Autor Wątek: Odpowietrzniki układu hamulcowego  (Przeczytany 7461 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« dnia: Luty 05, 2008, 22:59:56 pm »

mariusz_u

  • Gość
Czy ktoś zna złoty środek na ruszenie odpowietrzników w zaciskach hamulcowych? Chciałem kupić nowe zaciski ale ze względu na cenę  :?  zrezygnowałem:
http://moto.allegro.pl/item304476159_zacisk_fso_polonez_tyl_lewy_fabr_nowy.html

Mój poldas jest wart tyle co zaciski do niego  :lol:

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 05, 2008, 23:05:10 pm »

karol-1987

  • Gość
dobry klucz, spsikac odrdzewiaczem, prawo, lewo, prawo lewo, delikatnie, popsikac, probowac krecic, zagrzac, prawo lewo, psikac, prawo lewo prawo lewo, zagrzac i takie tam. innego sposobu chyba nie ma. byle nie za szybko i nie nerwowo, nie spieszyc sie, miec caly dzien na zrobienie tego :mrgreen:  :P

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 05, 2008, 23:05:17 pm »

Offline BARTEK1925

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 4230
  • Płeć: Mężczyzna
  • 000086
    • Laguna I kombi 1.8 + sekwencja 2000 r.
Sposobów jest kilka, np.:

1. Można podgrzać odpowietrznik i próbować go odkręcić (byle nie palnikiem acetylenowym),
2. Nawet jak urwiesz odpowietrznik, to możesz wkręcić śrubę w o miejsce i odpowietrzać na przewodzie - w miejscu gdzie jest wkręcany w zacisk.
3. Nawet po ewentualnym ukręceniu, można nagwintować otwór i zakupić nowe odpowietrzniki.
Paździoch 2.0 OHC ford 1990 r - 2003/2016 r. auto odjechało 14.05.2016 do nowego domu.
A codziennie granatowe Mondeo kombi MK1 1.6 + LPG - zwany też czołgiem-sprzedany wrzesień 2017
Obecnie: Laguna 2000 r. kombi 1.8 + sekwencja
             Berlingo 2008 r. I lift 1.6 + sekwencja

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 05, 2008, 23:17:02 pm »

mariusz_u

  • Gość
Słyszałem, że można rozwiercić, nagwintować i dać odpowietrzniki od żuka...

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 05, 2008, 23:28:55 pm »

karol-1987

  • Gość
no ok, ale po co od razu psuc jak moze sie uda? ja napisalem co zrobic zeby sie ewentualnei udalo. a potem jak sie nie uda to kombinowac... to nie jest ot tak "rozwiercic, nagwintowac" i pozamiatane, tylko trzeba odpowiedni stożek robić itd...

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2008, 00:23:05 am »

iwan

  • Gość
Na warsztacie przyspawywalo sie wieksza nakretke zeby te cholerstwo odkrecic. Mi zawsze jednak pomagal klucz francuzki.

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2008, 00:48:41 am »

karol-1987

  • Gość
jak juz Ci sie uda odkrecic to pamietaj zeby zrobic tak, zeby dalo je sie nastepnym razem odkrecic :wink: smary miedziowe i inne specyfiki przeciw rudej na srubach i gwincie bardziej niz wskazane :wink:

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2008, 08:41:57 am »

Offline Zoltan#1930

  • Administrator
  • Wiadomości: 3185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sport&Classic Workshop
jeszcze gdy nie mamy pod reka palnika mozna dodatkowo opukać. mi zawsze idzie "zabką" kluczyk to sie zaraz obrabia. a no i przy montozu powrotnym, gdy sie posmaruje nie dociągać tego na chama bo bedzie ten sam problem, a to i tak bedzie trzymać. na odpowietrznikach jest gwint stożkowy, podobnie jak w korku spustu oleju, nie musi byc bardzo mocno.
Cytat: KGB
GAZ rzadzi ,GAZ radzi ,GAZ nigdy was nie zdradzi  :twisted:

