Autor Wątek: Kontroler świateł - spalony  (Przeczytany 8823 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kontroler świateł - spalony
« dnia: Luty 15, 2009, 21:07:08 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Jaki może być powód spalonego kontrolera świateł mijania. Spalił sie bo jest gdzieś problem, czy może się po prostu spalił ze starości?

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 16, 2009, 14:22:32 pm »

marcij

  • Gość
Hmm , mozliwe , ze ja o czyms nie wiem , ale co dokladnie masz na mysli piszac "kontroler swiatel mijania" ?

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 16, 2009, 16:03:49 pm »

Offline matucha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2701
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96
    • http://www.osp.piaski-wlkp.pl
Powodem może być i jedno i drugie ;)

Tylko czy on się spalił i nie załącza czegoś, czy spalił się tak, że np podtopiony jest?
Ktoś, kto zaprojektował Poloneza, wiedział, że się kiedyś urodzimy...

Polonez Caro 1,6 GLI LPG, Polonez KOMBI 1,6 MPI LPG & Dacia Sandero Stepway 1,6MPI LPG
Lublin 3 KOMBI 2,4TD & Renault KANGOO Fairway 1,5 DCI Privilege ;)

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 16, 2009, 23:18:09 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Brak świateł mijania i stopiona obudowa przy jednym konektorze.

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 16, 2009, 23:31:38 pm »

adamdn

  • Gość
Tak bywa w Plusach (tfuu... :P )- mialem dokladnie to samo w ATU.

Swiatla mijania padly (najpierw czesto przerywaly na dosc dlugo) a nastepnie podziekowaly za wspolprace. Upalona na brazowo obudowa wzdluz jednego pina (tak tak - jezdzenie non-stop na swiatlach sie klania).

Wymieniony APE-21 na zamiennik hybryda i smigal (kupiony nowy wiec pewnie podziala ale ponad 10A robi swoje)...

Przyczyna? Poza obowiazkiem jazdy na wlaczonych swiatlach mijania i kiepskim rozwiazaniem calego sterownika - brak. Jednak zwykle przekazniki w minusie to jest to!

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 17, 2009, 00:34:41 am »

Offline xprot

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 328
    • borocaro+ gsi
a ja mam takie pytanie: czy w plusie kontrolka (zielona) swiatel mijania powinna dzialac caly czas gdy te sa wlaczone ? mi zapalila sie na 1 raz, 1 wlaczenie zaplonu, swiatla dzialaja jak ta lala, zarowka jest ok a kontrolka nie pali... w instrukcji nie ma o niej nawet wzmianki :>

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 17, 2009, 00:38:03 am »

adamdn

  • Gość
W Plusach kontrolki mijania nie smigaly fabrycznie :) Trzeba rzezbic w wiazce aby kontrolka sie palila - brak styku w kostce zegarow oraz kilkunastu cm kabelka.

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 17, 2009, 08:49:48 am »

Offline matucha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2701
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96
    • http://www.osp.piaski-wlkp.pl
Co do upalania tego, to też kwestia wyłączania świateł przy rozruchu. Lepiej wyłączyć światła przed odpalaniem, bo każde załączenie to dużo ciepła i przypalanie styków.
Ktoś, kto zaprojektował Poloneza, wiedział, że się kiedyś urodzimy...

Polonez Caro 1,6 GLI LPG, Polonez KOMBI 1,6 MPI LPG & Dacia Sandero Stepway 1,6MPI LPG
Lublin 3 KOMBI 2,4TD & Renault KANGOO Fairway 1,5 DCI Privilege ;)

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 17, 2009, 10:40:37 am »

adamdn

  • Gość
Cytat: "matucha#1931"
Co do upalania tego, to też kwestia wyłączania świateł przy rozruchu. Lepiej wyłączyć światła przed odpalaniem, bo każde załączenie to dużo ciepła i przypalanie styków.


Wytlumacz mi to prawami fizyki bo jakos nie lapie...

