Autor Wątek: -= LINKowisko =-  (Przeczytany 1306797 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7980 dnia: Sierpień 28, 2021, 01:06:50 am »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6585
  • Płeć: Mężczyzna
a jak ma byc, gdy w lekkim samochodzie masz duzy silnik ? w podstawie jest 1.0 i tez slaby nie jest
Może i tak, to swoje robi. Buda lżejsza, autko małe, krótkie, napęd na przód, ale i ten silnik wydaje mi się, że jest całkiem niezły. To jest niby na tych zmiennych fazach rozrząd? Bo niby VVTi. Ma toto niby 87 KM, czy jakoś tak, ale jakby to do poloneza wsadzić, to ciekawe, jakby to chodziło? Pewnie gdyby wpakować do tej Yariski 1,4 rovera, to by ją w kosmos wystrzeliło, a w polonezie, to wszyscy wiemy, jak jest. To auto mi się ogólnie nie podoba, bi nie lubię takich pudełek, na dodatek trzydrzwiówka, ale muszę przyznać, że do miasta i parkowania, to jest idealne. Nie ciągniesz za sobą niepotrzebnie całej dupy, więc nie trzeba tyle uważać. Jedyne co mi przeszkadza, to taki gówniany schowek pomiędzy konsolą środkową, a obudową wału kierownicy. Noga mi się tam nie mieści i cały czas dociska do tego plastiku. Gdyby to było moje auto, to bym to wyciął.
po cholere skracac biegi, przeciez bedzie tylko wiecej machania dzwignia,
w PN przelozenia sa takie, ze akurat w miescie uzywa sie trzech biegow, ewentualnie IV wrzucasz przy 60km/h gdy mozesz jechac rowno - czyli teraz wlasciwie nigdy, bo zamulacze cisna 40,
wyzej niz III nie ma gdzie wrzucac
No tak, zgadza się, ale pisałem raczej ogólnie o tym, że przy tym silniku i tym przełożeniu, trzeba utrzymywać odpowiednie obroty, bo silnik się męczy, co zresztą słychać i czuć. Na trasie też nie jest lepiej, jak ci jakiś debil w "porządnym zagranicznym aucie" muli 70 km/h, gdy można jechać 90, to wtedy też poldkiem jest ciężko, bo trzeba piłować na czwórce, często też zwalniając, bo tak debil jedzie, albo próbować wyprzedzać, co też wiąże się z redukowaniem itd. a nie zawsze jest gdzie. W roverze było lepiej, bo i most krótszy i silnik nieco z inną charakterystyką, któremu nie przeszkadzało aż tak takie mulenie, bo szybciej się zbierał na niższych obrotach.
No i to jest główny problem, bo ludzie zaczęli tak zamulać na drogach przez te wszystkie straszące w mediach kampanie i "eco driving", że jeżdżąc WSK po mieście, właściwie wszystkich wyprzedzam... Porównując sytuację na drogach do tej sprzed 9 lat, kiedy świeżo zdałem prawko, ludzie jeżdżą w ślimaczym tempie. Ale co się dziwić, skoro w internecie/telewizji jednym z ulubionych tematów mediów dzień w dzień jest "straszliwy wypadek w Pierdziszewie pod Zażukiem".
No właśnie. Ale najgorsze wcale nie jest to, że jeżdżą wolniej, pal licho, można się dostosować i też sobie spokojnie jechać za takim, albo wyprzedzić. Problemem jest ciągle zmieniana przez takiego delikwenta prędkość jazdy. Jakby mu noga podskakiwała na gazie. Jadąc za takim, idzie zgłupieć. Jak już człowiek zaczyna myśleć o wyprzedzaniu, to tamten nagle dodaje gazu i zaczyna jechać "normalnie" żeby za jakiś czas od nowa zwolnić. Mając świadomość tego, czym jadę i jak się to zbiera, raczej staram się nie ryzykować, ale teraz, jak jeżdżę Yariską, to się z takimi nie pierd*le, tylko ogień do przodu, a auto tylko w tym pomaga. Mogę zrozumieć właścicieli bmw, czy audi, którzy sobie chcą spokojnie jechać, a tu mu taki jeden z drugim zamula, jadąc ledwo 100 km/h. Zgłupieć idzie  :-)

