Autor Wątek: Hamulce nie działają  (Przeczytany 12469 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hamulce nie działają
« dnia: Lipiec 06, 2010, 20:19:33 pm »

piotrbielsko

  • Gość
Witam drogich klubowiczów postanowiłem do was dołączyć bo mam od paru dni to autko :lol:
i pojawił się pierwszy problem a mianowicie podczas jazdy hamulec coś szwankuje,jak jechałem to wcisnąłem do podłogi i nic nie hamował a przede mną auta pozostała szybka reakcja i ręczny uch mało brakowało :(jakoś zajechałem do domu max20 na godz żeby nikomu nie wjechać w tył .w domu zajrzałem pod maskę a tam zero płynu dolałem i pompuje i dalej nic :? wołam córkę by po pompowała trochę z ja zobaczę pod koła i tam patrząc od przodu po lewej stronie wylewał się płyn i oczywiście klocek już na maxi zjechany i zbierało metal(tak to nazwę) i tu moje pytanie co mogło się stać i czy w takim wypadki wszystkie hamulce nie maja prawa działać?Proszę w miarę możliwości o fotografie co zrobić dalej i w jakiej kolejności ponieważ jestem zielony w tych sprawach :( Proszę o pomoc

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 06, 2010, 20:28:08 pm »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1905
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Troszkę roboty Cię kolego czeka.

Zacznij od dźwignięcia auta i dokładnego sprawdzenia stanu CAŁEGO układu hamulcowego. Zdejmij wszystkie koła, zaciski, klocki i tarcze. Z Twojego profilu nie wynika który masz rocznik: jeśli stary system to masz cztery tarcze jeśli nowy to z tyłu będą bębny. Oceń stan zużycia klocków i szczęk hamulcowych a najlepiej dla świętego spokoju kup po prostu cały komplet (do starego systemu 4 tarcze to koszt około 50 zł - klocki drugie tyle), nowy płyn hamulcowy i obowiązkowo nowe odpowietrzniki. Wymień wszystko w diabły - tylko w ten sposób unikniesz kolejnej niespodzianki.

Co do ewentualnych prac - procedury co i jak należy zrobić znajdziesz na forum w dziale technika, jeśli wolisz pismo obrazkowe to kup (właściwie to MUSISZ) książkę Budowa Eksploatacja Naprawa FSO Polonez - kosztuje grosze a naprawdę warto.

W przypadku starego systemu procedury są mniej więcej takie:
- zdjąć koło
- wyjąć cztery zawleczki przy klockach (jak rzucisz okiem będziesz wiedział o co chodzi)
- wybić blaszki zabezpieczające (mały młotek i śrubokręt)
- delikatnie stukając (przez drewniany klocek) wybić zacisk - pomału nie nerwowo
- zdjąć klocki i najlepiej wyrzucić do kosza
- odkręcić szpilki
- zdjąć tarczę
- ocenić stan gumek uszczelniających tłoczek a najlepiej wymienić na nowe - kosztują grosze
- założyć nową tarczę
- przykręcić szpilki
- wcisnąć tłoczek ile się da
- założyć nowe klocki - pamiętaj aby w przeznaczonym dla nich miejscu siedziały luźno - jak trzeba podpiłuj boczne krawędzie
- założyć zacisk
- sposobem wbić dwie blaszki i założyć zawleczki

Jak zacisk będzie na wierzchu oceń stań przewodów hamulcowych czy nie mają bąbli lub przetarć. Jeśli tak - wyrzuć od razu - nowe kosztują kilka złotych. To samo z odpowietrznikiem - obficie potraktuj WD40 i najlepiej wymień na nowe.

Po powtórzeniu operacji dla wszystkich kół odezwij się to pogadamy o odpowietrzeniu hamulców.

[ Dodano: 06 Lip 2010 20:39 ]
Powyższy opis dotyczy oczywiście starego systemu - tzw. "hebli" - jeśli masz nowy system... cóż ja chwilowo nie pomogę.

