Autor Wątek: Przekaźnik rozruchu rozrusznika.  (Przeczytany 4344 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Przekaźnik rozruchu rozrusznika.
« dnia: Maj 23, 2015, 12:12:36 pm »

NorDez

  • Gość
Czytałem wątek o zastosowaniu przekaźnika aby rozrusznik był uruchamiany bezpośrednio z akumulatora i właśnie u mnie jest taki problem, że gdy mam rozgrzany silnik to stacyjka się pali, a rozrusznik nie kręci. Nie wiem czy jeżeli zrobię taki układ z przekaźnikiem to pomoże, może winna jest kostka, choć nie sądzę bo by wtedy w ogóle nie działało. Na razie to radzę sobie za pomocą kabelka wpinanego bezpośrednio do przewodu idącego do rozrusznika i drugim końcem do plusa akumulatora.

Odp: Przekaźnik rozruchu rozrusznika.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 23, 2015, 14:49:50 pm »

Offline Macki

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1480
  • Płeć: Mężczyzna
  • The (Borbet™) A-Team :)
    • Polonez Caro 1.6GLI '95 Polonez Caro+ 1.8GTI '97 Dacia 1310p 1.3 '83 Skoda Felicia 1.3MPI'99
Gruby kabel rozrusznik <-> akumulator do (sprawdzenia i) wymiany.
Miałem to samo - na zimnym kręci ładnie, na rozgrzanym - nawet nie zaczyna... Kabel przerwany w środku czy coś w ten deseń - po wymianie na drugi problem znikł.
był: Polonez Caro Plus 1.6 GSI '98 69E
       Polonez Caro 1.4 16V GLI '96 L115

  Bądź kowalem swojego losu.
    ...i kompozytorem swojego Poloneza! ;)

Odp: Przekaźnik rozruchu rozrusznika.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2015, 15:22:48 pm »

NorDez

  • Gość
Gruby kabel rozrusznik <-> akumulator do (sprawdzenia i) wymiany
Który to jest, przecież bezpośrednio rozrusznik nie jest podłączony do akumulatora ?

Odp: Przekaźnik rozruchu rozrusznika.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 23, 2015, 15:28:52 pm »

Offline Trojan

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2655
  • Płeć: Mężczyzna
Który to jest, przecież bezpośrednio rozrusznik nie jest podłączony do akumulatora ?
Jest :) Gruby kabel bodajże zielony albo czarny.
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2015, 15:32:10 pm wysłana przez Trojan »

Odp: Przekaźnik rozruchu rozrusznika.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 23, 2015, 15:32:41 pm »

NorDez

  • Gość
Jest  Gruby kabel bodajże zielony.
Zaraz zobaczę, bo wydaje mi się że on nie idzie na akumulator tylko na masę. No faktycznie to jest, który idzie na biegun plusowy akumulatora z rozrusznika. I sądzisz że to pomoże, no bo u mnie to nie zawsze tak się dzieje, że ni mogę zapalić, przeważnie wtedy jak jest gorąco i jest wszystko nagrzane, ale bywało i na zimnym silniku. Przetarty jest w środku ? :(
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2015, 15:39:45 pm wysłana przez NorDez »

Odp: Przekaźnik rozruchu rozrusznika.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 23, 2015, 15:49:40 pm »

Offline Macki

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1480
  • Płeć: Mężczyzna
  • The (Borbet™) A-Team :)
    • Polonez Caro 1.6GLI '95 Polonez Caro+ 1.8GTI '97 Dacia 1310p 1.3 '83 Skoda Felicia 1.3MPI'99
dobra, może powinienem uściślić: kabel plus akumulatora <-> włącznik elektro-mechaniczny rozrusznika (mniejsza "puszka" na rozruszniku) :-)

Masa idzie po silniku/karoserii.

Dokładnie takie same objawy miałem - wymieniłem/sprawdziłem praktycznie wszystko w obwodzie rozruchu zanim wpadłem na trop kabla (bo przerywał tylko na ciepłym i to nie zawsze). Przetarty, czy raczej załamany/przepalony - czort go tam dokładnie wie (sekcji zwłok ostatecznie mu nie robiłem)...
Teraz mam kabel ze 125p - polecam, duuużo grubszy - i mam spokój (oraz kupę części na zapas z rozrusznikiem włącznie :p), więc chyba pomogło :)

Dołożenie dodatkowego przekaźnika natomiast tu nie pomoże za wiele - ma to na celu odciążenie stacyjki (czyli styków w niej) i może nieco sprawniejsze załączanie rozrusznika bo tym obwodem i tak nie idzie ten "wielki" prąd rozruchowy, tylko o rząd wielkości mniejszy -naście amper- na wspomniany wyżej włącznik elektromagnetyczny (to taki powiedzmy "mocniejszy przekaźnik") który puszcza prąd bezpośrednio z plusa aku na rozrusznik.
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2015, 16:09:51 pm wysłana przez Macki »
był: Polonez Caro Plus 1.6 GSI '98 69E
       Polonez Caro 1.4 16V GLI '96 L115

  Bądź kowalem swojego losu.
    ...i kompozytorem swojego Poloneza! ;)

Odp: Przekaźnik rozruchu rozrusznika.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 23, 2015, 15:53:29 pm »

NorDez

  • Gość
Serdeczne dzięki, spróbuję go wymienić jak będę w domu. Tylko najpierw muszę go kupić.

Odp: Przekaźnik rozruchu rozrusznika.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 23, 2015, 16:23:11 pm »

Offline Trojan

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2655
  • Płeć: Mężczyzna
Dołożenie dodatkowego przekaźnika natomiast tu nie pomoże za wiele - ma to na celu odciążenie stacyjki (czyli styków w niej) i może nieco sprawniejsze załączanie rozrusznika bo tym obwodem i tak nie idzie ten "wielki" prąd rozruchowy, tylko o rząd wielkości mniejszy -naście amper- na wspomniany wyżej włącznik elektromagnetyczny
Wystarczy tam taki zwykły żółty przekaźnik 30A czy trzeba dać coś mocniejszego ?

Odp: Przekaźnik rozruchu rozrusznika.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 23, 2015, 16:39:54 pm »

NorDez

  • Gość
Dokładnie takie same objawy miałem - wymieniłem/sprawdziłem praktycznie wszystko w obwodzie rozruchu zanim wpadłem na trop kabla (bo przerywał tylko na ciepłym i to nie zawsze). Przetarty, czy raczej załamany/przepalony - czort go tam dokładnie wie (sekcji zwłok ostatecznie mu nie robiłem)...Teraz mam kabel ze 125p - polecam, duuużo grubszy - i mam spokój (oraz kupę części na zapas z rozrusznikiem włącznie ), więc chyba pomogło
Tak jak pisałem zdecyduję się na wymianę tego przewodu tyle tylko że nie bardzo jest gdzie kupić. Na allegro nie ma, na olx jest ale stary używany to jak kota w worku kupować, także już nie wiem gdzie szukać, masz może jakieś namiary ?

Odp: Przekaźnik rozruchu rozrusznika.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 23, 2015, 19:33:02 pm »

Offline Multec

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3764
  • Płeć: Mężczyzna
    • E46 325Ci | ROVER 45 1.8 | C+ 98 | Caro 1996 1.6 16V
Dołożenie dodatkowego przekaźnika natomiast tu nie pomoże za wiele - ma to na celu odciążenie stacyjki (czyli styków w niej) i może nieco sprawniejsze załączanie rozrusznika bo tym obwodem i tak nie idzie ten "wielki" prąd rozruchowy, tylko o rząd wielkości mniejszy -naście amper- na wspomniany wyżej włącznik elektromagnetyczny
Wystarczy tam taki zwykły żółty przekaźnik 30A czy trzeba dać coś mocniejszego ?

W Roverze masz gotowy przekaźnik. Wystarczy podłączyć ori przewód do automatu do mniejszej kostki jako sterowanie przekaźnikiem, dorzucić dodatkową masę również w mniejszej kostce i z dużej poprowadzić prądowy do automatu. Podrzucę schemat na PW jak znajdę chwile czasu. Ja tak mam zrobione i śmiga aż miło.
"JAZDA PRÓBNA" c.d nastąpi...

Odp: Przekaźnik rozruchu rozrusznika.
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 23, 2015, 20:07:31 pm »

Offline Trojan

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2655
  • Płeć: Mężczyzna
W Roverze masz gotowy przekaźnik. Wystarczy podłączyć ori przewód do automatu do mniejszej kostki jako sterowanie przekaźnikiem, dorzucić dodatkową masę również w mniejszej kostce i z dużej poprowadzić prądowy do automatu. Podrzucę schemat na PW jak znajdę chwile czasu. Ja tak mam zrobione i śmiga aż miło.
Poproszę :) Co to za kostki, gdzie one są ?