Autor Wątek: Ceramika - czy warto?  (Przeczytany 2860 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ceramika - czy warto?
« dnia: Grudzień 17, 2020, 14:55:11 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Zastanawiam się nad polerowaniem lakieru, i położeniem ceramiki na lakier w moim caro. Są tutaj osoby, które eksperymentowały z taką powłoką? Jak z jej trwałością? Na razie dowiedziałem się tyle, że będę musiał odpuścić sobie mycie karcherem, bo podobno niszczy powłokę. Warto w nią inwestować, myśląc o efekcie wizualnym i ochronie lakieru na następne lata, czy raczej skupić się tylko na polerowaniu i zabezpieczaniu woskiem oryginalnego lakieru?
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 18, 2020, 09:01:10 am »

Offline jacek2

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 323
  • Płeć: Mężczyzna
    • borewicz 89
Osobiście odradzam ceramikę. Raz ze względu na koszty, a potem o jej dbanie i pieszczenie.
 Skupiłbym się tylko na polerowaniu i woskowaniu budy. Ja lubię woskować swoje auto, więc robię to często i z ochotą.
No i efekt wizualne zadbanego auta mam zawsze. Czasami myję je tylko na myjni bezdotykowej, ale w związku z tym że polonezy raczej nie lubią wody ze względu na "rudą" to robię to okazjonalnie. Nie dopuszczam do znacznego zabrudzenia, jeżdżę tylko w suche dni, a drobne zakurzenia przecieram delikatnie zwilżoną szmatką....

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 18, 2020, 11:49:27 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Dzięki za odpowiedź. Właśnie to "pieszczenie" mnie martwi, mimo fajnego efektu wizualnego. Musiałbym odpuścić sobie myjkę bezdotykową raz na zawsze, chyba, że jedynie spłukiwać wodą zdemineralizowaną, no i wybitnie dbać o tą powłokę, według tego co mówiła osoba, która miałaby ją nakładać.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 18, 2020, 11:56:07 am »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1307
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Wg mnie wystarczy dobry wosk i mycie ręczne.

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 18, 2020, 13:20:51 pm »

Offline Michał M#1985

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 292
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus 1.6 GLI & Polonez Atu Plus 1.6 GLI
A ja jak najbardziej polecam powłokę. Mycie karcherem w żadnym wypadku nie niszczy powłoki (do mycia wstępnego jest zalecane), co najwyżej stosowanie mocno zasadowej chemii, ale w takim przypadku wosk wytrzyma jeszcze krócej. Osobiście mogę polecić powłokę Ultracoat One. 30 ml jest w cenie około 300 zł i to wystarczy w przypadku Poloneza na 2 warstwy, a to już będzie naprawdę dobre zabezpieczenie lakieru. Powłoka o tyle fajna, że można nią zabezpieczyć także felgi i elementy plastikowe. Przy niskich przebiegach i sporadycznym użytkowaniu zimą  taka powłoka wtyrzyma długo.

Do mycia samochodu z powłoką najlepiej stosować aktywną pianę z neutralnym ph do mycia wstępnego i mycie ręczne na dwa wiadra szamponem z neutralnym ph. Co jakiś czas można użyć mocniejszą chemię żeby "odetkać" powłokę (jeśli gorzej kropelkuje niż powinna).

Jeśli chodzi o efekt wizualny, żadnym woskiem o rozsądnej trwałości nie uzyskasz takiego wyglądu jak z powłoką. Jednym z najlepszych wosków, które długo wytrzymują jest Soft99 Fusso.

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2020, 13:33:33 pm »

Offline Dawid91

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2232
    • Polonez Caro 1.4 GLI 16V orciari
Zastosowałem ceramikę na Toyocie mojej mamy. Po roku od nałożenia nadal się trzyma, ładnie odpycha wodę, dość dobrze chroni lakier przed drobnymi zarysowaniami. Jeśli chodzi o wady, to przede wszystkim cena ( nie kładłem tego samemu ) oraz subiektywnie, brakuje mi ,,ciepłego" połysku który jest w przypadku wosku. Pomimo, że jestem zadowolony, nie położyłbym ceramiki po raz drugi. Uważam, że gra nie warta świeczki ( stosunek ceny do produktu ) Przewagą nad woskiem jest jedynie dużo wyższa trwałość.

