Autor Wątek: Dodatkowa nagrzewnica powietrza  (Przeczytany 20157 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« dnia: Luty 23, 2011, 23:29:20 pm »

Larry075

  • Gość
Witam, jako że na ciepło w samochodzi można powiedzieć kilka złych słów a na myśl o tych klapkach i siłowniczkach już mnie nerwy biorą, pomyślałem że zrobie dodatkową nagrzewnice powietrza.

Projekt zacząłem od zbudowania puchy w której skośnie umieściłem nagrzewnice, na górze wentylator (w sumie cały dół) od ogrzewania starego typu z czterema wyjściami. Rury i kratki juz mam. Całą puche chciałbym umieścić obok butli gazowej ( mam butle za tylnym siedzieniem) a kratki umieścić w półce tynej. Długo nad tym myślałem i wszystko wydaje sie dobrze jednak...

przewody będą dosyć długie, zwiększy sie też pojemność całego układu. Dodatkowej nagrzewnicy chciałbym używać tylko gdy będę jechał w większą trase albo stał gdzieś w nocy bo inaczej będzie problem z nagrzaniem na małych trasach, no i tu zaczynają sie schodki:
1. Układ włączyć w szereg z nagrzwnicą czy równolegle?
2. Mam jeden elektrozawór nagrzewnicy, czy podczas połączenie równolegle będę też musiał odcinać powrót?
3. Nie wiem czy przewody puszczać pod samochodem czy jednak  w środku po obu stronach tunelu (jak wytnę rowik w wyciszeniu to nawet nie będzie wystawał.

4. Kawałek i tak będę musiał puścić pod autem, czym najlepiej ocieplić?

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 23, 2011, 23:48:35 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
w Plusie ci slabo grzeje ?
to masz nagrzewnice zapchana ,albo termostat nie trzyma temp. silnika,
innej mozliwosci nie widze
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 23, 2011, 23:54:57 pm »

Larry075

  • Gość
Nie nie, kolego, nagrzewnice przepłukiwałem, wygotowałem w occie, jest czyściutka no ale niestety, żaru nie ma, siłowniki chyba już też wysiadają (jak włacze na 4krę to się samo przełącza jak chce), myśle że klapki też juz nie trzymają i dlatego ciepłe powietrze miesza się z zimnym, ale nie mam sił znowu rozbierać pół samochodu... nawet nie mam części aby cokolwiek naprawić. Temp silnika 90stopni ładnie się grzeje i trzyma.

Co do tematu. Jak myślisz będzie to dobre rozwiązanie?

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 24, 2011, 00:48:42 am »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
mysle ,ze rozwiazanie nie ma sensu ,bo nawet miejsca na druga nagrzewnice nie ma ,
dodatkowo piszesz ,ze rozbierac nie chcesz deski ,wiec nie dopniesz sie do ukladu ,
ale to sa kwestie pomijalne ,przy tym co chcesz zafundowac we wnetrzu ,czyli szlaufami z woda przez cale wnetrze ,
odpowietrzenie tego bedzie ciekawa przygoda ,estetyka marna ,pojemnosc ukladu duza ,
jak chcesz grzac bagaznik ,to zdecydowanie bardziej estetycznym technicznie rozwiazaniem bedzie grzejnik elektryczny ,

ale proponuje naprawic sterownie ,jak tylko zrobi sie cieplej ,a do tego czasu uzywac obiegu zamknietego (oczywiscie czasami trzeba wylaczyc ,zeby pozbyc sie pary)
jezeli dostales awersji do ukladu pneumatycznego i wolisz ciegna to obejzyj sie za systemem ogrzewania z Trucka Plusa
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 24, 2011, 01:12:38 am »

Offline TranceEternity

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 451
  • Płeć: Mężczyzna
    • Poldorover 1.6 Orciari 1995r.
Kiedyś czytałem na forum że ktoś wsadził nagrzewnice od opla chyba astry do zwykłego caro i mu o wiele lepiej grzało tylko że radio dał nad deskę rozdzielczą bo się nie zmieściło przez nagrzewnice :/

jak słabo Tobie grzeje to załóż sobie webasto. Używane zestawy nie są drogie a na pewno będzie to działało lepiej niż to z Twojego pomysłu :)

Albo na zimę kupić jakieś volvo :P one są na Skandynawię gdzie zimno jak smok i bardzo szybko się nagrzewają :)
Polonez 1.6 Rover Orciari
Mercedes w116 300SD
Mercedes W124 250TD

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 24, 2011, 11:00:48 am »

Larry075

  • Gość
czyli szlaufami z woda przez cale wnetrze ,
Nie widze w tym nic złego, ciągnę węże po prawej i lewej stronie tunelu, wycinam troche wyciszenia (takie dwa kanały) i nawet go nie widać więc jesli o to chodzi to nie widze problemu.
,pojemnosc ukladu duza
Dlatego pisałem o zaworach.
estetycznym technicznie rozwiazaniem bedzie grzejnik elektryczny ,
esteyka jest u mnie raczej na wysokim poziomie, puszka obszyta materiałem i jakoś to wygląda (troche to dla mnie obraza), myślalem o grzejniku elektrycznym - no ale z pustego nie nalejesz, z tej mocy co zostawia nam alternator nie nagrzejemy nawet kubka z kawą.

