Autor Wątek: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?  (Przeczytany 9781 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« dnia: Styczeń 06, 2016, 21:28:31 pm »

Offline Bastek772

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 139
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus GSI
Mam problem z elektryką w moim Atu Plusie GSI.
Niedawno go kupiłem i jak po niego jechałem to sprzedający powiedział mi, że po odpaleniu tego dnia poszedł dym z deski rozdzielczej. Po oględzinach stopiony był jeden kabel w wiązce przy radiu. Od tamtej pory nie zamontowałem jeszcze grania i nic się nie działo.
Dziś zabrałem się za wymianę deski rozdzielczej i niestety problem jest większy niż myślałem. Spalił się niebieski kabel od radia przy okazji przytapiając niektóre inne przewody.

I teraz pytanie czy jechać po całej wiązce, usunąć spalony przewód, a resztę izolować czy wymienić całą wiązkę?

Osobiście skłaniałbym się do wymiany, bo w tym kablu stopiła się cała izolacja. Przyczyną musiało być granie w aucie, nie wiem czy coś było źle podłączone, czy wsadzone była za mocne audio. Ja radia nie miałem to i problemu nie było.

Na zdjęciu ta pętla z prawej jest od radia, a z lewej widać zjarany kabel.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/c157cda969e0ab6b

« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2016, 21:31:21 pm wysłana przez Bastek772 »

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 06, 2016, 22:39:44 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
Jak masz możliwość kupna nie uszkodzonej to wymień, tutaj lepiej nie ryzykować.

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2016, 22:55:45 pm »

Offline Bastek772

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 139
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus GSI
Na razie nie mam, ale bede szukal :-)
A czy instalacja lpg jest normalnie w aucie dokladana osobno czy tez jest w tej wiazce? Nie za bardzo ogarniam gazownie i nie chcialbym wyrzucic czegos co powinno zostac. Chyba ze jak juz kupie wiazke to bede po kolei patrzyl co tam jest i wyciagal u siebie.

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2016, 23:16:37 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
Nie, jest dokładana, w zasadzie wiązka od gazowni powinna być bardziej zintegrowana z wiązką ECU (sonda, wyjście na obrotek, odłączenie wtrysków etc.) niż samochodu. Ogólnie rzecz ujmując z wiązki "głównej" gazownia może brać tylko masę i +12V. Chociaż jak zakładał to jakiś ogarnięty gaziarz to mógł się zapiąć tylko do wiązki ECU, bo tak też można :P

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 06, 2016, 23:56:40 pm »

Offline Bastek772

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 139
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus GSI
Patrzac po tym co znajduje w tym aucie to nie wiem czy ktos ogarniety go robil ;-)
Dzieki za odpowiedz.

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 07, 2016, 08:45:38 am »

Offline Zoltan#1930

  • Administrator
  • Wiadomości: 3185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sport&Classic Workshop
Nie wymieniaj. Zdejmij deskę i napraw. kabel od radia jest wpleciony na niewielkim kawałku wiązki, to co popalił albo wymienisz, albo poizoliujesz - będzie grało, przy okazji można posprawdzać czy reszta jest dobrze. zniszczenia nie powinny być wielkie
Cytat: KGB
GAZ rzadzi ,GAZ radzi ,GAZ nigdy was nie zdradzi  :twisted:

Polski Fiat 1977r, Polonez 1600 L 1980r, Volvo 945 2300 GL 1992r, Mazda Bongo SD1D32 2200D->2000i 1994r, Iveco Daily Max 2800TD 1997r Chrysler Town&Country 3300 LX 2001r

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 07, 2016, 11:07:40 am »

Offline Bastek772

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 139
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus GSI
No właśnie rozmawiałem z elektrykiem i też doradził, żeby powycinać uszkodzone kable i w ich miejsce przylutować nowe. Dzisiaj przejrzę dalej te przewody i jak nie będzie tragedii to chyba jednak tak to zrobię. Do radia i tak będę kładł nowe kable to z tym problemu nie będzie i zostanie tylko dobrze zabezpieczyć resztę.

