Autor Wątek: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/  (Przeczytany 6154 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« dnia: Luty 06, 2012, 15:16:53 pm »

Offline Łukasz_ERW

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 372
  • Płeć: Mężczyzna
Sytuacja wygląda mniej więcej tak: auto stało parę dni na dużym mrozie. Po odpaleniu silnik się gotuje, wszystko dookoła LODOWATE - nagrzewnica wraz z obydwoma wężykami, parownik (wpięty w szereg z tą rurką przy termostacie), rurka idąca pod kolektorem ssącym wzdłuż silnika, nie mówiąc już o chłodnicy - wszystko lodowate. Nie ciepłe, chłodne czy jakieś tylko właśnie LODOWATE. Jedynie gruba rura nad kolektorem wydechowym się nagrzewa.

Tak jakby nie było obiegu wody w ogóle. Pompę mam podejrzewać? Zatkany układ?

Co ciekawe tak samo zrobiło się rok temu na dużym mrozie. Wtedy jak zrobiło się cieplej wymieniłem dziurawy korek zbiorniczka wyrównawczego sądząc, że przez to nie było ciśnienia w układzie i że przez to się zapowietrzał. I od tamtej pory było dobrze cały rok aż do wczoraj. Samochód przejechał przez ten czas jakieś 12 tys. km.

Czegoś tu nie rozumiem - jeśli by nie kręcił się wirniczek pompy wody to jakim cudem przez cały rok było dobrze?

Macie jakieś pomysły? Nie nadążam za tym samochodem... HELP

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2012, 15:21:28 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
To rzeczywiście wygląda trochę tak,jakby było coś zatkane.Jeździsz raczej na płynie,więc nie zamarzło,co?  :-)
Swoją drogą,to są właśnie ograne problemy z tym wynalazkiem.Ja to sobie wszystko poprzerabiam,jak już będę wsadzał silnik i powinny się skończyć problemy z tym grzaniem i niedogrzaniem  <uoee> <uoee>

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2012, 15:29:55 pm »

Offline Łukasz_ERW

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 372
  • Płeć: Mężczyzna
Też się zastanawiałem czy nie przymarzło, bo latem płyn był może trochę "cienki", ale jeszcze przed tymi mrozami dolałem z pół litra koncentratu i nie powinno zamarznąć. A nawet gdyby, to (jeśli niczego nie rozwaliło) dawno by chyba odpuściło, bo ja go wczoraj wiele razy odpalałem licząc, że coś się zmieni, ale jak za każdym razem widziałem, że nadal przekracza 90 i nie zamierza wskazówka się zatrzymać dałem sobie spokój.

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2012, 15:39:41 pm »

Offline Rafał

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5735
  • Płeć: Mężczyzna
    • Renault Laguna I phII 1.9 dTi RXE+
Wstaw auto gdzies do ciepłego garażu (najlepiej niech Cie tam ktoś zaciągnie), niech wszystko się roztopi i zobacz co wtedy. Jak wróci do normy to wszystko spuść i zalej świeżym płynem, bo
astanawiałem czy nie przymarzło, bo latem płyn był może trochę "cienki", ale jeszcze przed tymi mrozami dolałem z pół litra koncentratu i nie powinno zamarznąć
pół litra koncentratu na 'cienki' płyn to tyle co nic.

Płyn do spryskiwacza ostatnio znajomy zalewał denaturatem, żeby rozpuścić, bo też mu zamarzł, ale nie wiem jak się zachowa płyn chłodniczy i współpracujące z nim elementy jeśli wlejesz tam denaturat w tym samym celu. Jak ktoś coś wie na ten temat to niech podpowie ;)
Były: Caro: 1.6 GLI Bosch, 1.4 GLI 16V, 1.4 GTI 16V, 1.6 GTI 16V, 1.6 GTC 16V 1997; Atu: 1.6 GLI Bosch 1997, Peugeot 106 1.0 Itinea 1997
Jest: Renault Laguna I phII 1.9 dTi 1999 RXE+

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2012, 16:46:39 pm »

Offline Łukasz_ERW

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 372
  • Płeć: Mężczyzna
pół litra koncentratu na 'cienki' płyn to tyle co nic.
Nie nie
Nie cienki typu "woda" tylko może trochę za słaby jak na mrozy -23 stopnie. MOŻE... Ale wątpię, po prostu różne rzeczy mi do głowy przychodzą by zrozumieć co się dzieje. Był w tamtym roku lany koncentrat z wodą pół na pół, to jest chyba do -35. Latem jak trochę uciekało przy opaskach dolałem wody, ale teraz jakoś w grudniu mniej więcej tyle samo koncentratu, więc... rozumiesz...

Kto ma ciepły garaż w okolicach Rawy Mazowieckiej?

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2012, 17:15:11 pm »

Offline Rafał

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5735
  • Płeć: Mężczyzna
    • Renault Laguna I phII 1.9 dTi RXE+
W takim razie mógł to być kiepski płyn. Słyszałem ostatnio w mojej okolicy od wielu osób, że kupili Borygo, które zamarzło przy temperaturach rzędu 10-15 stopni mrozu.
Były: Caro: 1.6 GLI Bosch, 1.4 GLI 16V, 1.4 GTI 16V, 1.6 GTI 16V, 1.6 GTC 16V 1997; Atu: 1.6 GLI Bosch 1997, Peugeot 106 1.0 Itinea 1997
Jest: Renault Laguna I phII 1.9 dTi 1999 RXE+

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2012, 17:21:29 pm »

Offline Pablo 92

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • 1.6 Turbo :-)
Ja mam płyn do -37 stopni a rano kasze miałem w chłodnicy... Dziesiejsze płyny to o kant hu*a rozbic. valvoline jest dobry ponoć, gesciejszy ale nie zamarznie
1.6 OHV Turbo, Garett T25, 0,6 bar

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2012, 17:28:03 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Radziłbym jednak nie oszczędzać na płynie,przynajmniej w przypadku rovera.Żadnych wynalazków i koncentratów,tylko czysty płyn.Ja też oszczędzałem i lałem "zamiennik"  i teraz za to płacę,tak,że naprawdę nie polecam  <uoee>

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 06, 2012, 17:45:39 pm »

Offline Łukasz_ERW

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 372
  • Płeć: Mężczyzna
Chodzi o koncentrat Kulera. Nie słyszałem żeby powodował tego typu problemy, ale nie wykluczam. Jednak w golfie mam ten sam płyn i nic się nie dzieje. Ma ktoś złe doświadczenia z Kulerem?

