Autor Wątek: Rover - ile płynu do układu chłodzenia?  (Przeczytany 8684 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« dnia: Luty 14, 2005, 12:53:30 pm »

robert45

  • Gość
Mam takie pytanie ile płynu wchodzi do układu chłodzenia poloneza-rover z 1995 r.W ksi?żce pisz? 7.5 l.Ja wlałem i weszło ok.3.5 litra.

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 14, 2005, 13:07:38 pm »

anonim

  • Gość
w ksiazce jest napisane 4.5 litra, a ten litr ktorego nie udalo ci sie wlac to powietrze ktore moze siedziec w ukladzie i to czego nie udalo ci sie zlac z ukladu.

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 14, 2005, 13:15:03 pm »

qxr

  • Gość
W mojej ksiazce jest napisane 4,4 L.

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 14, 2005, 13:27:35 pm »

robert45

  • Gość
Przepraszam a w jakiej ksi?żce.Jak zalewałem układ to próbowałem go odpowietrzać,bo powoli schodził ze zbiorniczka.Pokusiłem się nawet na popuszczenie przewodów dochodz?cych do silnika krokowego.W jakim? poscie napisane było o odpowietrzniku poniżej aparatu zapłonowego.U mnie nie znalazłem.Jeszcze jedno po rozgrzaniu silnika gdy termostat pu?cił wszystkie przewody były ciepłe,nagrzewnica od pocz?tku działała poprawnie.Czy to jest normalne,żetermostat otwiera się w temperaturze (wska?nika) powyżej 90 C, a wentylator ok.98 C.

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 14, 2005, 13:38:19 pm »

qxr

  • Gość
W oryginalnej ksiazce dolaczonej do kazdego nowo kupowanego samochodu. Ksiazeczce ktora sie nazywala instrukcja obslugi. I juz tobie to sprostuje wchodzi tam (przepraszam) 5,5 L jesli wierzyc temu co tam napisali. Mi elektrowentylator wlacza sie gdy wskazowka przekroczy lekko 90 C a termostat powinien sie otworzyc chyba przy 87 C. Jesli wchodzi tobie wiecej plynu to albo masz nieoryginalna chlodnice albo woda gdzies ucieka. Sprawdz poziom oleju bo moze sie znajdowac w misce. Co oznaczalo by uszkodzenie uszczelki pod glowica.

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 14, 2005, 13:52:36 pm »

robert45

  • Gość
Ten piękny samochód zakupiłem od starszego Pana.Przebieg 28.000 km.Silnik cz?ciutki bez ?ladów oleju.Wymieniłem też olej na Total 9000 5W-40, więc chyba nie uszczelka.Acha od zimy  czasem (ostatnio często)na wolnych obrotach silnik pulsuje między 900 - 1500 obr. Dopiero jak osi?gnie temp.90 C przestaje.W lecie takie zjawisko nie występowało - jaka może być przyczyna? :oops:

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 14, 2005, 14:09:24 pm »

qxr

  • Gość
95 rok i 28 K to chyba niemozliwe.  :shock: Pulsujace obroty czesto objawiaja uszkodzenie sondy lambda ale jesli to sie dzieje tylko w zime to moze cos z ssaniem. Az tak dobrze sie nie znam. 3,5 L. Jak zalewales ten plyn? Bo najpierw wlewasz ok 4 L plynu potem odp[alasz bryke i czekasz az sie rozgrzeje i wlaczy sie eletrowentylator oraz otworzy termostat. Potem wylaczas samochod i dolewasz reszte do kreski. Plyn mosi sie rozejsc po calym ukladzie. Nagrzewnica itp. Jak masz zapowietrzony uklad to termostat oraz elektrowentylator moga sie wlaczac pozniej bo zamiast z woda ma kontakt ich powierzchnia z powietrzem. Sproboj odpowietrzyc uklad dobrze tak by zmiescic tyle plynu ile zaleca producent.

[ Dodano: 2005-02-14, 14:12 ]
Na twoim miejscu wymienil bym takze termostat (oczywiscie na oryginalny) kosztuje grosze. Stary moze byc padniety z tego co piszesz moze tak tez byc.

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 14, 2005, 14:19:31 pm »

robert 45

  • Gość
28 K kto wie,ale jak napiszę  że siedzenia (oprócz ) kierowcy oraz podłoga były fabrycznie ofoliowane to co wy na to.Ale niestety most wyje(chociaż suchy i olej też wymieniłem) i skrzynia też szumi co mnie wkurza.Zalewałem jak trzeba z rozgrzewaniem silnika .Acha ilo?ć płynu zlanego była podobna do zalanego.Czyli co płyn zostaje w układzie i nie schodzi ? Ponadto nowy płyn ma inny kolor i nie zauważyłem aby się przebarwiał.Więc co z tym 5.5l.

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 14, 2005, 14:24:45 pm »

qxr

  • Gość
Tyle ma wejsc. 5,5. Jak go juz zalejesz nowym plynkiem to sprawdz czy masz grzanie wsrodku. Jesli nie grzeje nawet na cieplym silniku to znaczy ze nagrzewnica jest zamulona lub cos zapowietrzona. Z tego co slyszalem to by odpowietrzyc rovera trzeba miec cierpliwosc.

