnika - ma pomiar temp.  silnika a komora prawa pomiar płynu na wejściu do silnika
lewy czujnik - 90/95 prawy (ew. zima 87/92) lato- 80/90  
bo silnik nie powinien mieć wiecej niż 95°
i nie mniej niż 80°C

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 21, 2007, 11:08:11 am »

paulbo

  • Gość
Cytat: "-Automatic-"
No to masz żle !!!
jak działa ??? to proste komora lewa wyjście z silnika - ma pomiar temp.  silnika a komora prawa pomiar płynu na wejściu do silnika
lewy czujnik - 90/95 prawy (ew. zima 87/92) lato- 80/90  
bo silnik nie powinien mieć wiecej niż 95°
i nie mniej niż 80°C


O w mordę, jesteś pewien że tak powinno być? .... czy w takim razie jak na wejsciu do silnika będzie np. 87/92 to spowoduje że ten wenylatorek który do tej pory nigdy mi się nie włączył w końcu zagada? Żeby przypadkiem po takim zabiegu nie okazało się że będzi chodził non stop...

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 21, 2007, 11:14:18 am »

-Automatic-

  • Gość
Cytat: "paulbo"
Żeby przypadkiem po takim zabiegu nie okazało się że będzi chodził non stop...
latem w mieście może tak być :P

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 21, 2007, 21:05:35 pm »

paulbo

  • Gość
No i wymieniłem. Ponieważ w sklepie mieli tylko 92/87 i 90/80 to ten pierwszy wkręciłem jako lewy (patrząc od strony kierowcy) natomiast 90/80 jako prawy. Efekt jest taki że teraz włącza mi się ten wiatrak który do tej pory milczał (czyli lewy wiatrak podłączony do prawego czujnika). Działa to dobrze - wiatrak włącza sie praktycznie zaraz gdy wskazówka przekroczy 90st. i schładza tak że wraca do 90. Na razie sprawdzałem na postoju. Jutro test w trasie.

Cytat: "-Automatic-"
No to masz żle !!!
jak działa ??? to proste komora lewa wyjście z silnika - ma pomiar temp.  silnika a komora prawa pomiar płynu na wejściu do silnika
lewy czujnik - 90/95 prawy (ew. zima 87/92) lato- 80/90  
bo silnik nie powinien mieć wiecej niż 95°
i nie mniej niż 80°C

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 07, 2007, 09:43:52 am »

matgolab

  • Gość
No a ja mam problem innej natury :( miałem chłodnicę z dwoma wiatrakami, ponoć nieszczelna była.. postawiłem do warsztatu i wymienili mi na używaną, ale z jednym wiatrakiem.. Jak jadę w trasie przy takich porankach jak dziś, to temperatura płynu trzyma się na 70 stopniach, a w mieście zaraz jest 90 i chodzi wiatrak :(
Poradźcie mi proszę czy mam zmieniać coś czy tak to zostawić?? :cry:

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 07, 2007, 10:07:10 am »

wiciu

  • Gość
jak dla mnie termostat do wymiany, ma być cały czas 90stopni

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 07, 2007, 23:56:48 pm »

-Automatic-

  • Gość
Cytat: "matgolab"
a w mieście zaraz jest 90° i chodzi wiatrak  
i Co jest tym problemem -temperatura 90° C (optimum) czy wiatrak ( po to jest  aby wymuszać przewiew gdy powietrze stoi )??

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 08, 2007, 00:57:00 am »

Offline jimo#1921

  • Administrator
  • Wiadomości: 3414
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6 16V
jeśli auto się porusza i wiatrak działa to cos jes nie halo albo z termostatem albo z przeplywem przez chlodnice. natomiast jesli w korku w miescie lapie temp. powyzej 90 st. i wlacza sie wentylator to dobrze, powinien wychladzac silnik do temp troche ponizej 90st. i znow wlaczac sie jak temp przekroczy 90 st. (ale to tez zalezy od zakresow pracy czujnika termicznego wkrecnego w chlodnice)
  • Prowadzę dystrybucję wysyłkową gadżetów FSO-PTK! Podkładki pod tablice rejestracyjne (1-/2-rzędowe), latarki LED/otwieracze/breloki, naklejki... Zapraszam do kontaktu na PW.
Pozdrawiam Michał aka jimo
"A"It's a hundred and six miles to Chicago, we've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses."
Były: A+ 1,6ohv; C 2.0dohc;V 745; A 1,8 K4F; YP250; C+ 18K4F; N126N
Są: C 16K4F; FZ6 SAHG; "pierdziawka", 3.6V6;

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 09, 2007, 09:20:11 am »

matgolab

  • Gość
Automatic mi nie chodzi o to, że łapie 90 stopni, ale o to, że w trasie schodzi do 70 :( Czyli najpewniej termostat do wymiany.. Jeszcze jedno "banalne" pytanie.. czy da się wymienić termostat samemu, czy lepiej prowadzić autko do zakładu??

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 09, 2007, 09:38:06 am »

e_gregor

  • Gość
matgolab, powiedz co już sam naprawiałeś w aucie to Ci powiem czy dasz radę sam ;) Generalnie jest to dość prosta robota. Oby tylko śruby obudowy termostatu dały się wykręcić ale przeważnie niema z tym problemu. Pamietaj tylko o tym żeby wcześniej spuścić cześć płynu bo Ci wyleci jak poluzujesz termostat.

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 10, 2007, 07:57:07 am »

matgolab

  • Gość
Hmm sam to niewiele zrobiłem.. wymiana łożyska to chyba najpoważniejsza rzecz, jakiej dokonałem.. ale podobno pojętny jestem xD a jaki termostat polecacie bo wiem że są róże zależnie od temperatury jaką chce się mieć.. Oczywiście autko mam na gazie ;-)

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 10, 2007, 08:31:19 am »

Offline Lupo

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1187
  • Płeć: Mężczyzna
    • Był: FSO Polonez Caro 1.6GLI
Zmienialem termostat w sobote. Banalna sprawa.Po odkreceniu troche plynu wylecialo, ale bez przesady. Calosc sprowadza sie do odkrecenia dwoch srubek. Przydaje sie silikon.
<font color="#FFFFFF">- O! Widzę, że kupiłeś sobie Golfa.
- Nie, wygrałem. Była to druga nagroda w loterii.
- A to co w takim razie było pierwszą?
- Worek kartofli.</font>

wymiana czujnika wentylatora...
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 21, 2007, 11:21:18 am »

KILOV

  • Gość
Ja wymieniłem chyba ze 4 te czujniki (wszystkie 80-90) i dupa, Anie w tym ani w tamtym Polonezie przy 90 się nie załącza. Przy ponad 96. Termostaty też wymieniałem ... W poprzednim zrobiłem sobie włącznik na krótko w tym jakoś daję radę z elektryką samą..