Autor Wątek: Woltomierz z Lublina/Honkera w Polonezie do MR91.  (Przeczytany 1981 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Woltomierz z Lublina/Honkera w Polonezie do MR91.
« dnia: Sierpień 14, 2021, 20:17:46 pm »

Offline Mariusz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 674
    • 1.5 GLE
Nie jest to temat z pytaniem, ale ostatnio przekładałem woltomierz do swojego zestawu i cyknąłem kilka fotek dla osób, które chcą zrobić taki upgrade.

Uszkodził mi się zegarek i denerwowały mnie jego błędne wskazania. Godzinę odczytuję zwykle z radia, więc postanowiłem go zamienić na woltomierz z zestawu wskaźników Lublina. Taki sam woltomierz występuje w zegarach Honkerów, ale tam prędkościomierz jest wyskalowany do 120 km/h. Niestety nie mam fotki tego Honkerowego, gdyż gdzieś go ukryłem i nie mogę odnaleźć.

Rozbebeszone zegary z Caro MR91 i Lublina prawdopodobnie z 94 roku.


Z zegarów Lublina trzeba pozyskać oprócz samego woltomierza również ramkę, która zakrywa środkową część wskaźników (ma wycięcie pod wskaźnik wychyłowy) , oraz wkręty mocujące woltomierz.

Zegar montowany jest jak pozostałe wskaźniki kołkami i przykręcany nakrętkami. Woltomierz przykręcany jest śrubami z łbem płaskim. Jeden z kołków w zegarze (dolny) ma nałożoną dodatkowa tulejkę - trzeba pamiętać o jej wyjęciu z obudowy wskaźników (czasem zostaje w plastiku obudowy, a czasem wychodzi razem z zegarkiem). Jeśli zostanie w obudowie to po włożeniu woltomierza będzie on odstawał znacząco od poziomu całego zestawu. Na pierwszy rzut oka nie widać o co chodzi - nie ma co pchać na siłę, zapewne została w obudowie tulejka o której wspominam.

Porównanie numerów katalogowych. Zestaw poloneza 039501, zestaw z lublina 380101.


Oryginalnie pod zegarkiem w polonezie i pod woltomierzem w lublinie jest filtr na żarówkę podświetlenia. Niestety różnią się kolorem. Lublinowy jest niebieski i ma inny kształt. W polonezie podobne znajdują się nad pozostałymi wskaźnikami wychyłowymi, ale również wymagają podcięcia.

Filtr z lublina - niebieski z podcięciem pod śrubkę woltomierza.


Filtry polonezowe. Po lewej oryginalny spod zegarka, po prawej wyjęty z innego zestawu zza wskaźnika wychyłowego - myślałem, że zmieści śrubkę, ale i tak wymagał podcięcia. Filtry mają zatrzaski - niestety bez rozbierania tylnego panelu ze ścieżkami, nie da się ich wyjąc nie niszcząc ząbków, jednak jest to na tyle ciasno zrobione, że trzymają się sztywno po ciśnięciu nawet bez tych zatrzasków.


Prędkościomierz lublina - już z sygnaturą RP rok 94.


Prędkościomierz poloneza z 92 roku, ale sygnatura jest PRL T57



Bonus - numery katalogowe wskaźników z wąskiego caro z wtryskiem. Zarówno obrotomierz jak i prędkościomierz z sygnaturą RP. Ważne gdyby, ktoś chciał przekładać wtrysk do wąszczaka - obrotomierz jest inny - MS 51-KWS949.
Cały zestaw ma numer 051536

 


Odp: Woltomierz z Lublina/Honkera w Polonezie do MR91.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 15, 2021, 11:06:15 am »

Offline maniek1

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • fiat 125p
Bonus - numery katalogowe wskaźników z wąskiego caro z wtryskiem. Zarówno obrotomierz jak i prędkościomierz z sygnaturą RP. Ważne gdyby, ktoś chciał przekładać wtrysk do wąszczaka - obrotomierz jest inny - MS 51-KWS949.
Cały zestaw ma numer 051536

też w przejściówce zamontowałem woltomierz , a co do obrotomierza pod  wtrysk to przerobiłem od zwykłego GLE, w F125p też mam silink na BOSCH u i obrotek działa, jakby ktoś potrzebował info jak to zrobić mogę pomóc.