W przypadku wosku, bardziej podoba mi się efekt wizualny ( odczucia subiektywne ) natomiast, jeżdżac całorocznie, trzeba mieć świadomość, że zima zmyje chyba każdy wosk. Polonezem nie jeżdżę zimą i woskuję go raz do roku ( nie robię stricte polerki jakimiś typowo polerskimi pastami a jedynie oczyszczam lakier, ostatnio ADBL AiO, wcześniej jakiś Meguiars do usuwania swirli, jestem przeciwnikiem zbyt częstego polerowania lakieru )

W przypadku auta, które nie jest jakoś mega intensywnie użytkowane optowałbym za woskiem.

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 18, 2020, 15:05:17 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
30 ml jest w cenie około 300 zł i to wystarczy w przypadku Poloneza na 2 warstwy, a to już będzie naprawdę dobre zabezpieczenie lakieru.

Dwie warstwy? Nakładając kolejną warstwę, usuwasz tą poprzednią. W składzie jest rozpuszczalnik. Nakładanie kolejnych warstw nic nie daje, chyba że efekt placebo lub marketingowy.

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 18, 2020, 15:28:28 pm »

Offline mruk1313

  • OHV-FSO HEKO TEAM
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3436
  • Płeć: Mężczyzna
  • 19 lat z FSO
    • FSO POLONEZ CARO+ 1.6GSI 1998r. 60tyś km... i coś jeszcze x2......
Osobiście również nie jestem za ceramiką.
Nie dość że droga to trzeba ją co jakiś czas odświeżać .
Tym samym wolę nałożyć lepszy wosk (nie jestem zbytnio za częstym polerowaniem lakieru mechanicznie itp).
U mnie przemawiają koszty i to że efekt ceramiki jest nie-trwały.

FSO cars from POLAND
...........3xFSO.........

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 18, 2020, 16:32:46 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
No to chyba podejmę decyzję, i zostanę przy samej polerce,  bo lakier jest już dość matowy, plus wosk. Przeczytałem, że ta powłoka faktycznie nie jest aż tak trwała, jak się wydaje, i wymaga ciągłych zabiegów.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 18, 2020, 16:50:55 pm »

Offline Michał M#1985

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 292
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus 1.6 GLI & Polonez Atu Plus 1.6 GLI
Dwie warstwy? Nakładając kolejną warstwę, usuwasz tą poprzednią. W składzie jest rozpuszczalnik. Nakładanie kolejnych warstw nic nie daje, chyba że efekt placebo lub marketingowy.
Zgadza się, jest rozpuszczalnik, jednak to nie tak, że poprzednia warstwa jest usuwana w 100%.

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 18, 2020, 16:57:47 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
100% może nie, ale nie ma sensu nakładać więcej niż jedna warstwa.

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 18, 2020, 17:24:27 pm »

Offline śledzik

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2865
  • Płeć: Mężczyzna
    • Honda Accord CL9 05r +200KM
Wosk z carnauby wytrzymuje ponad pol roku. W przypadku mocnych zabrudzen wystarczy przetrzeć auto mikrofibra po wczesbiejszym umyciu i mamy lakier jakbyśmy go przed chwila nawoskowali. Uzytkuje go na swoim aucie, nakladam go klientom i brak ujemnych stron
Był: PN Caro 95r 1.6 OHV -> 1.4 16V -> 1.4 16V -> 1.6 16V PN Caro 96r 1.8 16V -> 2.9 12V V6 PN Caro Plus 01r 1.6 16V -> 1.8 16V VVC 160KM
PN Caro 96r 1.6 8V + LPG -> 1.4 16V
Jest: PN Caro 96r 1.8 16v - Big valve i ostre walki. Nie długo dostanie turbo :)

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 27, 2020, 15:57:22 pm »

Offline SeBa

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1049
  • Płeć: Mężczyzna
  • FSOAK
    • Polonez 1.4 GTi 16V'97 i 2.0 GLI'95
    • http://www.fsoautoklub.pl
Większych głupot już dawno nie czytałem
Cytat: Szymon
Rover ma jedną zasadniczą przewagę, jak po pijaku dasz w pizdę na zlocie na jakimś kretowisku to będziesz miał szacun, a z OHV cię wyśmieją, żeś wieśniak i biedak.

