Autor Wątek: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.  (Przeczytany 10986 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« dnia: Grudzień 11, 2013, 15:29:02 pm »

Offline markus

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 242
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez caro plus 1998 - 1,6 GSI mpi
Witam ! Mam problem z demontazem ramek drzwi . W szukajkce  owszem jest taki temat , koledzy sugeruja uzycie szpachelki i szerokiego srubokreta aby podwazyc ramki . Udalo mi sie sciagnac jedna !!!!!! ramke tj. poziomą dolną . Skorzystalem z szerokiej i twardej szpachelki . Niestety pionowa ani drgnie , nie chce nic na sile . bo juz dostrzeglem slady skancerowania na tej z ktora sie mocowałem .
Prosilbym bardzo kogos kto ma doswiadczenie w tym temacie , aby łopatologicznie nakreślił mi kolejnosc czynnosci , sposob  i wskazanie konkretnego narzedzia aby zdemontowac te ramki . Kazda wskazowka bedzie mi pomocna i z gory dziekuje za jej zamieszczenie .

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 11, 2013, 16:52:52 pm »

Offline WojciechFSO

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Poldek w remoncie...
    • Polonez Caro Plus 1.6 GLI 1997
Niestety pionowa ani drgnie , nie chce nic na sile . bo juz dostrzeglem slady skancerowania na tej z ktora sie mocowałem .

Najpierw ściągnij uszczelkę z drzwi wysuwając ją z rantu ,a następnie odkręcić śrubę od pionowej ramki .
(jest pod uszczelką).

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 11, 2013, 21:17:43 pm »

Offline markus

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 242
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez caro plus 1998 - 1,6 GSI mpi
Wojciech to chodzi o ozdobne , przewaznie ze scierajacym sie lakierem ramki drzwi , te wokól szyby . Jak znasz patent  , zeby je zdemontowac i nie uszkodzic przy tym to opisz go dokładnie . Nie jest to łatwa operacja .....

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 12, 2013, 11:52:37 am »

Offline BARTEK1925

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 4230
  • Płeć: Mężczyzna
  • 000086
    • Laguna I kombi 1.8 + sekwencja 2000 r.
Cieniutkim śrubokrętem od wewnątrz. Delikatnie podważać, ale pewnie drobnych uszkodzeń od wewnątrz nie unikniesz.
Paździoch 2.0 OHC ford 1990 r - 2003/2016 r. auto odjechało 14.05.2016 do nowego domu.
A codziennie granatowe Mondeo kombi MK1 1.6 + LPG - zwany też czołgiem-sprzedany wrzesień 2017
Obecnie: Laguna 2000 r. kombi 1.8 + sekwencja
             Berlingo 2008 r. I lift 1.6 + sekwencja

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 12, 2013, 13:06:00 pm »

Offline Michał_22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 555
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro Plus 1.8 VVC 98r
Użyj dwóch śrubokrętów. Podważaj na przemian, lub weź grubszy śrubokręt, przyłóż do ramki (od wewnętrznej strony) i mocno, ale z wyczuciem uderz np. ręką. W obu przypadkach obyło się bez uszkodzeń.
 

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 12, 2013, 19:06:02 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Niestety demontaż tego draństwa to aptekarska robota - jeśli chcesz je ponownie zamontować.
Jeśli nie chcesz - to poprostu zdzierasz.

Podpowiedz - po co chcesz je ściągać ?

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 12, 2013, 19:14:19 pm »

piciek

  • Gość
po co chcesz je ściągać ?
np. po to żeby je pomalować proszkowo?

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 12, 2013, 21:33:51 pm »

Offline markus

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 242
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez caro plus 1998 - 1,6 GSI mpi
Stingerek kupilem drzwi cale kompletne ze wszystkim : szyba poszycie  , mechanizm , klamka , zamek , lusterko itd. zaplacilem za wszystko 30 pln z dostawa . niestety kolor nie ten co potrzebuje , ramki ze startym lakierem  Chcialem drzwi polakierowac na moj kolor i wszystkie ogniska korozji w sumie delikatne usunac i zabezpieczyc . ramki tak jak pisze Silver tez chce polakierowac , zeby to jakos wygladalo .....dalej prosze o podanie roznych i skutecznych metod sciagniecia tych ramek .....cos w koncu zastosuje ale najpierw przecwicze na starych drzwiach podane przez forumowiczow  patenty.....

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 14, 2013, 19:55:47 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Pytam po co chcesz ściągać bo to ważne :) czy chcesz je później wykorzystać.
Powiem ci tylko tyle że trzeba do tego na prawdę dużo cierpliwości i jeśli chcesz podważać to najlepiej tylko z jednej strony, i najlepiej od dołu, czyli od strony której nie widać.
Ciężko je później zamontować, tzn tak dogiąć żeby leżały jak fabryka.