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 17, 2009, 12:30:04 pm »

Offline matucha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2701
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96
    • http://www.osp.piaski-wlkp.pl
Cytat: "adamdn"
Cytat: "matucha#1931"
Co do upalania tego, to też kwestia wyłączania świateł przy rozruchu. Lepiej wyłączyć światła przed odpalaniem, bo każde załączenie to dużo ciepła i przypalanie styków.


Wytlumacz mi to prawami fizyki bo jakos nie lapie...


2 sprawy:

Jak się załącza styk, to nie od razu przylega w całości, bo nie jest idealnie gładki. W związku z tym w momencie załączania występuje iskrzenie, a styk się przypala bo przez te "małe kawałki styku" idzie duży prąd.

To samo przy wyłączaniu, dodając do tego, że wtedy napięcie mamy jeszcze większe, traktując żarówkę jako układ RC.

I to właśnie dlatego nie załącza się włącznikiem, tylko przekaźnikiem. W przekaźniku samo załączenie następuje dużo szybciej niż włącznikiem, więc te zjawiska zachodzą krócej.
Ktoś, kto zaprojektował Poloneza, wiedział, że się kiedyś urodzimy...

Polonez Caro 1,6 GLI LPG, Polonez KOMBI 1,6 MPI LPG & Dacia Sandero Stepway 1,6MPI LPG
Lublin 3 KOMBI 2,4TD & Renault KANGOO Fairway 1,5 DCI Privilege ;)

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 17, 2009, 21:28:17 pm »

adamdn

  • Gość
Cytat: "matucha#1931"
2 sprawy:

Jak się załącza styk, to nie od razu przylega w całości, bo nie jest idealnie gładki. W związku z tym w momencie załączania występuje iskrzenie, a styk się przypala bo przez te "małe kawałki styku" idzie duży prąd.

To samo przy wyłączaniu, dodając do tego, że wtedy napięcie mamy jeszcze większe, traktując żarówkę jako układ RC.

I to właśnie dlatego nie załącza się włącznikiem, tylko przekaźnikiem. W przekaźniku samo załączenie następuje dużo szybciej niż włącznikiem, więc te zjawiska zachodzą krócej.


Powiem krotko - moim zdaniem (sprawdzone na wlasnym przykladzie) calosc nie grzeje sie z powodu zestykow lecz ze wzgledu na zwiekszona rezystancje polaczen - przede wszystkim nozka kontrolera - zlaczka na przewodzie w puszce bezpiecznikowej np. z powodu korozji, obluzowania itd. Calosc rozchodzic sie po obudowie i mamy co mamy - podobnie jest z kontrolerem APE-07...

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 18, 2009, 10:09:15 am »

Offline xprot

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 328
    • borocaro+ gsi
Cytat: "adamdn"
W Plusach kontrolki mijania nie smigaly fabrycznie :) Trzeba rzezbic w wiazce aby kontrolka sie palila - brak styku w kostce zegarow oraz kilkunastu cm kabelka.


ale ja nie rzezbilem niczego, po prostu sie ta lampka zapalila.

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 18, 2009, 13:36:09 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Cytat: "adamdn"
W Plusach kontrolki mijania nie smigaly fabrycznie :) Trzeba rzezbic w wiazce aby kontrolka sie palila - brak styku w kostce zegarow oraz kilkunastu cm kabelka.


W caro plus 1998 działała fabrycznie.

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 18, 2009, 13:47:09 pm »

Offline matucha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2701
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96
    • http://www.osp.piaski-wlkp.pl
w 2001 też śmiga.
Ktoś, kto zaprojektował Poloneza, wiedział, że się kiedyś urodzimy...

Polonez Caro 1,6 GLI LPG, Polonez KOMBI 1,6 MPI LPG & Dacia Sandero Stepway 1,6MPI LPG
Lublin 3 KOMBI 2,4TD & Renault KANGOO Fairway 1,5 DCI Privilege ;)

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 18, 2009, 14:41:58 pm »

adamdn

  • Gość
No to zmieniam koncepcje - w Plusoroverach nie dziala :D

A tak na serio - byly 2 rodzaje zegarow - do 98/99 i po. Poza tym kilka innych wersji "softu" i moze w kazdych bylo inaczej. W zadnym z moich Plusoroverow nie bylo nawet styku we wtyczce - ale zaroweczka w zegarach oczywiscie tak... :)