Auto Detailing-info PW

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 27, 2020, 19:56:14 pm »

Offline śledzik

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2865
  • Płeć: Mężczyzna
    • Honda Accord CL9 05r +200KM
Większych głupot już dawno nie czytałem

Mowa konkretnie o?
Był: PN Caro 95r 1.6 OHV -> 1.4 16V -> 1.4 16V -> 1.6 16V PN Caro 96r 1.8 16V -> 2.9 12V V6 PN Caro Plus 01r 1.6 16V -> 1.8 16V VVC 160KM
PN Caro 96r 1.6 8V + LPG -> 1.4 16V
Jest: PN Caro 96r 1.8 16v - Big valve i ostre walki. Nie długo dostanie turbo :)

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 30, 2020, 20:58:16 pm »

Offline Franz Maurer

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 37
  • Płeć: Mężczyzna
    • Były: Polonez Caro 1.6 GLE, Polonez Caro 1.6 GLI 16v, Polonez Atu 1.6 GLI, Polonez Caro Plus 1.6 GSi Jest: Polonez Caro 1.9 GLD
Powłoka na pewno będzie droższa (zwłaszcza jak oddasz komuś do roboty) i trzeba ją 'serwisować' a ten serwis polega na jej odtykaniu ale za to zyskujesz trwałość nawet do 5 lat. Ale wosków też bym nie odrzucał, mniej roboty i też cieszy oko- widzisz, że się zmywa to kładziesz nową warstwę. Ja sam stoję przed dylematem co rzucić na niedawno co kupione Caro i możliwe, że będzie to ceramika ale głównie dlatego, że jako tako potrafię to zrobić. Myślę, że optymalnym rozwiązaniem będzie polerka, dobry wosk i przede wszystkim unikanie szczot na myjniach.
W życiu cenię sobie spokój. Dlatego wybrałem Poloneza z silnikiem OHV

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 31, 2020, 01:29:01 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Dzięki za wszystkie sugestie. Pójdę w polerkę i woski, ale to już pewnie w lecie :)
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 04, 2021, 10:32:55 am »

Offline Tomasz#1969

  • Moderator
  • Wiadomości: 3033
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 & Truck '93 & N126e '83 & 960'95 & E430'98 & Rexton'02 & 1/2CCS 1.2 16V
Też się zastanawiam nad ceramiką.

@Seba może nam trochę rozwiejesz wątpliwości bo faktycznie widzę tutaj sprzeczne informacje.

A ktoś testował może folię ochronną na lakier i reflektory? W przypadku szklanych szkieł oczywiście bez sensu ale pytam pod kątem innych aut niż Polonez
OHV roxx


Cytat: turbonez
Forum nie jest od bicia konia tylko od konstruktywnych komentarzy .

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 04, 2021, 11:57:22 am »

Offline Michał M#1985

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 292
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus 1.6 GLI & Polonez Atu Plus 1.6 GLI
Jeśli chodzi o folię, mamy na jednym samochodzie oklejony cały przód i zderzak tylny folią PPF LLumar. Generalnie jest to najlepsze zabezpieczenie lakieru według mnie. Niestety koszt zabezpieczenia samochodu folią to kilka tys. zł.

Odp: Ceramika - czy warto?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 11, 2021, 11:22:02 am »

Offline Endi

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 30
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez 1500 1981r., Daewoo-FSO Polonez Atu + 1997r.
Nie wiem gdzie się naczytaliście takich rewelacji że powłoki ceramiczne są nietrwałe i wymagają ciągłej pielęgnacji. Osobiście nie spotkałem się żeby któryś z producentów deklarował okres trwałości powłoki krótszy niż 3 lata. Pielęgnacja za to wygląda tak że raz na pół roku trzeba porządnie detailingowo umyć auto i nałożyć preparat konserwacyjny. Ja zazwyczaj robię to przed i po zimie, a  sama aplikacja jest o wiele łatwiejsza od np. twardych wosków.
FSO Nadszedł czas ... czas by cieszyć się życiem...
https://www.facebook.com/zoltypolonez?fref=ts