Autor Wątek: Hamulce nie działają  (Przeczytany 12475 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 10, 2010, 21:51:36 pm »

Offline maciejowski

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2979
  • Płeć: Mężczyzna
    • 125p '75 | 125p '78 | 125p '80 | 125p '90 | 126p '78 | caro '96 x2 |
Cytat: "Mardas#1946"
Cytat: "piotrbielsko"
Cytat: "Mardas#1946"
kup nowe zaciski, na przód i tył będzie pewniej


tz.jeden zacisk :D bo reszta jak przeglądałem to jest ok :wink:

 
Skoro tak uważasz.Ostatecznie ty będziesz jeżdzil tym samochodem.A bezpieczeństwo tak jak pisałes ponad wszystko  :roll:
ale po co ma kupować nowe zaciski?
obowiązkowy to jest przegląd układu, wymiana gumek, klocków, tarcz i ew. przewodów elastycznych, a nie wymiana zacisków bez potrzeby.
Cytat: KGB
wtedy moze okazac sie ,ze pelno Nm ,a jakoby zadnego nie bylo - jedna malutka przekladnia ,tak wiele ubylo ...

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 10, 2010, 21:58:17 pm »

Offline Mardas#1946

  • Witajcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 785
  • Płeć: Mężczyzna
    • ATU + GSI 1,6,2000 r. LPG-AL 700,70U,klimatyzacja Fab. kontrolka AFR
Może tak być.Tylko niech zrobi to dokładnie :P
Mardas- Jimi wiecznie żywy !!!!!!!!!!!! ,a moje ATU nie do zdarcia !!!!!!


http://www.polskajazda.pl/Samochody/FSO/Polonez_ATU/108123

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 11, 2010, 00:22:26 am »

piotrbielsko

  • Gość
Cytat: "Mardas#1946"
Może tak być.Tylko niech zrobi to dokładnie :P


Wierz mi będę się starał :D

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 11, 2010, 12:48:00 pm »

Offline BARTEK1925

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 4230
  • Płeć: Mężczyzna
  • 000086
    • Laguna I kombi 1.8 + sekwencja 2000 r.
piotrbielsko, spoko, nie gniewam się :)

Jak dla mnie tłoczki wyglądają bardzo dobrze, porządnie przeczyścić i będzie OK. Można je np: dla świętego spokoju pastą polerską (np: TEMPO) przeczyścić, i na koniec oczywiście odtłuścić acetonem lub benzyną lakową. Obowiązkowo przed montażem tłoczka, należy na niego nanieść cienką warstwę świeżego płynu hamulcowego.
Jak wsadzisz nowe gumki (uszczelniacze tłoczków), to je też zwilż płynem hamulcowym. Dzięki tym zabiegom, na odkręconym odpowietrzniku, tłoczek wskoczy w zacisk z niewielkim oporem :wink: Pod osłonę przeciwkurzową tłoczka koniecznie nałóż smaru do tłoczków lub wazeliny technicznej i nie żałuj jej, najwyżej nadmiar przy wkładaniu osłony wyjdzie na wierzch.
Paździoch 2.0 OHC ford 1990 r - 2003/2016 r. auto odjechało 14.05.2016 do nowego domu.
A codziennie granatowe Mondeo kombi MK1 1.6 + LPG - zwany też czołgiem-sprzedany wrzesień 2017
Obecnie: Laguna 2000 r. kombi 1.8 + sekwencja
             Berlingo 2008 r. I lift 1.6 + sekwencja

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 11, 2010, 14:11:39 pm »

piotrbielsko

  • Gość
Pomimo iż dzisiaj niedziela to wezmę się za hamulce z demontażem z linki hamulca nie będę miał problemu wiem gdzie trzeba co i jak ale za chiny nie mam bladego pojęcia jak wyjąć ten tłok z otworu??może jakiś link do zdjęć jak był oczywiście  na forum:) :wink:

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 11, 2010, 15:40:13 pm »

Offline maciejowski

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2979
  • Płeć: Mężczyzna
    • 125p '75 | 125p '78 | 125p '80 | 125p '90 | 126p '78 | caro '96 x2 |
Cytat: "BARTEK#1925"
odtłuścić acetonem lub benzyną lakową
z tą benzyną lakową bym uważał. paruje powoli, a może rozpuścić gumę. polecam raczej użyć denaturatu.
Cytat: KGB
wtedy moze okazac sie ,ze pelno Nm ,a jakoby zadnego nie bylo - jedna malutka przekladnia ,tak wiele ubylo ...