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 06, 2010, 20:58:10 pm »

piotrbielsko

  • Gość
przepraszam juz uzupełniłem profil auto to polonez caro 1,6 rok 1995

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 06, 2010, 23:01:53 pm »

Offline BARTEK1925

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 4230
  • Płeć: Mężczyzna
  • 000086
    • Laguna I kombi 1.8 + sekwencja 2000 r.
Tu masz trochę na początek, poza zakupem książki o której pisał Ex :wink: :

http://www.fsoptk.pl/forum2/search.php?mode=results

Proponuję poczytać bazę forum, jest oddzielny dział o układzie hamulcowym :)

[ Dodano: 2010-07-06, 23:06 ]
Jeżeli, jak piszesz, przy "pompowaniu" leci płyn przy jednym z kół, to hamulce nie mają prawa działać :!: to jest układ hydrauliczny, panuje w nim )podczas pracy) wysokie ciśnienie. Pewnie pękł przewód elastyczny. Proponuję od razu zakupić i wymienić wszystkie przewody elastyczne w układzie, zalać nowy płyn i odpowietrzyć, następnie montaż nowych klocków i cieszyć się jazdą :)

O odpowietrzaniu hamulców i ich pielęgnacji jest na forum sporo, warto poczytać.
Paździoch 2.0 OHC ford 1990 r - 2003/2016 r. auto odjechało 14.05.2016 do nowego domu.
A codziennie granatowe Mondeo kombi MK1 1.6 + LPG - zwany też czołgiem-sprzedany wrzesień 2017
Obecnie: Laguna 2000 r. kombi 1.8 + sekwencja
             Berlingo 2008 r. I lift 1.6 + sekwencja

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 06, 2010, 23:35:04 pm »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1905
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Cytat: "BARTEK#1925"
http://www.fsoptk.pl/forum2/search.php?mode=results

Link w tej postaci nie działa. PHP generuje wyniki dynamicznie.

Kolego kliknij na górze SZUKAJ, podaj słowo kluczowe hamulce, zaznacz Przeszukaj tylko tytuł wiadomości i voila - dwie strony materiału o hamulcach w tym Twój ;)

[ Dodano: 06 Lip 2010 23:38 ]
Prócz tego co Bartek napisał gorąco Cię namawiam jednak do kompleksowego potraktowania całego układu hamulcowego. Tym bardziej, że piszesz, że auto masz dopiero kilka dni. Zadbane hamulce to święty spokój i BEZPIECZEŃSTWO. Ja co roku na wiosnę zrzucam tarcze i klocki - ostatniej wiosny robota była czystą przyjemnością - nic się nie zapieka, tarcze schodzą bez użycia jakichkolwiek narzędzi... miodzio.

Pamiętaj - jak dbasz tak masz :)

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 07, 2010, 08:55:42 am »

Offline Mardas#1946

  • Witajcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 785
  • Płeć: Mężczyzna
    • ATU + GSI 1,6,2000 r. LPG-AL 700,70U,klimatyzacja Fab. kontrolka AFR
Cytat: "Excalibur#1937"
Ja co roku na wiosnę zrzucam tarcze


A tak zapytam z ciekawości .Poco zdejmujesz tarcze. :?: Też co roku robię generalny przegląd układu hamulcowego,ale nigdy tego nie robię.
Mardas- Jimi wiecznie żywy !!!!!!!!!!!! ,a moje ATU nie do zdarcia !!!!!!


http://www.polskajazda.pl/Samochody/FSO/Polonez_ATU/108123

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 07, 2010, 09:56:20 am »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1905
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Cytat: "Mardas#1946"
Cytat: "Excalibur#1937"
Ja co roku na wiosnę zrzucam tarcze

A tak zapytam z ciekawości .Poco zdejmujesz tarcze. :?: Też co roku robię generalny przegląd układu hamulcowego,ale nigdy tego nie robię.

Z tej prostej przyczyny, że kiedyś tego nie robiłem wogóle i skończyło się odkręcaniem całej piasty, żeby tarczę z niej zbić młotem (piasta w imadle). Po jej zdjęciu środek traktuję szczotką drucianą zapiętą do stacjonarnej wiertarki i czyszczę z całego syfu (głównie rdzy). Dzięki temu na każdą wiosnę robota z hamulcami to zwykła przyjemność - nie pamiętam kiedy ostatnio użyłem młotka (choćby gumowego) żeby zdjąć tarczę.

