Autor Wątek: Rozstępowanie się lakieru.  (Przeczytany 2614 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rozstępowanie się lakieru.
« dnia: Wrzesień 09, 2018, 16:18:37 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6571
  • Płeć: Mężczyzna
Mam problem który nie przydażył mi się dotąd, ani kiedy lakierowałem Plusa, ani VW.

Chciałem sobie zrobić poprawki na akwarium. Wszystko zgodnie ze sztuką, ale jak bym nie matowił i nie odtłuszczał, nowy lakier się rozstępuje. Już przy samym nałożeniu podkładu (akrylowy Novola) robią się cholerne rozstępy (dosłownie jak na skórze).
Co z tym zrobić? Do tych starszych lakierów potrzeba jakichś specjalnych podkładów?
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Rozstępowanie się lakieru.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 09, 2018, 16:20:52 pm »

Offline Trojan

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2655
  • Płeć: Mężczyzna
Użyj podkładu innej firmy albo epoksydowego, widocznie jakiś składnik musi się żreć ze starą powłoką.

Odp: Rozstępowanie się lakieru.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 09, 2018, 21:13:07 pm »

Offline Tomekk

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1303
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polskie Fiaty i inne graty
Czym odtłuszczałeś?
Fiat 125p,'71,76, Fiat 132: '78, Fiat Fiat 131:'78, Polonez '80,1500 '86,1500 '89,Polonez 1,6 GLI '96, Fiat 126 Town '99, Audi S8 '16

Odp: Rozstępowanie się lakieru.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 09, 2018, 22:24:24 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6571
  • Płeć: Mężczyzna
Czym odtłuszczałeś?

Najpierw myłem wodą z ludwikiem, a potem jeszcze przecierałem zmywaczem przeciwsilikonowym.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Rozstępowanie się lakieru.
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 10, 2018, 12:52:14 pm »

Offline MarCaro#1977

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 604
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro '95 Abimex OHV T
A wody w układzie nie masz, albo sprężarka leje olej do układu powietrza? Sprawdź na lusterku czy nic nie leci z pistoletu.

Odp: Rozstępowanie się lakieru.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 10, 2018, 13:17:01 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6571
  • Płeć: Mężczyzna
Nie lakierowałem z pistoletu, bo chciałem zrobić tylko kilka drobnych wpyłek. Tzn. użyłem lakieru w sprayu.
Dodam że przy użyciu podkładu epoksydowego dzieją się te same cyrki. Dalejże, baza akryl z Motipu, też się żre ze starym lakierem.

Zastanawiam się czy to nie jest kwestia tego że wtedy lakiery były inne, ale w takim razie połowa lakierów zaprawkowych do FSO nie miałaby zastosowania.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Rozstępowanie się lakieru.
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 10, 2018, 13:22:17 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
jaki by ten lakier nie byl, to po tylu dziesiecioleciach nie bedzie z innym regowal,
musisz cos miec na wierzchu, jakis dura szajn,czy inna powloka - czym matowisz ?
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Rozstępowanie się lakieru.
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 10, 2018, 15:02:17 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6571
  • Płeć: Mężczyzna
Papier 400
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Rozstępowanie się lakieru.
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 10, 2018, 18:20:14 pm »

Offline mareks#1181

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu+ GSI
Może problem jest właśnie w odtłuszczaniu, zobacz np. z odtłuszczaczem uniwersalnym lub spirytusem, lub rozpuszczalnikiem do akryly.

Odp: Rozstępowanie się lakieru.
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 10, 2018, 19:04:21 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6571
  • Płeć: Mężczyzna
Może, bo jak robiąc Plusa odtłuszczałem denaturatem, za co zostałem wyśmiany, to właśnie nie było żadnych cyrków.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Rozstępowanie się lakieru.
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 10, 2018, 20:03:02 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
sprobuj po zacieraniu papierem nie zmywac niczym, tylko wydmuchaj powietrzem - jezeli warstwa bedzie dobrze lezec,to na pewno srodek zmywajacy sie gryzie
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Rozstępowanie się lakieru.
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 10, 2018, 21:19:17 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
Może, bo jak robiąc Plusa odtłuszczałem denaturatem, za co zostałem wyśmiany, to właśnie nie było żadnych cyrków.
Czasami zwykła rezygnacja ze starych sprawdzonych sposobów wystarczy, by wpaść w sidła cwaniaków, którzy kiszą tylko i wyłącznie dla siebie swoją "tajemną wiedzę". I wpadnij do nich, a wszystko, oczywiście nie za darmo, ale łaskawie ci ogarną. Bo na forum tylko wyśmieją metody, które sami po cichu stosują. :)

Odp: Rozstępowanie się lakieru.
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 10, 2018, 21:48:09 pm »

Offline Tomekk

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1303
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polskie Fiaty i inne graty
Ostatnio moi pracownicy malując przyczepę stwierdzili że odtłuszczacz silikonowy BOLL'a zatłuścił im powierzchnię i nie dało się malować. Co ciekawe następna bańka odtłuszczacza tej firmy już działała dobrze. Nie reklamowaliśmy tego ale następny raz już nie kupowaliśmy preparatu tej firmy.
Fiat 125p,'71,76, Fiat 132: '78, Fiat Fiat 131:'78, Polonez '80,1500 '86,1500 '89,Polonez 1,6 GLI '96, Fiat 126 Town '99, Audi S8 '16

Odp: Rozstępowanie się lakieru.
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 10, 2018, 22:54:59 pm »

Offline Tom16

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 423
  • Płeć: Mężczyzna
    • ATU + 1.6 GSI
Waży się podkład. Taka jest moja teza.
Rozpuszczalniki które są zawarte w sprayu reagują z lakierem i dzieją się takie cyrk.
Odtłuść zmywaczem sylikonowym i wytrzyj sucha szmatką w celu zebrania zmywacza. Odczekaj chwilę aż zmywacz dobrze odparuje i aplikuj podkład epoxydowy w kilku cienkich warstwach. kładziesz warstwę  cienką jak mgiełke prawie nie kryjącą czekasz 5 minut i potem znowu kładziesz koleją cienka warstwę i czekasz. Podkładujesz do momentu aż. Powierzchnia będzie pokryta dobrze podkładem. I tak samo zrób z lakierem nawierchniowym tzn napylaj go w bardzo cienkich warstwach.

Odp: Rozstępowanie się lakieru.
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 11, 2018, 05:51:50 am »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
Waży się podkład.
Warzy... jeśli już. ;] Niektórzy fachowcy mówią również gotuje - tak dla ścisłości.
U mnie tak się działo, kiedy za wcześnie kładłem kolejną warstwę, więc również obstawiam chłonięcie przez stare warstwy, chemii stosowanej przed lakierowaniem. Jak wszystko dobrze przeschnie, nie ma bata, żeby akryl zareagował.