Autor Wątek: Czyszczenie wału korbowego w środku  (Przeczytany 2078 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Czyszczenie wału korbowego w środku
« dnia: Marzec 08, 2020, 11:56:59 am »

Offline ralf93

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 36
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez GLE '94
Cześć. Doszedłem do etapu remontu ohv w którym trzeba wyczyścić wał korbowy. Chciałbym zapytać się jak wybić stare broki oraz nabić nowe żeby nic nie uszkodzić. Myślałem również czy nowe broki możnaby potraktować klejem do łożysk tak dla pewności?

Odp: Czyszczenie wału korbowego w środku
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 08, 2020, 12:08:03 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2062
wybić można przez kanały smarowania w wale i odpowiednio dobranymi osiami. Można też wywiercić otwory w brokach i je wydłubać.
Wkleić można oczywiście albo na klej anoreobowy tylko w żelu albo na uszczelniacz np reinzosil.
Główny temat to odpowiednie rozbicie środka broku bo to zwiększa jego średnicę i odpowiednie wybicie blokad na wszelki wypadek w wale.

Odp: Czyszczenie wału korbowego w środku
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2020, 12:40:44 pm »

Offline ralf93

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 36
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez GLE '94
przez kanały? czyli jakoś od środka tak? Co masz na myśli pisząc  o rozbijaniu środka broku? Czyli wbijam go w gniazdo i jeszcze jakoś rozklepuję?

Odp: Czyszczenie wału korbowego w środku
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 08, 2020, 13:50:13 pm »

Offline Sławek#1978

  • Partacz
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1664
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 OHV Turbo Intercooler +1?? KM?? & Fiat Marea Weekend 1.9 JTD '01 110 KM - Gruz Holownik & Volvo V70 2.4T AWD '01 200 KM - Dailycar "TurboŁoś"
Ja wybijałem je, delikatnie uderzając pobijakiem w jedną z krawędzi - brok się obraca i można go wyjąc kombinerkami. Nie wiem czy to dobra metodyka.

Główny temat to odpowiednie rozbicie środka broku bo to zwiększa jego średnicę i odpowiednie wybicie blokad na wszelki wypadek w wale.
A przypadkiem nowe broki nie mają większej średnicy i przy wbijaniu ulegają kompresji jednocześnie zaciskając się w otworze?
Im dalej w blachę tym więcej rdzy...

Odp: Czyszczenie wału korbowego w środku
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 08, 2020, 13:55:10 pm »

Offline ralf93

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 36
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez GLE '94
Ja wybijałem je, delikatnie uderzając pobijakiem w jedną z krawędzi - brok się obraca i można go wyjąc kombinerkami. Nie wiem czy to dobra metodyka.
Tak mi poradził szlifierz, ale wolę skonsultować czy czasem nie pie#$$@lił  głupot

Odp: Czyszczenie wału korbowego w środku
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 08, 2020, 15:34:26 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2062
Broki maja powierzchnie sferyczne. Po uderzeniu broku w jego środek zwiększa średnicę.
https://www.youtube.com/watch?v=pKstqVicgZA