Autor Wątek: Kierowcy "emeryci" do lekarza?  (Przeczytany 8062 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« dnia: Styczeń 13, 2010, 13:01:04 pm »

Offline jimo#1921

  • Administrator
  • Wiadomości: 3413
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6 16V
Witam co myślicie o takim projekcie senatora Mieczysława Augustyna, który to proponuje obowiązkowe badania kierowców pod kątem zdrowotnym przy kierowaniu pojazdów mechanicznych?

Więcej na ten temat:
http://wyborcza.pl/1,75478,7425572,Kierowcy_po_70__na_badania_.html
http://www.polityka.pl/kraj/analizy/1502091,1,beda-ograniczenia-dla-starszych-kierowcow.read
http://pomorze.naszemiasto.pl/artykul/282829,senior-wsiadzie-do-auta-dopiero-po-badaniu,id,t.html
  • Prowadzę dystrybucję wysyłkową gadżetów FSO-PTK! Podkładki pod tablice rejestracyjne (1-/2-rzędowe), latarki LED/otwieracze/breloki, naklejki... Zapraszam do kontaktu na PW.
Pozdrawiam Michał aka jimo
"A"It's a hundred and six miles to Chicago, we've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses."
Były: A+ 1,6ohv; C 2.0dohc;V 745; A 1,8 K4F; YP250; C+ 18K4F; N126N
Są: C 16K4F; FZ6 SAHG; "pierdziawka", 3.6V6;

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 13, 2010, 13:03:49 pm »

Offline SeBa

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1049
  • Płeć: Mężczyzna
  • FSOAK
    • Polonez 1.4 GTi 16V'97 i 2.0 GLI'95
    • http://www.fsoautoklub.pl
jestem jak najbardziej za ,dla mnie to wieksze zagrozenie na drodze niz czasem nie jeden mlody kierowca :D
Cytat: Szymon
Rover ma jedną zasadniczą przewagę, jak po pijaku dasz w pizdę na zlocie na jakimś kretowisku to będziesz miał szacun, a z OHV cię wyśmieją, żeś wieśniak i biedak.

Auto Detailing-info PW

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2010, 13:11:13 pm »

Offline Van

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1714
  • Płeć: Mężczyzna
    • LANOS 00 1.4 16v
badać wszystkich bez wyjątku. testy psychomotoryczne przy prawku. to nie jest telefon ze każdy powinien mieć

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 13, 2010, 13:17:36 pm »

Offline Gandziorz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 401
Cytat: "Van#1860"
badać wszystkich bez wyjątku. testy psychomotoryczne przy prawku. to nie jest telefon ze każdy powinien mieć

No testy psycho może nie koniecznie, jeżeli mogą chodzić ulicą, pracować itp. to prawko też mają mieć prawo do jego posiadania po zdaniu egz. na daną kat.

Uważam że badania powinny dotyczyć wszystkich a nie tylko danej grupy.

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 13, 2010, 13:25:58 pm »

wito

  • Gość
A moje zdanie jest taki że jak ktoś robił prawko bezterminowe powinien mieć je do końca życia, podobno prawo nie działa wstecz dlaczego tu miałoby być inaczej. Co do nowych kierowców to kursy a przede wszystkim egzamin powinien być zdecydowanie trudniejszy, wiecej elementów na placu, więcej godzin, dłuższy egzamin. Jestem w takim wieku że dużo moich kolegów robi prawka i koleżanek co najgorsze ;p 80% woziłbym prawko od strzała, karygodne błędy począwszy od PORD skończywszy na operowaniu kierownicą pedałami itp...
O jakiś sytuacjach ekstremalnych nie wspomne;]

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 13, 2010, 13:37:42 pm »