   


Odp: Woltomierz z Lublina/Honkera w Polonezie do MR91.
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 15, 2021, 21:36:29 pm »

Offline Sławek#1978

  • Partacz
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1664
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 OHV Turbo Intercooler +1?? KM?? & Fiat Marea Weekend 1.9 JTD '01 110 KM - Gruz Holownik & Volvo V70 2.4T AWD '01 200 KM - Dailycar "TurboŁoś"
obrotomierz jest inny - MS 51-KWS949.
Bo to do Abimexa, on jest specyficzny.
Im dalej w blachę tym więcej rdzy...

Odp: Woltomierz z Lublina/Honkera w Polonezie do MR91.
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 16, 2021, 08:07:17 am »

Offline jacek2

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 323
  • Płeć: Mężczyzna
    • borewicz 89
Bardzo ładne ciśnienie oleju. Albo to lekkie przekłamanie wskaźnika, albo faktycznie takie się utrzymuje- 4,0bara. U mnie dochodzi tylko do 3,5 bara i ni chu, chu więcej. Nawet na zimnym silniku   ;>

Odp: Woltomierz z Lublina/Honkera w Polonezie do MR91.
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 16, 2021, 12:47:53 pm »

Offline Mat

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 58
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.9 GLD
Mogłeś jeszcze dopisać kwestie zasilania, chyba, że ktoś chce mieć woltomierz stale pod napięciem jak zegarek :P Ja odpiąłem zasilanie zegarka i zmostkowałem zasilanie woltomierza z pinem obok który jest + 12 po zapłonie.
https://ibb.co/8jG1B45

Odp: Woltomierz z Lublina/Honkera w Polonezie do MR91.
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 16, 2021, 13:50:02 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5075
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Jeśli już mowa o zasilaniu voltomierza, to ja mam to zrobione na przekaźniku. Zasilanie dane bezpośrednio z akumulatora, żeby nie oszukiwało,  a sterowane jest z podświetlenia pokrętła od regulacji lamp. Voltomierz mam z Łady, wsadzony w ładną okrągłą obudowę i udyndałem go na samym dole przy lewym słupku, więc leży sobie elegancko w samym rogu. Trochę nieestetycznie, bo trzeba by było kupować to takie mocowanie do wskaźników na słupek.
Ale oczywiście, jak ktoś ma zegary starego typu, to powyższy pomysł jest jak najbardziej ok. W polonezie trochę przeszkadzają te nawiewy środkowe, bo to jest idealne miejsce do montażu radia, szczególnie takiego, jakie zamontował sobie McFly w swoim atu, bo wtedy ekran nie zasłania żadnych przełączników, a w miejscu radia, mogły by wtedy wejść trzy nieduże okrągłe wskaźniki. Widziałem na allegro takie fajne elektroniczne voltomierze, wszelakich kształtów, ale były też okrągłe, nieduże, idealne do plusa, żeby gdzieś je wmontować. Na upartego, wsadziłby to pewne gdzieś do środka zegarów, np. w miejscu pomiędzy obrotomierzem, a licznikiem.

Odp: Woltomierz z Lublina/Honkera w Polonezie do MR91.
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 16, 2021, 17:08:03 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4632
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Bardzo ładne ciśnienie oleju. Albo to lekkie przekłamanie wskaźnika, albo faktycznie takie się utrzymuje- 4,0bara. U mnie dochodzi tylko do 3,5 bara i ni chu, chu więcej. Nawet na zimnym silniku   ;>

Rezystancja czujnika się zmienia po latach, najlepiej kupić nowy - mi na żadnej używce nie chciało dojść do 0,4 ;)
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Woltomierz z Lublina/Honkera w Polonezie do MR91.
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 16, 2021, 20:45:28 pm »

Offline maniek1

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • fiat 125p
Bardzo ładne ciśnienie oleju. Albo to lekkie przekłamanie wskaźnika, albo faktycznie takie się utrzymuje- 4,0bara. U mnie dochodzi tylko do 3,5 bara i ni chu, chu więcej. Nawet na zimnym silniku   ;>

nowe panewki, wałek też nowy i wygląda że dobrze spasowany.

Odp: Woltomierz z Lublina/Honkera w Polonezie do MR91.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 16, 2021, 21:13:59 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
podpytam o zegary Lublina,
byly takie z predkosciomierzem do 120km/h - oczywiscie kwadratowe,
chcialbym miec taki predkosciomerz, gdzie ich szukac ?
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Woltomierz z Lublina/Honkera w Polonezie do MR91.
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 16, 2021, 21:25:27 pm »

Offline maniek1

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • fiat 125p
podpytam o zegary Lublina,
byly takie z predkosciomierzem do 120km/h - oczywiscie kwadratowe,
chcialbym miec taki predkosciomerz, gdzie ich szukac ?
sam prędkościomierz mogę Ci dać, gdyż zalega mi.

