Autor Wątek: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?  (Przeczytany 3232 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« dnia: Maj 07, 2020, 11:54:20 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4659
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Znajomy prosił, żeby spytać, jakie aktualnie najlepsze polonezy można dostać do poloneza. Ja u siebie ciągle mam fabryczne, które są w dobrej kondycji i nie miałem potrzeby wymiany, więc nie jestem zorientowany w temacie. Pacjent to borek `86. Słyszałem, że kayaba są ostatnio kiepskiej jakości, inny kolega który montował takie w przejściówce miał wynik pomiaru nowych KYB na przeglądzie w granicach zaledwie 50 procent.

Jakie są alternatywy w różnych opcjach cenowych? Ma być komfortowo, nie sportowo. Jacy producenci, jakie rodzaje, jakie ceny? Trochę osób tutaj grzebie w zawieszeniu, więc pewnie opinii będzie sporo :)
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 07, 2020, 12:04:50 pm »

Offline Bartek GSi

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 739
  • Płeć: Mężczyzna
    • Daewoo-FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSI 1998r Zielono- Granatowy metalik 42U
Poszukajcie starych Krosno/Delphi. Są dobre, albo Monroe. Mam takie u siebie na tyle długi okres czasu i pracują ładnie. Są sztywne, ale to dobrze. Coś na pewno się znajdzie z powyższych, a jak nie to Kayaby, unikaj Statimów, SRL i innych chińskich.

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 07, 2020, 12:30:49 pm »

Offline Morfina

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 880
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro V6
KYB to jest dobre by założyć i od razu sprzedać auto z opisem że amory po wymianie.W maluchu rok temu na przeglądzie miałem na nowych kyb gorszy wynik niż na starych z krosna.Jedynie szukanie starej produkcji zostaje  <spoko>
Ślusarz, złodziej, łowca krasnali

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 07, 2020, 12:43:37 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1306
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Ja z przodu mam nowe KYB, a z tylu stare, jeszcze oryginalne. Na przegldzie wszystko było ok.
Teraz poszedłbym w mody. Pdobno z przodu fajnie sprawdza się lada niva A z tylu e30.

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 07, 2020, 13:32:28 pm »

Offline AUTOSAN

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 274
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN Borewicz 1980
pomiaru nowych KYB na przeglądzie w granicach zaledwie 50 procent.
Ktoś na przeglądzie demontował je z osobna do wykonania dokładnych badań na dedykowanym przyrządzie wyznaczania charakterystyki tłumienia amortyzatorów i porównywał z fabryczną specyfikacją deklarowaną przez ich producenta? A potem w procentach wyliczył rozbieżności. Szacunek  <lol>
W przeciwnym wypadku zamontowane na aucie badane pośrednio z całą resztą elementów zawieszenia i kół (badania na SKP) te "badania" można sobie darować, bo obarczone są tak kolosalną niedokładnością, że są niemiarodajne do oceny czegokolwiek. Dosłownie nie ma to sensu chyba poza wykryciem, że amortyzator się urwał lub go z auta wymontowano. Zachęcam do lektury artykułów naukowych na temat badań pojazdów.

Znajomy prosił, żeby spytać, jakie aktualnie najlepsze polonezy można dostać do poloneza. Jakie są alternatywy w różnych opcjach cenowych?
Dziś właściwie dostępne są wyłącznie KYB i Monroe. Miałeś okazję prowadzić mojego Borewicza na komplecie olejowych KYB Premium.

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 07, 2020, 14:02:06 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4659
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
A jak wygląda kwestia porównania monroe do KYB? KYB ma jakieś dwie linie? Premium i "eco" coś jak Janmor?
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 07, 2020, 15:20:10 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
W przeciwnym wypadku zamontowane na aucie badane pośrednio z całą resztą elementów zawieszenia i kół (badania na SKP) te "badania" można sobie darować, bo obarczone są tak kolosalną niedokładnością, że są niemiarodajne do oceny czegokolwiek. Dosłownie nie ma to sensu chyba poza wykryciem, że amortyzator się urwał lub go z auta wymontowano.
To pół legenda pół prawda i pół nieprawda. Przede wszystkim na SKP bada się stopień przylegania koła do podłoża, a nie sprawność amortyzatora. Fakt faktem w sposób pośredni pokazuje to w jakim stanie są amortyzatory, ale patrząc na same % to nawet wylany amortyzator się łapie w prawne widełki. Więcej o stanie amortyzatora daje wykres amplitudy drgań - gdy amortyzatory są sprawne amplituda ma niewielki przyrost przy częstotliwości rezonansu zawieszenia.   
Z resztą badanie przylegania koła do podłoża nie mieści się w zakresie podstawowego badania, a większość je robi tylko dlatego, że linia jest domyślnie ustawiona na tą funkcję, a poza tym fajnie wtedy słychać wszystkie luzu w zawieszeniu i wiadomo gdzie szukać.

