Autor Wątek: Wsteczny-wchodzi z zgrzytem :/  (Przeczytany 4726 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fripin

• Sympatyk
    • Polonez Caro 1.5 GLE
Odp: Wsteczny-wchodzi z zgrzytem :/
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 13, 2017, 15:54:10 pm »
Odkopię trochę temat żeby nie tworzyć nowego, bo ostatnio też u siebie to zauważyłem ale mam trochę inne objawy. Wsteczny zgrzyta gdy próbuję go wrzucić niezależnie od temperatury, nawet po odczekaniu. Różnica polega na tym, że jak zwyczajnie przesunę dźwignię w prawo i w dół to słychać zgrzyt. Jeśli przesunę ją mocno na siłę w prawo, delikatnie do góry a dopiero później w dół to zgrzytu nie słychać. Wiadomo co to może być? To mój drugi Polonez i pierwszy raz się z czymś takim spotkałem  <uoee>

Offline Kleofas

• Sympatyk
    • Poldoford 2.0 SLE & reszta gruzów
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 13, 2017, 16:07:35 pm »
Mniej czy bardziej odczuwałem to w każdym z polonezów jakie się przewinęły przez moje ręce poza Poldofordem ze skrzynią N9.

Offline mp79

• Autsajder
  • Sympatyk
    • truckło
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 13, 2017, 16:11:32 pm »
U mnie też zgrzyta, i to za każdym razem. Forumowicze radzili poupalać na półsprzęgle. Zrobiłem parę zrywów na placu, aż prawy kierunkowskaz wypadł. Niestety, nie pomogło. W tym przypadku, intuicyjnie zacząłbym od naciągnięcia linki.

PS. Niezłe dinozaury w tym wątku.

Offline fripin

• Sympatyk
    • Polonez Caro 1.5 GLE
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 13, 2017, 17:35:41 pm »
Mniej czy bardziej odczuwałem to w każdym z polonezów jakie się przewinęły przez moje ręce poza Poldofordem ze skrzynią N9.
No odczuwać to jedno a nie móc wrzucić biegu normalnie to co innego :D

Czyli prawdopodobieństwo linki? Sprzęgło zaczyna brać jakoś między połową a 3/4 położenia pedału.

Offline banned

• Sympatyk
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 13, 2017, 20:34:51 pm »
Tam czujesz tryby przy wrzuceniu każdego biegu, bo drążek jest bezpośrednio podłączony do wybieraka. Natomiast jeżeli zgrzyta jakby skrzynia miała cały czas napęd, to znaczy że jest źle ustawione sprzęgło i nie rozłącza całkiem napędu.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
części nadwozia w kolorze 44E i rogal do Rovera

Offline hamish

• Nowicjusz
    • bosz -> rover minus
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 13, 2017, 22:56:46 pm »
Ewentualnie zaciera się łożysko w wale korbowym, w które wchodzi wałek sprzęgłowy.

Offline fripin

• Sympatyk
    • Polonez Caro 1.5 GLE
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 14, 2017, 08:09:10 am »
Natomiast jeżeli zgrzyta jakby skrzynia miała cały czas napęd, to znaczy że jest źle ustawione sprzęgło i nie rozłącza całkiem napędu.
No właśnie ale jak wyjaśnić, że jak odchylę dźwignię na siłę w prawo i dopiero w dół czuć że bieg wchodzi ale bez zgrzytów?
Jak wyregulować to sprzęgło? Naciąganie/luzowanie linki? Czy może nie bawić się w regulację starej a od razu wymienić na nową? Sprzęgło jeśli się ślizgało i nie rozłączało napędu to zapewne też w super stanie nie jest. Rozsądniej będzie wymienić komplet sprzęgło+linka?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2017, 08:40:17 am wysłana przez fripin »

Offline utek

• utek#1915
  • Sympatyk
  • kujawiak
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 14, 2017, 09:00:45 am »
Ściągnij mieszek i zobacz czy gumy się nie podwinęły.

Offline banned

• Sympatyk
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 15, 2017, 22:55:50 pm »
No właśnie ale jak wyjaśnić, że jak odchylę dźwignię na siłę w prawo i dopiero w dół czuć że bieg wchodzi ale bez zgrzytów?

Eee... Tym że tak się wrzuca bieg wsteczny?
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
części nadwozia w kolorze 44E i rogal do Rovera

Offline fripin

• Sympatyk
    • Polonez Caro 1.5 GLE
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 16, 2017, 19:16:05 pm »

Eee... Tym że tak się wrzuca bieg wsteczny?

No ale chodzi o to że to na prawdę trzeba na siłę go ciskać. Jeździłem kilkoma Polonezami i w każdym trzeba było użyć siły ale nie aż tak... Normalną siłą nawet nie próbuję go wrzucać żeby nie uszkadzać skrzyni

Offline daniel22

• Prawdziwy koneser
  • Sympatyk
  • Pogromca typowych Łukaszów
    • matiz 0.8 friend, ale szyby w prądzie (drzwi od wersji joy)
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 16, 2017, 21:36:14 pm »
A nie masz tego śmiesznego mieszka - harmonijki na lewarku czasem? Nie wiem, czy ta guma była tak fabrycznie twarda, ale w moich dwóch carówkach nieźle utrudniała wrzucanie biegów :P. Najgorzej się wbijało trójkę, piątkę i wsteczny. Zamontowałem mieszek skajowy i nie ma tego problemu.

Offline maciejowski

• Sympatyk
    • 125p '75 | 125p '78 | 125p '80 | 125p '90 | 126p '78 | caro '96 |
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 16, 2017, 21:36:46 pm »
możliwe, że ktoś wygiął wybierak w skrzyni, albo obudowa wybieraka się odkręciła od reszty. miałem taki przypadek w 125p, raz, że biegi się losowało, dwa, że często wchodziły ze zgrzytem.
Cytat: KGB
wtedy moze okazac sie ,ze pelno Nm ,a jakoby zadnego nie bylo - jedna malutka przekladnia ,tak wiele ubylo ...

Offline fripin

• Sympatyk
    • Polonez Caro 1.5 GLE
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 16, 2017, 23:28:48 pm »
Mam gumowy akordeon na drążku ale nie on jest problemem bo jest miękki. Pozostałe biegi wchodzą bez zgrzytów, ale w sumie mają synchronizator, a skoro on sprawny to jak ma zgrzytać? Tylko z wstecznym jest problem. Bardziej bym się skłaniał ku teorii źle ustawionego sprzęgła albo faktycznie wygiętego wybieraka. Jeszcze coś może być nie tak oprócz tego?