Załóż 8-biegową automatyczną skrzynię ZFa, Multec kiedyś pisał że dałby radę to do Poloneza dopasować. Do tego krótki most i będziesz miał wybór przełożeń na każdą okazję.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7981 dnia: Sierpień 28, 2021, 02:12:30 am »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Jestem konserwatystą i lubię sam zmieniać biegi. Poza tym, nie miałem przyjemności użytkować takiej skrzyni. Znaczy, automatu ogólnie. Podobno 1.6/1.8 rovera na tym przełożeniu radzi sobie bardzo dobrze. Tu nie tyle chodzi o to, że GSI się nie zbierze z niskich obrotów, bo jakoś się zbierze, ale to jest zarzynanie silnika.

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7982 dnia: Sierpień 28, 2021, 18:06:33 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Znalazłem ciekawe zestawienie samochodowych ideogramów.
https://thumbs.dreamstime.com/z/wektorowa-kolekcja-samochodowi-deska-rozdzielcza-panelu-wska%C5%BAniki-i-ostrzegawczy-%C5%9Bwiat%C5%82a-77601069.jpg
Niektóre w ogóle mi nieznane i nawet nie mam pojęcia, od czego są. Np. ostatni rząd na dole i druga od lewej. Albo jeszcze lepiej, ósmy rząd od góry i trzecia od prawej. Symbol parzonej kawy/herbaty? Naprawdę jest taki ideogram?
Idealne dla kogoś, komu za mało kontrolek w polonezie. Można się zainspirować.

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7983 dnia: Sierpień 28, 2021, 18:57:27 pm »

Offline mihals

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1145
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez ohv
Nowszym autem nigdy nie jechałeś? Dolny rząd kontrolki od czujników cofania, radaru asystenta hamowania. Kawa to pewnie od systemu rozpoznawania zmęczenia kierowcy.

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7984 dnia: Sierpień 28, 2021, 19:33:36 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
No nie jechałem. W Yarisce nic takiego nie widzę, żeby się świeciło. Jest kontrolka od poduszek i parę innych, ale takie, to chyba nie. Nowymi furami jeszcze nie jeździłem.

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7985 dnia: Sierpień 29, 2021, 01:27:35 am »

Offline xmaniekx

  • Macher
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 658
    • C+ pinto turbo
Znalazłem ciekawe zestawienie samochodowych ideogramów.
https://thumbs.dreamstime.com/z/wektorowa-kolekcja-samochodowi-deska-rozdzielcza-panelu-wska%C5%BAniki-i-ostrzegawczy-%C5%9Bwiat%C5%82a-77601069.jpg
Niektóre w ogóle mi nieznane i nawet nie mam pojęcia, od czego są. Np. ostatni rząd na dole i druga od lewej. Albo jeszcze lepiej, ósmy rząd od góry i trzecia od prawej. Symbol parzonej kawy/herbaty? Naprawdę jest taki ideogram?
Idealne dla kogoś, komu za mało kontrolek w polonezie. Można się zainspirować.
Adaptacyjny tempomat, symbol pauzy przy długiej jeździe.

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7986 dnia: Sierpień 30, 2021, 01:21:28 am »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6585
  • Płeć: Mężczyzna
Nowszym autem nigdy nie jechałeś? Dolny rząd kontrolki od czujników cofania, radaru asystenta hamowania. Kawa to pewnie od systemu rozpoznawania zmęczenia kierowcy.