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 07, 2010, 11:12:56 am »

Offline oprawca_1978

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 575
Potwierdzam.
W Polonezie trzeba co najmniej raz do roku, a najlepiej dwa (przed zimą i po niej), przeczyścić heble, tj. zrzucić zaciski i tarcze, obstukać wszystko z rdzy, wyszczotkować zacisk z syfu, wyczyścić osłony tłoczka, bezwzględnie wyjąć trzpienie prowadników i je odrdzewić, wyskrobać, wyczyścić ich gniazda w jarzmie, a potem nasmarować, itd..
Tył jest mniej wymagający, ale raz na dwa/trzy lata warto zrzucić bębny i szczęki, wyczyścić toto, nasmarować gwint trzpienia rozpieracza, podjąć blaszkę sprężynki zapadki samoregulatora, a nawet, choć nie powinno się tego robić, nasmarować linkę ręcznego i złożyć toto do kupy, uważając, żeby się nie poharatać przy zakładaniu sprężyn szczęk.
Jak Kuba Bogu - tak Bóg Kubańczykom!

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 07, 2010, 13:45:42 pm »

Offline Mardas#1946

  • Witajcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 785
  • Płeć: Mężczyzna
    • ATU + GSI 1,6,2000 r. LPG-AL 700,70U,klimatyzacja Fab. kontrolka AFR
Cytat: "Excalibur#1937"
Cytat: "Mardas#1946"
Cytat: "Excalibur#1937"
Ja co roku na wiosnę zrzucam tarcze

A tak zapytam z ciekawości .Poco zdejmujesz tarcze. :?: Też co roku robię generalny przegląd układu hamulcowego,ale nigdy tego nie robię.

Z tej prostej przyczyny, że kiedyś tego nie robiłem wogóle i skończyło się odkręcaniem całej piasty, żeby tarczę z niej zbić młotem (piasta w imadle). Po jej zdjęciu środek traktuję szczotką drucianą zapiętą do stacjonarnej wiertarki i czyszczę z całego syfu (głównie rdzy). Dzięki temu na każdą wiosnę robota z hamulcami to zwykła przyjemność - nie pamiętam kiedy ostatnio użyłem młotka (choćby gumowego) żeby zdjąć tarczę.


Rozumiem. Tak też się domyślałem.Ja przy wymianie tarcz ,dokładnie tak robię.Z tym że przed zamontowaniem tarcz,piastę i rant tarczy smaruję lekko smarem grafitowym,co by nie "zespawało".I przy kolejnej wymianie po paru latach,też nie mam problemu,ze ściągnięciem tarcz.Ale każdy ma swój patent.
Mardas- Jimi wiecznie żywy !!!!!!!!!!!! ,a moje ATU nie do zdarcia !!!!!!


http://www.polskajazda.pl/Samochody/FSO/Polonez_ATU/108123

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 08, 2010, 18:37:30 pm »

piotrbielsko

  • Gość
no to czeka mnie trochę pracy a może jakiś link z fotkami co i jak? bo naprawdę nie wiem jak się do tego zabrać co w pierwszej kolejności?jak mogę wstawić ewentualne zdjęcia hamulca?

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 08, 2010, 19:56:13 pm »

Offline Alien#174

  • Mój Polonez - jako JEDYNY od początku w PTK
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1211
  • Płeć: Mężczyzna
  • ***$karbnik PTK ***
    • PN CARO 1.6GLE MR'91
Powiem tak - jeśli jesteś całkiem zielony to ja na Twoim miejscu odpuściłbym sobie zabawę z hamulcami, to nie jest coś co może "nie działać do końca" postawienie całego układu hamulcowego od podstawa na nowych częściach kosztowało mnie 200zł (plus oczywiście koszt części) a roboty wcale nie jest mało - podejrzewam że możesz pęknąć już przy odkrecaniu pierwszego przewodu (pisałeś że gdzieś przy kole cieknie) jeśli to przewód giętki to pół biedy odkręciem go przy kopycie - dostep jest oki ale łączenie giętkiego ze sztywnym to prawdziwa poezja :? jak nie masz klucza do przewodów to lepiej nie myśleć o tej zabawie w pojedynkę tym bardziej jesli ma się mglistą wiedzę na ten temat 8)
Minister Zdrowia ostrzega! Polonez uzależnia!
PN Caro - burgundowe cacuszko 92' ( Polina )

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 08, 2010, 20:20:49 pm »

