Autor Wątek: Polonez GLI - wentylator  (Przeczytany 3168 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Polonez GLI - wentylator
« dnia: Marzec 26, 2017, 11:34:50 am »

Offline sunset

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 41
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Kombi, Polonez Caro Plus, Mercedes W124
Witam ponownie. Temat jest tym razem następujący. Z góry powiem, że o mechanice wiem mało, ale chcę się doskonalić. Mam od niedawna Poloneza Caro Plus GLI, '97. Auto miało problem z przegrzewaniem się, wymieniłem termostat (tyle umiałem, hehe) i w trasie temperatura się unormowała, jest w okolicy 85 stopni, czyli spoko. Problem polega tym, że na postoju muszę się czasem ratować 4 biegiem dmuchawy, aby zbić temperaturę silnika. Wentylator chłodnicy włącza się bardzo późno lub w ogóle. Pytanie drodzy Państwo - jakie kroki podjąć, by usunąć usterkę? Wymiana włącznika termicznego? Coś z wentylatorem jest nie tak? Proszę o rady, zwłaszcza że jestem lakiem. :)

Odp: Polonez GLI - wentylator
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 26, 2017, 11:46:33 am »

Offline Trojan

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2655
  • Płeć: Mężczyzna
Sposób jest bardzo prosty choć wciąż dla niektórych za trudny bo pytania o wentylator tu padały chyba milion razy :) Mianowicie musisz podać mase na któryś z dwóch kabelków od czujnika czyli mówiąc najprościej je zewrzeć :P Jeżeli wentylator wystartuje to jest czujnik do wymiany, jeżeli wentylator nie startuje i przekaźnik nie pyka to należy wymienić przekaźnik a jeżeli przekaźnik pyka a wentylator nie startuje to trzeba się przyjrzeć samemu wiatrakowi. To tak w skrócie bo usterek pośrednich może być dużo np. obluzowany konektor w skrzynce bezpieczników albo gdzieś przetarty kabel.

Odp: Polonez GLI - wentylator
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 26, 2017, 13:53:34 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4659
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Z tymi wyłącznikami w chłodnicy jest istny dramat, wiele z nich chyba przez starzenie się załącza wentylator chłodnicy bardzo późno, sam musiałem wkręcić cztery takie włączniki, dopiero ostatni działał prawidłowo, czyli w okolicach 92 stopni się włączał. Jak nie uda Ci się znaleźć czujnika zawsze wyjściem jest domontowanie drugiego wentylatora i sterowanie nim ręcznie, ale żeby się nie zapomnieć warto mieć sprawny czujnik. Coś kiedyś czytałem, że można zamontować czujnik od skody 120, ale czy gwint jest taki sam Ci nie odpowiem, musiałbyś porównać w sklepie .
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Polonez GLI - wentylator
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 26, 2017, 18:02:03 pm »

Offline lukasz190

  • Kto smaruje, ten jedzie!!
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 639
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN Caro MR'91
Albo w chłodnicy w okolicy czujnika zebrał się szlam, który słabo oddaje ciepło i przez to sam czujnik się załącza później niż powinien (miałem taki przypadek u siebie), wypróbuj porady kolegów i jeśli wszystko ok wykręć i przeczyść czujnik , jeśli po tym zabiegu nadal będzie się załączał za późno wymień na nowy.

Odp: Polonez GLI - wentylator
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 26, 2017, 18:05:28 pm »

Offline Tomekk

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1303
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polskie Fiaty i inne graty
Jako nabywca wielu "zastałych" i nieużywanych Polonezów potwierdzam - czujniki z biegiem czasu przestają działać i z jakością nowych różnie bywa. Przebieg nie ma znaczenia.
Fiat 125p,'71,76, Fiat 132: '78, Fiat Fiat 131:'78, Polonez '80,1500 '86,1500 '89,Polonez 1,6 GLI '96, Fiat 126 Town '99, Audi S8 '16

Odp: Polonez GLI - wentylator
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 26, 2017, 18:20:01 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Zrób sobie dodatkowy włącznik w kabinie który będzie podawał masę na któryś z zacisków czujnika - najpewniejszy sposób.

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...