Autor Wątek: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki  (Przeczytany 3915 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« dnia: Luty 15, 2022, 00:44:25 am »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6585
  • Płeć: Mężczyzna
Ogólnie sytuacja taka. Mam OHV, wydaje się że zdrowe bo ciśnienie oleju chodzi książkowo, panewek nie słychać, a na wysokich obrotach naprawdę nieźle się zbiera. Jedyny problem że ma za bogato, dusi go na niskich obrotach i przybywa oleju, ale to się ogarnie.

Pytanie innej natury, czy da się coś zrobić z dźwiękiem tego silnika bez psucia osiągów. Nie mam tu na myśli wydechu który brzni fajnie, tylko to charakterestyczne OHVkowe wycie na wysokich obrotach które brzmi niedołężnie i jakby silnik wołał "Ratunku!", a przecież OHVka i 8 tys. wydaje.
Nie wiem, czy samym dolotem da się z tym coś zrobić, czy trzeba całość rozebrać i robić wyścigową głowicę?
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 15, 2022, 12:16:32 pm »

Offline OLO

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1175
Tak. Zdecydowanie wyścigowa głowica.
Chłopie. Ten silnik to jeżdżące muzeum. Daj mu umrzeć. Możesz dźwięk zagłuszyć wydechem.
Były:
PNC 1.6 GLE 95
PNC 1.6 DOHC 91
PNC 1.5 GLE 93 EVO 1
PNC 1.5 GLE 94 EVO 2
PNC 1.6 GLI 95 EVO 3
PNC 1.5 GLE 94 EVO 4
PNC 1.4 GLI 96 EVO 5
PNC 1.9 D 96 EVO 6
PNC 1.6 GSI 99 EVO 7

Karetka 1.6 GLI 97 EVO 8
PN 1.5 SLE 90 EVO 9

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 15, 2022, 13:02:08 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5098
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
W pimp my ride jednemu gościowi zamontowali głośniki pod autem i urządzenie z zaprogramowanymi dźwiękami różnych silników, więc można było np. jakieś tam lambo ustawić. Miało to zagłuszać dźwięk fabrycznego wydechu. Podłączone to było chyba jakoś pod pedal gazu i dźwięk narastał wraz ze wzrostem obrotów, czyli jak fabryka. Wtedy jedziesz, polskiem, a słychać np bulgot jak z jakiegoś hemi  :-)

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 15, 2022, 13:22:25 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4668
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Kurde, ja uważam charakterystyczny dźwięk tego silnika za jeden z jego atutów, dla których warto go trzymać w ogóle pod maską, a Ty chcesz coś tutaj modyfikować? :P. Co jak co, ale to rzęrzenie/ryk OHV jest przyjemny dla ucha, przynajmniej dla mnie. Dźwięku V8 z tego nie wyciśniesz, i tak brzmi dobrze jak na taką pojemność i ilość cylindrów.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 15, 2022, 23:52:18 pm »

Online Sławek#1978

  • Partacz
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1678
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 OHV Turbo Intercooler +1?? KM?? & Fiat Marea Weekend 1.9 JTD '01 110 KM - Gruz Holownik & Volvo V70 2.4T AWD '01 200 KM - Dailycar "TurboŁoś"
Nie wiem w czym problem, u mnie OHV-ki miło mruczą (tu co prawda turbo, ale kombi GSI też pięknie brzmi do samego odcięcia, w przejściówce tylko słychać w okolicach 7k rpm, że rozrząd nie nadąża, ale to raczej kwestia dużego luzu zaworowego, zresztą przy tych obrotach już nie ma mocy i bez sensu tak kręcić).
https://www.youtube.com/watch?v=W0kL9A7QD1A

Im dalej w blachę tym więcej rdzy...