Offline DF

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1030
  • Darek F
    • Fordy Transit MkV x 2 - 2.3 LPG i 2.0 LPG
Każde badanie i kontrola będzie lipą dopóki będzie można za łapówkę "załatwić" odpowiedni kwitek z badania lub egzaminu. Jeżeli nie będzie w tych sprawach uczciwości - co oczywiste chyba, że nie będzie - nie będzie to miało najmniejszego sensu.
Póki co jest to pomysł na ściąganie kasy za badania nic więcej...
"Dla triumfu zła trzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili"  Ale dobrych już jest tak niewiele, że nic nie mogą...
Nie dajcie się zwieść - nie ma epidemii...  
Niestety wszyscy jesteśmy niewolnikami systemu. Jednak ja jestem nieposłuszny i gardzę tymi oraz szczerze nienawidzę tych dobrowolnych ścierw, które są niczym i krzywdzą innych.

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 13, 2010, 13:44:32 pm »

Offline Sterciu

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 482
jestem na NIE

ale skoro juz o psychotestach to kazdy kierowca w trakcie kursu na daną kategrie prawa jazdy powinien takie badania przechodzic , nie wazne czy to kategoria A , B , B1 , C , C1 , D.

Kazdy kierowca powinien co 5 lat przechodzic badania niezaleznie od wieku.

Jestem na NIE dla pomysłu w takiej formie , To jest poprostu wyrywanie pieniędzy jak zwykle i nic wiecej. A badania bedą nadal robione w sposób w jaki są teraz czyli są one poprostu nic nie warte. Czyli wychodzi na to ze starsza osoba bedzie musiala placic za wystawienie swistka u lekarza , wydanie prawa jazdy które juz starszą od jakiegos czasu ze ma wzrosnac trzy krotnie i zamiast 70zł bedzie sie płacic 200zl za wydanie.

Przykładowo jak tak o cukrzykach piszą to powinno to być załatwiane w taki sposób jak jest np we Francji. Tam jak u kogoś stwierdzi sie cukrzyce to z automatu lekarz jest zobowiązany do sprawdzenia czy przypadkiem pacjent nie ma prawa jazdy i kieruje go wtedy na badania. A u nas po 10 razy za to samo kase chcą brac. To samo z ludzmi którzy tracą wzrok , jezeli lekarz uzna ze coś jest nie tak to wtedy jest sprawdzany czy posiada prawo jazdy i zgłaszane to ze powinien przejsc badania.

Starsze osoby , w podeszłym wieku jezdzą tez w miare bezpiecznie , tylko ze to sie tym "scigantom" młodszym nie podoba ze ich zwalniają....

Najpierw proponowałbym zacząc od szkolenia "swierzych" kierowców na kursach , przeciez to jest "smiech na sali" jak wyglądają szkolenia teoretyczne czy praktycznenakursach prawa jazdy. Badania dla wszystkich bez wyjatku. Mlody rowniez może zaczac chorować na rózne choroby i przyjmować rózne leki opózniajace reakcje.

Ogólnie to ja najpierw bym proponowal wprowadzic badania dla tych w rządzie bo tam za duzo idiotów jest ze swoimi pomyslami. Wtedy by sie szybko przetrzepalo i wiekszosc z nich by badań pozytywnie nie przeszla.

Takze cały czas jestem na NIE , albo młodzi kierowcy równiez bedą przechodzic takie badania albo nikt. To jest dyskryminacja starszych osób które jak widac po statystykach powodują duzo mniej wypadków , a kto powoduje reszte ?? Może jeszcze starsi ??  :lol:
Pozdrowionka ;)
Kiedyś był 125p oraz dwa Plusy - rover i ohv.

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 13, 2010, 14:00:30 pm »

Offline mati_lecha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 564
1. Takie badania to fikcja w Polsce, chyba wiemy jak to wygląda.

2. Senator mówi, że sam poddałby się takiemu badaniu, ale i tak wiadomo że nikt by go nie "oblał", bo ludzie władzy są nietykalni.