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 07, 2016, 12:06:30 pm »

Offline Tomasz#1969

  • Moderator
  • Wiadomości: 3029
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 & Truck '93 & N126e '83 & 960'95 & E430'98 & Rexton'02 & 1/2CCS 1.2 16V
Prad potrzebny do takiego przetopu nie moglby poplynac w sprawnej instalacji. Zobacz dokladnie co bylo zrodlem tej usterki. Jak sie zdecydujesz na wymiane wiazki to wywal wszystko lacznie z lpg i zamontuj sobie na nowo po ludzku ☺ wystarczy ze napiszesz tu jak to zrobic to ktos pomoze
OHV roxx


Cytat: turbonez
Forum nie jest od bicia konia tylko od konstruktywnych komentarzy .

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 07, 2016, 15:19:02 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
Zoltan, tak to można zrobić jak jest kilka przewodów, a nie kilkanaście. Przecież tutaj ewidentnie coś jest skopane skoro bezpiecznik nie zadziałał, więc najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie problemu a nie zamiatanie go pod dywan twierdząc, że będzie dobrze.

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 07, 2016, 20:31:16 pm »

Offline Bastek772

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 139
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus GSI
To zmieniam wiązkę. Patrzyłem dalej za licznikiem i jest to samo,  potopione przewody. Ktoś coś tam rzeźbił, bo widać że kable były łączone. Nie wiem co i jak tam było zrobione, ale syf jest niezły. Jak już i tak uziemiłem samochód to powoli będę dłubał, żeby zrobić to dobrze.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/b4c3674650115c28

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 07, 2016, 21:14:54 pm »

Offline Hagar

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 485
  • Płeć: Mężczyzna
    • 1.6 GSi 99r
to ci się stało to jest pikuś z tym co widuje w pracy w samochodach gdzie już nie można odróżnić który kabel szedł do czego... wiązkę do poloneza kupisz za 100 zł a latanie związki jest pracochłonne ile z tym ci zajmie nie odpowiem ci sam znasz swoje możliwości ja bym latał sadząc po tym zdj przy okazji usuną bym wady które są jeszcze w niej
był 1.6 GSiE, 1.6GLE, 1.6TCGLE

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 07, 2016, 22:15:25 pm »

Offline Zoltan#1930

  • Administrator
  • Wiadomości: 3185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sport&Classic Workshop
można połatać ile przewodów się chce, jeśli możliwości i umiejętności pozwalają. Ja bym naprawiał, oczywiście do pewnego stopnia uszkodzenia, a nie od razu dawał nową.
 mi kiedyś popłynąl główny kabel plusowy-od aku do wtyczki za schowkiem i jeszcze dalej do lewych drzwi w roverku - czyli cała wiązka. naprawiłem i poprawiłem przy okazji co trzeba. działa od 2009r wyśmienicie.
w gsi nie trzeba ruszać wiązki silnika-jest wtyczka. wymienić tylko wiązkę głowną razem ze skrzynką. też robota na cały dzień.
Cytat: KGB
GAZ rzadzi ,GAZ radzi ,GAZ nigdy was nie zdradzi  :twisted:

Polski Fiat 1977r, Polonez 1600 L 1980r, Volvo 945 2300 GL 1992r, Mazda Bongo SD1D32 2200D->2000i 1994r, Iveco Daily Max 2800TD 1997r Chrysler Town&Country 3300 LX 2001r

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 07, 2016, 22:31:49 pm »

Offline Bastek772

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 139
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus GSI
U mnie na upartego mógłbym naprawiać. I tak już się nastawiłem, że mi to trochę zajmie ;-) Ale auto mam w garażu wspólnym, gdzie nawet żadnego gniazdka nie mam, żeby lutownice podłączyć.
A wiązkę już mam do ogarnięcia. Jak tam jest wtyczka to spoko, myślałem, że idzie całość łącznie z komora silnika. Mam nadzieję, że będzie łatwiej gazownie wpiąć jak tylko środek bym wymienił.