Offline Mardas#1946

  • Witajcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 785
  • Płeć: Mężczyzna
    • ATU + GSI 1,6,2000 r. LPG-AL 700,70U,klimatyzacja Fab. kontrolka AFR
piotrbielsko, Polecam lekturę Trzeciaka,lub Morawskiego,"Naprawa i eksploatacja Poloneza".Tam też znajdziesz szczegółowy opis naprawy układu hamulcowego.
Mardas- Jimi wiecznie żywy !!!!!!!!!!!! ,a moje ATU nie do zdarcia !!!!!!


http://www.polskajazda.pl/Samochody/FSO/Polonez_ATU/108123

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 08, 2010, 20:23:17 pm »

piotrbielsko

  • Gość
tylko ze chciałbym się nauczyć by móc samemu sobie w przyszłości wymieniac hamulce:)

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 08, 2010, 20:29:49 pm »

Offline Mardas#1946

  • Witajcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 785
  • Płeć: Mężczyzna
    • ATU + GSI 1,6,2000 r. LPG-AL 700,70U,klimatyzacja Fab. kontrolka AFR
Ja jak się uczyłem naprawiać ,to właśnie od tych książek zaczynałem.Wtedy jeszcze forum nie istniało.Ty o tyle masz lepiej że dodatkowo możesz zajrzeć na forum,Ja takiej możliwości 20 lat temu nie miałem.Dlatego życzę Ci powodzenia,bo widzę że z Ciebie równy GOŚĆ :D
Mardas- Jimi wiecznie żywy !!!!!!!!!!!! ,a moje ATU nie do zdarcia !!!!!!


http://www.polskajazda.pl/Samochody/FSO/Polonez_ATU/108123

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 08, 2010, 20:37:53 pm »

piotrbielsko

  • Gość
Mardas#1946 a masz może tę książkę w pdf?:)

oki mam pdf morawskiego poczytam i zobacze co i jak najwyrzej caly bdzień na hamulce poswiece a chodzi o bezpieczeństwo moje i dzieci oraz zony:)

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 08, 2010, 22:06:29 pm »

Offline BARTEK1925

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 4230
  • Płeć: Mężczyzna
  • 000086
    • Laguna I kombi 1.8 + sekwencja 2000 r.
Cytat: "piotrbielsko"
masz może tę książkę w pdf?:)
Teraz to już przesadziłeś, taka książka kosztuje ze 25 zł z przesyłką na Allegro  :x
Paździoch 2.0 OHC ford 1990 r - 2003/2016 r. auto odjechało 14.05.2016 do nowego domu.
A codziennie granatowe Mondeo kombi MK1 1.6 + LPG - zwany też czołgiem-sprzedany wrzesień 2017
Obecnie: Laguna 2000 r. kombi 1.8 + sekwencja
             Berlingo 2008 r. I lift 1.6 + sekwencja

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 09, 2010, 00:24:07 am »

Offline Excalibur#1937

  • Administrator
  • Wiadomości: 1905
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kilka ich było ;)
    • http://www.intermediaservice.pl
Dasz radę kolego - podstawowy zestaw kluczy, WD40 i cierpliwość - tylko tyle jest wymagane aby się z hamulcami uporać. A jeśli koniecznie chcesz mieć manual co i jak to mogę zrobić ale dopiero w sobotę rano więc wstawię Ci kole południa. Ze zdjęciami oczywiście.

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 09, 2010, 13:10:46 pm »

Offline FaZi

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez, Mercedes, Fiat 125p

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 09, 2010, 18:43:14 pm »

piotrbielsko

  • Gość
właśnie zabrałem się za hamulce te nieszczęsne:( i patrze co i jak a więc wężyk jest ok nie cieknie z niego ale płyn cieknie (nie wiem jak to nazwać) tłoczka tz.z tego wychodzi docisk.mam zdjęcia ale nie wiem jak je wstawić:)to by pomogło.ale upał w bielsku:)

[ Dodano: 09 Lip 2010 18:57 ]
tu jest link do fotki Zdjęcia-002

Hamulce nie działają
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 09, 2010, 19:41:25 pm »

piotrbielsko

  • Gość
uszczelka właśnie jest luzen na tłoczku co mam zrobic teraz jakiec wskazówki?
jest 20:09 na dzisiaj kończe jutro o 6 zaczne robić i zobacze jak z tą uszczelką tymczasem wszystkie wskazówki mile widziane:)