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #46 dnia: Lipiec 13, 2010, 14:00:18 pm »

Offline Alien#174

  • Mój Polonez - jako JEDYNY od początku w PTK
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1211
  • Płeć: Mężczyzna
  • ***$karbnik PTK ***
    • PN CARO 1.6GLE MR'91
zacisk w imadło, tłoczek chwytasz kluczem zaciskowym (popularna żabka) lub od biedy francuzem i kręcąc wyciągasz go. Cały bajer to włożyć go potem tak by się nie skantował. Ja mam zrobiony ze starego imadła "wkrętak" do zacisków  :P pomaga bezwysiłkowo wcisnąć tłoczek do zacisku.
Minister Zdrowia ostrzega! Polonez uzależnia!
PN Caro - burgundowe cacuszko 92' ( Polina )

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 14, 2010, 08:22:49 am »

Offline oprawca_1978

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 575
Tłoczek pływający przednich zacisków powinien, przy odkręconym odpowietrzniku i pustym zacisku, bez płynu, po dokładnym przepolerowaniu tłoczka i zwilżeniu jego powierzchni oraz gumki uszczelniającej, powinien dać się bezproblemowo wcisnąć powoli bez większego nacisku. Broń boże nie smaruj go niczym innym, jak tylko płynem. A po polerowaniu, przeczyść tłoczki denaturatem albo wódą, żadnego mydła czy benzyny.
Jak dobrze zrobisz, będzie to wieczne. W moim czternastoletnim Poldoroverze mam oryginalne tłoczki i gumki i nic z nich nie cieknie i nie zacierają się, wszystko 100% nie ruszany oryginał, tylko raz zmieniłem w nim tarcze, pięć lat temu i dwa razy klocki, a na tyle tylko szczęki, choć stare były jeszcze OK.
Jak Kuba Bogu - tak Bóg Kubańczykom!

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 15, 2010, 00:45:06 am »

Offline maciejowski

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2979
  • Płeć: Mężczyzna
    • 125p '75 | 125p '78 | 125p '80 | 125p '90 | 126p '78 | caro '96 x2 |
oprawca_1978, ale ty masz lucasy, trochę inna bajka.
Cytat: KGB
wtedy moze okazac sie ,ze pelno Nm ,a jakoby zadnego nie bylo - jedna malutka przekladnia ,tak wiele ubylo ...

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #49 dnia: Lipiec 15, 2010, 06:58:46 am »

Offline oprawca_1978

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 575
E, tłoczki w przednich wkłada się tak samo. Robiłem jeszcze w tamtym tysiącleciu gumki na przednich zaciskach w moim śp. FSO 1500 rocznik 1987 i bezproblemowo mi to wszystko poszło, przód i tył. Z tyłu jest nieco trudniej, bo tłoczek trzeba było wkręcać. Ale od czego był płaski pilnik? Pompy nie ruszałem.
Jak Kuba Bogu - tak Bóg Kubańczykom!

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #50 dnia: Lipiec 19, 2010, 20:17:03 pm »

piotrbielsko

  • Gość
oki mam już wymienione i założone tarcza i klocki nówki sztuki a jak teraz odpowietrzyc?

[ Dodano: 19 Lip 2010 20:57 ]
Excalibur#1937,  możesz mi pomóc z odpowietrzeniem hamulców? bo śrubka (8) jest okręcona:(

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #51 dnia: Lipiec 19, 2010, 22:37:45 pm »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1905
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Cytat: "piotrbielsko"
śrubka (8) jest okręcona:(

Znaczy nie śrubka a odpowietrznik rozumiem?

Najpierw trza się starego pozbyć (rozwiercić z głową) i zakupić nowy. Do prawidłowego odpowietrzenia niezbędne jest aby odpowietrznik ładnie i gładko dawał się odkręcać/przykręcać.

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #52 dnia: Lipiec 19, 2010, 22:49:04 pm »

piotrbielsko

  • Gość
dokładnie chyba 8 klucz tam wchodziła i ma kulkowe zakończenie i mi się trochę objeździła?ale jest cała:) jest jakiś inny sposób? możliwe że po tej wymianie klocków tylne koła nie mogą też hamować puki się nowe nie dotrą do rozmiarów pozostałych?