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 07, 2016, 22:39:21 pm »

Offline Zoltan#1930

  • Administrator
  • Wiadomości: 3185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sport&Classic Workshop
Pod maską też musisz szarpać. wiązka głowna jest taką duża pętlą-od lewego reflektora, przez środek, a kończy na prawym ;)
odłącza się wiązka silnika/wtrysku oraz wiązka tyłu auta.
Cytat: KGB
GAZ rzadzi ,GAZ radzi ,GAZ nigdy was nie zdradzi  :twisted:

Polski Fiat 1977r, Polonez 1600 L 1980r, Volvo 945 2300 GL 1992r, Mazda Bongo SD1D32 2200D->2000i 1994r, Iveco Daily Max 2800TD 1997r Chrysler Town&Country 3300 LX 2001r

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 07, 2016, 22:43:32 pm »

Offline Bastek772

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 139
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus GSI
Jak będę robił to się doszkolę :-)
Trochę mnie martwi, że z gazownią będę musiał cos kombinować jak wymienię wiązkę, ale tak jak Tomek wyżej pisał, będę dopytywał :-)

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 07, 2016, 22:57:21 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
Przede wszystkim jak będziesz ją wyjmował to zobaczysz, czy będzie podpięta to wiązki budy czy nie, jeśli nie to Twoje szczęście jeśli tak to na pewno ktoś coś podpowie :)
Zoltan, wiadomo, że naprawić da się praktycznie wszystko, kwestia właśnie zaplecza i umiejętności. Aczkolwiek ja już bym się w to nie bawił tylko wkładał nową wiązkę, bo takie zabawy już nazwijmy przestały mnie cieszyć :P

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 07, 2016, 23:59:38 pm »

Offline Tomasz#1969

  • Moderator
  • Wiadomości: 3029
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 & Truck '93 & N126e '83 & 960'95 & E430'98 & Rexton'02 & 1/2CCS 1.2 16V
Jak deska zdjęta to z wymianą wiązki 1/3 roboty ;) Teraz tylko odkręcanie odkręcanie i jeszcze raz odkręcanie :P A potem przykręcanie, wpianie wtyczek itd itd ...

Jak z gazownią masz bajzel to od razu  to poprawiaj, ja teraz sobie montowałem wiązkę od gazu w abimexie i całą schowałem pod deską :P Praktynie bez ingerencji w wiązkę budy czy silnika (tylko dwa wpięcia w sygnał cewki i tps) pod maską dwa dyskretne kabelki od elektrozaworu i czujnika temp oraz wiązeczka do krokowca i wsio :)
OHV roxx


Cytat: turbonez
Forum nie jest od bicia konia tylko od konstruktywnych komentarzy .

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 21, 2016, 21:40:49 pm »

Offline Bastek772

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 139
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus GSI
Po paru tygodniach w końcu miałem chwilę, żeby zajrzeć do poloneza i od razu mam kilka pytań 
Kupiłem wiązkę wewnętrzną, odcięta w komorze silnika. U mnie przewody uszkodzone są w środkowej części – od radia do mniej więcej skrzynki bezpieczników. Myślę, że najłatwiej byłoby mi wymienić tylko tą część. Odciąłbym przwody w miejscach zaznaczonych czerwonymi liniami na zdjęciu i wymienił ten kawałek. Wydaje mi się to najprostszym wyjściem, ale co Wy o tym myślicie, czy może inaczej z tym kombinować?
No i pytanie podstawowe, mianowicie co jest czym? 
Zaznaczyłem w kółkach poszczególne elementy i prośba o opisanie co jest od czego.
1.   Czarne – idą do komory silnika od strony kierowcy?
2.   Niebieskie?
3.   Zielone – ida do komory silnika od strony pasażera? Tutaj pare wtyczek jest, ale najgrubsza partia jest odcięta.
4.   Żółte?
I kolejny problem jest taki, że nie mam jak tych przewodów lutować, bo w garażu nie mam żadnych gniazdek.  Na allegrosą  lutownice na 12V, moc 30-40W, używał ktoś z Was? Widziałem w necie jakieś blaszki zaciskowe do łączenia przewodów, może coś takiego będzie dobre: http://limba.internetdsl.pl/Audi/Kierownica/103s.jpg

http://www.fotosik.pl/zdjecie/a9322f13007aa051

« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2016, 21:43:10 pm wysłana przez Bastek772 »