Co do ogrzewanie, obieg wewnętrzny nie działa... nie wiem dlaczego, wolał bym sterowanie jak napisałeś, z truka plusa no ale raczej nie dostane takiego.


TranceEternity myślałem o webasto jednak używki = pożar często... tego się właśnie boje.

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 24, 2011, 11:31:18 am »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13828
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
bez problemu dorwiesz cala deske z trucka plusa na szrocie ,bo nikt tego nie chce - tylko musisz namierzyc świeżo przywiezionego trucka zanim bydlaki na szrocie to rozwala siekierami,

jezeli chcesz puszczac weze srodkiem ,a przy progach to juz wogole porazka ,bo jak pod kanapa przeprowadzisz weze ?
inna sprawa to taka ,ze grzanie bagaznika nic nie daje - te nawiewy to musialbys dac chyba do zaglowkow ,zeby grzac glowe ,
przypominam ,ze cieple powietrze niechetnie wedruje w dol ,a dodatkowo wsamochodzie obieg jest od porzodu do tylu i z tym nie wygrasz,
porzuc ten pomysl ,bo narobisz sie i nic nie wskurasz ,
przez ten czas 3 razy rozbierzesz i zlozysz deske w celu naprawy ogrzewania
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 24, 2011, 13:34:28 pm »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4125
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
czyli szlaufami z woda przez cale wnetrze ,
Nie widze w tym nic złego, ciągnę węże po prawej i lewej stronie tunelu, wycinam troche wyciszenia (takie dwa kanały) i nawet go nie widać więc jesli o to chodzi to nie widze problemu.
Ja mam inny pomysł - pod podłogę to daj rurki hydrauliczne plastikowo-aluminiowe. Można je kupić w różnych średnicach, jak ktoś na nie nadepnie to się im nic nie stanie, a są plastyczne i można je dogiąć jak Ci będzie pasowało. Gumowych węży to ja bym użył wyłącznie do połączenia tych rur z ową nagrzewnicą i z instalacją samochodu. Możesz też dać zwyczajne stalowe ocynkowane co wyjdzie taniej, albo miedziane, które też można doginać i są "wieczne".

Plastikowe to chodzi mi o takie jak na tej aukcji: http://allegro.pl/rura-pex-al-pex-25-95-st-10-bar-10-lat-gwarancji-i1464576299.html
A apropos rur przez całe auto, to mają tak między innymi Porsche, Skoda, Ferrari i inne z silnikiem z tyłu, a chłodnicą i nagrzewnicą z przodu. :) Niemniej w Skodzie są to stalowe przewody, a gumowe są tylko od podłączania.
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2011, 13:41:56 pm wysłana przez Grzech#1938 »
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 24, 2011, 16:01:55 pm »

Offline Łukasz_ERW

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 372
  • Płeć: Mężczyzna
Równiez uważam, że nie warto. Pomijając problemy konstrukcyjne i ilość pracy, taki układ będzie miał dużą pojemność. Przy takich mrozach jak teraz jakbyś to otworzył to obawiam się, że silnik by nie trzymał temperatury. Mówisz wprawdzie o zaworach - ale jak zamkniesz nie będzie to działać. Albo rybki, albo akwarium.

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 24, 2011, 19:57:48 pm »

Larry075

  • Gość
Łukasz Nie do końca rozumiem? Pomysł jest taki a nie inny, napisałem o elektrozaworze czyli gdyby się tak stało, że nagrzewnica będzie pobierała zbyt dużo energi cieplnej, to zawór ustawiam na 30% przepływu. Wszystko idzie dopracować.

bo jak pod kanapa przeprowadzisz weze ?
Hmm... też o tym myślałem, już na początku. Wiesz może o istnieniu takich otwórów za zawiasami od siedliska kanapy? Ja takie mam, dwa i idą "na dwór", myślałem aby tamtędy wyprowadzić przewody i wrócić już do bagażnika, dlatego pytałem, o pomysły na izolacje cieplną tego kawałka.

te nawiewy to musialbys dac chyba do zaglowkow ,zeby grzac glowe
Też mam na to sposób, "kratki" mam ze starego poldka, z wersji gdzie były z przodu dwa takie okrągłe. Myślałem aby zrobić w miejscach na głośniki takie trójkątne podwyzszenie, wtedy po poprawnym skierowaniu ciepłe powietrze leciało by w kolicach głowy siedzącego z tyłu.W dodatku mam takie coś, od niawiewu na szbę wiec i szyba nie będzie parowała.

