Autor Wątek: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad  (Przeczytany 15140 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« dnia: Listopad 21, 2011, 19:15:02 pm »

Offline DaMaGe

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1263
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN C+ 1.6 GLI `2000
potrzebuje pewnych odpowiedzi, nie 'chybowania'...zaistniala sytuacja:

w miesiacu grudniu konczy mi sie przeglad
w miesiacu listopadzie konczy mi sie legalizacja butli lpg


1. jezeli pojade na przeglad jutro to podbija mi przeglad na wiela? na tydzien czy na caly kolejny rok ?



mile widziane jakies cytaty z przepisow:)   od razu zaznaczam:  instalacje gazowa mam sprawna(butle tez), legalnie wbita w dowod...niestety w przeciagu najblizszego czasu nie moge sobie pozwolic na wydatek rzedu nawet tych 100 zl na przedluzenie legalizacji a jeszcze przeglad....


z gory dzieki za pomoc;) pozdro.

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 21, 2011, 19:17:26 pm »

piciek

  • Gość
sprawdzą butlę i wystawią do końca ważności butli. Znajomy też tak chciał przycwaniakować to musiał robić 2 przeglądy w przeciągu miesiąca.

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 21, 2011, 19:28:19 pm »

Offline FaZi

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez, Mercedes, Fiat 125p
a u mnie diagnosta powiedzial tak, ze "butla w dniu przegladu ma byc wazna" i juz...
to pewnie zalezy od diagnosty.

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 21, 2011, 19:36:24 pm »

Offline graczol1

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 563
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borek 1.4 & Caro 1.6
Od diagnosty zależy- mi na przeglądzie 1,5roku przed końcem legalizacji powiedział że to ostatni przegląd z tą butlą.
nic się tak wzajemnie nie uzupełnia jak szlifierka kątowa i migomat...
...i sto koni w Borku goni...
FSO POLONEZ Your best discovery

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 21, 2011, 19:49:12 pm »

Offline junior

  • magDaymnVE
  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 97
  • Płeć: Mężczyzna
    • Looking for fun companions for travels and adventures?
Damage jedź śmiało na przegląd w listopadzie i będziesz miał następny przegląd (o ile auto sprawne) do przyszłego roku listopad 2012. Będziesz powiedzmy tylko ten miesiąc w plecy z przeglądem.

Tak jak Fazi napisał butla ma być ważna w dniu przeglądu!

Niestety nie popre Ci tego żadnymi ustawami prawnymi, bo się nie znam, ale na własnym doświadczeniu, zrobiłem dokładnie tak jak piszesz i kombinujesz ze swoją butlą dwa lata temu. Nawet znajomy diagnosta mi tak doradził.

Jeśli będziesz chciał to mogę Ci podać namiar na stacje gdzie byłem wtedy na przeglądzie, bardzo blisko Ciebie ;)

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 21, 2011, 21:47:25 pm »

Offline Maćko

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1948
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + 1.8 LPGTi 23E
U mnie jak 2007 roku w maju skończyła się legalizacja butli, a w sierpniu pojechaliśmy z ojcem na przegląd, nie wiedząc że butla jest już nie ważna diagnosta poinformował nas o upłynięciu daty ważności legalizacji, powiedział że przy następnym przeglądzie (za rok) będziemy musieli mieć ważną legalizację, po czym powiedział, że samochód sprawny, przegląd przeszedł i poszedł wypełniać papierki.
Był: Caro '93
Jest: LPGTi - Atu Plus 1.8 VVC 160+KM 23E | Renault Laguna 3 GT 2.0 dCi 178KM

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 21, 2011, 21:55:45 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Zależy , mi się kończy w czerwcu przyszłego roku legalizacja na butlę - przegląd skończył się 10 listopada br.
Diagnosta powiedział że przegląd robi na rok.  Pojechałem do innego - powiedział do czerwca....
Do jeszcze innego : powiedział "Przegladu podbic nie moge bo butla traci ważność wcześniej niż badanie techniczne">>

I bądź tu mądry ?