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 16, 2022, 05:25:36 am »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6585
  • Płeć: Mężczyzna
GSI już właśnie jakoś brzmi, dlatego myślałem o dolocie, bo główna różnica w GSI to te barany.
Tylko zaś nie uśmiecha mi się brak dostępu regulacji zaworów, a poza tym gaźnika na tym nie posadzę.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 16, 2022, 08:03:50 am »

Offline Dawid91

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2232
    • Polonez Caro 1.4 GLI 16V orciari
Na rosyjskich stronach z akcesoriami tuningowymi do Łady, widziałem kolektory wydechowe a'la Subaru dedykowane do 2101-2107. Myślę, dopasowałoby się to do Poloneza. Chociaż szczerze mówiąc, dla mnie właśnie dźwięk ohv, jeszcze w akwarium na starym wydechu jest bardzo ładny ;)

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 16, 2022, 16:35:04 pm »

Online Sławek#1978

  • Partacz
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1678
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 OHV Turbo Intercooler +1?? KM?? & Fiat Marea Weekend 1.9 JTD '01 110 KM - Gruz Holownik & Volvo V70 2.4T AWD '01 200 KM - Dailycar "TurboŁoś"
GSI już właśnie jakoś brzmi, dlatego myślałem o dolocie, bo główna różnica w GSI to te barany.
Akurat kolektor GSI największa różnicę robi w zakresie zielonego pola, taki charakterystyczny gwizd. Ale powyżej to nie powiedziałbym.
Im dalej w blachę tym więcej rdzy...

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 16, 2022, 20:03:23 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
GSI już właśnie jakoś brzmi, dlatego myślałem o dolocie, bo główna różnica w GSI to te barany.
Tylko zaś nie uśmiecha mi się brak dostępu regulacji zaworów, a poza tym gaźnika na tym nie posadzę.

Możesz sobie założyć na gaźnik nakładkę jak np w prototypowym kombi gli i filtr z gsi. Nakładka z jakiegoś Golfa 3 1.8. Oczywiście musisz sobie dorobić przejściówkę.
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2022, 20:28:48 pm wysłana przez utek »

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 18, 2022, 06:19:56 am »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6585
  • Płeć: Mężczyzna
Na rosyjskich stronach z akcesoriami tuningowymi do Łady, widziałem kolektory wydechowe a'la Subaru dedykowane do 2101-2107. Myślę, dopasowałoby się to do Poloneza. Chociaż szczerze mówiąc, dla mnie właśnie dźwięk ohv, jeszcze w akwarium na starym wydechu jest bardzo ładny ;)

Wydech brzmi ok, ale nie sam silnik. Silnik jak się go wkręci na obroty to brzmi jak kosiarka która chce się rozlecieć. Nie jestem w stanie zidentyfikować jakiekogolwiek innego auta wydającego tak żałosny dźwięk.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 18, 2022, 12:11:23 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4668
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
To przejedź się matizem, albo tico, i zaraz zmienisz zdanie. Albo ustaw ten silnik poprawnie  ;>
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 18, 2022, 18:01:06 pm »

Offline lukasz190

  • Kto smaruje, ten jedzie!!
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 643
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN Caro MR'91
Panie nagraj pan ten dźwięk, bo ja nie wiem o co ci chodzi, dla mnie OHV brzmi fajnie i nie wiem co ci tam wyje!!

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 20, 2022, 02:11:55 am »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6585
  • Płeć: Mężczyzna
Brzmi jak OHV. Nie wiem o co kaman że potrzebujesz nagrania.

Zazwyczaj silnik na wysokich obrotach dźwiękiem przywodzi na myśl agresję, a Rover to wręcz ryczy jak samochód rajdowy i chmura gniewu.

Natomiast OHV wyje żałośnie jakby miało się zaraz rozlecieć, i to niezależnie od egzemplarza i stanu.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 20, 2022, 02:42:23 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4668
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
a Rover to wręcz ryczy jak samochód rajdowy i chmura gniewu.

Srogie piguły, milordzie.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 20, 2022, 09:48:55 am »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
jak np w prototypowym kombi gli i filtr z gsi. Nakładka z jakiegoś Golfa 3 1.8.
Są jakieś zdjęcia jak to wyglądało?

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 20, 2022, 11:01:09 am »

Online Sławek#1978

  • Partacz
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1678
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 OHV Turbo Intercooler +1?? KM?? & Fiat Marea Weekend 1.9 JTD '01 110 KM - Gruz Holownik & Volvo V70 2.4T AWD '01 200 KM - Dailycar "TurboŁoś"
Są jakieś zdjęcia jak to wyglądało?