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #53 dnia: Lipiec 19, 2010, 23:26:27 pm »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1905
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Cytat: "piotrbielsko"
dokładnie chyba 8 klucz tam wchodziła i ma kulkowe zakończenie i mi się trochę objeździła?ale jest cała:) jest jakiś inny sposób? możliwe że po tej wymianie klocków tylne koła nie mogą też hamować puki się nowe nie dotrą do rozmiarów pozostałych?

Cała czy nie jak jest zjeżdżona to zapnij na nią żabkę i wymień - oszczędzi Ci to późniejszych problemów.

Klocki (z przodu) i szczęki (z tyłu) hamulcowe muszą się ułożyć - to normalne. Na początku mogą być ciut słabsze ale po kilkudziesięciu hamowaniach powinno być ok.

Pytanie dość istotne - czy bębny też wymieniałeś i czy przypadkiem nie są zjechane. Jeśli tak to może się zdarzyć, że skuteczne hamulce będziesz miał pół roku bo zjechany bębęn zniszczy okładzinę na szczękach...

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #54 dnia: Lipiec 20, 2010, 15:11:03 pm »

piotrbielsko

  • Gość
Excalibur#1937,  ja mam wszędzie tarcze i przód i tył :) (nie lucas:)

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #55 dnia: Lipiec 20, 2010, 15:57:54 pm »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1905
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
No to robota prostsza. A odpowietrzenie jest stosunkowo proste o ile zachowa się pewne procedury i ma kogoś do pomocy. Zaczyna się od koła najdalej położonego od pompy (prawy tył, lewy tył, prawy przód i lewy przód), procedura dla każdego koła taka sama:
W skrócie wygląda to tak
- dolać płynu hamulcowego do pełna
- odpowietrznik wkręcony z czuciem do oporu a niego zakładamy wężyk, którego drugi koniec najlepiej utopić w słoiku ze 100-150ml płynu hamulcowego
- jedna osoba wciska pedał hamulca i go trzyma - w tym czasie luzujemy odpowietrznik - pierwszej osobie pedał hamulca powinien wpaść do podłogi - nie puszczamy hamulca - zakręcamy odpowietrznik - puszczamy hamulec

Po kilku rundach pedał będzie stopniowo "rósł". Odpowietrzanie kończymy gdy nie zauważymy, żeby w słoiku z wężyka leciały bąbelki. W trakcie całej tej procedury należy BEZWZGLĘDNIE kontrolować ilość płynu hamulcowego w zbiorniczku przy pompie! Jeśli tylko ubędzie - dolewać Jeśli zaciągnie powietrze to zabawa potrwa dużo dłuzej...

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #56 dnia: Lipiec 20, 2010, 17:17:52 pm »

piotrbielsko

  • Gość
właśnie kupiłem 4 odpowietrzniki
2 zł/sztuka  :D

ale czy będą dobre to? możne głupie pytanie teraz zadam  ale nie ucieknie mi płyn przez tą dziurkę w śrubce?jeszcze kwestia odkręcenia:( jak to zrobić bezpiecznie?

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #57 dnia: Lipiec 20, 2010, 17:21:17 pm »

Offline maciejowski

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2979
  • Płeć: Mężczyzna
    • 125p '75 | 125p '78 | 125p '80 | 125p '90 | 126p '78 | caro '96 x2 |
dobre, stożek uszczelnia.
Cytat: KGB
wtedy moze okazac sie ,ze pelno Nm ,a jakoby zadnego nie bylo - jedna malutka przekladnia ,tak wiele ubylo ...

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #58 dnia: Lipiec 20, 2010, 17:22:40 pm »

piotrbielsko

  • Gość
kurcze no tak i następny problem nie mam wężykaaaa:( :x
jeszcze pytanie odnośnie zbiorniczka podczas odpowietrzania korki mają być odkręcone?

[ Dodano: 20 Lip 2010 20:17 ]
no i stało się łepek z tylnego koła się ukręcił i co w takiej sytuacji mogę zrobić?

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 22, 2010, 15:05:59 pm »

piotrbielsko

  • Gość
kupno odpada :( jaki jest najprostszy patent na rozwiercenie ale by nie uszkodzić gwinta macierzystego :cry: .Idzie inaczej odpowietrzyć? :?