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 21, 2011, 21:58:46 pm »

Offline DaMaGe

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1263
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN C+ 1.6 GLI `2000
junior - dajesz prv;p


temat zalozylem m.in. dlatego ze bylem pytac juz na dwoch stacjach przy okazji akurat 'nie znajomych'....na jednej mowi ze podbijaja przeglad do dnia waznosci homologacji butli, a na drugiej powiedzial wprost ze dam 250 i zalatwi co trzeba;]   


dlatego szukam przepisu by w razie W moc nim 'zablysnac' ..

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 21, 2011, 21:59:04 pm »

Offline Maurer

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1410
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1,6 GLI '96 LPG
Jak dla mnie drugi i trzeci to naciągacze - co go obchodzi co będzie za pół roku, masz czas żeby sobie zmienić butlę, badanie przeprowadza się co roku - koniec pieśni.

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 21, 2011, 22:01:35 pm »

piciek

  • Gość
a od kiedy zmienily się przepisy, że na przeglądzie trzeba pokazywać świadectwo homologacji? z tego co kojarze albo w tym albo w zeszłym roku...

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 21, 2011, 22:17:47 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Od zawsze.....

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 21, 2011, 22:21:49 pm »

Offline DF

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1030
  • Darek F
    • Fordy Transit MkV x 2 - 2.3 LPG i 2.0 LPG
Zwykle było tak, że na danej stacji przy pierwszym przeglądzie żądali ten papier. Potem gdy mieli już w swoich kompach nie wołali...
"Dla triumfu zła trzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili"  Ale dobrych już jest tak niewiele, że nic nie mogą...
Nie dajcie się zwieść - nie ma epidemii...  
Niestety wszyscy jesteśmy niewolnikami systemu. Jednak ja jestem nieposłuszny i gardzę tymi oraz szczerze nienawidzę tych dobrowolnych ścierw, które są niczym i krzywdzą innych.

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 21, 2011, 22:24:35 pm »

piciek

  • Gość
no właśnie kiedyś wystarczyło raz pokazać, a teraz co roku trzeba im to dawać. Tymbardziej, że przegląd robię zawsze na tej samej stacji i od zeszłego roku coś mówili wlaśnie, że teraz trzeba im to na każdym przeglądzie pokazywać... bez sensu skoro na butli jest rok produkcji, a każda ma 10 lat ważności...

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 21, 2011, 22:32:18 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Ta ..... dziwne prwda ? jakośVIN aauta też się nie zmienia.. a trzeba za każdym razem pokazac .....

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 21, 2011, 22:38:28 pm »

piciek

  • Gość
jakośVIN aauta też się nie zmienia.. a trzeba za każdym razem pokazac .....
vin można przeszczepić, w sumie na butli można numery przebić...i teraz już wiem po co się pokazuje. Polak potrafi xD

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 22, 2011, 22:45:53 pm »

Offline DaMaGe

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1263
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN C+ 1.6 GLI `2000
bylem na paru stacjach w okoliicy ( lacznie na 4 - tam, gdzie JUNIOR polecil takze )...na zadnej nie podejma sie podbicia przegladu na rok czasu w takiej sytuacji jak ja mam...na dwoch powiedzieli ze podbijaja do dnia waznosci butli, na jednej ze "on sie nie podlozy" bo waznosc butli mam do listopada a przeglad poprzedni wazny do stycznia i jak to wygladac bedzie, na kolejnej ze za kase da sie wszystko zrobic otwarcie na dziendobry mowi....nadal szukam przepisow;p

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 22, 2011, 23:28:18 pm »

Offline DF

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1030
  • Darek F
    • Fordy Transit MkV x 2 - 2.3 LPG i 2.0 LPG
Ponieważ jak widać diagności rożnie się zachowują to może świadczyć, że przepisu szczegółowego akurat o takim przypadku nie ma i stąd ich samowolne interpretacje.
Są rzeczy na świecie nie przewidziane w przepisach...
Jest jeszcze zasada "co nie jest zabronione - jest dozwolone". Obecnie w czasach gdzie urzędnik jest bogiem tresowane społeczeństwo nawet jak coś nie jest zabronione chce na to mieć zezwolenie i papierek z pieczątką...
Jeśli nikt nie ujawni się z przepisami - a musiałby to być pewnie diagnosta, który nie podzieli się tą wiedzą bezinteresownie bo przecież na niewiedzy innych zarabia na lewo dwie albo i trzy pensje - to widzę to tak, że przegląd jest na pojazd. Zbiornik jest wyposażeniem pojazdu. Zbiornik można wymienić nie tylko dlatego, że skończyła się jego ważność.
Czy jest przepis, który mówi, że przy wymianie zbiornika w pojeździe, który w dow. rej. ma już wpis "przystosowany do LPG" należy udać się na ponowny przegląd ?
Czy jest przepis, który w przypadku rezygnacji z zasilania LPG i zdemontowania instalacji nakazuje natychmiast udać się na przegląd w celu wykreślenia poprzedniego wpisu ?
Jeśli nie to działania diagnostów są zwykłym naciąganiem.