Polski Fiat 1977r, Polonez 1600 L 1980r, Volvo 945 2300 GL 1992r, Mazda Bongo SD1D32 2200D->2000i 1994r, Iveco Daily Max 2800TD 1997r Chrysler Town&Country 3300 LX 2001r

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 06, 2008, 08:47:19 am »

Offline MaciejFSO

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez 1.5LE '87 (2.0 DOHC)
Zoltanno, problem w tym, że to nie gwint doszczelnia połączenie tylko stożek na końcu odpowietrznika - dlatego trzeba mocniej dociągąć.
Kazde auto jest najlepsze na swiecie pod warunkiem ze jest to auto z FSO!!!!!!!!! ;-)
2.0 DOHC, Łada brake system! :)
LPR - liga punk rocka

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 06, 2008, 10:04:56 am »

karol-1987

  • Gość
trzeba dociagac tak zeby nie lecialo i jeszcze ciut dla bezpieczenstwa. sprawdzic nastepnego dnia czy cieknie. sprawdzic za tydzien czy cieknie. sprawdzic za miesiac czy cieknie. i po sprawie.

[ Dodano: 2008-02-06, 10:14 ]
mialem problem w nubirze, bo okazalo sie ze przewody hamulcowe z tylu mam do wymiany bo spuchly i zaczely sie mocno pocić. poniewaz ja mam malo czasu i nie mam kanalu pojechalem do znajomych u ktorych robie wszystko za "50zł". okazalo sie ze mam urwany odpowietrznik i poprzedni wlasciciel go zaklepał, w kazdym badz razie byl problem zeby go wykrecic i w koncu sie nie dalo, wiec dali moj zacisk do regenracji (specjalna firma ktora sie tym zajmuje!), nawiercili nowa dziure na odpowietrznik i... i puszczał dalej. dobrze ze ktos sie zorientowal zanim to bylo na aucie. poszlo jeszcze raz ze zje*bami do tej firmy i zrobili. niby trzymal odpowietrznik, ale jak pojezdzilem miesiac czasu zauwazylem ze ciut leci, wiec dokrecilem go ciut mocniej, tyle co nic. zrobilem lacznie 20km i caly plyn wpierdzieliło ze zbiorniczka! jak stalem na swiatlach to az pedal powoli w podloge wpadal (powoli i tak za szybko :-P ) az musialem zaciagac reczny zeby komu sie nie wfasolic w tyl albo przód... w koncu sie wkurzylem, poszedlem z reklamacja, kase za regeneracje oddali a kupilem nowy zacisk... ot taka niemiła historia...

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 07, 2008, 18:01:22 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
nie ma to jak Poldek - wycieknie plyn z jednego ukladu to zawsze drugim mozna zahamowac  :twisted:
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 07, 2008, 23:25:19 pm »

mariusz_u

  • Gość
No  właśnie mam pusty mały zbiorniczek i nie nalewam, bo szkoda płynu, ucieka. Zostały mi szczątkowe hamulce przednie tuż przy podłodze. :P  oczywiście plus ręczny. Nie mam na razie sumienia tego oglądac, :twisted:

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 07, 2008, 23:27:27 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
nie zajzysz to zapowietrzysz
najlepiej bylo w starym poldku i DFie - te dwa odzielne zbiorniczki na plyn
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 09, 2008, 09:58:57 am »

Offline Alien#174

  • Mój Polonez - jako JEDYNY od początku w PTK
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1211
  • Płeć: Mężczyzna
  • ***$karbnik PTK ***
    • PN CARO 1.6GLE MR'91
nigdy nie miałem problemu z odkręceniem odpowietrzyników - trzeba TYLKO pamiętać o tym by zakładać gumowe kapturki na odpowietrzniki a wcześniej "przelecieć" odpowietrznik smarem i zapobiegawczo, jak się jest pod autem albo np przy wymianie opon itp pracach kontrolnie odkręcić (poluzować) i dokręcić odpowietrznik tak by gwint "pamiętał" od czego jest  :wink: no i kluczyk - zawsze oczkowy a nie jakieś płaskie dziadostwo  8)
Minister Zdrowia ostrzega! Polonez uzależnia!
PN Caro - burgundowe cacuszko 92' ( Polina )