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 21, 2016, 22:14:16 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
1. Czarne po lewej to złącze wiązki przedniej z tylną, a to bardziej po prawej to prawdopodobnie kabelek od przednich drzwi kierowcy, tak oględnie mówiąc.
2. Według mnie przewody od zapalniczki
3. Wiązka silnika
4. Część tego w kole wchodzi do komory silnika (ta przy której jest złącze hermetyczne), druga zaś "obsługuje" drzwi pasażera (głośnik i włączniki od lampki), dwa cienkie długie niebieskie to tylny prawy głośnik.
W kwestii łączenia, lutowanie teoretycznie jest najpewniejsze, ale jeśli masz w tym jakąkolwiek wprawę, bez takiej wprawy lepiej tulejki zaciskowe, aczkolwiek z nimi różnie bywa.

Odp: GSI spolany kabel - wymiana wiązki?
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 23, 2016, 22:12:53 pm »

Offline Bastek772

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 139
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus GSI
Powoli, ale działam dalej :-)
Mam kilka pytań:
1. Przewód, który trzymam na zdjęciu idzie z części za licznikami i wchodzi w lewy słupek do góry. Od czego są te przewody, lampka przy lusterku?
    W wiązce, którą mam na podmiankę nie ma czarnego przewodu, co z tym zrobić?
    U mnie: http://www.fotosik.pl/zdjecie/1326534552ee01ea
    Wymiana: http://www.fotosik.pl/zdjecie/d28b668475e0aa55

2. Na pierwszym zdjęciu u mnie jest jest mała, czarna wtyczka z trzema przewodami. W wiązce na podmianę jej nie ma, albo jest gdzieś skitrana. Co to jest?

3. W tej samej części jest część, która wchodzi do komory silnika od strony kierowcy. Jest w niej 5 niebieskich kabli. Trzy cienkie, które da się rozróżnić, i dwa grubsze. U mnie jeden wydaje się jaśniejszy, ale w wiązce na podmianę wyglądają tak samo. Da się je jakoś rozróżnić? Mogę rozkleić i zobaczyć, który jak idzie i jak je wtedy połączyć u mnie?
U mnie: http://www.fotosik.pl/zdjecie/868615de6cc18f7e
Wymiana: http://www.fotosik.pl/zdjecie/343a51e3cb72a221
No chyba, że oba mają tą samą funkcję i można je podłączyć jak leci ;-)

4. Ze środka deski wychodzą trzy przewody do zapalniczni i druga trójka z pomarańczowym kablem - od czego one są?
http://www.fotosik.pl/zdjecie/42a4842eefaa6224

5. Czy przewód w plastykowym oplocie który idzie w nogach pasażera to ten, który jest na drugim zdjęciu?
http://www.fotosik.pl/zdjecie/268129ae23fb5555
http://www.fotosik.pl/zdjecie/b96bf34c74ef1149

6. I zostaje część, która idzie do komory silnika od strony pasażera.
Po zdjęciu osłony przeciągnąłbym złącze 1 i po sprawie.
2 jest ze złączem, u mnie ten przewód wchodzi w nadkole koło tabliczki znamionowej. Co to jest?
Gdzie podłączyć 3 jakoś dojdę, bo widać gdzie się odłącza.
4 nie wiem co to jest. Te przewody są jeszcze po stronie kabiny, tak?
No i piątkę będę musiał ciąć i łączyć w komorze silnika. Tam jest sporo przewodów. Będzie jakiś problem z rozróżnieniem czy każdy ma inny kolor, ewentualnie po grubości da się dojść?
http://www.fotosik.pl/zdjecie/58cabbfa0f31c0fe
http://www.fotosik.pl/zdjecie/179a472e115dbda4


« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2016, 22:18:32 pm wysłana przez Bastek772 »