Autor Wątek: Samochód nie ruszany od kilkunastu lat  (Przeczytany 6111 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« dnia: Maj 24, 2010, 21:08:41 pm »

Offline Senn#1869

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1388
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez 1500C Rover 820Si MG ZS180
Zastanawiam sie czy warto wejsc w posiadanie takiego pojazdu. Powedzmy ze samochod z przebiegiem 50kkm stoi nie ruszany okolo 15stu lat. Postawiony zostal w stodole, przykryty jakimis kocami i tak czekal az wlasciciel zdecyduje sie go sprzedac. Samochod ma dowod, ale jest wyrejestrowany. Co w takiej sytuacji nalezy zrobic zeby go zarejestrowac?

W jakim stanie moga byc lozyska, hamulce itp bo wiaqdomo ze silnik to raczej juz nie zabangla, ajesli tak to za dlugo nie pojezdzi. Mam obawy ze w taki samochod trzebaby bylo wsadzic gruba kase zeby go ozywic. Blacharka jest w sumie nie najgorsza, ale jak sie zachowa gdy sie go wyciagnie na swiatlo dzienne to nie mam pojecia.
Były: C+1.4 K16 DOHC C1.6 K16 DOHC C+1.8 K16 DOHC Jest Polonez 1500C
Rover 820Si LPG
MG ZS180 PB
Renault Espace IV Pb

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 24, 2010, 21:20:02 pm »

Offline Van

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1714
  • Płeć: Mężczyzna
    • LANOS 00 1.4 16v
hample do rozebrania i sprawdzenia, w silnik wlewamy nafte na tloki. po 3 dniach bez swiec krecimy i zapali :) w lozyska nowy smar

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 24, 2010, 22:01:01 pm »

Offline danieldeni20

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1083
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu(-) ABIMEX [*] / E46 Touring
Cytat: "Van#1860"
hample do rozebrania i sprawdzenia, w silnik wlewamy nafte na tloki. po 3 dniach bez swiec krecimy i zapali  w lozyska nowy smar
.Silnik pochodzi trzeba tylko zrobic to co kolega napisał wlac nowy olej +wszystkie filtry..Moze nie zapali z rozrosznika ale na zaciąg powinien zagrac ;) Kolega kupił kiedys silnik z 20k przebiegu ktroy stał nie tykany tylko przykryty szmatami ale 9 Lat.odkrecił miske wylał stary olej.włał Świerzy 10w40.na zaciag odpalił po włozeniu, później dostroił i po iluś tam KM zmienił na 5W40 jak wszystko sie rozchodziło (aha jak go po tylu latach odalił to dał mu pochodzic minutke,pozniej zgasił i po jakims czasie znow odpalił i sie kawałek przejechał).W całym aucie wzystkie płyny do sprawdzenia ew do wymiany no i czy hamulce nie są zapieczone.I mozna jezdzic ;)
Cytat: KGB
JA mam w OHVce 5W40 i nie mam wskaznika to sie nie martwie :mrgreen:

Moje auta :

BMW E46 2002 2.0D: http://www.autocentrum.pl/awc/danieldeni20/bmw-seria-3-2002/

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 24, 2010, 22:38:16 pm »

Offline ujban88

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 262
  • Płeć: Mężczyzna
    • Fiat 125p
Cytat: "danieldeni20"
czy hamulce nie są zapieczone


po około półrocznym postoju tłoczki w zaciskach rdzewieją
Moc V-ki

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 24, 2010, 23:36:55 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
hamulce, łożyska, wszelkie węże gumowe a także PASKI !, dodatkowo filtry, oleje i płyny.
Warto przed rozruchem zalać do cylindrów ze strzykawki troszkę oleju i pokręcić wałem np za pomocą klucza kilka razy. Hamulców pewnie ten samochód nie ma :)

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 25, 2010, 06:29:04 am »

Offline Van

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1714
  • Płeć: Mężczyzna
    • LANOS 00 1.4 16v
kupilem fiata kiedys po postoju ok 4 letnim i mial hample ktore po kilku km sie rozruszaly na tyle ze hamowaly bdb. nawet reczny dzialal :D


sposob z nafta sprawdzony na warszawce. po 3 dniach nowy olej bo nafta w stary poszla i przy okazji rozrzedzila go na tyle ze latwiej zimny zlecial. i auto zakrecilo i po podaniu paliwa w gaznik zapalilo

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 25, 2010, 07:39:26 am »

KAROLeski#1940

  • Gość
Przypomina mi się historia siostry mojego wujka. Posiada szerokie Caro ze śladowym przebiegiem. Do puki żył jej mąż to Poldek trochę śmigał. Gdy zmarł został wstawiony do garażu i tak już 12 lat stoi. Cztery lata temu próbowaliśmy go ruszyć z garażu. Mój Duży Fiat nie dał rady go  stamtąd ruszyć. A gdy wujek przyjechał Jelczem myślicie że coś dało? A skąd... Jelcz mielił w miejscu a on nic. Nawet nosa z garażu nie wystawił.

Senn. Myślę że warto jeżeli jest to jakiś rarytas. Nie wiem powiedzmy wczesny borek (nie mówiąc już o Coupe-cie) Jeżeli natomiast jest to model który w stanie na chodzie można jeszcze za podobne pieniądze (wliczając zakup tej "nieruchomości" i koszty odpalenia) kupić to nie warto. Przynajmniej nie teraz. Co do hamulców. Po tak długim postoju musisz być przygotowany na wymianę opon i wybijanie młotkiem i przecinakiem klocków hamulcowych bo może się okazać że nie tylko "wrosły" w zaciski ale nawet i w tracze jak w przypadku Poldka siostry mojego wujka...

Co do ponownej rejestracji to: "Samochód nie podlega ponownej rejestracji z wyjątkiem pojazdów zabytkowych"
Problemy z urzędnikami najlepiej obrazuje ten fragment "Legend PRL-u"

http://www.youtube.com/watch?v=LduMDylA1-w

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 25, 2010, 09:10:43 am »

Offline Zoltan#1930

  • Administrator
  • Wiadomości: 3185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sport&Classic Workshop
Ja mówię, że raczej warto. koszt jaki trzeba włożyć w uruchomienie pojazdu jest niewielki. hamulce to nie jest problem, nawet jak będzie trzeba całe wymienić, a w starym samochodzie, czy jeżdzącym, czy nie i tak trzeba (pompe, przewody, zregenerować zaciski, o tarczach czy klockach nie mówie nawet)
łożyska-nowy smar i regulacja.
silnik jak nie odpali/będzie w złym stanie kupić inny, po 300zł są.

Ważne jaki jest stan blacharski.
Problemem mogą być takie rzeczy jak spękane folele, uszczelki, zaśniedziałe styki, zardzewiały wydech, zbiornik paliwa, reflektory ale to i tak jest do obejścia-ważne jaka cena zakupu.

Jeśli chodzi o ponowną rejestrację-przechodziłem to jakiś czas temu, rejestrowałem motor. sprzęt był wyrejestrowany, gdy jeszcze było można zrobić to ot tak, napisaliśmy umowę kupna sprzedaży, z tym poszliśmy do urzędu, gdzie był ostatio zarejestrowany, wzieliśmy wypis (taka kartka, ze ten sprzęt jest w ewidencji, następnie przegląd i do swojego wydziału komunikacji)
Cytat: KGB
GAZ rzadzi ,GAZ radzi ,GAZ nigdy was nie zdradzi  :twisted:

Polski Fiat 1977r, Polonez 1600 L 1980r, Volvo 945 2300 GL 1992r, Mazda Bongo SD1D32 2200D->2000i 1994r, Iveco Daily Max 2800TD 1997r Chrysler Town&Country 3300 LX 2001r

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 25, 2010, 09:40:30 am »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4125
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
To o niemożności ponownej rejestracji dotyczy samochodów "wyrejestrowanych przez kasację". Mój kolega kupił przyczepę z adnotacją w dowodzie, że została wyrejestrowana i nie było najmniejszego problemu z jej ponowną rejestracją. A co auta i długiego jego stania, to jak jeszcze mieszkałem w Warszawie na parkingu przed naszym domem stał VW 1500. Stał przeze wiele lat aż mu zeszło powietrze z opon, które w dodatku odcisnęły ślady na asfalcie. Jego właściciel umarł, a rodzina nie wiedziała co zrobić z pojazdem. A któregoś dnia przy aucie porośniętym już trochę mchem pojawił się młody człowiek, napompował koła, uruchomił silnik i odjechał. :D (Znalazł właścicieli i kupił to auto za jakieś skrajne grosze).
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 25, 2010, 23:32:59 pm »

Offline Senn#1869

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1388
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez 1500C Rover 820Si MG ZS180
Były: C+1.4 K16 DOHC C1.6 K16 DOHC C+1.8 K16 DOHC Jest Polonez 1500C
Rover 820Si LPG
MG ZS180 PB
Renault Espace IV Pb

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 25, 2010, 23:39:08 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Nie ruszany od kilkunastu lat ?
Kurde.. wygląda lepiej niż nie jedno auto nie ruszane od kilku dni :)
Który to rok ?

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 26, 2010, 07:25:16 am »

Offline Van

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1714
  • Płeć: Mężczyzna
    • LANOS 00 1.4 16v
umyc i zabierac :) bo po drobnych poprawkach bedzie sliczny :D

[ Dodano: 2010-05-26, 07:27 ]
i sadze ze jest w stanie po kilku godzinach staran sam wrocic do nowego domu

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 26, 2010, 07:49:09 am »

Offline danieldeni20

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1083
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu(-) ABIMEX [*] / E46 Touring
JA kupiłem z ojcem nasza przejsciowke w podobnym stanie a nawet gorszym i ze sporym przebiegiem.stał 4 lata i gnił ...Koles po tym czasie wstawił aku i odpalił go normalnie na gazie ;D to było z 6 -7 lat temu
Cytat: KGB
JA mam w OHVce 5W40 i nie mam wskaznika to sie nie martwie :mrgreen:

Moje auta :

BMW E46 2002 2.0D: http://www.autocentrum.pl/awc/danieldeni20/bmw-seria-3-2002/

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 26, 2010, 08:26:32 am »

Offline jimo#1921

  • Administrator
  • Wiadomości: 3413
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6 16V
A ja bym się w to nie pchał. Niejeden ze stojących na parkingach jest w podobnym stanie. Przeważająca część elementów poszycia zewnętrznego jest do poprawy - mniejszej lub większej, nie mówiąc o wnętrzu. Ciekawe jak spód... Fele na dzień dobry do piaskowania. Motor też może być kaplica, skoro pojazd stoi nie ruszany od 1995 roku.  Wszystkie elementy gumowe w zawieszeniu z dużym prawdopodobieństwem do wymiany. Ja wiem czy on taki rarytas. No i bitwa z papierami żeby przywrócić go do jazdy. Jakby był za friko to można się zastanawiać ;) no ale zastanówmy się, dostaniemy za free coś co się trzyma od 15 lat w stodole, to na grzyba tyle ktoś go trzymał. IMHO lepszym wyjściem byłoby poszukanie jeżdżącego z papierami bez przebojów, któremu wystarczy bieżąca opieka techniczna a nie przywracanie do sprawności, cena wcale nie musi być wiele większa od tego - jedynie trzeba poszukać.
  • Prowadzę dystrybucję wysyłkową gadżetów FSO-PTK! Podkładki pod tablice rejestracyjne (1-/2-rzędowe), latarki LED/otwieracze/breloki, naklejki... Zapraszam do kontaktu na PW.
Pozdrawiam Michał aka jimo
"A"It's a hundred and six miles to Chicago, we've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses."
Były: A+ 1,6ohv; C 2.0dohc;V 745; A 1,8 K4F; YP250; C+ 18K4F; N126N
Są: C 16K4F; FZ6 SAHG; "pierdziawka", 3.6V6;

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 26, 2010, 10:29:42 am »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4125
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
Ale zwyczajne znalezienie interesującej nas oferty gdzieś w gazecie nie jest taką fajną przygodą. :) To takie niecodzienne: - "znaleziony w stodole, umyty, naprawiony, przywrócony do życia" itd...
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 27, 2010, 02:09:00 am »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Jimo.. to by było za proste :D
No i autko w ten sposób nie będzie miało duszy...

Wszystko to kwestia kasy tak naprawdę... a "ożywianie każdego trupa" jest "ekonomicznie nieuzasadnione :)

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 27, 2010, 10:10:23 am »

Offline graczol1

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 563
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borek 1.4 & Caro 1.6
co najmniej doły drzwi do wymiany, ta ruda co wychodzi na słupku drzwiowym prawdopodobnie wychodzi od środka - w borku nie ma spustu wody z tego słupka do progu (błąd) i dlatego tak rdzewieje na łączeniu - cholernie ciężko to wyczyścić (przez otwór od przykręcania pasa jak się nie chce ingerować w widoczny sposób kątówką) reszta do ogarnięcia bez większych ekscesów. Sprawdź jeszcze spód - najlepiej połóż się pod nim - mojego jak jakiś dziad w fabryce malował (podkładem) od spodu to nie chciało mu się schylić i zostawił mijaki - tam gdzie nie dosięgał - widać to było po nalocie rudej i odlatywaniu baranka.
nic się tak wzajemnie nie uzupełnia jak szlifierka kątowa i migomat...
...i sto koni w Borku goni...
FSO POLONEZ Your best discovery

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 30, 2010, 10:39:43 am »

Offline Pudzian#1942

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 215
  • Tył napęd rządzi :D
    • C+, Omega BFL, Borat TDI XD
Wszystko zależny od tego ile chcesz przeznaczyć na ten samochód wkładu finansowego bo widać ze trochę się zejdzie z przywróceniem do świetności więc nie wiem, wszystko do rozbiórki i do renowacji więc kasy i czasu pochłonie.... Dusze to pewnie by miał, jak by go odświeżył  :)
Jest C+ 1.6 GLI "97 :D
Full opcja bez skóry, klimy, grzanych foteli.
Opel Omega
B FL 2.5td Caravan
Borat 1.9 TDI

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 31, 2010, 08:52:16 am »

Offline Lupo

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1187
  • Płeć: Mężczyzna
    • Był: FSO Polonez Caro 1.6GLI
Popieram - tego typu auto przywrocone do tylu latach do zycia to niesamowita frajda. Czy bedzie kosztowac? Pewnie ze bedzie. Czy sie oplaci? Z ekonomicznego punktu widzenia pewnie nie ale...



Trzeba dokladnie obejrzec, ale stojac tyle lat w garazu buda nie bedzie "zmeczona" co jest spora zaleta. Nalezy tylko sprawdzic czy nie jest przegnity.
<font color="#FFFFFF">- O! Widzę, że kupiłeś sobie Golfa.
- Nie, wygrałem. Była to druga nagroda w loterii.
- A to co w takim razie było pierwszą?
- Worek kartofli.</font>

Samochód nie ruszany od kilkunastu lat
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 02, 2010, 17:16:48 pm »

Offline Senn#1869

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1388
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez 1500C Rover 820Si MG ZS180
Po dluzszym zastanowieniu raczej rezygnuje z tego Borka. Wzgledy praktyczne i brak zaplecza warsztatowego blisko domu przewazyly. Borek prawdopodobnie pojdzie na zlom jesli nikt sie nim nie zaopiekuje  :(
Były: C+1.4 K16 DOHC C1.6 K16 DOHC C+1.8 K16 DOHC Jest Polonez 1500C
Rover 820Si LPG
MG ZS180 PB
Renault Espace IV Pb