Brzmi jak zestaw, komu odebrać uprawnienia ze względu na upośledzenie w stopniu znacznym. Jeszcze kilka lat i za przyczynę wypadnięcia z drogi będą podawać 'samochód nie powiedział że na zakręcie trzeba skręcić."
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7987 dnia: Sierpień 30, 2021, 14:13:20 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Brzmi jak zestaw, komu odebrać uprawnienia ze względu na upośledzenie w stopniu znacznym. Jeszcze kilka lat i za przyczynę wypadnięcia z drogi będą podawać 'samochód nie powiedział że na zakręcie trzeba skręcić."
W pierwszej chwili się roześmiałem, ale za chwilę przyszło opamiętanie i pomyślałem sobie, że niedługo naprawdę może tak być. Nie wyobrażam sobie samochodu, który decyduje za mnie co i kiedy mam robić. Ja nawet głupiego automatu bym nie chciał, bo nie ma nic fajniejszego, od własnoręcznego zmieniania biegów. Tym bardziej, gdy się ma jakieś mocne auto z tylnym napędem.

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7988 dnia: Sierpień 30, 2021, 15:51:12 pm »

Offline Tomasz#1969

  • Moderator
  • Wiadomości: 3033
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 & Truck '93 & N126e '83 & 960'95 & E430'98 & Rexton'02 & 1/2CCS 1.2 16V
Ja nawet głupiego automatu bym nie chciał

Podstawowe pytanie, czy i jakimi automatami jeździłeś?
Ja osobiście bardzo tęsknie za odpoczywająca lewą nogą i prawą ręką.
OHV roxx


Cytat: turbonez
Forum nie jest od bicia konia tylko od konstruktywnych komentarzy .

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7989 dnia: Sierpień 30, 2021, 16:08:31 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Właśnie o to chodzi, że nie jeździłem i nie chcę jeździć. Jestem konserwatystą, nie tylko w sprawach motoryzacyjnych. Lubię niektóre udogodnienia, ale akurat własnoręczna zmiana biegów w samochodzie, sprawia mi frajdę, jakkolwiek głupio by to nie brzmiało. Argument z odpoczywającą nogą i ręką uważam za śmieszny, bo skoro tak, to powitajmy jak najszybciej autonomiczne samochody i wtedy będziemy sobie spać na fotelu, podczas męczącej podróży np. nad może z drugiego końca Polski. Nie jeżdżę zawodowo, bo gdybym jeździł, to może i rzeczywiście pisałbym tak samo, że mi noga i ręka odpocznie, bo przecież wciskanie pedału i machanie drążkiem cały dzień, to strasznie wyczerpujące zajęcie. W nowych ciągnikach siodłowych też już ponoć stosują automatyczne skrzynie i z tego co słyszałem, to jazda takim zestawem, nie należy do najprzyjemniejszych. Jest dużo osób ceniących automaty, ale myślę, że jest też spore grono zatwardzialców, ceniących sobie klasyczne rozwiązania. Dla każdego coś miłego. Tyle tylko że za chwilę, to pewnie trzeba będzie dopłacić za ręczną skrzynię w nowym samochodzie, bo wszędzie będą automaty w standardzie.

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7990 dnia: Sierpień 30, 2021, 16:12:05 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4668
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Miałem okazję prowadzić automat kolegi (2.0 primera) wiele razy, zarówno na trasie, jak i po mieście. Z ulgą wracałem do manuala, strasznie irytowała mnie taka jazda. W tym roku kumpel oddał tą primerę handlarzowi do komisu (była w jego posiadaniu jakoś od 2012 lub 2013 roku), a przesiadł się... na skodę favorit, tą którą jeździłem jakiś czas temu. Trzeba dodać, że jest niepełnosprawny, i zarówno sprzęgło, gaz i hamulec ma w specjalnej wajsze. Jest bardzo zadowolony i z rozmów z nim, za automatem nie tęskni :]