3. Chodzi o wyciągnięcie kasy od ludzi, bo w gruncie rzeczy nie wiadomo jak miałoby wyglądać takie badanie, czy nie wiązałoby się to z wymianą dokumentu co roku itd. A seniorzy nie mają za bardzo ochoty na użeranie się, więc będą płacić bez krzyku i protestów w przeciwieństwie do innych grup społecznych.

4. Jak już to każdy kandydat na kierowcę powinien przejść psychotesty, bo przytłaczająca większość wypadków jest powodowana przez zwykłą głupotę, a nie przez zły stan zdrowia pod względem fizycznym.

5. Po piąte prostu jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby komukolwiek zależało na naszym bezpieczeństwie i zdrowiu (vide budowa autostrad, która trwa już prawie ćwierć wieku i końca budowy nie widać; odmawianie leczenia chorym na raka; i można jeszcze wymieniać).

Ale generalnie nie powiem "nie". Dla mnie to po prostu to taka demagogia i próba zwrócenia na siebie uwagi, a  najpierw chciałbym poczytać o jakiś konkretach. Kto dokładnie, jakie badanie, jak często, gdzie, jakie koszty, kto na tym zarobi, kto na tym straci, dlaczego warto i tak dalej i tak dalej. Samo hasło "seniorzy na badania" nie do końca mnie przekonuje.


p.s.
Bym wiedział, że Streciu napisze co napisał to bym się nie męczył :D

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 13, 2010, 14:44:22 pm »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4125
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
Bzdura z tymi psychotestami - jakbym je musiał zdawać to bym nie miał prawa jazdy bo na testach zawsze się denerwuję i nic mi nie wychodzi... A na co dzień jeżdżę na intuicję co jest wyjątkowo skuteczne za to nie ma na to miejsca w przepisach. Wkurzają mnie ci różni politycy. Zamiast wprowadzić skuteczniejsze kursy prawa jazdy i ogólnie poprawić poziom umiejętności wśród kierowców to oni szukają metod jakby tu zabrać komuś prawo jazdy... Pominąwszy już wszystko inne to jaki procent ponad 70-latków ma prawo jazdy skoro przeciętny Polak dożywa 71 lat, a Polka 79?
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 13, 2010, 19:24:53 pm »

heccto

  • Gość
egzaminy moze nie , ale badania tak pow 60 roku zycia , niestety wiem tak jak i Wy ze brak refleksu, uwagi u starszych ludzi powoduje duze zagrozenie na drodze

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 13, 2010, 21:05:19 pm »

Offline Konrad

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 168
  • Płeć: Mężczyzna
Mój dziadek ma 71 lat, jest po dwóch udarach, ma lekkie kłopoty ze wsiadaniem do samochodu, a dalej posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów(oczywiście ja i reszta najbliższej rodziny nie pozwalamy mu siadać za kółko). Nie powinien już jeździć, taka osoba to zagrożenie dla ruchu drogowego. Ale jeśli już wprowadzać badania, to dla wszystkich, bo różne choroby przytrafiają się w różnym wieku.
FSO - trzy literki - miliard emocji :D

Polonez Atu '96 1.6 OHV/1.8 K16    01.2008 - 07.2014
Skoda Felicia '98 1.6 8V                  03.2014 - 08.2015
Mazda 626 '00 2.0 16V                   09.2015 - ?

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 13, 2010, 21:45:34 pm »

Offline Joker

  • Żyj Jakbyś Miał Umrzeć Jutro, Marz Jakbyś Miał Żyć Wiecznie
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 456
  • Płeć: Mężczyzna
  • DRIFTER
    • Drift-borek 1.6 16V
Cytat: "mati_lecha"
(vide budowa autostrad, która trwa już prawie ćwierć wieku i końca budowy nie widać


koniec jak koniec,, ale tu poczatku nie widac a gdzie tam koniec ...  :lol:  :lol:  :lol:
17.07.2011 - Cycu - [']
22.02.2018 - Czaku - [']
"Żyj Jakbyś Miał Umrzeć Jutro, Marz Jakbyś Miał Życ Wiecznie"
http://www.youtube.com/user/jokerfso/videos
http://vimeo.com/user5582520/videos

