Autor Wątek: Wsteczny-wchodzi z zgrzytem :/  (Przeczytany 9763 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: Wsteczny-wchodzi z zgrzytem :/
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 13, 2017, 15:54:10 pm »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
Odkopię trochę temat żeby nie tworzyć nowego, bo ostatnio też u siebie to zauważyłem ale mam trochę inne objawy. Wsteczny zgrzyta gdy próbuję go wrzucić niezależnie od temperatury, nawet po odczekaniu. Różnica polega na tym, że jak zwyczajnie przesunę dźwignię w prawo i w dół to słychać zgrzyt. Jeśli przesunę ją mocno na siłę w prawo, delikatnie do góry a dopiero później w dół to zgrzytu nie słychać. Wiadomo co to może być? To mój drugi Polonez i pierwszy raz się z czymś takim spotkałem  <uoee>

Odp: Wsteczny-wchodzi z zgrzytem :/
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 13, 2017, 16:07:35 pm »

Offline Kleofas

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 428
  • Płeć: Mężczyzna
    • Poldoford 2.0 SLE & reszta gruzów
Mniej czy bardziej odczuwałem to w każdym z polonezów jakie się przewinęły przez moje ręce poza Poldofordem ze skrzynią N9.

Odp: Wsteczny-wchodzi z zgrzytem :/
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 13, 2017, 16:11:32 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
U mnie też zgrzyta, i to za każdym razem. Forumowicze radzili poupalać na półsprzęgle. Zrobiłem parę zrywów na placu, aż prawy kierunkowskaz wypadł. Niestety, nie pomogło. W tym przypadku, intuicyjnie zacząłbym od naciągnięcia linki.

PS. Niezłe dinozaury w tym wątku.

Odp: Wsteczny-wchodzi z zgrzytem :/
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 13, 2017, 17:35:41 pm »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
Mniej czy bardziej odczuwałem to w każdym z polonezów jakie się przewinęły przez moje ręce poza Poldofordem ze skrzynią N9.
No odczuwać to jedno a nie móc wrzucić biegu normalnie to co innego :D

Czyli prawdopodobieństwo linki? Sprzęgło zaczyna brać jakoś między połową a 3/4 położenia pedału.

Odp: Wsteczny-wchodzi z zgrzytem :/
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 13, 2017, 20:34:51 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6571
  • Płeć: Mężczyzna
Tam czujesz tryby przy wrzuceniu każdego biegu, bo drążek jest bezpośrednio podłączony do wybieraka. Natomiast jeżeli zgrzyta jakby skrzynia miała cały czas napęd, to znaczy że jest źle ustawione sprzęgło i nie rozłącza całkiem napędu.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Wsteczny-wchodzi z zgrzytem :/
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 13, 2017, 22:56:46 pm »

Offline hamish

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 76
  • Płeć: Mężczyzna
    • bosz -> rover minus -> gsi najlepsza buda
Ewentualnie zaciera się łożysko w wale korbowym, w które wchodzi wałek sprzęgłowy.

Odp: Wsteczny-wchodzi z zgrzytem :/
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 14, 2017, 08:09:10 am »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
Natomiast jeżeli zgrzyta jakby skrzynia miała cały czas napęd, to znaczy że jest źle ustawione sprzęgło i nie rozłącza całkiem napędu.
No właśnie ale jak wyjaśnić, że jak odchylę dźwignię na siłę w prawo i dopiero w dół czuć że bieg wchodzi ale bez zgrzytów?
Jak wyregulować to sprzęgło? Naciąganie/luzowanie linki? Czy może nie bawić się w regulację starej a od razu wymienić na nową? Sprzęgło jeśli się ślizgało i nie rozłączało napędu to zapewne też w super stanie nie jest. Rozsądniej będzie wymienić komplet sprzęgło+linka?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2017, 08:40:17 am wysłana przez fripin »

Odp: Wsteczny-wchodzi z zgrzytem :/
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 14, 2017, 09:00:45 am »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Ściągnij mieszek i zobacz czy gumy się nie podwinęły.

Odp: Wsteczny-wchodzi z zgrzytem :/
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 15, 2017, 22:55:50 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6571
  • Płeć: Mężczyzna
No właśnie ale jak wyjaśnić, że jak odchylę dźwignię na siłę w prawo i dopiero w dół czuć że bieg wchodzi ale bez zgrzytów?

Eee... Tym że tak się wrzuca bieg wsteczny?
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Wsteczny-wchodzi z zgrzytem :/
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 16, 2017, 19:16:05 pm »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
No właśnie ale jak wyjaśnić, że jak odchylę dźwignię na siłę w prawo i dopiero w dół czuć że bieg wchodzi ale bez zgrzytów?

Eee... Tym że tak się wrzuca bieg wsteczny?

No ale chodzi o to że to na prawdę trzeba na siłę go ciskać. Jeździłem kilkoma Polonezami i w każdym trzeba było użyć siły ale nie aż tak... Normalną siłą nawet nie próbuję go wrzucać żeby nie uszkadzać skrzyni

Odp: Wsteczny-wchodzi z zgrzytem :/
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 16, 2017, 21:36:14 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4632
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
A nie masz tego śmiesznego mieszka - harmonijki na lewarku czasem? Nie wiem, czy ta guma była tak fabrycznie twarda, ale w moich dwóch carówkach nieźle utrudniała wrzucanie biegów :P. Najgorzej się wbijało trójkę, piątkę i wsteczny. Zamontowałem mieszek skajowy i nie ma tego problemu.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Wsteczny-wchodzi z zgrzytem :/
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 16, 2017, 21:36:46 pm »

Offline maciejowski

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2979
  • Płeć: Mężczyzna
    • 125p '75 | 125p '78 | 125p '80 | 125p '90 | 126p '78 | caro '96 x2 |
możliwe, że ktoś wygiął wybierak w skrzyni, albo obudowa wybieraka się odkręciła od reszty. miałem taki przypadek w 125p, raz, że biegi się losowało, dwa, że często wchodziły ze zgrzytem.
Cytat: KGB
wtedy moze okazac sie ,ze pelno Nm ,a jakoby zadnego nie bylo - jedna malutka przekladnia ,tak wiele ubylo ...

Odp: Wsteczny-wchodzi z zgrzytem :/
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 16, 2017, 23:28:48 pm »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
Mam gumowy akordeon na drążku ale nie on jest problemem bo jest miękki. Pozostałe biegi wchodzą bez zgrzytów, ale w sumie mają synchronizator, a skoro on sprawny to jak ma zgrzytać? Tylko z wstecznym jest problem. Bardziej bym się skłaniał ku teorii źle ustawionego sprzęgła albo faktycznie wygiętego wybieraka. Jeszcze coś może być nie tak oprócz tego?