A co do ich malowania , to powiem ci szczerze że nie warto ich do tego celu ściągać. Wystarczy usunąć stary lakier, dokładnie zmatowić papierem ściernym powiedzmy 600-800 i prysnąć czarnym matem (chyba że preferujesz inny kolor)
U mnie zdaje to egzamin, puszka szpraju kosztuje 10 zł... i wystarcza na cały samochód :)

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 24, 2013, 10:05:35 am »

Offline markus

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 242
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez caro plus 1998 - 1,6 GSI mpi
Witam ponownie , jak mowi powiedzenie szukajcie az znajdziecie , okazuje sie ze istnieje specjalny przyrzad do zdejmowania tych ramek . Ma on oznaczenie A.78018 , w ksiazce Morawskiego jest nawet zdjecie tego przyrzadu tylko malo czytelne . Moze ktos spotkal sie z takim przyrzadem lub wie gdzie mozna go kupic , bo patrzac na zdjecia podejrzewam ze cena nie bedzie wygorowana , bo to uchwyt jak w śrubokręcie i ta specjalna koncowka . Znalazłem tez w internecie takie stronki gdzie w wykazie rowniez jest ten przyrzad :
http://www.ei-elektronik.pl/nadwozia-samochodowe/?wykaz-narzedzi-specjalnych,51
A po wpisaniu w Google hasła : przyrzad A.78018 pojawia sie takze
DOC]
komplet narzędzi specjalnych do samochodów fso i polonez
artmoto.com.pl/zdjecia/KOR.doc‎

Końcówka przyrządu A-40206/801 do ściągania łożyska ustalającego wałek sprzęgłowy .... A-78018. Przyrząd do demontażu listew ozdobnych. 1. 78. A-78024.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2013, 10:10:44 am wysłana przez markus »

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 18, 2014, 21:27:55 pm »

Offline 1.5X

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 69
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez 1500 '81 Bursztyn
Czeka mnie przełożenie tych listewek na nowe drzwi. Na sama myśl robi mi się słabo. Ma ktoś jakiś pomysł lub info o tym przyrzadzie w morawskim mam jego zdjęcie.

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 18, 2014, 21:38:57 pm »

Offline Pedrogsi

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 431
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN CARO - 1,6 16V 96' PN ATU+ 2,0 8V 97'
mi te z sie słabo robiło na sama mysl o tym. ale najlepszy sposob na to, to od wewn strony (czyli tej co pracuje szyba) srubokret płaski i młoteczek gumowy i delikatnie zbijasz. Mi zesżło bardzo ładnie i szybko i bez problemu zamontowałem w nowych drzwiach nabijajac te listwy tez gumowym młoteczkiem.
The Worst Foe Lies Within The Self....

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 19, 2014, 22:37:48 pm »

myambo

  • Gość
Już gdzieś tu o tym pisałem, ale zobrazuję o co mi chodziło. Oczywiście przez szmatkę, aby nie porysować ramek, łapiemy i odchylamy do góry.
Ważne aby dobrze złapać (przy końcu ząbków kombinerek). Schodzą bez problemów.

« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2014, 22:44:42 pm wysłana przez JohnM »

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 19, 2015, 20:43:36 pm »

Offline 1.5X

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 69
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez 1500 '81 Bursztyn
A dolną listwę pod szybą jak najlepiej zdjąć ?
Trzeba ściągać boczek i demontować szybkę trójkątną z tyłu ?

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 22, 2015, 08:53:48 am »

Offline JohnM

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 28
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez 1.5 LE 88'
Podważyć szerokim płaskim śrubokrętem (szmatka na drzwi, śrubokręt pod listwę i podważać). Wchodzą one na rant drzwi.

Szybki i boczku ściągać nie trzeba ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2015, 09:07:53 am wysłana przez JohnM »
Nothing is over! Nothing!

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 22, 2015, 14:50:20 pm »

Offline 1.5X

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 69
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez 1500 '81 Bursztyn
Wczoraj zdemontowalem cały komplet ramek bez ich uszkodzenia, jest dosc prosta robota. Na dniach opisze dokladnie jak to zrobić.

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 23, 2015, 20:02:32 pm »

Offline bodzio333

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • 125p
Czekam z niecierpliwością

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 25, 2015, 11:17:21 am »

Offline 1.5X

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 69
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez 1500 '81 Bursztyn
Witam nie mam niestety zdjęć ale wygląda to mniej więcej tak:

Sposób demontażu listewek/ramek zależy od celu w jakim to robimy, jeśli chcemy ramki zastosować ponownie i mają wyglądać estetycznie należy zdejmować je ostrożnie i precyzyjnie. Jeżeli ramki po zdjęciu idą do kosza można je po prostu zbić najszybciej jak się da.