Banned, najpierw zrób porządna inspekcje silnika, bo z tego co opowiadasz to jest jednak zupełnie inaczej niż twierdzisz. Sprawdzić trzeba też luzy zaworowe, aparat zapłonowy też może być rozklekptany. Miałem kiedyś sytuację, że na wysokich obrotach kopułka skakała jak szalona, aż skończyło się tym, że palec zaczepił o styk i rozerwało ją w drobny mak. I oczywiście hałasowało jak cholera. Do tego ktoś mógł ustawić zapłon tak żeby dobrze się zbierał na niższych obrotach, a na górze masz spalanie stukowe lub inne nieprawidłowości.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2022, 11:03:16 am wysłana przez Sławek#1978 »
Im dalej w blachę tym więcej rdzy...

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 20, 2022, 20:49:49 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6585
  • Płeć: Mężczyzna
Ja nie mówię o stukach, tylko ogólnie o dźwięku silnika. Barwa dźwięku jest zupełnie inna. Wydaje mi się że różnica w tonach jest też inna. Nie mam pod ręką pianina żeby sprawdzić, bo słuch mam tylko relatywny, ale wydaje się się że Rover wydaje dźwięki o rozrzucie nawet oktawy, a OHV ma dużo mniejszy rozrzut i często robi trytony, stąd takie nieprzyjemne wrażenie.

Tak jak dobra muzyka wywołuje emocje i przywodzi na myśl różne skojarzenia, tak ma też dźwięk silnika. Przynajmniej dla mnie.

Żeby było jasne; stuki silnika, tak samo jak bębny i talerze, nie mają wysokości dźwięku.

Porównaj te dźwięki:

https://youtu.be/gN5B9YFZlH0?t=25

https://youtu.be/G4QBfUwmQcE

Moim zdaniem różnica jest kolosalna na korzyść Rovera, ale nie tylko. Są inne silniki mniejsze od OHV które moim zdaniem brzmią przyjemniej. Mówię oczywiście o wysokich obrotach. Tak przy trzech OHV trochę hałasuje ale nie ma co narzekać. Oczywiście głębokiego bulgotania Rovera jednak też brak.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 20, 2022, 21:04:46 pm »

Online Sławek#1978

  • Partacz
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1678
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 OHV Turbo Intercooler +1?? KM?? & Fiat Marea Weekend 1.9 JTD '01 110 KM - Gruz Holownik & Volvo V70 2.4T AWD '01 200 KM - Dailycar "TurboŁoś"
Ja nie mówię o stukach, tylko ogólnie o dźwięku silnika. Barwa dźwięku jest zupełnie inna. Wydaje mi się że różnica w tonach jest też inna. Nie mam pod ręką pianina żeby sprawdzić, bo słuch mam tylko relatywny, ale wydaje się się że Rover wydaje dźwięki o rozrzucie nawet oktawy, a OHV ma dużo mniejszy rozrzut i często robi trytony, stąd takie nieprzyjemne wrażenie.

Tak jak dobra muzyka wywołuje emocje i przywodzi na myśl różne skojarzenia, tak ma też dźwięk silnika. Przynajmniej dla mnie.

O matko...
Powiem Ci, że jako osoba która gdzieś tam sobie muzykuje na tym i owym, nigdy nie zaprzątałem sobie tym głowy, bo i po co.
I obawiam się, że tutaj na forum raczej nie uzyskasz odpowiedzi, musisz sam poeksperymentować.
Im dalej w blachę tym więcej rdzy...

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 20, 2022, 22:11:22 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5098
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
W caro tak miałem zrobione swego czasu i jeździłem na tym trochę. Wszystko było ok, ale kable faktycznie były grube. A czy aby czasem beemki tak nie mają? A właśnie, a to nasze forumowe Atu OBR, to gdzie ma bateryjkę?

Odp: Czy da się coś zrobić z dźwiękiem OHVki
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 20, 2022, 22:25:07 pm »

Online Sławek#1978

  • Partacz
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1678
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 OHV Turbo Intercooler +1?? KM?? & Fiat Marea Weekend 1.9 JTD '01 110 KM - Gruz Holownik & Volvo V70 2.4T AWD '01 200 KM - Dailycar "TurboŁoś"
Sens takiego rozważania pojawia się tylko w aucie przeznaczonym typowo pod sport, do cywila szkoda zasobów i roboty z powodów wymienionych powyżej.
Im dalej w blachę tym więcej rdzy...