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 18, 2009, 17:00:55 pm »

szczaw

  • Gość
U mnie w 97 świeci tylko postój, mijania nie ma... Jak się dostać do liczników? Gdzie są jakies zatrzaski, bądź inne "ch*"e muje dzikie węże, bo odkręciłem 8 śrubek które są (4 koło zegarów, 2 na środkowym nawiewie i 2 przy lusterku), odczepiłem pokrętła od nawiewów przy lusterku kierowcy i te na środku i coś mi nadal trzyma, ale nie mogę dojść co, a nie chcę nic urwać... Chcę podświetlenie sobie wymienić, proponujecie jakieś konkretne żaróweczki, bądź diody? Chcę to zrobić w stylu Audi po 2000 roku i chcę się jakoś za to zabrać, teraz ferie, to trochę więcej czasu na zabawę...

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 18, 2009, 17:29:09 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Cytat: "adamdn"
No to zmieniam koncepcje - w Plusoroverach nie dziala :D

A tak na serio - byly 2 rodzaje zegarow - do 98/99 i po. Poza tym kilka innych wersji "softu" i moze w kazdych bylo inaczej. W zadnym z moich Plusoroverow nie bylo nawet styku we wtyczce - ale zaroweczka w zegarach oczywiscie tak... :)


Ja myślałem, że to była po prostu kwestia braku kontrolki od świateł mijania, bo jak wiadomo początkowo w większości egzemplarzy była tam kontrolka świec żarowych. Nie wiem jak było w zegarach z rovera.

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 18, 2009, 17:31:25 pm »

adamdn

  • Gość
Cytat: "szczaw"
U mnie w 97 świeci tylko postój, mijania nie ma...


Przeciez mowilem...

Cytat: "szczaw"
bądź inne "ch*"e muje dzikie węże


Ekhmm... ze co prosze?

Cytat: "szczaw"
ale nie mogę dojść


  :shock: :roll:

Nie moglem sie powstrzymac ;) Zatrzaski zatrzaski i zatrzaski - jezeli nie robiles tego wczesniej to strzeli Cie jasna cho..era i masz duze szanse ja polamac. Tam gdzie odkrecales wkrety masz i zatrzaski (na gorze dokladnie tam gdzie wkrety byly przykrecone) oraz na dole pod kratkami nawiewow. Ogolnie kijowa robota - nawet w ASO lamia ramki na potege :)

Cytat: "szczaw"
Chcę to zrobić w stylu Audi po 2000 roku i chcę się jakoś za to zabrać, teraz ferie, to trochę więcej czasu na zabawę...


Aby to zrobic potrzebowac bedziesz raczej emerytury... Zaroweczki i LEDy T5 mozesz sobie odrazu podarowac...

[ Dodano: 18 Lut 2009 17:33 ]
Cytat: "utek"
Ja myślałem, że to była po prostu kwestia braku kontrolki od świateł mijania, bo jak wiadomo początkowo w większości egzemplarzy była tam kontrolka świec żarowych.


W plusach kontrolka swiec zarowych zamiast mijania? Czegos tutaj nie rozumiem. Kontrolki byly w plusach zawsze - tyle ze nie swiecily w "wybranych" egzemplarzach (zapewne z poczatku produkcji)

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 18, 2009, 17:36:34 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Cytat: "adamdn"
W plusach kontrolka swiec zarowych zamiast mijania? Czegos tutaj nie rozumiem. Kontrolki byly w plusach zawsze - tyle ze nie swiecily w "wybranych" egzemplarzach (zapewne z poczatku produkcji)


No właśnie nie były od zawsze:)

Kontroler świateł - spalony
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 18, 2009, 17:39:52 pm »

adamdn

  • Gość
Cytat: "utek"
Cytat: "adamdn"
W plusach kontrolka swiec zarowych zamiast mijania? Czegos tutaj nie rozumiem. Kontrolki byly w plusach zawsze - tyle ze nie swiecily w "wybranych" egzemplarzach (zapewne z poczatku produkcji)


No właśnie nie były od zawsze:)


Pokaz jak mozesz takie zegary z Plusa...