Próbując dojść co się dzieje, przychodzi mi do głowy coś takiego: uszkodzona pompa wody tak, że wirnik czasami nie obraca się wraz z ośką/wałkiem pompy; teraz kiedy płyn mógł się zrobić gęściejszy problem się ujawnił. Może...

Ale najdziwniejsze są bardzo zimne węże nagrzewnicy i ta metalowa rurka pod ssącym kolektorem - przecież to bardzo blisko silnika.

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 06, 2012, 17:49:04 pm »

Offline SeBa

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1049
  • Płeć: Mężczyzna
  • FSOAK
    • Polonez 1.4 GTi 16V'97 i 2.0 GLI'95
    • http://www.fsoautoklub.pl
raczej na bank pompa poszła,mamy taki sam przypadek w robocie na warsztacie, tyle ze w Astrze 2.0 DTI i pompa pękła na wirniku, w zbiorniczku wyrównawczym lód,ogrzewania niet a temperatura na szafie 100..
Cytat: Szymon
Rover ma jedną zasadniczą przewagę, jak po pijaku dasz w pizdę na zlocie na jakimś kretowisku to będziesz miał szacun, a z OHV cię wyśmieją, żeś wieśniak i biedak.

Auto Detailing-info PW

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 06, 2012, 18:00:15 pm »

Offline Łukasz_ERW

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 372
  • Płeć: Mężczyzna
Też się ku temu skłaniam, tylko jakim cudem rok chodziła skoro takie same objawy były po raz pierwszy rok temu?

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 06, 2012, 19:37:06 pm »

Offline PiatasE

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 664
  • Płeć: Mężczyzna
To że pompa roczna nic nie oznacza, może była kiepska po prostu. W Ałdi A3 brata było to samo, jedynka do odcięcia, dwójka, trójka to samo i nagle temperatura wody do góry, a ogrzewanie przestało działać. No i była pompa do wymiany.

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 06, 2012, 21:41:04 pm »

Offline Łukasz_ERW

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 372
  • Płeć: Mężczyzna
Ale ja nie pisałem, że roczna. Rok chodziła bez żadnego problemu od takich samych objawów tamtej zimy.

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 06, 2012, 22:15:17 pm »

Offline PiatasE

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 664
  • Płeć: Mężczyzna
To mój błąd bo przeczytałem że rok chodziła i myślałem że rok wcześniej miałeś takie same objawy i pompę wymieniłeś.

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 06, 2012, 22:25:13 pm »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
dolałem z pół litra koncentratu
a ja dolałem litra :P


A tak poważnie to też przerabiałem to kilka dni temu w aucie żony. I jak pisałem wcześniej. Dolanie koncentratu i systematyczne podgrzewanie auta (włączanie na kilka minut i kolejne kilka przerwa) pomogło. tyle że ja miałem kaszkę w zbiorniczku a nie sople a i auto stoi pod wiatą więc osłonięte ot wiatru.
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 07, 2012, 09:25:36 am »

Offline Łukasz_ERW

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 372
  • Płeć: Mężczyzna
Ja nie mam żadnej kaszy, płyn wygląda całkiem normalnie, więc nie sądzę by zamarzł. Ale chwytam się każdej deski ratunku ;) Kto wie, może goowniany ten Kuler...

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 08, 2012, 13:51:51 pm »

Offline Łukasz_ERW

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 372
  • Płeć: Mężczyzna
Dzisiaj naprawił się sam!
Odpaliłem i od razu węże do nagrzewnicy i reduktora zaczęły się robic ciepłe, potem chłodnica od góry - wszystko ok.
Nie rozumiem tego samochodu...

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 09, 2012, 11:06:08 am »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Mróz trochę zelżał  <lol2> <lol2> Wylej to g*wno z układu chłodzenia,przepłucz trochę i zalej petrygiem.Nie ma sensu tam lać wynalazków,to nie ohv  ;>

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 09, 2012, 11:27:34 am »

Offline Ciastek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1294
  • Płeć: Mężczyzna
  • PN 1.8 16v, AR 147 1.9jtd, Ducati Monster 900
Nie ma sensu tam lać wynalazków,to nie ohv

 ;-|

Odp: Znowu cyrk z układem chłodzenia w roverku :/
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 09, 2012, 11:30:37 am »

Offline Rafał

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5735
  • Płeć: Mężczyzna
    • Renault Laguna I phII 1.9 dTi RXE+
Nie ma sensu tam lać wynalazków,to nie ohv

 ;-|
I w tym stwierdzeniu Buźka ma rację :d

Łukasz_ERW, zmieniaj płyn na jakiś porządny i powinno być wszystko w porządku.
Były: Caro: 1.6 GLI Bosch, 1.4 GLI 16V, 1.4 GTI 16V, 1.6 GTI 16V, 1.6 GTC 16V 1997; Atu: 1.6 GLI Bosch 1997, Peugeot 106 1.0 Itinea 1997
Jest: Renault Laguna I phII 1.9 dTi 1999 RXE+