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 13, 2010, 22:00:31 pm »

Offline Pio555

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 276
  • Płeć: Mężczyzna
  • RENAULT SCENIC 1,6 dci
Ja jestem za.
Dziadki jeżdżą fatalnie(mój ojciec z roku na rok jeździ coraz gorzej a nie da sobie przetłumaczyć,że tak jest) mają słaby wzrok,refleks i wychodzą z założenia,że na drodze są najmądrzejsi bo mają prawko xx lat
Prawko dla ludzi 21 lat a zawodowe od 25 (po udokumentowanej praktyce na B)
Wszelkie przebyte i wykryte choroby i uzależnienia(mające wpływ na jazdę) automatycznie odbierane uprawnienia

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 13, 2010, 23:37:01 pm »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4125
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
A mój ojciec lat 77 jeździ bardzo dobrze, ma też znajomego w wieku 91 lat, który ma normalny refleks itd. To nie jest kwestia zdrowia tylko poglądów i pochodnego od nich stylu jazdy, a tego to się jedną ustawą nie zmieni. Zresztą nie ma się co spierać bo to jest kolejna inicjatywa "słupkowa" czyli nie planowana do wprowadzenia, lecz mająca poprawić sondaże.
Cytat: "Pio555"
Ja jestem za.
Dziadki jeżdżą fatalnie

Z tego co ja widzę na drogach to fatalnie jeżdżą niemal wszyscy, a młodzi ludzie w szczególności. Ot chociażby w mojej najbliższej okolicy: chłopak mojej sąsiadki (lat nieco ponad 20) zabił się wjeżdżając na parking przed sklepem (!!), koło mnie jakiś młody człowiek zabił się skręcając po prostu na stację benzynową, a parę kilometrów stąd kolejny młody człowiek nie opanował auta na prostej i zabił trzech przechodniów.
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 13, 2010, 23:46:31 pm »

Offline Konrad

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 168
  • Płeć: Mężczyzna
Cytat: "Grzech#1938"
A mój ojciec lat 77 jeździ bardzo dobrze, ma też znajomego w wieku 91 lat, który ma normalny refleks itd.


Normalny tzn. jaki? Był na jakichś badaniach z pomiarem refleksu?

Możesz siebie oszukiwać ale życia nie oszukasz. Przeciętny człowiek po 70tce to już nie jest młody bóg, a ryzyko zawału, wylewu i innych nieprzyjemnych wypadków jest większe niż u przeciętnego 40latka. Zresztą nawet, jeśli już będziesz się upierał przy swoim, to ilu jest takich zdrowych i sprawnych "dziadków", a ile takich schorowanych jak mój dziadek, któremu jeszcze nikt nie odebrał prawka, a powinien.
FSO - trzy literki - miliard emocji :D

Polonez Atu '96 1.6 OHV/1.8 K16    01.2008 - 07.2014
Skoda Felicia '98 1.6 8V                  03.2014 - 08.2015
Mazda 626 '00 2.0 16V                   09.2015 - ?

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 14, 2010, 00:10:59 am »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4125
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
A po co? Skoro normalnie porusza się, biega, jeździ na rowerze to i prowadzić może... Przeciętnego Polaka po 70-ce to zresztą już nie ma  :mrgreen: - srednia umieralności w tym kraju to 71. A poza tym czemu się ktoś uparł na 70 skoro faceci w moim wieku są na ogół w kiepskiej formie, a po 50 zaczynają wyglądać jak zombi...

Czy wiesz jakie są dane statystyczne? Polacy po 60 roku życia powodują 9% wypadków. Może sensowniej by się było zająć pozostałymi 91 procentami?