Tym razem daruję sobie moja opinię na temat przeglądów jako takich...
"Dla triumfu zła trzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili"  Ale dobrych już jest tak niewiele, że nic nie mogą...
Nie dajcie się zwieść - nie ma epidemii...  
Niestety wszyscy jesteśmy niewolnikami systemu. Jednak ja jestem nieposłuszny i gardzę tymi oraz szczerze nienawidzę tych dobrowolnych ścierw, które są niczym i krzywdzą innych.

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 23, 2011, 15:13:32 pm »

Offline DaMaGe

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1263
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN C+ 1.6 GLI `2000
wg tego co dzis sie dowiedzialem:  instalacja gazowa w samochodzie prawnie jest uznawana i traktowana jako cos uzytkowego...jadac na przeglad masz miec wazna/sprawna instalacje gazowa...jadac na przeglad masz miec sprawny np takze uklad kierowniczy/drazki/sworznie itp...koncowki drazkow moga Ci sie rozleciec w dwa dni po przegladzie...ale przeglad nadal masz wazny...i to jest Twoja sprawa czy je wymienisz ( zgodnie z tym jak powinno byc) czy zostawisz do kolejnego przegladu...tak samo jest ponoc z butla LPG - od Ciebie zalezy czy ja wymienisz w terminie czy zostawisz do kolejnego przegladu...

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 23, 2011, 17:55:28 pm »

Offline DF

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1030
  • Darek F
    • Fordy Transit MkV x 2 - 2.3 LPG i 2.0 LPG
Co na pewno nie tłumaczy przed mi/policjantami w czasie kontroli drogowej. Jeżeli pojazd jest wyraźnie niesprawny choć przegląd ważny zatrzymają dowód rej. Być może podobnie ze zbiornikiem.
"Dla triumfu zła trzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili"  Ale dobrych już jest tak niewiele, że nic nie mogą...
Nie dajcie się zwieść - nie ma epidemii...  
Niestety wszyscy jesteśmy niewolnikami systemu. Jednak ja jestem nieposłuszny i gardzę tymi oraz szczerze nienawidzę tych dobrowolnych ścierw, które są niczym i krzywdzą innych.

Odp: elpidzi-przepisy/legalizacja a przeglad
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 25, 2011, 18:25:49 pm »

Offline DaMaGe

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1263
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN C+ 1.6 GLI `2000
wiec:

"(..)Ponieważ dozór techniczny na zbiornik jest bardzo długi (10 lat) i nie ma dokumentu, który obejmuje te sprawy razem. Efekt jest taki, że jeśli termin ważności dozoru technicznego upływa za tydzień, to diagnosta musi dać badanie na rok. Tym sposobem właściciel może używać pojazd przez następne 52 tygodnie, aż do kolejnego badania technicznego. Dzieje się tak, dlatego że oprócz diagnosty, nikt (zwłaszcza pojazdów do 3,5 t dmc) nie sprawdza pod kątem ważności dozoru technicznego na zbiornik. Chyba, że podczas kontroli drogowej Policja zlokalizuje tabliczkę znamionową zbiornika i zabierze dowód rejestracyjny pojazdu.



z poważaniem

K. Cieślak PISKP"


-------------------------------

(..)"Według dz.u. 32 oficjalnie, zbiornik gazu ma mieć ważność TDT na dzień badania."(..)

---------------------------------




rozmowa z 'forum' diagnostow:

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/printview.php?t=463&start=60


ostatnie wypowiedzi glownie mnie zainteresowaly i sprawe wyjasnily:) na dniach jade na przeglad z przepisami :P