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 07, 2020, 20:41:32 pm »

Offline maniek1

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 442
  • Płeć: Mężczyzna
    • fiat 125p
W F125p mam KYB przód i tył, zrobione 7tys.km. żaden przebieg i jak na razie jest ok.

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 07, 2020, 22:04:06 pm »

Offline lukasz190

  • Kto smaruje, ten jedzie!!
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 639
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN Caro MR'91
U siebie też mam KYB na obu osiach i wszystko od dłuższego czasu jest ok.

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 08, 2020, 05:41:39 am »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
A może te stare amorki są rozbieralne. Były kiedyś takie w fso. Może uda się zregenerować... do tego nieco gęstrzy olej i bajka...
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 08, 2020, 10:31:29 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4659
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Regeneracja raczej odpada, warsztat nie pozwoli sobie na trzymanie auta znajomego i czekanie na zregenerowane amortyzatory. Chce oddać na wymianę i odebrać zrobione auto.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 08, 2020, 11:29:56 am »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1306
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
To ktoś jeszcze oddaje poloneza do warsztatu na wymianę amortyzatorów? 😀

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 08, 2020, 11:50:44 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4659
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Wyobraź sobie, że są nawet ludzie, którzy zlecają wymianę świec mechanikom. Czasem dziwne pytania zadajesz.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 08, 2020, 11:58:10 am »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1306
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Wiem. Chodziło mi o to że teraz polonezami jezdza albo pasjonaci którzy co się da naprawiaja samemu albo dziadki.

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 08, 2020, 13:43:19 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Mężczyzna
Ja naprawiam sam z braku zaufania do warsztatów i z ubóstwa, a nie dlatego że chcę sobie sam naprawiać.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 08, 2020, 14:20:00 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1306
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Ja naprawiam sam z braku zaufania do warsztatów i z ubóstwa, a nie dlatego że chcę sobie sam naprawiać.
Ja w Polonezie robię sam ile się da. Jak parenascie lat temu oddałem poloneza do mechanika to zawsze było coś nie tak. Zawsze słyszałem teksty typu  to jest polonez to lepiej nie będzie itp. W końcu wziąłem sprawy w swoje ręce, wybudwalem garaż z kanałem, nakupilem narzedzi i moge działać. ;-)
Za to dypowoz oddaje do aso. Po pierwsze to w miarę nowoczesne auto i boję się że coś popsuje. Po drogie nie chce mi się przy nim grzebać. Po trzecie nie mam na to czasu. Po czwarte, do aso dlatego bo nie mam zaufania do innych warsztatów.

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 08, 2020, 19:52:05 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Mężczyzna
ASO też mo spartoliło kilka rzeczy.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 08, 2020, 20:31:31 pm »

Offline śledzik

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2863
  • Płeć: Mężczyzna
    • Honda Accord CL9 05r +200KM
I jeszcze wiele spartoli
Był: PN Caro 95r 1.6 OHV -> 1.4 16V -> 1.4 16V -> 1.6 16V PN Caro 96r 1.8 16V -> 2.9 12V V6 PN Caro Plus 01r 1.6 16V -> 1.8 16V VVC 160KM
PN Caro 96r 1.6 8V + LPG -> 1.4 16V
Jest: PN Caro 96r 1.8 16v - Big valve i ostre walki. Nie długo dostanie turbo :)

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 08, 2020, 23:16:08 pm »

Offline mruk1313

  • OHV-FSO HEKO TEAM
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3436
  • Płeć: Mężczyzna
  • 19 lat z FSO
    • FSO POLONEZ CARO+ 1.6GSI 1998r. 60tyś km... i coś jeszcze x2......
I jeszcze wiele spartoli


Nieuki i wymieniacze, po ponad 3,5 roku pracy na częściach i przyglądanie się pracy serwisu...
Nigdy w życiu nie oddał bym samochodu do tych pseudo wymieniaczy....
FSO cars from POLAND
...........3xFSO.........

Odp: Polonez borewicz - jakie amortyzatory?
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 08, 2020, 23:47:04 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1306
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Ja się jeszcze nie naciąlem. Pewnie nie wszystkie aso są takie same. Mi oferują to co niezależny warsztat nigdy my mi nie zaoferował.