Automat nie jest dla każdego  :-)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2021, 16:14:47 pm wysłana przez Daniel#1984 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7991 dnia: Sierpień 30, 2021, 16:40:34 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Automat nie jest dla każdego
To tak samo, jak alkohol i jak wiemy, niektórzy pić nie powinni.
A z niepełnosprawnymi i automatem jest tak, że rzeczywiście dla nich jest to udogodnienie. Mój śp. kuzyn nie miał jednej ręki (lewej) i rzeczywiście jeździł samochodem z automatem, no bo inaczej by było ciężko. Manetka od kierunkowskazów miała specjalną "dźwignię" wyprowadzoną na prawą stronę kierownicy, żeby mógł normalnie włączać kierunki i już. Jeździł gdzie chciał i problemu nie było. Prawko też zdał wzorowo, już bez tej ręki i zdawać mógł swoim samochodem.

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7992 dnia: Sierpień 30, 2021, 17:49:08 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Przywróciłby ktoś możliwość edycji posta, jeśli jest ostatni? W sensie, jak teraz, gdy nie mogę już edytować, a nikt nic nowego jeszcze nie napisał. W każdym razie, takie tam z wykopu o poldku.
https://www.wykop.pl/link/6251295/calun-zeranski/
To jeszcze dorzucę link do komentowanego artykułu
https://spidersweb.pl/autoblog/szkic-poloneza-1975-trafil-do-polski/
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2021, 17:55:01 pm wysłana przez Buźka »

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7993 dnia: Sierpień 31, 2021, 10:52:26 am »

Offline kliper

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 52
    • Bosch 97 -> 1.4
a przesiadł się... na skodę favorit
Czy ten kumpel ma jeszcze malucha?

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7994 dnia: Sierpień 31, 2021, 11:48:22 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4668
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Tak jest  :]
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7995 dnia: Wrzesień 04, 2021, 14:48:02 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4668
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2021, 21:03:50 pm wysłana przez Daniel#1984 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7996 dnia: Wrzesień 06, 2021, 20:23:47 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Zawsze lubiłem oglądać podobne filmy. Wszystko nowiutkie i błyszczące, nieważne czy to traktor, czy samochód. Ale sobie pepiki skodę składają. I pomyśleć, że to mogło być FSO, ale już pod inną marką, bo raczej niemcy nie robili by nowych polonezów o wyglądzie passata.
https://www.youtube.com/watch?v=yGkenbIRTI0
Ale widać tą dzisiejszą oszczędność. Lakierowanie tylko tam gdzie widać, a gdzie nie, to nie. Dobrze, że chociaż podkład dali, a przecież to koszty, nie?

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7997 dnia: Wrzesień 09, 2021, 07:22:25 am »

Offline deser

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 117
  • Płeć: Mężczyzna
    • Poldek
Dobrze, że chociaż podkład dali, a przecież to koszty, nie?

Koleżanka w robocie miała lekką stłuczkę Sandero z 2017. Autu generalnie nic się nie stało, wgniecenie przy końcówce progu przy tylnym kole. Za to fajnie się obserwuje lakier, który schodzi płatkami jak ususzony, bez żadnej elastyczności, na dodatek położony jest to zwykły akryl na ocynk blachę, bez podkładu.

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7998 dnia: Wrzesień 09, 2021, 07:47:26 am »

Offline Dawid91

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2232
    • Polonez Caro 1.4 GLI 16V orciari
Kilka dni temu jeździłem Subaru Legacy 2.5 z automatem. Ogólnie fajne auto, ale skrzynia tragiczna, kastruje ten silnik. Żeby pojechać dynamicznie trzeba deptać gaz do podłogi. Jeździłem też kilkoma innymi automatami i... Nie przekonałem się. Wolę manual.

Odp: -= LINKowisko =-
« Odpowiedź #7999 dnia: Wrzesień 09, 2021, 08:46:04 am »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Ale widać tą dzisiejszą oszczędność. Lakierowanie tylko tam gdzie widać, a gdzie nie, to nie. Dobrze, że chociaż podkład dali, a przecież to koszty, nie?

Taka oszczędność jest od 1996 roku.