Chyba jednak spróbuje, że by się dowiedzieć tylko czy to zadziała, w końcu jestem bliżej końca niż początku.

Grzech#1938  gdybyś mi dwa tygodnie temu to powiedział to było by świetnie. Pomysł całkiem całkiem, mozna by powycinać rowiki w wygłuszeniu i nawet by nie było ich czuć pod nogami. Gdyby moj pomysł wypalił, to może zrobie powrót w taki sposób.

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 24, 2011, 20:25:10 pm »

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 24, 2011, 20:38:26 pm »

Offline PiatasE

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 664
  • Płeć: Mężczyzna
Jeżeli jeden kartusz jest na 4h to myślę że raz na tydzień trzeba było by go zmieniać lub częściej(patrząc na swoją jazdę samochodem). Cena takiego to 4pln więc tak źle nie wychodzi.

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 24, 2011, 21:34:31 pm »

Offline DF

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1030
  • Darek F
    • Fordy Transit MkV x 2 - 2.3 LPG i 2.0 LPG
Tez uważam, że druga nagrzewnica może być ale jej umiejscowienie z tyłu nie będzie dobrym rozwiązaniem. Ja raczej dałbym trójniki na przewody do oryginalnej nagrzewnicy i drugą zamontował w miejscu schowka po stronie pasażera. Te niezbędne i ważne przedmioty zwykle trzymane w schowku mogą zimować w bagażniku. Gdy mrozy odpuszczą schowek może wrócić na swoje miejsce a trójniki można zaślepić do następnej zimy.
"Dla triumfu zła trzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili"  Ale dobrych już jest tak niewiele, że nic nie mogą...
Nie dajcie się zwieść - nie ma epidemii...  
Niestety wszyscy jesteśmy niewolnikami systemu. Jednak ja jestem nieposłuszny i gardzę tymi oraz szczerze nienawidzę tych dobrowolnych ścierw, które są niczym i krzywdzą innych.

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 24, 2011, 23:22:01 pm »

Larry075

  • Gość
4pln więc tak źle nie wychodzi.
Gdzie takie wkłady można dostać? Jak się nazywają?

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 24, 2011, 23:41:28 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Nie lepiej, tak jak napisał KGB, naprawić ogrzewanie? W plusie, przy mrozach ok -20, po ok 1 km pojawia się ciepłe powietrze.

Zwiększenie pojemności układu chłodzenia nie przyspieszy nagrzewania wnętrza. Jak już kombinować, to może przełożyć chłodnicę z komory do wnętrza auta :)

Chcesz mieć szybko ciepło w aucie, kup webasto z programatorem.

 

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 24, 2011, 23:54:31 pm »

Larry075

  • Gość
Nie chce mieć SZYBKO ciepło w aucie, chce mieć w ogóle ciepło. Robiłem to ogrzewanie i pomogło na kilka tygodni, teraz to juz czuć zimno w samochodzie, nie wiem dlaczego.

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 25, 2011, 07:55:51 am »

Offline RSilak

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1948
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu+ GT
a może nagrzewnica jest do dupy już?
FSO Polonez ATU GT
(Polsko-Japońsko-Szwedzka hybryda)
Serwis Bartniki. Mechanika Pojazdowa, Diagnostyka Komputerowa.
Jest 2.0 16v

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 25, 2011, 16:56:25 pm »

Larry075

  • Gość
Być moze, no ale po czyszczeniu grzałą bardzo dobrze. Nie wiem już, moze za ciosem waszych rad skocze do garażu i powyczyszczam wszystko itp...

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 25, 2011, 17:08:27 pm »

Buszek

  • Gość
Nie chce mieć SZYBKO ciepło w aucie, chce mieć w ogóle ciepło. Robiłem to ogrzewanie i pomogło na kilka tygodni, teraz to juz czuć zimno w samochodzie, nie wiem dlaczego.

tak robiłeś , ogrzewania w plusie jest chyba ostatnią rzeczą na którą można narzekać .

Swoją drogą to tak debilnego pomysłu w życiu nie widziałem .

Odp: Dodatkowa nagrzewnica powietrza
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 25, 2011, 17:21:34 pm »

Offline PiatasE

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 664
  • Płeć: Mężczyzna
4pln więc tak źle nie wychodzi.
Gdzie takie wkłady można dostać? Jak się nazywają?
Wpisz w allegro kartusz i będziesz miał.