Odp: Woltomierz z Lublina/Honkera w Polonezie do MR91.
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 17, 2021, 02:28:43 am »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5075
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Jakbym wiedział, że to takie poszukiwane, to bym tego więcej ze złomu naniósł. Mam tylko jeden zestaw, a mogłem mieć z pięć. Mi to nie było potrzebne, wziąłem dla zasady. Ja tam raczej magazynuję te okrągłe w nadziei, że trafię na ten nowszy typ, z mery, to bym sobie wtedy do poloneza włożył, bo jest taka sama czcionka, jak w plusach. Ostatnio nawet były 2 sztuki, ale nie brałem, bo pafalowskie, a na co mi tyle? Obrotomierz jest tylko do alternatora, a czcionka na tarczach inna, więc się odróżnia. Mimo to, jeździłem chwilę na takim prędkościomierzu z lublina w plusie. Na pierwszy rzut oka od razu raziło w oczy podświetlanie, bo tam jest pomarańczowe, ale wrażenie przy przyspieszaniu było zajebiste, bo tam 100 km/h jest trochę wyżej oznaczone, a wyskalowany jest do 160 km/h. Naprawdę fane wrażenie, gdy wskazówka szybko podnosi się do góry. Miałem taki prędkościomierz.
https://allegro.pl/oferta/daewoo-lublin-nowy-zestaw-wskaznikow-tablica-deska-9206792193
Takie 2 właśnie leżą na złomie. Na allegro piękna cena, nawet jak za nowe. Komu to dzisiaj potrzebne?
Za takie jak te, to może by jeszcze warto było dać tyle, bo to najbardziej wypasiona wersja
https://allegro.pl/oferta/daewoo-lublin-nowy-zestaw-wskaznikow-tablica-deska-10240053743?reco_id=60f2255f-fef0-11eb-a1a6-ecf4bbd0bcd0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951
Takich właśnie szukam, tzn. może nie takich, tylko zwykłych, z tradycyjnymi kółeczkami zamiast wyświetlacza, bo takie, to nawet nie wiem, do czego bym miał podłączyć. To są właśnie produkcji mery i mają tą samą czcionkę, co w plusie, ale podświetlanie zdaje się nadal pomarańczowe. Były starsze wersje, z samym prędkościomierzem i zegarkiem zamiast obrotka, ale jakoś nigdy na takie nie trafiłem. Tutaj w obrotku jest wyświetlacz od godziny.

Odp: Woltomierz z Lublina/Honkera w Polonezie do MR91.
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 17, 2021, 12:11:09 pm »

Offline OLO

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1174
Zakładałem w przejściówce woltomierz. Można się jeszcze pokusić o wyprostowanie kółka nad kontrolkami.
Były:
PNC 1.6 GLE 95
PNC 1.6 DOHC 91
PNC 1.5 GLE 93 EVO 1
PNC 1.5 GLE 94 EVO 2
PNC 1.6 GLI 95 EVO 3
PNC 1.5 GLE 94 EVO 4
PNC 1.4 GLI 96 EVO 5
PNC 1.9 D 96 EVO 6
PNC 1.6 GSI 99 EVO 7

Karetka 1.6 GLI 97 EVO 8
PN 1.5 SLE 90 EVO 9

Odp: Woltomierz z Lublina/Honkera w Polonezie do MR91.
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 17, 2021, 13:32:56 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
podpytam o zegary Lublina,
byly takie z predkosciomierzem do 120km/h - oczywiscie kwadratowe,
chcialbym miec taki predkosciomerz, gdzie ich szukac ?
sam prędkościomierz mogę Ci dać, gdyż zalega mi.
dzieki, jak mozesz to przetrzymaj mi go,
pozniej zobacze, jak go przetransportowac
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Woltomierz z Lublina/Honkera w Polonezie do MR91.
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 17, 2021, 21:17:59 pm »

Offline Morfina

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 878
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro V6
Paczkomat 12.99, kwestia spakowania przez jednego i odbioru na drugi dzień przez drugiego  <spoko>
Ślusarz, złodziej, łowca krasnali