Ten pomysł jest równie trafiony jak taki żeby ludziom dawać prawo jazdy dopiero po 21 roku życia, albo żeby dwa pierwsze lata za kółkiem jeździli pod czyjąś opieką, a za każde poważniejsze wykroczenie zabierano im natychmiast prawo jazdy...
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 14, 2010, 00:34:49 am »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13829
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
nie ma znaczenia ile ktos ma lat ,
prawo jazdy jest wydawane bezterminowo i tego trzeba sie trzymac ,
reszta zalezy juz od tego jak postapi jednostka i tu czy ma lat 20 czy 70  to glupota na wiek nie patrzy
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 14, 2010, 08:34:26 am »

Offline Alien#174

  • Mój Polonez - jako JEDYNY od początku w PTK
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1211
  • Płeć: Mężczyzna
  • ***$karbnik PTK ***
    • PN CARO 1.6GLE MR'91
gdzie tam bezterminowo... tak było kiedyś, ja mam prawko od 96 roku i jest bezterminowe, ale obecnie własciwie zawsze są już terminowe - toż to kasa dla Państwa (badania lekarskie, nowy dokument - za to wszystko płaci kierowca)
wczoraj mysląłem nad tym co piszecie bo i na "moim" parkingu jest miejsce dla inwalidy a wczoraj widziałem miłą panią która tam staje - Pani (właciwie Babcia) jeździ Fiatem SC, Pani chodzi o kuli, właściwie nie chodzi a powłóczy nogami - kalectwo to oczywiście tragedia - tego czywiście nie neguje, ale obserwując tę Panią nie wierzę że jest w stanie odpowiednio reagować na sytuacje na drodze. Druga strona medalu to to że owa Pani w życiu nie dałaby rady wejść do autobusu, o tramwaju nie wspomnę, ten samochód to jedyne rozwiązanie na dostanie się do sklepu, lekarza itd. Trudno znaleźć idealne rozwiązanie, pewne jest natomiast to że w Polsce będzie się to wiązało z kosztami które będziemy ponosić indywidualnie, smierć frajerom - chcesz jeździć to płać! :evil:
Minister Zdrowia ostrzega! Polonez uzależnia!
PN Caro - burgundowe cacuszko 92' ( Polina )

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 14, 2010, 13:30:30 pm »

Offline mati_lecha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 564
Cytat: "Pio555"

Wszelkie przebyte i wykryte choroby i uzależnienia(mające wpływ na jazdę) automatycznie odbierane uprawnienia


To prawdziwa rewolucja  :shock:

Kierowcy "emeryci" do lekarza?
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 14, 2010, 13:55:03 pm »

Offline Łukasz!842!

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 609
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO POLONEZ 2000/TC/MPI
    • http://www.fso.ptk.prv.pl
Nie czytałem wszystkich opinii ale powiem wam jedno wszystko zależy od punktu siedzenia ja np. jestem zdrowy młody i nie mam z niczym problemu więc mogą wymyślać co chcą, ale czy jak każdy z was miał by jakąś dolegliwość która by uniemożliwiła zdanie wszystkich badań czy byście byli zadowoleni ? w życiu rożnie bywa, mało choroby to jeszcze jest wam zabierane prawo jazdy a mieszkacie z trójką dzieci na zadupiu przysłowiowym co za wspaniały przepis prawda ? Lepiej gorzej ale ten człowiek może jechać i jakoś dojechać z punktu A do B w dzisiejszych czasach nagłe zabranie prawka jest sporym nieudogodnieniem  wiec ja jestem przeciw dziadkiem też kiedyś może będę i gdzieś wnuczki też trzeba będzie zabrać :mrgreen:  
Ogólnie można by było zrobić taki przepis że tylko kierowca zawodowy może być kierowcą i przekroczenie prędkości o 10 km na godzinę wiąże się z dożywotnią utratą prawo jazdy, mi ogólnie wystarczy zakazów nie wiem jak wam  :wink: