Autor Wątek: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?  (Przeczytany 8769 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5735
  • Płeć: Mężczyzna
    • Renault Laguna I phII 1.9 dTi RXE+
Siemka.

Zbliża się pora, kiedy to będę musiał opłacić OC za mojego Plusa. Samochód jest zarejestrowany następująco: ja, jako właściciel, ojciec jako współwłaściciel. Do tej pory mam w PZU, które to przysłało mi ofertę na 60% zniżek ojca czyli wyszedł koszt troszeczkę ponad 800pln. Zacząłem poszukiwania po innych firmach. Z kalkulatorów na stronach ubezpieczycieli wynikały całkiem ciekawe sumki, bo około 500-600zł, co byłem w stanie przyjąć. Natomiast po kontakcie telefonicznym z Link4, z Liberty Direct, z AXĄ, powychodziło od 1400 wzwyż. W Liberty wytłumaczono mi, że kwota troszkę ponad 1600zł jest podyktowana tym, że jestem jako właściciel pojazdu i nie mam zniżek, a zniżki współwłaściciela nie biorą pod uwagę, tak więc domyślam się, że w przypadku innych jest tak samo i stąd takie kwoty. Ale przecież zawsze się czytało i słyszało, że biorąc ojca lub kogoś kto ma 60% zniżek, owe zniżki przechodzą na kogoś kto ich nie ma. Czyżby tylko PZU nadal tolerowało takie patenty? Ktoś coś wie na ten temat?
Były: Caro: 1.6 GLI Bosch, 1.4 GLI 16V, 1.4 GTI 16V, 1.6 GTI 16V, 1.6 GTC 16V 1997; Atu: 1.6 GLI Bosch 1997, Peugeot 106 1.0 Itinea 1997
Jest: Renault Laguna I phII 1.9 dTi 1999 RXE+

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 10, 2011, 14:53:54 pm »

Offline Sterciu

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 482
Oferty firm Direct mają to do siebie własnie że są one najbardziej atrakcyjne dla osób posiadajacych zniżki. Nie wszystkie , ale większośc. W niektórych nawet za to ze auto ma wspołwłasciciela to składka o ileś tam zl jest wyższa. Dodatkowo doliczają zwyżke za wiek najmłodszego kierowcy/własciciela jezeli nie ma poniżej... i tutaj w jednych 29 lat a w innych 25 lat , a jeszcze w innych 26lat itd itd. W linku jest chyba do 24 lat zwyzka za wiek. Ja bym sprawdził na Twoim miejscu jeszcze w mBanku ile wyszła by składka roczna...

Ja jak liczyłem sobie rózne warianty w którejś firmie ubezpieczeniowej Direct to jezeli własciciel miał pewłne zniżki i współwaściciel tez pełne to wychodziła najatrakcyjnejsza oferta. Jezeli własciciel miał powiedzmy 20% zniżek a współwłasciciel 60% to brane były pod uwage tylko zniżki tego pierwszego 20%. A jak własciciel miał 60% , a współwłasciciel powiedzmy 30% , to wtedy składka była wyższa za to ze współwłasciciel nie ma pełnych zniżek. Ogólnie chore to jest i trzeba unikac takich firm....

Co do brania pod uwage zniżek współwłasciciela to większośc firm jesdnak je bierze pod uwage. Przykładowo Allianz , Uniqa , Varta itd...
Pozdrowionka ;)
Kiedyś był 125p oraz dwa Plusy - rover i ohv.

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 10, 2011, 14:54:15 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Ile masz lat? Bo jest pewnie po prostu zwyżka za wiek poniżej iluś tam lat.

Jak jak od 2001 roku byłem na współwłaściciela w PZU to zwyżki nie było, lub była niezauważalna (może z 30zł więcej w porównaniu do drugiego poldka, który miał jednego właściciela). Ale już 2 lata temu, kiedy brat miał być jako współwłaściciel, dopłata była znacząca.

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 10, 2011, 15:14:31 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Ja mam wszytkie zniżki w Hestii - mam 27 lat i samochód na siebie od 6 lat. Ojca mam w dowodzie - obaj jesteśmy współwaścicielami samochodu - jego zniżki są już nie brane pod uwagę . Roczna składka dla mnie po kalkulacji w zeszłym tygodniu to 269zł (z NW) rocznie.
Nie widze powodu dla którego ktoś miałby płącić za poloneza 1600zł ?!

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 10, 2011, 15:18:58 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
To super składka. Ja płaciłem w ubiegłym roku 397zł z NW w Inter Risk i myślałem że to jedno z najtańszych. Musze zapytać w Hestii.

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 10, 2011, 15:32:47 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Wpływ na wysokość składki ma także wartość samochodu - nie warto jej zaniżać a wrecz podnieśc - 50zł rocznie może się okazać że po rozbiciu (jak ktoś w nas wjedzie) będzie problem. U mnie wartość samochodu jest podniesiona przez Orciari - które dodatkowo jest ubezpieczone - 39zł rocznie za to dopłacam.

Dodatkowo liczy się też ilość kilometrów rocznie oraz miejsce zameldowania - w wiekszych miastach jest wyższa składka.

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 10, 2011, 16:02:26 pm »

Offline Rafał

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5735
  • Płeć: Mężczyzna
    • Renault Laguna I phII 1.9 dTi RXE+
Mam 22 lata.

No dobra, a jeśli założyć by taki scenariusz, że ojciec zadzwoni i ubezpieczy auto, mówiąc, że to on jest głównym użytkownikiem pojazdu? Wtedy wystawią polisę na niego, w odpowiedniej cenie? Byłyby wtedy jakieś problemy w razie kolizji, z racji tego, że w dowodzie ja jestem właścicielem a na polisie ojciec? Logicznie myśląc ubezpieczamy samochód i właściciel polisy nie powinien być brany pod uwagę, ale różnie to bywa w tym kraju.

Powiedzcie mi... Liczba lat bezszkodowej jazdy to się podaje dane odkąd się jeździ samochodem ogólnie, czy odkąd się jeździ swoim prywatnym ? Bo sądzę, że chodzi o to drugie...

Policzyłem w Allianz, ale nie ma tam miejsca na wpisanie, że samochód ma współwłaściciela. Wyszło 709zł. Po przyjęciu ojca jako właściciela samochodu wyszło 440zł, czyli tyle ile by mnie zadowoliło. Czy jeśli zrobię tak jak powyżej napisałem będzie wszystko OK w przypadku jakiegoś zdarzenia ? Ktoś się orientuje ?

Doszedłem do wniosku, że błąd popełniliśmy z ojcem przy rejestracji samochodu, ale tego się już nie zmieni...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2011, 16:03:26 pm wysłana przez Rafał#1951 »
Były: Caro: 1.6 GLI Bosch, 1.4 GLI 16V, 1.4 GTI 16V, 1.6 GTI 16V, 1.6 GTC 16V 1997; Atu: 1.6 GLI Bosch 1997, Peugeot 106 1.0 Itinea 1997
Jest: Renault Laguna I phII 1.9 dTi 1999 RXE+

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 10, 2011, 16:07:24 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Zawsze będą patrzeć na współwłaściciela. Czasem nawet pytają o innych użytkowników auta.

Jedyne co, to wykreślić się z dowodu.

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 10, 2011, 16:09:44 pm »

Offline Aetius

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1691
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.4 GLI L-202 Polonez Atu+ 1.6 GSI 92U
tu się nie zgodzę, ja w AXA mam OC, na moją mamę jest zarejestrowny poldek a ja jestem w dowodzie jako współwłaściciel. Uznają wszystkie zniżki mamy, plus to że poprzedni właściciel był też tam ubezpieczony i dodatkowo nie mam zwyżek za wiek  i prawo jazdy poniżej trzech lat.
Płacę uwaga..... 380zł :)
Był:
1.6 GLE L115 Pn Caro
Jest:
1.4 GLI 16v L202 Pn Caro orciari / 1.6 GSI 92U Atu+ / Mazda 2.5 V6 / Saab 900i 2.0 LPG

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 10, 2011, 16:13:04 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
A ile masz lat?

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 10, 2011, 16:18:16 pm »

Offline Aetius

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1691
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.4 GLI L-202 Polonez Atu+ 1.6 GSI 92U
23 niecałe, prawo jazdy od dwóch lat i pierwszy samochód
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2011, 16:18:33 pm wysłana przez Aetius »
Był:
1.6 GLE L115 Pn Caro
Jest:
1.4 GLI 16v L202 Pn Caro orciari / 1.6 GSI 92U Atu+ / Mazda 2.5 V6 / Saab 900i 2.0 LPG

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 10, 2011, 16:20:45 pm »

Offline Rafał

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5735
  • Płeć: Mężczyzna
    • Renault Laguna I phII 1.9 dTi RXE+
AXA mi policzyła 835zł, nawet biorąc pod uwagę ojca jako właściciela i mnie jako współwłaściciela.

OK, widzę, że nic się nie da zrobić i trzeba odżałować 800zł w PZU i tyle w temacie...
Były: Caro: 1.6 GLI Bosch, 1.4 GLI 16V, 1.4 GTI 16V, 1.6 GTI 16V, 1.6 GTC 16V 1997; Atu: 1.6 GLI Bosch 1997, Peugeot 106 1.0 Itinea 1997
Jest: Renault Laguna I phII 1.9 dTi 1999 RXE+

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 10, 2011, 16:22:55 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Jeszcze jedna nieścisłośc jest...

WSPÓŁWŁAŚCICIELI jest dwóch.
Nie ma pojecia - właściciel i współwłaściciel. Albo właściciel albo współwłaściciele :) tak w kwestii formalnej.

Natomiast jeżeli:

Cytuj (zaznaczone)
No dobra, a jeśli założyć by taki scenariusz, że ojciec zadzwoni i ubezpieczy auto, mówiąc, że to on jest głównym użytkownikiem pojazdu? Wtedy wystawią polisę na niego, w odpowiedniej cenie? Byłyby wtedy jakieś problemy w razie kolizji, z racji tego, że w dowodzie ja jestem właścicielem a na polisie ojciec? Logicznie myśląc ubezpieczamy samochód i właściciel polisy nie powinien być brany pod uwagę, ale różnie to bywa w tym kraju.

To jest w każdej polisie adnotacja (czy z samochodu będzie korzystała osoba która ma mniej niż 25/21 lat , lub prawo jazdy krócej niż 2 lata) jeżeli nie zostanie uwzględniona taka informacja a wyjdzie na to że np sprawcą kolizji jest taka osoba to fundusz gwarancyjny ma prawo nałożyć karę w wysokości do 2763zł a ubezpieczalnia przeprowadza rekalkulację składki wraz z karnymi odsetkami.


Nie da się nic zrobić żeby mieć mniejsze składki - niestety zwyżka za wiek i staż za kierownica nie wzięła się z powietrza...


PS. Jest jeszcze kwestia wysłania kserokopii lub skanu dowódu rejestracyjnego... a tam już jest druga osoba.. z numerem pesel... a to juz jest 50% zwyżki.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2011, 16:24:25 pm wysłana przez Stingerek »

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 10, 2011, 16:23:51 pm »

Offline Aetius

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1691
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.4 GLI L-202 Polonez Atu+ 1.6 GSI 92U
u ciebie może być drożej bo masz młodsze auto, większa wartość samochodu, mieszkasz w droższym mieście itd... spróbuj może jakąś zniżkę jak podajesz polisę kogoś kto jest w Axie na priv ci wyślę swoją i wpisz tam przy obliczniu
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2011, 16:28:02 pm wysłana przez Aetius »
Był:
1.6 GLE L115 Pn Caro
Jest:
1.4 GLI 16v L202 Pn Caro orciari / 1.6 GSI 92U Atu+ / Mazda 2.5 V6 / Saab 900i 2.0 LPG

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 10, 2011, 23:44:12 pm »

Offline Piotr_T

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 954
  • Płeć: Mężczyzna
    • Audi A6 C6
A ja mam tak w HDI:  Ja = właściciel, ojciec = współwłaściciel, adres zamieszkania ten sam ten sam, a w rubryce PESEL jest wpisany PESEL ojca. Płacę OC za rok 313zł. Nie miałem zadnych problemów z kontrolą Policji.

Dużo też zależy od przedstawiciela z którym podpisujesz umowę ubezpieczenia. Poprostu zajdz do przedstawiciela i osobiście porozmawiaj - wypytaj o kalkulację najkorzystniejszą dla Ciebie i Twojej sytuacji.
Caro Plus 1.6 GLI --> 1.4 GTI 74U - był
Caro Plus 1.4 GTI 23E - był ;(
Audi A6 C6 - tatusiowóz

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 11, 2011, 07:48:04 am »

Offline kuba92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2987
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.4 GLI 16v Orciari
WSPÓŁWŁAŚCICIELI jest dwóch.
Nie ma pojecia - właściciel i współwłaściciel. Albo właściciel albo współwłaściciele Uśmiech tak w kwestii formalnej.

A ja mam w dowodzie w C.1.x i w C.2.x wpisanego posiadacza/właściciela pojazdu a na pieczątce w środku mam wbitego współwłaściciela (siebie)...

W Allianzie jako współwłaściciel zapłaciłem 590zł za 1900 pojemności, poniżej roku od wydania prawa jazdy.

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 11, 2011, 10:06:15 am »

Offline Sterciu

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 482
u ciebie może być drożej bo masz młodsze auto, większa wartość samochodu,

akurat w przypadku OC to im starsze auto to płaci się wiecej , w UNIQA za auto przekraczające wiek 15 lat jest zwyzka 10%.... Wielu ubezpieczycieli ma zwyzki za wiek pojazdu jak przekroczy iles tam lat....  Ale naszczescie nie wszyscy z tego co zdązyłem ostatnio się zorientowac ....

Cytuj (zaznaczone)
mieszkasz w droższym mieście itd...

Oni to nazywają "strefą podwyzszonego ryzyka kolizyjnego"  czy coś w tym stylu. Jest to jedna wielka bzdura i jeden wielki przekręt te składki zalezne od miejsca zamieszkania....
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2011, 10:11:58 am wysłana przez Sterciu »
Pozdrowionka ;)
Kiedyś był 125p oraz dwa Plusy - rover i ohv.

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 11, 2011, 12:41:09 pm »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4125
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
AXA mi policzyła 835zł, nawet biorąc pod uwagę ojca jako właściciela i mnie jako współwłaściciela.

OK, widzę, że nic się nie da zrobić i trzeba odżałować 800zł w PZU i tyle w temacie...
Ja mam OC od 1.5 w TUW Pocztowe. Płacę 561 złotych rocznie mimo że mieszkam w chyba II strefie co do wysokości składek. Idź do jakiejś agencji i tam Ci ktoś poszuka najtańszej oferty. Natomiast 1.6 mam w MTU i to jest ok 600zł rocznie. Dokładniej dwie raty po 293,50.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2011, 12:43:48 pm wysłana przez Grzech#1938 »
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 23, 2011, 09:04:01 am »

Offline Mynx

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 168
AXA mi policzyła 835zł, nawet biorąc pod uwagę ojca jako właściciela i mnie jako współwłaściciela.
OK, widzę, że nic się nie da zrobić i trzeba odżałować 800zł w PZU i tyle w temacie...

PZU tańsze od towarzystw prywatnych? Dziwne ::) Ja bym radził, żebyś dał sobie spokój z kalkulacjami w Internecie, bo to kompletna abstrakcja, zrobiona pewnie głównie w celach reklamowych. Jak nie masz rozeznania to lepiej samemu nie wybierać ubezpieczyciela. Teraz nie brakuje firm, które pośredniczą w sprawach ubezpieczeń - oczywiście, są lepsze i gorsze, dlatego warto popytać znajomych. Wybierają najlepszą i najtańszą ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. Sam korzystam z usług takiej firmy i jestem zadowolony
Polonez - just drive and relax....

www.histmag.org - portal nie tylko dla humanistów

Odp: Ubezpieczenie OC a właściciel/współwłaściciel... Jak to jest?
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 23, 2011, 10:24:29 am »

Offline Bartekcom#1982

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1545
  • Płeć: Mężczyzna
    • 2x FSO Polonez
Może się zdarzyć, że będą tańsi. Dlaczego nie?
Ale tylko dla osób ze zniżkami.
Wysokie te składki u Ciebie Rafał  ::) Ja mam warszawski meldunek, OC płacę 417zł. Jestem współwłaścicielem na takiej pieczątce w adnotacjach urzędowych a ojciec jako właściciel pojazdu - 60% zniżek.
Benefia - auto ubezpieczane przez Mbank.

A jak wygląda sytuacja kiedy jeżdżę z umową kupna auta (ponad miesiąc) A dowód na poprzedniego właściciela, OC też. Tak jak to było u mnie kilka miesięcy. Dopiero po skończeniu się OC zarejestrowałem auto na siebie i kupiłem polisę.  ;D
Daewoo-FSO Polonez Atu Plus 1.6GSi 2001'
FSO Polonez 1.5SLE 1989'
Opel Vectra C FL Sedan 2.2DIRECT 2005'