[ Dodano: 2005-02-14, 14:27 ]
Apropo tej foli na siedzeniach to faktycznie kretyn nim jezdzil ale dobrze zrobil tylko tobie nie sobie. Tyle lat sie bujal z ta folia tylko po to by komus opchnac autko w cacy stanie.  :lol:

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 14, 2005, 14:42:58 pm »

Offline AndrewS#100

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 973
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO 125p 1.4 16V MPI
    • http://www.roverki.pl
u nas w pulawach jest taki magik ze ta folie to zalkada do samochodow szczegolnie do poldkow i tak odpicowuje samochod ze nie widac, pod spod nie zagladalem, znajomy mi potem powiedzal
to ze slychac most przy takim przebiegu i skrzynie moze wlasnie swiadaczyc ze ten samochod jednak ma troche wiecej przebiegu,
a kolega otowrzyl na max nagrzewnice przy spuszczaniu ?? ja jak u siebie zdialem waz gruby na dole to jak dmuchnolem w zbiorniczek to sie jeszcze sporo wylewalo
Pozdrawiam Andrzej
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800 2.0 16V MPI
Jawa TS 350

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 14, 2005, 14:44:41 pm »

robert 45

  • Gość
Go?ć był na oko po 70-tce więc może dziwak,miał ogromne trudno?ci z wjeżdżaniem do garażu i nie tylko.Można więc założyć że przebieg jest prawdziwy,tylko niepokoi mnie most i skrzynia (może wnuczek ciężka noga).Wracaj?c do ćhłodzenia to nagrzewnica grzała wraz ze wzrostem temperatury,przy odpowietrzaniu wykazałem wiele cierpliwo?ci i determinacji(patrz wyżej).Zalewałem 12.02. niewiele je?d?iłem poziom płynu jest bez zmian.Koledzy kto osobi?cie zalewał rovera i  ile płynu weszło ?Bo z tymi opisami w ksi?żkach jest nie tak,np.Morawski -wymiana oleju w silniku ma wej?ć 4.5 l ,a mnie wchodzi 4.1 l( to już druga wymiana).

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 14, 2005, 15:08:58 pm »

qxr

  • Gość
jesli chodzi o olej to Instrukcja obslugi mowi o 4,4 L. Jak nie wymieniales filtra oleju to moze wejsc faktycznie 4,1 L.

A dziadki tez kombinuja.  :lol:

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 14, 2005, 15:13:26 pm »

robert45

  • Gość
Przecież ma się rozumieć , żę filtr oleju zmieniłem a silnik był rozgrzany.Ludzie  co wy piszecie.To nie jest mój pierwszy samochód. Roverowcy co z tym płynem?

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 14, 2005, 15:25:36 pm »

qxr

  • Gość
Mi wlazlo 5 litrow spokojnie. Wiec smiem twierdzic ze 5,5 w suchy uklad wejdzie.

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 14, 2005, 15:26:19 pm »

Offline AndrewS#100

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 973
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO 125p 1.4 16V MPI
    • http://www.roverki.pl
w morawskim jest napisane ze poczatek otwierania termostatu nastepuje w temp 76-80 stopni, a pelne otwarcie w 82 stopniach przy pelnym otwarciu trzpien termostatu wysuwa sie o 9mm, to ze wchodzi mniej plynu niz pisza w ksiazce to w/g mnie normalne, dlatego ze praktycznie nieda sie do konca spuscic plynu z wszystkich zakamarkow, jak wymienialismy uszczelke pod glowica to pelno go zostalo dookola tuleii cylindrow, chyba zeby rozpinac wszystkie zlaczki i weze i dmuchac sprzeonym powietrzem
to samo tyczy sie pewnie oleju z tym ze u mnie za kazdym razem wlewam 4,5 wtedy jest w polowie miedzy max a min (po odpaleniu silnika i odczekaniu), jak wleje 4 litry to jest minimum albo troche wiecej, ale przed odpaleniem, po odpaleniu spadlo by pewnie ponizej minimum,
moze troche krzywo poldek ci stoi i nie dokonca splywa, mozesz go podlewarowac z jednej strony  :)
Pozdrawiam Andrzej
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800 2.0 16V MPI
Jawa TS 350

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 14, 2005, 15:30:36 pm »

qxr

  • Gość
AndrewS#100, No to dobrze tobie wchodzi ten olej. Jest wyraznie napisane ze poziom oleju ma sie znajdowac miedzy max a min i ma wejsc 4,5 L. A miedzy Max i min jest odznaczony 1 L.

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 14, 2005, 15:40:51 pm »

robert45

  • Gość
Panowie poprzednio olej zmieniałem w serwisie i też weszło im 4.1 litra ,stan był 3/4 max.Do następnej wymiany oleju stan oleju bez zmian.wię olejem się nie przejmuje.Chyba ,że poprzedni olej Castroll Magnatec 5W-40 osiadł na ?ciankach.

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 14, 2005, 16:12:21 pm »

robert45

  • Gość
Pobiegłem do garażu i sprawdziłem stan oleju ,jest 0.5 cm poniżej max,więc ok.

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 14, 2005, 16:12:11 pm »

robert45

  • Gość
Pobiegłem do garażu i sprawdziłem stan oleju ,jest 0.5 cm poniżej max,więc ok.

Rover - ile płynu do układu chłodzenia?
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 14, 2005, 16:15:35 pm »

robert45

  • Gość
Pobiegłem do garażu i sprawdziłem stan oleju ,jest 0.5 cm poniżej max,więc ok.