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 10, 2008, 21:49:10 pm »

mariusz_u

  • Gość
Veni, Vidi, Vici. Dorwałem się do garażu z kanałem i victoria. Prawy tylny zacisk domagał sie obsługi już od dawna... Tarcza jak żyletka, z klocków zostały tylko te metalowe części zjechane na żyletke. :P  Efektem takiego zuzycia elementów była samoregulacja tłoczka hamulcowego aż się całkiem wykręcił i płyn wyleciał przez cylinderek. Wszystko zrobione włącznie z założeniem nowego odpowietrznika. :D Od poniedziałku zakładam nowe tarcze i robię drugi zacisk tylny. A potem tylko czadu i po hamplach... :twisted:

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 16, 2008, 00:25:41 am »

zlocisz

  • Gość
Chciałbym odświeżyć temat bo mam problem. W moim polozłomie zostały pourywane odpowietrzniki (taki prezent od poprzedniego właściciela) , to co po nich zostało rozwierciłem i nagwintowałem. Skutek jest taki że odpowietrzniki przepuszczają nawet gdy są zakręcone. Nie mam kasy na zaciski a układ jest zapowietrzony. Mam niewielkie pojęcie o autach wiec proszę o wyrozumiałość jeśli pytanie jest rażące.

Mam pytanie czy da się go odpowietrzyć za pomocą normalnej śrubki?


pozdrawiam

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 16, 2008, 02:04:24 am »

txxxx

  • Gość
jesli odpowietrzniki przepuszczaja beda zapowietrzac uklad, jedyne co zmienic zaciski, odkrecajac odpowietrznik w innym zacisku, zrob tak, mi sie udalo wszystkie odkrecic, postukaj lekko mlotkiem w odpow. od gory nalej plynu penetrujacego, podpal odpowietrznik zeby byl goracy znow postukaj mlotkiem i tak  kilka razy, zanurz pozniej odpowietrznik w oleju, i na drugi dzien odkrecaj z wyczuciem ale znow rozgrzewajac i lekko stukajac, po odkreceniu zmien odpowietrzniki na wzmacniane i nasmaruj gwinty smarem ktory moze sie mieszac z ukl ham, pozniej zaslep je calosciowo kitem gumowym zeby sie nie ultenialy, inne wyjscie dobre nagwintowanie i wlasnie sruba, wkrec wtedy utwardzana i o cynk

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 16, 2008, 11:59:44 am »

zlocisz

  • Gość
Cytat: "txxxx"
inne wyjscie dobre nagwintowanie i wlasnie sruba

Jak odpowietrzyć za pomocą normalnej śruby?

edit: nie mam pewności czy podczas gwintowania nie wpadły opiłki do zacisku jeśli tak to minimalne ilości - Czy może to zagrozić mojemu bezpieczeństwu?

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 16, 2008, 12:03:17 pm »

txxxx

  • Gość
na takiej samej zasadzie jak w przypadku odpowietrznikow, z ta roznica ze plyn nie bedzie uciekal przez wezyk ale gwintem sruby

Odpowietrzniki układu hamulcowego
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 16, 2008, 16:19:34 pm »

Offline matucha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2701
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96
    • http://www.osp.piaski-wlkp.pl
zlocisz, zrobiłeś to zwykłym gwintownikiem rozumiem ?  :roll:
Ktoś, kto zaprojektował Poloneza, wiedział, że się kiedyś urodzimy...

Polonez Caro 1,6 GLI LPG, Polonez KOMBI 1,6 MPI LPG & Dacia Sandero Stepway 1,6MPI LPG
Lublin 3 KOMBI 2,4TD & Renault KANGOO Fairway 1,5 DCI Privilege ;)