W moim przypadku ramki zdejmowałem po to, aby je ponownie założyć w innym aucie, dlatego należało zrobić to dokładnie. W przypadku listew z nierdzewki w połysku, każde ewentualne uszkodzenie będzie dużo bardziej widoczne niż w przypadku listew malowanych na czarno.

Zdecydowanie odradzam zbijanie listew śrubokrętem płaskim. W takim przypadku  powierzchnia styku pomiędzy śrubokrętem, a listwą jest mała w związku z czym przykładana siła działa na małą powierzchnię i listwa się uszkodzi, co będzie widoczne szczególnie w przypadku listew niemalowanych.

Ja do zdejmowania ramek używałem tylko szpachelek topex, i niedużego młotka Zastosowanie szpachelek pozwala rozłożyć siłę działającą na listwę na większą jej powierzchnię i zminimalizować ryzyko jej uszkodzenia.

Demontaż listewek zaczynamy od opuszczenia szyby.

1. Listwy dolne szyb, zaopatrzone w uszczelkę.

Listwy te są w moim zdaniem najbardziej delikatne. Są zamocowane na rancie drzwi na takich jego wypustkach. Zdejmowanie listwy zaczynamy od lusterka (drzwi przednie) lub od słupka środkowego (drzwi tylne) i stopniowo kierujemy się w drugim kierunku. Listwy zdejmujemy poprzez włożenie pod nie od strony zew. drzwi szpachelki. Następnie szpachelkę lekko odginamy w górę (szpachelka i drzwi tworzą kąt do 45 stopni) i jednoczenie drugą ręką odciągamy listwę pionowo w górę. Listwy drzwi przednich schodzą dość łatwo natomiast przed usuwaniem listew drzwi tylnych radziłbym zdjąć trójkątne okienko, chociaż można zdjąć listwę bez tego. Pod okienkiem listwa siedzi dość ciasno i może być problem z jej estetycznym zdjęciem.
Ściąganie listew śrubokrętem (podłożenie go na płasko pod listwę i przekręcanie do pionu) po pierwsze może uszkodzić lakier drzwi, a po drugie uszkodzi nam uszczelkę znajdującą się pod listwą (wegnie, przetnie ją).

2. Pozostałe listwy

Listwy te zdejmuje się poprzez zbicie ich z drzwi od strony szyby. Rant zagięcia listwy od strony szyby jest zdecydowanie mniejszy niż od strony drugiej. Przed przystąpieniem do ich usuwania należy sprawdzić jak listwy zachodzą na siebie od zew. strony drzwi. Oczywiście zbijanie listew zaczynamy od tych będących na wierzchu. Dodatkowo, aby mieć lepszy dostęp do listwy proponuję wyjąć uszczelkę która jest umieszczona od wew. strony ramki drzwi. Następnie przykładamy szpachelkę do listwy i delikatnie przy pomocy młotka zbijamy listwę z drzwi, kawałek po kawałku. Trzeba to zrobić z wyczuciem, ale generalnie listwy schodzą bez większego problemu.

W przypadku drzwi przednich, aby mieć dostęp do części listwy znajdującej się przy lusterku, należy lusterko zdjąć.
W przypadku listwy za szybą trójkątną drzwi tylnych, szybę tą należy przynajmniej odchylić. Należy zdjąć uszczelkę po zewnętrznej stornie drzwi, pod którą jest umieszczona śruba, którą jest przykręcona listewka pionowa trzymająca szybę. Śrubę odkręcamy, odchylamy listwę pionową i szybkę trójkątną, tym samym uzyskujemy dostęp do całej powierzchni listwy którą będziemy zdejmować.

Stosowałem dokładnie takie szpachelki, są dość sztywne, a przy tym elastyczne i mają drewnianą rączkę dobrze nadającą się do klepania w nią młotkiem.



Pozdrawiam

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 25, 2015, 13:01:02 pm »

Offline lesor#1973

  • FSO:1993-1996 B1078
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1324
  • Płeć: Mężczyzna
  • Borełło, Carełło, 115c_w_Jesionie
2. Pozostałe listwy.

Fachowo to się zdejmuje fabrycznym narzędziem. W Mrawskim OIDP pokazano jak zdejmować. Zakłada się na ramkę, zahacza końcówką po zewnętrznej stronie samochodu i podważa.

Każdy może sobie taki wygiąć. Dla porównania wielkości blaszka zamka wlewu.
Na zdjęciu słabo widać, po lewej stronie "U" jest na samym końcu delikatne podgięcie w prawo, taki haczyk.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2019, 11:28:36 am wysłana przez lesor#1973 »
Zważcie jegomość – odparł Sanczo Pansa – że to, co tam się ukazuje, to nie żadne olbrzymy, ino wiatraki.

Odp: Demontaz ramek drzwi wokoł szyb.
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 27, 2015, 18:56:18 pm »

Offline bodzio333

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • 125p
Dzieki za instrukcje, w najbliższych dniach sprawdze ten patent i dam znać